Zarobki a oczekiwania

Dowolne tematy i off-topowe rozmowy. Piszcie tu to na co tylko macie ochotę, luźnie gadki i tak dalej, możecie się powyżywać. :)
Regulamin forum
W tym dziale można rozmawiać na luzie o wielu tematach.

Obowiązuje zakaz poruszania tematów POLITYCZNYCH. Tematy takie będą kasowane lub moderowane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy

Post autor: jakis1234 »

Jak to punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Znam sporo właścicieli różnych biznesów gastronomicznych, od małych budek do dużych restauracji.
Sądząc po samochodach i sposobach spędzania wakacji, to większości powodzi się zupełnie dobrze.
Nie mówię teraz, kiedy pandemia namieszała, ale na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.
Również młodzież z którą się spotykam, to ludzie , którzy często pracują w czasie wakacji chcąc zarobić na swoje potrzeby.
Jakoś nie sądzę, żeby 95% to byli ci niechętni. Tacy też są, ale myślę, że zdecydowanie mniej.
Jak odczytano hieroglify na ścianach jaskiń, to się okazało, że to narzekania na młodzież ;).
Wszystkie kolejne pokolenia tak robią, a my mamy młodzież różną, tak jak reszta społeczeństwa.
@Tatitotiti, a dlaczego rentę? Masz na myśli emeryturę?
Jeżeli tak, to przecież to zależy od wysokości składek. Jeżeli ktoś robi wszystko, żeby płacić minimalne składki, to ma potem minimalną emeryturę.
Widać to wyraźnie po naszych artystach, narzekających na swoje emerytury, a przecież nie były to osoby o najniższych dochodach.
Chcesz powiedzieć, że właściciel interesu ma dwa razy mniejszy dochód niż płaca jego pracownika? No bez jaj.
I na koniec
Myślałem kiedyś ze to taka przepychanka kto wydyma kogo: pracodawca pracownika czy odwrotnie.
I właśnie o to chodzi, a może by tak pracownik normalnie pracował, a pracodawca uczciwie płacił i nikt nikogo nie chciał wydymać?
Jeżeli jakiś pracodawca ma takie podejście, to ja bym nie chciał u niego pracować.

Edit.
Za urlop faktycznie płaci pracodawca, więc Ty Janie musisz sam sobie za niego zapłacić, jesteś wszak pracodawcą sam dla siebie.
Za to masz ten plus, że możesz go wziąć kiedy chcesz, wystarczy, że sobie wyrazisz zgodę ;)
Ostatnio zmieniony czwartek, 12 sie 2021, 22:57 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.
alembiki

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: rastro »

Oj pracowałem u takiego pracodawcy... płaca minimalna + prowizja z podpisanych umów... jak był ruch w interesie to zawsze okazywało się że brakuje towaru, który braliśmy z "magazynu" na bieżące potrzeby i trzymaliśmy w szufladzie kasy fiskalnej (to takie vouchery były), albo okazywało się że połowa podpisanych umów była na fałszywe dokumenty (na przełomie lat 90/00). Raz mieliśmy złodzieja - działał na bezczela interesował się towarem - dość drogim (cena bez marży to prawie ta płaca minimalna). Przyszedł raz pooglądał, wzbudził zaufanie - przyszedł drugi raz z papierami, ale chciał jeszcze zobaczyć co zamierza kupić - dziewczyna wyjęła z gablotki - ten ciach do kieszeni i długa... koleżanka za nim, no ale był szybszy... Właścicielka widziała całą akcję - nie było mowy o zgłaszaniu na policję, ale koszt towaru ktoś musiał pokryć... pokryła koleżanka - dostała wypłatę w sam raz na bilet w przyszłym miesiącu. Teraz z perspektywy czasu, nie zdziwił bym się gdyby towar wrócił do właścicielki sklepu.

Na całe szczęście coraz mniej pracodawców co to myślą tylko o tym jak wydymać pracownika...
Ostatnio zmieniony czwartek, 12 sie 2021, 23:09 przez rastro, łącznie zmieniany 2 razy.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: Wojtek5 »

Wydaje mi się, że to temat rzeka. Zawsze będzie ten kiepski wyzyskujący pracodawca i zawsze będzie ten kiepski pracownik. To taka przepychanka bez końca.
Znam wiele firm, dla których pracownicy są tylko mięsem armatnim, znam też takie których zapędy bycia dobrym pracodawcą ostudzili sami pracownicy swoją nieuczciwością i postawą wobec pracodawcy.
Z pracownikami problem polega na tym, że na swoje oczekiwania patrzą po przez pryzmat wyidealizowanych poglądów wyniesionych z domu, szkoły, internetu i ponoszonych kosztów często zawyżonych życiem ponad stan, a nie własnych umiejętności rynkowych w odniesieniu do danej branży, regionu i formy zatrudnienia.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

LuarvikLuarvik
150
Posty: 176
Rejestracja: poniedziałek, 22 lip 2019, 21:30
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: LuarvikLuarvik »

Ooo, widzę, że ktoś odłożył swoje okulary spawalnicze i dokonał reasumpcji wyborów swoich idoli politycznych. Lepiej późno niż wcale ;)
Jeśli zaraz jeszcze wpadnie Drupi i stwierdzi, że TVP łże to uznam, iż jest jakaś nadzieja dla tego kraju. W to jednak nie wierzę, bo żelazny elektorat żył, żyje i żyć niestety będzie z przekazów dnia.
Tutaj trzeźwe spojrzenie niedawnego współpracownika TVP Info:
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/warzech ... ie/mepdyw6

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: rastro »

LuarvikLuarvik pisze:Ooo, widzę, że ktoś odłożył swoje okulary spawalnicze i dokonał reasumpcji wyborów swoich idoli politycznych.
Skasuj albo przeredaguj ten post bo ciekawy wątek za chwilę bezpowrotnie zniknie...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Autor tematu
jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: jakis1234 »

@LuarvikLuarvik, a możesz powiedzieć co Twoja wypowiedź ma wspólnego z tematem tego wątku?
Ostatnio zmieniony piątek, 13 sie 2021, 09:06 przez jakis1234, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam z opolskiego.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: rastro »

@jakis1234 teraz to już na pewno zauważą... już pewnie najbardziej apolityczny mod zabiera się do procedury usuwania wątku ;)
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

Autor tematu
jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: jakis1234 »

@rastro, przecież nie musi usuwać całego wątku, wystarczy te ostatnie posty. Więcej wiary w mądrość naszych modów ;)
Poprawiłem
Ostatnio zmieniony piątek, 13 sie 2021, 09:06 przez jakis1234, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

Totitotiti
150
Posty: 173
Rejestracja: środa, 25 lis 2020, 15:32
Krótko o sobie: Lubie piwo. Robie wino ;-)
Ulubiony Alkohol: czysta
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: Totitotiti »

Jakis1234 ja płace tyle ile ktoś chce i na ile zapracowuje. Nie mniej niż 2 x tyle co inni w mojej okolicy. Oczekuje za to podejścia jak by pracowali dla siebie. I co? I 5% przychodzących to rozumie. Reszta patrzy jak poleżeć bo sie nie wyspala albo co podpierdol...c.
Oczekuje ze jak przeszkole kogoś i zostawiam bez nadzoru to pracuje a nie leży.
Moja teściowa miała 3 sklepy, zatrudniala 40 lat pracowników a teraz ma/miała 1100zł emerytury.
Nie patrzę żeby wydymac pracowników tylko żeby byl normalny zdrowy układ. Pracujesz-płacę-jesteśmy zadowoleni. Ty i ja. O urlopach itp dla nas to już nie wspominam.
Teraz podam przykład z innej beczki: zatrudniam ludzi do zbioru borówki. I co? 3 tygodnie szukania pracowników i żaden polak nie raczył przyjść. Porzyczam od innych obcokrajowców żeby ktoś chciał robić. To samo jest w mojej okolicy u znajomych co maja maliny.
Ukraińcy którzy pracowali ostatnio to też państwo z miasta było. Chlopak 15 kg urwał. Jego koleżanka w tym czasie 75kg. Moja LP w połowie tego czasu rwie ok. 45kg.
Myślę globalnie , działam lokalnie.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: rastro »

jakis1234 pisze:@rastro, przecież nie musi usuwać całego wątku, wystarczy te ostatnie posty. Więcej wiary w mądrość naszych modów ;)
Poprawiłem
Już było parę takich wątków - całkiem ciekawe na końcu przepychanka i całość poszła w piach...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

majster1
200
Posty: 216
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwie 2021, 10:58
Krótko o sobie: Naturalne soki 100% NFC tłoczone na zimno.
https://polskiepomidory.com.pl/
Ulubiony Alkohol: cydr
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Kontakt:
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: majster1 »

Przy aktualnych kosztach prowadzenia firmy i ogolnie rosnących kosztach wszystkiego bylbym w stanie pracować u kogoś za minimalną a reszte dostawać do ręki, bo placenie kosmicznych podatków jakoś nikomu nie jest miłe. Każdy na tym traci a tylko Panstwo zyskuje.
Polskie soki naturalne PolskiSok.pl

LuarvikLuarvik
150
Posty: 176
Rejestracja: poniedziałek, 22 lip 2019, 21:30
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: LuarvikLuarvik »

@rastro
Odniosłem się do 2 postów z pierwszej strony - tyle to ma wspólnego z tym wątkiem. Ale fakt, wysokie jest ryzyko zmiany kierunku wątku, i dlatego swoje zaskoczenie wyraziłem tylko w jednym poście.
Awatar użytkownika

Autor tematu
jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: jakis1234 »

I tutaj @master masz sporo racji, u mnie też jest taka sytuacja, że premia jest wypłacana do ręki.
Płacisz państwu wielką daninę, a potem masz głodową emeryturę.
A jeżeli chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, to już od dawna firma funduje nam prywatne, bo to co proponuje państwo jest śmieszne.
I to zmienia dane o oficjalnych płacach.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: wolan »

A najśmieszniejsze jest to, że pracujesz na etacie płacisz składkę zdrowotną, prowadzisz dodatkowo firmę płacisz jeszcze raz składkę zdrowotną.


Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: rastro »

Coś się zmieniło... Kiedyś dawno temu płaciło się ta składkę tylko raz trzeba było tylko jakieś oświadczenie że płacisz sam albo płaci zakład.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: Wojtek5 »

O ile pamiętam, to składało się oświadczenie, że ustala się płatnika składek np. zakład, a na działalności płaciło się tylko zdrowotne. Wolan dobrze pisze.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: rastro »

Nie miałem okazji z tego korzystać i być może tylko mi się wydawało że dotyczy to składki zdrowotnej.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

yamal33
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 30 kwie 2017, 17:49
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: yamal33 »

Mój dziadek jeździł na wielbłądzie, mój ojciec tak samo Ja jeżdżę mercedesem, mój syn Land Roverem, Mój wnuk też będzie jeździł Land Roverem ale mój prawnuk prawdopodobnie znowu będzie jeździł na wielbłądzie...
Dlaczego tak piszę
Jest kilka odwiecznych zasad które żądzą wszystkim w życiu
Mówiąc konkretnie, trudne czasy kształtują silnych ludzi
silni mężczyźni tworzą dobre czasy, dobre czasy rodzą słabych a słabi tworzą ciężkie czasy.......
Cytat z jakiegoś tekstu ale jak dobitnie wskazuje na to co się teraz dzieje...
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 16 sie 2021, 07:26 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

czytam
700
Posty: 724
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: czytam »

Totitotiti pisze:... pracodawca dostaje najniższą rentę a jego pracownik 2 x wyższą.
A ile składki emerytalnej zapłacił pracodawaca za pracownika a ile za siebie?

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: Wojtek5 »

Tak obiektywnie patrząc należy spytać jaki pracodawca?
Biorąc pod uwagę, że kij ma zawsze dwa końce, czyli takie dwie różne skrajności, weźmy pod uwagę pracodawcę większej firmy, oraz tego małego na działalności gospodarczej próbującego utrzymać swój biznes na powierzchni bo takich chyba najwięcej.
Ten duży pewnie płaci dużo, a jak nie płaci dużo to ma dużo z dochodów i tu ma się nijak pracownik do pracodawcy, ale mały zwykle oszczędza. Na czym można zaoszczędzić to na sobie, czyli swoich świadczeniach, więc pracownik może na tym lepiej wyjść.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

Autor tematu
jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: jakis1234 »

Zgadza się @Wojtek5, tylko efekt pozostaje. Niskie składki, niska emerytura. A dlaczego te składki były niskie, to już inna bajka.
Nie zmienia to faktu, że w ogóle emerytura to kradzież w majestacie prawa. Składasz na nią przez całe robotnicze życie i dostajesz tylko część tych pieniędzy.
Niech mi państwo da te pieniądze a zapewnię sobie lepszą emeryturę.
Pozdrawiam z opolskiego.

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: Wojtek5 »

Gdybyśmy mieli w ten sposób rozpatrywać tą kwestię to myślę, a nawet jestem przekonany, że:
To się k..wa nigdy nie zmieni, ani za poprzedniego ustroju, ani w czasie transformacji, czy poprzednich rządów, obecnych, a nawet następnych. Tak było chyba zawsze i pewnie tak pozostanie.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody

matot2
50
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 9 gru 2019, 10:21
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: matot2 »

Czytam czytam i nie wierzę....
Mam 26lat praca w wakacje w szkole średniej później dwa lata w budowlance przy posadzkach przemysłowych no i w końcu pomyślałem może w koncu coś lżejszego zrobiłem uprawnienia spawalnicze i robię co 6 miesięcy chodzę po podwyżkę i ją dostaje bo nie ma nikogo kur.a na moje miejsce. Ja jestem zadowolony w tym wieku zarabiam tyle że goście z 30 letnim stażem biorą sporo mniej. Więc narzekanie na kogoś że ktoś nie chce robić za 2200 jest naprawdę słabe. To są zarobki w stylu ZA MALO ŻEBY ŻYĆ ZA DUŻO ŻEBY UMRZEĆ. No ale jeden woli jak cyganie grają drugi jak mu nogi śmierdzą więc ja myślę że to właśnie idzie w dobrą stronę bo ludzie którzy chcą pracować będą wkrótce zarabiać odpowiednie pieniądze za wykonywaną pracę. Zmieni się tak że człowiek z budowy będzie zarabiał więcej niż gość z IT który umie system odświeżyć a po resztę i tak dzwoni do serwisu.

Wysłane z mojego S68Pro przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony niedziela, 15 sie 2021, 22:16 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

mienho
150
Posty: 153
Rejestracja: piątek, 8 lip 2016, 21:59
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: mienho »

@matot2 takich co pracują i wymagają odpowiedniej płacy dla siebie to ok, ale są i tacy to mało robią a dużo chcą. Niestety tych drugich jest więcej .

Wysłane z mojego JNY-LX1 przy użyciu Tapatalka

matot2
50
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 9 gru 2019, 10:21
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: matot2 »

Może poprostu nikt ich nie nauczył pracy... A tak serio to rodzice są za to odpowiedzialni a kupowaniem dzieciom wszystkiego co chcą poprostu niszczy ich system wartości. Więc brayanek i jessica będą królować za parę lat na rynku pracy. Ja uważam że teraz nie jest jeszcze najgorzej;)

Wysłane z mojego S68Pro przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: JanOkowita »

Po lekturze tego artykułu mam wrażenie, że szykuje się kolejna fala emigracji do GB. Co ciekawe, po Brexit Polacy mają takie same szanse na wjazd jak np. Ukraińcy.
https://biznes.interia.pl/praca/news-re ... Id,5426303
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: kiwitom23 »

Nie sądzę. Jakieś ponad 2 lata temu zatrudniałem kilkunastu kierowców. Zarabiali u mnie pomiędzy 7000-9000 zł netto na rękę, a pracowali 4 dni w tygodniu od wtorku do piątku (niekiedy piątku rano). Mimo to co mniej więcej 2 miesiące przychodzili po podwyżki, a jakieś 60% z nich ciągle była niezadowolona. Teraz ponoć średnie zarobki kierowców kształtują się w granicach 10 do nawet 15 tysi na rękę i ciężko znaleźć kogoś chętnego. A zawód kierowcy nie wymaga zbyt długiej edukacji (czytaj: dużych inwestycji). Czy w takiej sytuacji ktoś by wyjeżdżał na Zachód, żeby zarobić o te powiedzmy 30-50% więcej zwiększając sobie koszty utrzymania o 200%? Ja nie.
Ostatnio zmieniony środa, 18 sie 2021, 11:40 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

majster1
200
Posty: 216
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwie 2021, 10:58
Krótko o sobie: Naturalne soki 100% NFC tłoczone na zimno.
https://polskiepomidory.com.pl/
Ulubiony Alkohol: cydr
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Kontakt:
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: majster1 »

Raczej emigracji nie bedzie bo wszedzie maja problem z inflacją nie tylko w Polsce.
Polskie soki naturalne PolskiSok.pl
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: zielonka »

zwiększając sobie koszty utrzymania o 200%? Ja nie
A ja pytam - gdzie te 200 proc więcej jest ? bo to na razie z niemiec zakupione produkty w sklepie kupujemy taniej pomimo że przyjechały busem a nie kontenerowcem. To w Nowym Jorku karp jest tańszy niż w Miliczu a mieszkania droższe w Warszawie niż Barcelonie.
Cena szkopska nie różni sie od polskiej ale już wypłata kilkukrotnie. Jeśli opłaca się kupić najtańsze szkopskie piwo w butelkach i je tu przywieźć sprzedać poniżej ceny najtańszego polskiego i jeszcze zarobić to pytam po raz drugi - gdzie i co jest 200 proc droższe ?
Bo kuzyn co szkopem został 40 lat temu zarabiając obecnie 20 tysięcy złotych polskich po polskiej szkole zawodowej tylko śmiechem parska na takie teksty jak zachodnia drożyzna i polski patriotyzm u młodych. Jak są mądrzy to wyjadą i mam nadzieję że wszyscy.
To pisałem ja - od 40 lat zatrudniany na lewe umowy i opłacany groszami pod stołem przyszły za 3 lata emeryt z obiecaną emką w wysokości poniżej 1000 zeta. I o ile nikt w tym kraju nie ma lekko to akurat pracodawcom nie współczuję bo nadal im się mylą zakłady pracy z obozami.
Jedyny moment w którym polscy pracodawcy na ochortnika podnieśli swoim ludziom zarobki to był ten kiedy połowa fachowców uciekła do Irlandii. Czekam a drugą trzecią i czwartą falę bo dopóki tu nie będzie pusto to nie będzie normalnie.
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 wrz 2021, 21:28 przez zielonka, łącznie zmieniany 1 raz.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: Wojtek5 »

Nie bardzo rozumiem Twoją wypowiedź i stawiane pytanie bo cytat do którego się odnosi wyrwałeś niemal z dupy. Przeczytaj dokładniej tamten post.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: zielonka »

Myślałem że wystarczy zacytować koniec zdania aby było wiadomo o jakie chodzi no ale .. widać nie zawsze tak musi być.
Rozejrzałem się trochę i może faktycznie zbyt daleko jest ten cytat - kolega gdzieś powyżej pisał że jego pracownicy nie wyemigrują bo zwiększyliby sobie koszty utrzymania o 200 proc więc zapytuję gdzie .
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 wrz 2021, 22:48 przez zielonka, łącznie zmieniany 1 raz.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: Wojtek5 »

Dla mnie to dwie różne kwestie ceny i koszty w PL a koszty na emigracji. Może odbieramy na innych fazach i pewnie dlatego nie zakumałem.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: zielonka »

Sory to ja chyba trochę zbyt odległy post zacytowałem
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: kiwitom23 »

zielonka pisze:A ja pytam - gdzie te 200 proc więcej jest ?
Już tłumaczę, zapytaj kuzyna ile płaci za czynsz, bo w Niemczech tylko około 51% ludzi posiada lub stać ich na własnościowe mieszkania i wzięcie kredytu hipotecznego, w Polsce jest to 84% (https://ciekaweliczby.pl/mieszkania_2019/, zapytaj go też jak wysokie ma stałe koszty typu prąd, śmieci, ogrzewanie. Możesz też zapytać ile płaci podatku od samochodu, którego w Polsce nie ma. To są przede wszystkim te koszty, tu nie chodzi o puszkę piwa, czy kilo cebuli.
zielonka pisze:To pisałem ja - od 40 lat zatrudniany na lewe umowy i opłacany groszami pod stołem
Nie rozumiem też tego narzekania, czy nikt Ci nie przedstawiał warunków pracy przed podpisaniem umowy? Czy zatrudniali Cię na siłę? A może godziłeś się na takie warunki składając podpis pod umową? Wiesz, to tak jakbyś sprzedał samochód za 5000zł, a później miesiącami psy wieszał na wszystkim, bo jednak mogłeś dostać za niego 10000zł. Nie obraź się, ale ja nie pojmuję tego, każdą umowę, czy też warunki pracy i płacy (nawet te bez umowy) się negocjuje przed jej podjęciem. Jeżeli komuś te warunki nie odpowiadają, to po prostu się na nie nie zgadza i szuka dalej.

Czy jeżeli Twój kuzyn wyjechał do D 40 lat temu, to nie oznacza, że Ty też mogłeś to zrobić? Czemu tego nie zrobiłeś, mógłbyś też teraz parskać śmiechem?

Dla jasności, ja też bywałem nieraz w życiu pod ścianą i to taką pod którą Ty nigdy nie byłeś i nie będziesz i np rozładowywałem ręcznie ciężkie wory z barek przy kei za śmieszne wtedy 5 marek za godzinę i robiłem to prawie dwa lata, ale do nikogo nie miałem o to pretensji, bo sam zgodziłem się na takie warunki, nawet wtedy kiedy po roku dowiedziałem się, że nowo zatrudnieni dostają na start więcej niż ja po roku pracy. Po prostu poszedłem renegocjować warunki i jakbym nie dostał więcej, to bym po prostu odszedł.

Co do emigracji, wcale nie jestem jej przeciwnikiem, niech wyjeżdżają co za problem, wolny rynek. Tyle, że to coraz mniej się opłaca, a jak już wyjeżdżać to z celem stałego pozostania, bo w "rozkroku" żyje się bardzo niekomfortowo.
Ostatnio zmieniony wtorek, 14 wrz 2021, 23:20 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

zielonka
950
Posty: 963
Rejestracja: czwartek, 22 lis 2012, 16:41
Krótko o sobie: niecierpliwy kombinator
Ulubiony Alkohol: whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 248 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: zielonka »

Prawie sie z Tobą zgadzam. Prawie jednak czyni różnicę. kto pod jaką ścianą w życiu stał nie będę się licytował bo nie w tym jest rzecz a uwierz mi mam plecy podrapane tynkiem od tej ściany. Zwrócę Ci tylko uwagę że nie każdy może zostawić wszystko i wyjechać i że jeśli juz musisz zyć w danym rejonie czy kraju to warunki sa takie a nie inne i albo bierzesz tę robotę albo spierdalaj a dzieci głodne. Z dzisiejszej perspektywy to można sobie pogaworzyć ale pokaż mi tych którzy po roku 89 tym decydowali co i za ile będą robić. Albo emigracja albo .... Ocenianie że jak Ty tak uczyniłes to inni tez tak powinni albo to jest ich wina że tak nie mają jest bez sensu. Większość ludzi pracujących tu gdzie mieszkam boryka się z tym samym problemem bo po prostu tak a nie inaczej to chore od zawsze państwo ustawiło nas pod tymi ścianami. Problem tego że inaczej sie płaci a inaczej jest w umowach wywodzi sie jeszcze z komuny i tak miała większość zatrudnionych w prywatnych firmach. Szkoda piane bić - sytuacja jest aktualnie taka że nadal w większości firm ten system pokutuje i odbija się czkawką wszystkim. Zwłaszcza dziadom przed emeryturą jak ja. Po raz któryś na tym forum omawiamy temat kto i jak sobie musiał radzić i naprawdę jak się zrozumie czym i dlaczego jest teraz życie tutaj to wniosek i tak jest jeden - spierdalać. I to tak jak piszesz -na stałe. Tu nawet za sto lat godnie zyć będą złodzieje oszuści kłamcy i nieliczne jednostki zatrudnione w newralgicznych miejscach. Tam gdzie potrzebna jest po prostu sumienna praca bez fajerwerków, płaca i szacunek do niej nigdy nie pozwoli czuć się człowiekiem. Sorry takie mamy .......państwo.
P.S.
kolego Kwitom -odnoszę niejasne wrażenie że już sobie ten temat omówiliśmy i wtedy mnie zrozumiałeś a wniosek był dokladnie ten sam
Ostatnio zmieniony środa, 15 wrz 2021, 08:12 przez zielonka, łącznie zmieniany 2 razy.
Chciałbym lubić to co zrobię i robić to co lubię

majster1
200
Posty: 216
Rejestracja: poniedziałek, 12 kwie 2021, 10:58
Krótko o sobie: Naturalne soki 100% NFC tłoczone na zimno.
https://polskiepomidory.com.pl/
Ulubiony Alkohol: cydr
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Kontakt:
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: majster1 »

Piszesz, że w Niemczech ok 50% ludzi ma własne mieszkanie - na własność. Jeszcze lepszy wynik jest w samym Berlinie gdzie 80% mieszkań jest na wynajem to znaczy, że tylko 20% osób stać na mieszkanie własnościowe.
Polskie soki naturalne PolskiSok.pl

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: Wojtek5 »

Nie koniecznie. Może być duży procent osób z dojazdów, gdzie wynajmują, bo nie opłaca się kupić, ale też nie zamierzają finalnie żyć w mieście. Coś jak nasze słoiki.
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: kiwitom23 »

majster1 pisze:Piszesz, że w Niemczech ok 50% ludzi ma własne mieszkanie - na własność. Jeszcze lepszy wynik jest w samym Berlinie gdzie 80% mieszkań jest na wynajem to znaczy, że tylko 20% osób stać na mieszkanie własnościowe.
Prawdę powiedziawszy zaskoczył mnie ten wysoki procent, ale tak wynikało z oficjalnych niby statystyk. Z autopsji wiem, że zwykłych zjadaczy chleba (czytaj - klasa średnia) w Niemczech kompletnie nie stać na własne lokum, leży to poza ich możliwościami finansowymi, nawet jak oboje małżonkowie pracują na pełne etaty. Nieruchomości kupuje jedynie klasa wyższa i fundusze inwestycyjne. Kiedyś widziałem statystykę, z której wynikało, że ponad 80% ludzi w Niemczech wynajmuje i to by się zgadzało. Zresztą powoli zaczyna ich też nie stać na wynajem zwłaszcza w większych miastach, bo ceny poszybowały w kosmos.
Ostatnio zmieniony środa, 15 wrz 2021, 20:27 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

T-rex
50
Posty: 86
Rejestracja: piątek, 11 gru 2015, 10:02
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 19 razy
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: T-rex »

Dobra to ja się krótko wypowiem co do Niemiec. Mam tam siostrę z mężem. Kiedyś na Warmi handlowali ubraniami jak handel padł najpierw ona wyjechała potem on dojechał. Maja dwie córki w Polsce z czego jedna u mnie mieszkała do 18 roku życia. Druga miała chyba 21 czy coś takiego. Na początku mieli ciężko ona sprzątała w hotelach on na zajezdni pociągów gdzie pracuje do dziś. Musieli poznać rynek itp., a do tego dwie dziewuchy na utrzymaniu bo obie się uczyły dziennie.
Od poczatku wynajmowali nie małe mieszkania bo siostra mino ze sprzątaczka to luxus lubi a przynajmiej jak to mówiła wyjechała za chlebem ale godnie żyć musi i nie będzie wynajmowała po 10 osób w pokoju…..
Na ta chwile jest tak ze wynajmują blisko 100metrowe mieszkanie w granicy Franfkurtu nad menem za które płaca coś około 1000euro.
Dalej oboje sprzątają on pociągi ona w hotelach tylko na wyższym stanowisku. Nie wiem ile ona zarabia teraz przed lockdownem było lepiej bo było co robić…. On zarabia ok3000euro. Z jego pensji spokojnie opłacali mieszkanie reszta kosztów jakoś tam się dzielili. W wakacje kupili sobie samochód za 25000euro za gotówkę!!!!
Wujek mojej żony pracował w olszynce grochowskiej na zajezdni PKP zarabiał najniższa krajowa.
Pokażcie mi proszę jak taki Polak sprzątający pociągi miałby moc sobie pozwolić na wynajem mieszkania w granicy Warszawy o powieszchni blisko 100metrow. W końcu pln za mieszkanie beda podobne tam 1000 euro tu 4000zl najmarniej. I jeszcze utrzymać rodzine.
Jeden i drugi sprząta pociągi.
Siostra straciła prace bo hotele były zamknięte dostawała jakiś tam zasilek. Jak z nią rozmawiałem powiedziała ze zasiłku nie rusza bo narazie mąż ich utrzymuje a to maj sobie odkładać. Jeszcze raz napisze szwagier sprząta pociagi.


A co do kupna mieszkania tam to jeśli dobrze siostrę zrozumiałem to nie dla psa kiełbasa. Dużo Niemców nie ma swoich mieszkań tylko wynajmują. Osoby takie jak ona ze szwagrem praktycznie nie maja szans na zakup mieszkania. Przynajmniej we Frankfurcie.
Ostatnio zmieniony środa, 15 wrz 2021, 20:55 przez T-rex, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 791
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Zarobki a oczekiwania

Post autor: wolan »

Moi rodzice mieszkają w Holandii tam też ceny nieruchomości są z kosmosu ale znaczna część społeczeństwa nie kupuje mieszkań z wyboru. Bo dziś pracują tu jutro tam. Spora część kamienic jest państwowa.
Tego nie jestem pewnien ale czynsze i opłaty za media nie mogą wzrosnąć o więcej niż 3% w skali roku :) a u nas pod tym względem samowolka, prąd chociaż mamy najdroższy w Europie i tak podniosą o kolejne 10 czy 20%.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony środa, 15 wrz 2021, 21:01 przez wolan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Po Godzinach”