Zamknięty obieg wody chłodzącej

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: Moskit81 »

Chłodnica jest po to żeby podgrzewać garaż, będzie na niej wiatrak 230V. Zimą będę włączał obieg z chłodnicą żeby podgrzać garaż, za chłodnicą poleci do zbiornika. W lecie bez chłodnicy tylko PEX do zbiornika.
Nagrzewnice chyba zastąpię jakimś zbiornikiem z odpowietrzeniem tędy chcę zalać układ.
W lecie chcę tym chłodzić też beczki, zrobię jakieś szybkozłączki.
Ostatnio zmieniony wtorek, 5 paź 2021, 17:17 przez Moskit81, łącznie zmieniany 1 raz.
alembiki
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

No to układ całkiem logiczny, ale ja bym zamontował tylko tą chłodnicę, nagrzewnica mam dużo mniejszą powierzchnię a opory spore.
Jako odpowietrznik zastosuj normalny odpowietrznik z CO. I jakieś małe naczynko wzbiorczo-buforowe przez które będziesz mógł uzupełnić płyn.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Moskit81 »

Około 80m PEX w wodzie około 10°C będzie wystarczające bez chłodnicy?
Cała instalacja na rurach fi16 , przejście na ufo będzie na wężach pneumatycznych, średnica fi8 może być czy za mała?
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Wszystko jest zależne od wydajności pompki i od temperatury chłodzenia z jaką pracujesz. Bo mając 60°C na wyjściu to jest spora ∆T, a to daje możliwość oddania ogromu energii.

Moskit81
200
Posty: 242
Rejestracja: sobota, 25 maja 2019, 02:06
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Moskit81 »

Ta rura pex jest z ogrzewania podłogowego więc w zimnej wodze chyba powinna dobrze oddawać ciepło, mam 120m, z 80m będzie w zbiorniku rozłożone.
Pompka będzie obiegowa do CO jeszcze nie wybrałem. Zastanawiam się nad energooszczędną elektroniczną, nie wiem czy warto dopłacać drugie tyle co zwykła.
Ostatnio zmieniony środa, 6 paź 2021, 07:16 przez Moskit81, łącznie zmieniany 1 raz.

marcin_l
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 9 lis 2021, 09:31
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: marcin_l »

To ja się może podepnę tu pod temat żeby nie tworzyć nowych.
U mnie woda dosyć droga (w tym roku ~35zł/kubik a w przyszłym podwyżka znowu pewnie) a na ogródku mam mauzera do zbierania deszczówki i dodatkowo jeszcze stare szambo + 2x200l beczki. I tak myślałem żeby może podłączyć do mauzera pompe i tym chłodzić a zużytą wodę z powrotem do (innego) zbiornika.
Dam tam filter do wody ale dalej pewnie nie będzie to idealnie czysta woda - czy nie popsuje tym sobie chłodnicy w destylatorze?
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: kiwitom23 »

Jeżeli woda jest czysta, to dlaczego miałbyś popsuć chłodnicę? Daj na wszelki wypadek filtr (są takie filtry do wody w obiegu ogrzewania) do tego pompka na 230V do ogrzewania i niech woda ląduje w tym samym zbiorniku, przecież z tego powodu, że przejdzie przez układ chłodzenia, to się nie zużyje, ani nie zabrudzi. Jeżeli mauser jest na zewnątrz, to w zimie spokojnie powinien dać radę, w lecie może być gorzej.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

marcin_l
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 9 lis 2021, 09:31
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: marcin_l »

Mam pompę zanurzeniową (do wody brudnej) ale nie wiem czy to wytrzyma kilkugodzinne pompowanie. Może lepiej tą pompą do jakiegoś zbiornika obok destylatora raz na jakiś czas a do chłodnicy może wystarczy pompka/filr z akwarium (niby 400l/h).
Tak - mauzer na zewnątrz.

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Pompka do akwarium ro raczej średni pomysł. Podniesie góra dwa metry słupa wody, żeby miała wydajność choć zbliżoną do połowy tych 400l/h to musi mieć stosunkowo krótkie węże i obieg musi być zamknięty i dobrze odpowietrzony... inaczej pod pompuje wodę do 1,5-2mod lustra wody w zbiorniku i będzie mielić w miejscu.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

marcin_l
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 9 lis 2021, 09:31
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: marcin_l »

OK. Dzięki. A ta pompa z c.o. to chyba nie musi być przy zbiorniku z wodą? może być gdzieś dalej ? nawet przy samym destylatorze ?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

Może być, ale warunek jest aby była porządnie odpowietrzona. Najlepiej jak najniżej, wtedy woda sama pcha się do pompy.
Pozdrawiam Gacek.

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Szlumf »

Pompka obiegowa od C.O. może nie podnieść wody wystarczająco. Ja nie znalazłem odpowiedniej. Na tabliczce znamionowej te sprawdzane (3szt z demobilu) miały 2,5-3m a podnosiły góra o metr. Pompa zanurzeniowa typu "do szamba" może pracować wiele godzin ale jeżeli to tzw. "ruska" typu przeponowego to strasznie hałasuje.
Awatar użytkownika

łoles
200
Posty: 231
Rejestracja: sobota, 9 maja 2020, 22:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Łiski
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 69 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: łoles »

Ja mam u siebie pompkę z C.O i daje super radę podnosi wodę na jakieś 3 metry, a zapoerdziela aż miło
Pędzę bo chce pędzę bo życie jest złe :pije:

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: pepe59 »

Mauser ma wysokość ok. 1m. Zakładając, że ssanie wody, jest na wysokości dna zbiornika, a powrót na wysokości wierzchołka, to przy prawidłowym odpowietrzeniu układu, niezbędna wysokość podnoszenia pompy wynosi 1m, bez względu na to, czy aparatura jest na tym samym poziomie co zbiornik, czy na 10 piętrze. Dla skutecznego działania układu liczy się różnica poziomów pomiędzy wlotem a wylotem. Gdyby wylot umieścić poniżej wlotu, to woda będzie przepływała samoistnie, trzeba ją tylko początkowo zassać (patrz działanie naczyń połączonych)

marcin_l
10
Posty: 19
Rejestracja: wtorek, 9 lis 2021, 09:31
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: marcin_l »

Dlatego też myślałem żeby przelewać do innego zbiornika który mam na niższym poziomie :) No i ciepła woda by nie grzała reszty wody.

Jaka tam jest końcówka w tych pompach c.o. ? 1 i 1/4 " ? Czy jeszcze jakieś większe? Gdzie najlepiej szukać jakiejś redukcji z tego pod wąż 3/4" albo 1/2 "? Chyba trzeba będzie coś pokombinować z podwójną redukcją? Pewnie macie to już obczajone, nie chcę wymyślać koła na nowo...
Ostatnio zmieniony piątek, 12 lis 2021, 08:07 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Izzo
50
Posty: 50
Rejestracja: środa, 20 paź 2021, 18:31
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Izzo »

Idąc tym tokiem rozumowania zasysać trzeba z dna, bo konwekcja podnosi ciepło do góry.
Więc liczyć się będzie objętość bufora i jego podłączenie.
Ja bym to jednak podłączył z podłogówką i zwiększył prędkość przepływu...
Awatar użytkownika

łoles
200
Posty: 231
Rejestracja: sobota, 9 maja 2020, 22:52
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Łiski
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 69 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: łoles »

marcin_l pisze:Dlatego też myślałem żeby przelewać do innego zbiornika który mam na niższym poziomie :) No i ciepła woda by nie grzała reszty wody.

Jaka tam jest końcówka w tych pompach c.o. ? 1 i 1/4 " ? Czy jeszcze jakieś większe? Gdzie najlepiej szukać jakiejś redukcji z tego pod wąż 3/4" albo 1/2 "? Chyba trzeba będzie coś pokombinować z podwójną redukcją? Pewnie macie to już obczajone, nie chcę wymyślać koła na nowo...
Kolego idziesz do sklepu co sprzedaje tajle do instalacji wodnej i tam ci wszystko doradza, tak na szybko jak dobrze pamiętam pompa CO ma wyjścia 1,5 cała do tego redukcja z półtorej na cal na to nakrecasz adapter 1 cal na wąż ogrodowy i gitara przynajmniej u mnie działa
Pędzę bo chce pędzę bo życie jest złe :pije:

scalak
150
Posty: 174
Rejestracja: poniedziałek, 1 lip 2013, 22:36
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Domowy
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Podziękował: 130 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: scalak »

@marcin pompy CO mają GZ 1", lub 5/4". moja 1" miała w komplecie dwa półśrubunki z uszczelkami. W półśrubunek wkręcasz redukcje 1 x 1/2, a w redukcje końcówkę węża 1/2 GZ i po zabiegu.
Tadek
„strzeżcie się fałszywej wiedzy - jest ona groźniejsza od ciemnoty!”
George Bernard Shaw

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: chprzemo »

Cześć,

Mam garaż (30m2) w domu z podlogówką, jest wyłączona bo nie mam potrzeby jej uruchamiania. Rury położone prawie na całym garażu, ale w rzadszym układzie niż w domu, po zdjęciach oceniam, ze spokojnie ponad 100 m pex jest tam rozciągnięte.

Jak myślicie- da radę odebrać ciepło z maszyny latem i zimą? Jak narazie praca na 2kW ale docelowo większa moc do oddania.

Myslalem odpiąć z rozdzielacza pętle garażu, poprowadzić pex, do tego naczynie wzbiorcze przeponowe 8l, pompka CO, całość pod ciśnieniem- dobrze kombinuje?

Hydraulik ze mnie żaden ale wydaje sie być w miare prosty temat…
Ostatnio zmieniony niedziela, 14 lis 2021, 13:15 przez chprzemo, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Oczywiście że da radę, ale wyobrażasz sobie co będzie się działo w lato gdy na zewnątrz jest 28*C a ty jeszcze pakujesz 2kW ciepła w podłogę. Przecież ona nagrzeje się do 40*C i się zagotujesz tam.

Poszukaj na olxie ścinków pexa albo perta, weź ze 100-150mb i zakop w ogrodzie. Układ napełnij glikolem na jakieś -20*C lub etanolem na -20 czyli ok 40% i masz idealne chłodzenie.

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: chprzemo »

To układ „na chwile”, w planach mam budowę piwnicy za jakiś czas, wtedy położę podłogówkę w piwnicy, styropian na rurki, dopiero wylewka tak żeby piwnica mi się nie grzała…

Zły jestem bo bardzo duzo wykopów miałem w ubiegłym roku i na metr głębokości miałem Ok 100 m rów na działce… wtedy mogłem rurkę dać i byłby spokój na zawsze:)
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

Izzo
50
Posty: 50
Rejestracja: środa, 20 paź 2021, 18:31
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Izzo »

No dobra. Przeczytałem trochę początku, trochę na środku tematu i pod końcem. W sumie nie znalazłem (pod swoje oczekiwania) odpowiedzi na nurtujący temat. ;)
Próbował ktoś chłodnicę w aabratku podpiąć do zbiornika CWU w domu i grzać wodę na kąpiel? :D
Oczywiście używając pompy cyrkulacyjnej.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Ktoś miał możliwość podpięcia pod układ ogrzewania podłogowego, kilka stron do tyłu było o tym pisane.
A że w aabratku chłodziwo 50 czy 60*C to nie jest wielki problem to można tak grzać CWU.

A jak ktoś ma pompę ciepła gruntową (@chprzemo, pomyśl o tym) to można mieć bardzo fajne efektywne chłodzenie do kolumny i jednoczesny odzysk tego ciepła do CO lub CWU.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: michal278 »

Przy domu wolnostojącym i kawałku działki ja nie widzę problemu. Gorsza sprawa w bloku.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Góral bagienny »

Pany pytanie zbiornik 200l zasilanie z dołu zimną wodą, powrót do zbiornika na cyrkulacji ,ma to sens :scratch:
Czy lepiej od razu wymiennik i wpiąć się w CO :scratch:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Mowa o zbiorniku CWU? I chciałbyś używać tejże wody bezpośrednio jako czynnik chłodzący?
To mi się wydaje że bardziej poprawnie by było dać wymiennik. Tylko trzeba by przekalkulować czy te 200l wystarczy, zwłaszcza że część tej wody powinna być nagrzana dla komfortowego użytkowania.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Góral bagienny »

Tak chodzi o CWU nie interesuje mnie temp. wody tylko pytanie czy to wystarczy do schłodzenia :scratch:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Jak masz wydajną chłodnice to i 50°C woda będzie się nadawała do chłodzenia.
Tylko trzeba przeliczyć bilans energetyczny.
Zakładając że grzejesz 2kW, i cały proces trwa np 5h to te 200l wody możesz ogrzać o ok 45K.
Czyli przez cały proces warto by wziąć np prysznic, umyć naczynia albo zrobić nastaw.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Góral bagienny »

Zgadza się na półkowej grzeję 2kw :ok:
Ale w czasie procesu nie pójdę się kąpać ;)
Widzę że tylko metodą prób i błędów dojdę :scratch:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

No to możesz opróżnić zbiornik z ciepłej wody żeby był zimny i zacząć proces. Na koniec będziesz miał cały zbiornik ciepłej/gorącej wody.
Ale przez pierwsze dwie czy trzy godziny domownicy nie będą zadowoleni.

A czym grzejesz tak normalnie CWU?
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Góral bagienny »

Zima kominek z płaszczem, lato solar + grzałka w razie wojny :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: chprzemo »

Potrzebuje porady hydraulika.

Myslalem o rozwiązaniu zamkniętego obiegu poprzez wykorzystanie pętli podłogówki w garażu jednak dziś wpadłem na inny pomysł:
W rozdzielaczu podłogówki mam zawory spustowe na listwie, jeśli wpiąłbym się w te króćce wężykiem 8/6 i puściłbym to przez maszyne to zadziała? Tak cienki wężyk powinien odpowiednio dławić przepływ tak żeby nie zakłócić przepływów w domu tylko czy z drugiej strony nie będzie za cienki żeby jednak mieszała się woda i proces był stabilny..
Tworząc taki układ dołożę w pewnym sensie nową pętlę układu…
A moze lepiej odpiąć pętlę garażu i w to miejsce wpiąć maszynę? Miałbym tym samym jakąś regulacje na rotametrze…
Podłogówki w garażu nigdy nie używałem i jest dla mnie zbędna tak naprawdę.

Odległość maszyny od szafy z rozdzielaczem to jakieś 10 metrów.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)
Awatar użytkownika

Izzo
50
Posty: 50
Rejestracja: środa, 20 paź 2021, 18:31
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Izzo »

chprzemo pisze: A moze lepiej odpiąć pętlę garażu i w to miejsce wpiąć maszynę? Miałbym tym samym jakąś regulacje na rotametrze…
Podłogówki w garażu nigdy nie używałem i jest dla mnie zbędna tak naprawdę.

Odległość maszyny od szafy z rozdzielaczem to jakieś 10 metrów.
A masz tam w szafce przy rozdzielaczu jakąś pompę z układem mieszającym ? Czym normalnie zasilasz układ podłogówki?
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Ja bym szedł w kierunku normalnego pexa 16/12 lub przynajmniej podobnego węża i regulacja na rotametrze jeśli masz jakiś wolny.

Co da zakłócania działania aktualnego układu.
Przy ogrzewaniu podłogowym pompa powinna pracować w trybie CP czyli constans pressure. Jak daje sobie radę teraz to i dodatkowe kilka litrów na minutę powinna uciągnąć. Trzeba też pamiętać że w CO masz ok 1-1,5 bara ciśnienia statycznego. Więc wężyki muszą to wytrzymać.
Awatar użytkownika

cumel
100
Posty: 135
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2017, 21:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: cumel »

Góral bagienny pisze:Pany pytanie zbiornik 200l zasilanie z dołu zimną wodą, powrót do zbiornika na cyrkulacji ,ma to sens :scratch:
Czy lepiej od razu wymiennik i wpiąć się w CO :scratch:
A po co wymiennik :D ja mam wpięte bezpośrednio i działa.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Góral bagienny »

@cumel Ponieważ ja mam układ otwarty i zbiornik wyrównawczy byłby poniżej głowicy aabratka :(
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

chprzemo
900
Posty: 911
Rejestracja: poniedziałek, 9 wrz 2013, 20:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: chprzemo »

jatylkonachwile pisze:Ja bym szedł w kierunku normalnego pexa 16/12 lub przynajmniej podobnego węża i regulacja na rotametrze jeśli masz jakiś wolny.

.

Przemyślałem temat- robię tak jak planowałem czyli odpinam garaż z rozdzielacza, naczynie przeponowe i pompka. Zastanawiałem się chwile i jednak nie będę ryzykował, obecny układ działa i nie mogę pozwolic sobie na jakiekolwiek rozszczelnienie układu CO domu- a tu jak by nie było będzie moja prowizorka… a hydraulika jakiś mi nie po drodze.
"Jeśli życie daje Ci cytrynę poproś o sól i tequilę" (cyt. z filmu Who Am I- polecam)

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: arTii »

@chprzemo - nie idź tą drogą.... Przywiążesz się do konkretnego miejsca.
Weź sobie jednostkę zewnętrzną z klimatyzatora: https://www.olx.pl/d/oferta/klimatyzato ... 02368bb60a coś takiego jak na tym ogłoszeniu. Na lokalnym skupie złomu/elektrośmieci dostaniesz to za 100-150zł
Połącz rurki w jedną całość, wywal sprężarkę. Zostaw tylko wentylator i zrób wejście i wyjście z jednostki.
Opędzisz cały układ 30-40l cieczy. Na wyjściu z klimatyzatora ciecz jest zimna. A jednostka przy okazji mi nagrzewa moją bimbrownię.
Chwilowo jeszcze nie mam hydrofora, ale już przyjechał do mnie zbiornik przeponowy 50l, pompę hydroforową WZ250 mam i niedługo będzie całość poskładana do kupy. Ale chłodnica od klimatyzatora już działa...
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

To wg mnie jest teraz najlepszym rozwiązaniem. W chłodne dni i noce nawet nie trzeba wentylatora załączać chociaż on i tak zaledwie 100 wat bierze. Ja się przymierzam aby w miejsce sprężarki wcisnąć zbiornik buforowy i pompę. Wtedy to już w ogóle byłoby mega przenośne :mrgreen:
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Ja bym dążył do wykorzystania tego ciepła. Bo jednak oddanie tego do powietrza to trochę marnotrawstwo, no chyba że grzać pomieszczenie, ale przy 2kW ciepła to jednak jest spora farelka. Lepiej wepchać to w CO i oszczędzimy na dotychczasowym źródle ciepła.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”