Zasypanie beczki dębowej torfem, ziemią ogrodniczą itp.

Piwniczka, schowek, barek czy lodówka? Butelki, beczka czy gąsior? Wszystko o tym gdzie i jak przechowywać destylaty.

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy

Post autor: Wojtek5 »

Wiem, ze Ameryki nie odkryłem i z całą pewnością ktoś już wpadł na ten pomysł ale:
Gdyby zasypać beczkę dębową z trunkiem (czystym wysokoprocentowym 40 lub więcej) ziemią ogrodniczą, torfem takim z marketu ogrodniczego do kwiatków, ogródka itp. jaki dałoby to efekt na alkohol w środku?
Bardziej chodzi mi czy walory smakowe zostały by wzbogacone w połączeniu z beczką czy zniszczone.

Sam mieszkam w mieście i rozpatruję to bardziej w warunkach miejskich, więc widziałbym to tak:
Skrzynka na balkonie zasypana na spodzie niewielką warstwą wspomnianą wyżej ziemi, umieszczona w niej beczka i zasypana luźno ziemią, cała, lub w połowie (bez ubijania - skoczkiem pneumatycznym:) ) Jeśli chodzi o wilgotność to sama powinna się utrzymać przynajmniej od jesieni do wiosny, ale zawsze można coś tam wody na to rozpylić.

Jeśli coś, ktoś podobnego próbował nie koniecznie na balkonie, bo i ogródek własny też z pewnością nadałby się jeszcze lepiej to proszę o podzielenie się efektem końcowym

Ps. Co do wielkości beczki to myślę, że nie ma to większego znaczenia, choć w tym momencie kluczowym znacznikiem będą różnice w czasie. Osobiście rozpatruję to w kwestiach małolitrażowych i tym samym krótkoterminowych liczonych w dniach lub misiącach
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
alembiki
Awatar użytkownika

czamnian
100
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 11 kwie 2017, 13:11
Krótko o sobie: Młody winiarz i smakosz nalewkowy
Ulubiony Alkohol: Miód pitny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Zasypanie beczki dębowej torfem, ziemią ogrodniczą itp.

Post autor: czamnian »

Serwus Wojtku, jak tam beczka? Udało ci się coś po-experymentować?

Autor tematu
Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Zasypanie beczki dębowej torfem, ziemią ogrodniczą itp.

Post autor: Wojtek5 »

Niestety, nawet nie próbowałem :) Liczyłem, że ktoś próbował przede mną
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 gru 2019, 19:22 przez Wojtek5, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

czamnian
100
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 11 kwie 2017, 13:11
Krótko o sobie: Młody winiarz i smakosz nalewkowy
Ulubiony Alkohol: Miód pitny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Zasypanie beczki dębowej torfem, ziemią ogrodniczą itp.

Post autor: czamnian »

To spróbuj małą beczułkę włożyć do skrzynki, a dopiero potem zasypać skrzynkę ziemią. Radziłbym też obłożyć beczułkę słomą, tak by wypełnić nią skrzynkę, oraz położyć na wierzch, a następnie zasypać ziemią. Bezpośredni kontakt ziemi z beczką destylatu może wpłynąć niekorzystnie na starzenie, takie jest moje zdanie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przechowywanie destylatu”