Zaoctowany zacier - jak go uratować?

Problemy technologiczne związane z uzyskaniem dobrego zacieru: niewłaściwy przebieg fermentacji, zakażenia nastawów, klarowanie...
online
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy

Post autor: radius »

Krzysztof63 pisze: Każdy "ocet" zawiera kwas octowy, a kwas octowy w większych ilościach jest szkodliwy dla wątroby.
Prawda. Także dla żołądka z tym, że stosowany w celach zdrowotnych nie jest używany w "większych ilościach" a działanie prozdrowotne octu jabłkowego już dawno zostało potwierdzone. Przecież octu spirytusowego także używamy i nikt nie robi larum, że jest szkodliwy czy niebezpieczny w zastosowaniu codziennym ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

moszeusz
200
Posty: 213
Rejestracja: sobota, 23 sie 2014, 14:47
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Zaoctowany zacier - jak go uratować?

Post autor: moszeusz »

@Krzysztof Ad. 2 - soda oczyszczona to wodorowęglan sodu NaHCO3 a nie uwodniony węglan sodu, Ad. 3 - fosforan dwuamonowy stosowany jako pożywka dla drożdży może uwolnić amoniak po dodaniu sody. Przerabiałem to, rzeczywiście po dodaniu do nastawu sody czuć było amoniak w destylacie. Ja osobiście przedestylowałbym to bez sody, dodał sody do rozcieńczonego destylatu, poczekał parę godzin i jeszcze raz przedestylował.

Krzysztof63
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 13 sty 2019, 10:30
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Zaoctowany zacier - jak go uratować?

Post autor: Krzysztof63 »

Ad 2. Mój błąd.
ad fosforan dwuamonu: rozpada się z wydzieleniem amoniaku pod wpływem temperatury powyżej 70C, a nie dodania sody. Jego obecność w destylowanym zacierze oznacza, że dodano go zbyt dużo do fermentacji i drożdże nie zdołały go zużyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zacierowe”