Zamknięty obieg wody chłodzącej

Budowa i eksploatacja chłodnic.
Awatar użytkownika

Bimber141
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:29
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: Bimber141 »

Jeśli tylko faktycznie podniesie wodę chociaż na te 2 m i przepcha mi wodę przez chłodnice + reflux to zamawiam. A miałem od chinoli zamawiać podoba tyle że może z 5 zł tańsza. Czekam na recenzje tej pompki bo aktualnie używam filtra akwarystycznego

Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Loganos69 »

Zawsze możesz kupić takie dwie i jedną dać za chłodnicą, co by wspomogła pierwszą, która zaciąga z beczki. U chinola kupiłem w tamtym czasie sobie 3 w cenie jednej z Allegro i niczym nie różniących się od tej z "polskiej" dystrybucji.



Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 17 sie 2020, 22:57 przez Loganos69, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: robert4you »

Też takiej używałem. Daje radę.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
************************************************************************

użytkownik usunięty
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: użytkownik usunięty »

Ok zamowilem będę testował i dam znać jak się sprawuje .

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

użytkownik usunięty
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: użytkownik usunięty »

pompka wytestowana,
zamontowana pod zbiornikiem 160l, napór wody pcha wode do pompki a ta prosto do maszyny i potem wezyka z 3m, jest delikatnie za slaba, temp rośnie za dużo ponad 70st. takze lipa.
zostaje chyba tylko hydrofor.

Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Loganos69 »

Spróbuj pompkę włożyć do zbiornika, może zbyt duży nacisk wody na mały silniczek ja spowalnia.
Ja mam włożoną do banki 30l i pcha na 2m do góry, długość mojego obwodu to ponad 6 m, a temperatura przy stabilizacji nie przekracza 55*C na wyjściu ( przy odbiorze 35*C)

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka

użytkownik usunięty
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: użytkownik usunięty »

A jaka mocą grzejesz ?

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Loganos69 »

2x2kw, po ustabilizowaniu wyłączam jedna grzałkę i odbieram do końca na jednej.

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka

użytkownik usunięty
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: użytkownik usunięty »

u mnie grzanie to 4 kw, dochodzi do tego temp wody na wejsciu 20st, i pompka nie wyrabia. zakupiłem juz maly hydrofor i spokój z kiepskimi wynalazkami.
Awatar użytkownika

maniek2939
150
Posty: 168
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 10:57
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: maniek2939 »

Witam,

Obecnie do chłodzenia używam pompki CO i mauzera 1000l, rozwiązanie dobre lecz mauzer zajmuje dużo miejsca przy garażu. Myślałem nad chłodzeniem i w pracy wpadła mi w ręce nagrzewnica skoda octavia 2 wymiary samego wymiennika wys. 15cm szer. 23cm grubość 4cm, przyłącze płynu 20mm, cena nowego zamiennika 25zł na znanym serwisie, lub hurtowni. Czy stawiając jeden nad drugim, łącząc je aby woda przepływała z jednego do drugiego i używając do chłodzenia wentylatora samochodowego uda się schłodzić wodę ? Sprzęt to kolumna 160cm, keg 50l, i w planie beczka 200l. Co myślicie o takim chłodzeniu ?Obrazek

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

Może się okazać, że sama beczka 200 litrów da radę wymienić całe ciepło, ale to też jest zależne od pory roku oraz od prowadzenia procesu.
Temat samochodowych chłodnic już się przewijał w tym temacie i wiem, że kilka osób z powodzeniem stosuje to rozwiązanie.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

gpawel76
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 2 kwie 2019, 15:00
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: gpawel76 »

Cześć. Korzystam z obiegu zamkniętego do prowadzenia procesu. Beczka 200 L do tego pompa obiegowa od CO . Zimą taki układ wystarczał do przeprowadzenia procesu , niestety latem przy wysokich temperaturach woda za bardzo się nagrzewala więc zabudowałem na powrocie jeszcze chłodnice wodna z wentylatorem . Sprzęt jaki używam w linku poniżej tylko zbiornik 60L
https://www.aabratek.pl/produkty/786/OL ... bufor.html

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

Bimber141
30
Posty: 34
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:29
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Bimber141 »

Panowie dziś jechałem na potstillu śliweczki i niestety w trakcie pracy wysiadła pompka wody (chińskie dziadostwo) No więc szybka akcja co by tu wykombinować. Wpadam do garazu i oczywiście nie mam nic zastępczego żeby nie wystudzić nastawu. Ale wpadł mi do głowy pomysł wykorzystania filtra kubełkowego do akwarium który był zakopany gdzieś pod gratami. Okazał aie strzałem w 10 :) Przepływ w moim filtrze 1200 l/h więc woda w zbiorniku sama się mieszała. 36 W a daje jak gejzer. Proponuje poszukać używanych filtrów na olx jeśli ktoś chce tanim kosztem zdobyć pompke. Gwarantuje że słabsza spokojnie wystarczy. Tylko trzeba patrzeć na jaka wysokość pompka podniesie wodę i dostosować do swoich potrzeb
Awatar użytkownika

maniek2939
150
Posty: 168
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 10:57
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: maniek2939 »

.Gacek pisze:Może się okazać, że sama beczka 200 litrów da radę wymienić całe ciepło, ale to też jest zależne od pory roku oraz od prowadzenia procesu.
Teraz tego nie sprawdzę, bo woda w beczce i tak lodowata więc spokojnie starcza, w lato chcę się przeprowadzić z gratami na poddasze a tam wiadomo będzie ciepło więc woda będzie startować od 35-40stopni. Spróbuję z beczką i dwoma nagrzewnicami, ewentualnie może dwie beczki po 200l, zasys w jedej powrót do drugiej i z dołu przelew zrobić.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

Temperaturę startową w bimbroforni miałem niejednokrotnie w okolicach 35*C. Od samego początku musiał pracować wentylator na radiatorze, lecz mój zbiornik na chłodziwo to tylko 19 litrów. Ale zapewniam Cię, że jest to wykonalne o ile też skraplacz jest dobrze zbudowany.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

maniek2939
150
Posty: 168
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 10:57
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: maniek2939 »

Skraplacz wykonany w firmie szamet - psocimy.pl także myślę że jest wykonany dobrze. W sumie to mam beczkę 60l, napełnię gorącą wodą, puszczę to przez nagrzewnice które opisałem wyżej z zainstalowanymi wentylatorami. Zobaczymy jak to będzie chłodzić, a ty jakiej chlodnicy i wentylatora używasz ?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

użytkownik usunięty
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: użytkownik usunięty »

Mam w obiegu jakieś 25 -30L wody (zbiornik to plastikowa wanienka), nagrzewnicę od Lublina i 2 wentylatorki z pc pod 24v na niej. Przy 3,5kW mocy i temperaturze w garażu 30* spokojnie dawała radę.
Awatar użytkownika

maniek2939
150
Posty: 168
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 10:57
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: maniek2939 »

Nagrzewnica w skodzie ma wymiary 15x23x4cm, spróbuję na początku z jedną nagrzewicą i wentylatorem. Jeśli jedna nie wystarczy to się drugą dołoży, koszt niewielki bo 25pln za nówke sztuke. Dzisiaj pokombinuje ze schłodzeniem 60l gorącej wody, na wyżej wspomnianej nagrzewnicy zobaczymy jaki będzie efekt. Mniej więcej jakich rozmiarów masz wentylatory ?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

użytkownik usunięty
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: użytkownik usunięty »

80x80mm, lecz zrobiłem sobie taką "maskownicę", żeby powietrze przechodziło przez całą powierzchnię chłodnicy.
Awatar użytkownika

maniek2939
150
Posty: 168
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 10:57
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: maniek2939 »

Feti, a mógłbyś podesłać zdjęcie twojej konstrukcji jak to rozwiązałeś ? Mam w domu 12x12cm wentylatorki, tyle że one są z serii silent, nie kręcą się za szybko przy 12v. Ale coś się wykombinuje jeszcze

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

użytkownik usunięty
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: użytkownik usunięty »

Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

https://alkohole-domowe.com/forum/zamkn ... ml#p196428

Chyba od tego momentu są moje wpisy nt chłodzenia. Pompa jest zwykła od CO, radiator z jednostki zewnętrznej od klimy.
Pozdrawiam Gacek.

matot2
50
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 9 gru 2019, 10:21
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: matot2 »

Czy takie coś coś spełni zadanie jako radiator?
https://www.olx.pl/oferta/klimatyzatory ... HakXC.html

Wysłane z mojego SM-J600FN przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 gru 2020, 12:27 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

Prawdopodobnie nie...
Nie wiadomo jak ta jednostka wewnętrzna wygląda w środku ale wszystkie te, które ja rozbierałem nie nadawały się zbytnio. Problemem okazały się bardzo cienkie przekroje rurek w skraplaczu. Drugą sprawą była budowa modułowa i kryzy pomiędzy nimi. Można było je wyciąć i polutować ale odpuściłem temat.
Szukaj jednostki zewnętrznej, po wybebeszeniu agregatu zostaje Ci zwarty radiator z wentylatorem.
Pozdrawiam Gacek.

matot2
50
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 9 gru 2019, 10:21
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: matot2 »

Znalazłem za 150 zł na olx. Dzięki wielkie za pomoc

A macie Panowie może jakiś tani sposób na wypełnienie układu? W zimie trochę problem z wodą bo zamarza...

Wysłane z mojego SM-J600FN przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 gru 2020, 19:47 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

W swoim obiegu mam około 20 litrów wody i do tego dolany jest 1 (jeden) litr koncentratu płynu do chłodnic samochodowych.
Nic nie koroduje, ani w skraplaczu z miedzi, z KO, w chłodnicy, w pompie...
Pozdrawiam Gacek.

matot2
50
Posty: 59
Rejestracja: poniedziałek, 9 gru 2019, 10:21
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: matot2 »

20l wystarcza ci na cały proces? Nawet w wakacje?

Wysłane z mojego SM-J600FN przy użyciu Tapatalka

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

.Gacek pisze:Prawdopodobnie nie...
Nie wiadomo jak ta jednostka wewnętrzna wygląda w środku ale wszystkie te, które ja rozbierałem nie nadawały się zbytnio. Problemem okazały się bardzo cienkie przekroje rurek w skraplaczu. Drugą sprawą była budowa modułowa i kryzy pomiędzy nimi. Można było je wyciąć i polutować ale odpuściłem temat.
Szukaj jednostki zewnętrznej, po wybebeszeniu agregatu zostaje Ci zwarty radiator z wentylatorem.
To są raczej parowniki... tutaj ze względu na wydajność stosuje się równoległe zasilanie cieczą - głównie chodzi o równomierną dystrybucję czynnika chłodniczego żeby parowanie odbywało się równomiernie w całym parowniku. Do tego jak to prosty tani split to może zamiast zaworu rozprężnego mieć kapilarę... a to faktycznie dodatkowe komplikacje.

.Gacek dobrze radzi... lepiej poszukać wymiennika z jednostki zewnętrznej skraplacz będzie miał większe przekroje a i pewnie ze względu na warunki pracy będzie miał większą powierzchnie wymiany ciepła.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

rastro pisze: To są raczej parowniki...
No jasne... Dziękuję, że mnie poprawiłeś :ok:

Co do zbiornika na chłodziwo to pełni on tylko rolę bufora dla pompy i trzymacza :mrgreen: Początkowo miał obsłużyć jako singiel małego potstilla na kegu 30 litrów. Do kolumny na wielogodzinny proces miały zostać podłączone równolegle jeszcze dwie jednostki :hahaha: Dopiero w praniu wyszło, że 24 metry rury bez problemu potrafi oddać 2kW mocy nawet bez wentylatora w temp otoczenia ok 10-15*C (urządzenie było wrzucone w kanał w garażu).
Teraz myślę o tym aby ten zbiornik jeszcze zmniejszyć i upchnąć razem z pompą w miejscu sprężarki.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: kiwitom23 »

Super ciekawy temat. Myślałem o tym już od dawna, jako że jestem z tych eko i trochę mnie drażniło marnowanie wody, to już nie o koszty chodziło. Myślałem o beczce 200l i posiadanej pompie Gardena zanurzeniowej. Pompa ciągnie z dna beczki, czyli chłodne, a powrót wraca na górę beczki. Ciekawe czy taki bufor 200 litrów wystarczy, czy rzeczywiście trzeba się wspomagać chłodnicą? Miałem też obiekcje jak zachowa się pracująca pompa, kiedy zamknie się lub znacznie ograniczy przepływ, czy w takiej sytuacji nie ulegnie awarii?
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

Kolega @Feti stosuje tak jakby bypass na wyjściu z pompy, jeden obieg leci na skraplacz a drugi z powrotem do beczki. Takie rozwiązanie nie dławi mocno pompy a i pozwala utrzymać np ciepły refluks. Zbiornik 200 litrów w zupełności wystarczy na takie temperatury jak teraz, pytanie jak będzie latem i jak długo trwa Twój proces. Wg mnie taka beczka wkopana w ziemię pozwoliłaby wyrównać nieco temperaturę w różnych porach roku. Kolega @moskit81 proponował również aby beczka była stalowa, to pozwoliłoby na lepszą wymianę temperatury z gruntem.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: kiwitom23 »

Ano właśnie, sprzęt będzie w piwnicy, tam siłą rzeczy temperatura jest dużo niższa, ale może być te 20-22 stopnie. Faktycznie można by zastosować zawór, tak żeby się otwierał przy zdławieniu pompy i odprowadzał wodę do beczki, ale to musiałby być super dokładny zawór na mniejsze ciśnienia. Ciekawe jakie ciśnienie może wytworzyć taka Gardena?
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Pompy wirowe (np cyrkulacyjna od CO) mają to do siebie że pobierają najmniej mocy w dwóch przypadkach, jak są wyłączone lub jak pracują ale ze zdławionym wyjściem.
Wstawianie bypassu by pompa pompowała na swojej maksymalnej wydajności, "żeby się nie męczyła" właśnie powoduje jej "męczenie". Są pompy które lepiej bocznikować, np tłokowe lub łopatkowe.

Podaj konkretny model pompy to znajdziemy jakie ma parametry.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: kiwitom23 »

jatylkonachwile pisze:Pompy wirowe (np cyrkulacyjna od CO)
Akurat mam kilka takich pomp od CO, bo zakładałem pompę ciepła i instalacja była zmieniana. Mówisz, że jak np zamkniesz całkowicie przepływ wody przy pracującej pompie, to nic się jej nie stanie?
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 gru 2020, 16:40 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: kleryk88 »

pompy wirowe są wstanie działać na zamkniętym wylocie ale tyko przez krótki czas ;)
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: kiwitom23 »

Krótki, czyli sekundy, minuty? W sumie to zamontowanie elektrycznego wyłącznika nie jest żadnym problemem, tylko trzeba pamiętać, że przy przykręceniu wody trzeba go wyłączyć. Albo może taki regulator mocy jak do grzałek, ale wtedy operacja na 2 rece... :poklon;
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 gru 2020, 19:05 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

kleryk88
200
Posty: 214
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 23:05
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: kleryk88 »

Minuta dwie nic się nie stanie trzeba brać pod uwagę że praca na sucho nie jest wskazana, często pompy wirowe się dławi na starcie by łatwiej zassały medium ;)
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

Pompa od CO nie zassie nawet z dwudziestu centymetrów. Moja pompa od razu na wyjściu jest zdławiona na fi8mm i nic jej nie jest. Najtańsza z castoramy jaka była z regulacją trzy stopniową.

Edit:
Znalazłem zdjęcie ale było kopiowane z innego telefonu i trochę się zepsuło :mrgreen:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 8 gru 2020, 18:46 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Pompy od CO mają zazwyczaj łożyska ślizgowe smarowane przepływającym czynnikiem. Jeśli po zamknięciu wylotu wciąż będzie czynnik w łożyskach to może tak pracować aż się prąd skończy. Taka praca na zdławionym wyjściu i jeszcze na chłodnym czynniku w niczym jej nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: kiwitom23 »

Widzę że zdania są podzielone. To która z poniższych by była optymalna?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”