Zamknięty obieg wody chłodzącej

Budowa i eksploatacja chłodnic.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:

Post autor: jatylkonachwile »

Pompki od CO są projektowane i konstruowane do pracy w zalaniu, nie są wstanie same zassać wody np 1m, musi mieć wodę w środku, i tylko ją popycha.

A co do podłączania się do układu CO w domu, system jak najbardziej możliwy do zrealizowania, jeśli tylko byś pracował w lato, chyba że masz nowoczesną instalacje gdzie temperatura wody w instalacji jest 35°C, to i w zimę zadziała jeśli masz kolumnę a nie PS. A jak się do tego podpiąć? Można na dwa sposoby, normalnie jak grzejnik albo jako kocioł. Od razu uprzedzam że instalacje CO zazwyczaj mają ciśnienie wody ok 1 bar, czy to z naczyniem przelewowym (u mnie ok 9m), czy z naczyniem przeponowym. Jak coś to mogę rozrysować.
koncentraty wina

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: arTii »

Nie było mnie przez chwile w domu, więc testy były zarzucone, ale wczoraj miałem okazję przeprowadzić dalsze testy.
1) Zbiornik na wodę 200l (ale wypełniony w 1/3)
2) pompa od CO (wypróbowane 2 pompy - jedna podnosząca na 4m i druga na 6m)
3) przewody poliuretanowe + szybkozłączki 8mm (średnica wewnętrzna)
4) Jednostka zewnętrzna od klimatyzatora 3,5kW w roli chłodnicy wody + wentylator
Niestety zarówno słabsza jak i mocniejsza pompa nie radzi sobie z przepchnięciem odpowiedniej ilości wody przez cały układ. Jednak 8mm średnicy wężyków i dodatkowo podobna średnica kanałów w chłodnicy stawia zbyt duży opór dla tych pomp CO. Musze poszukać innej pompy (może zatapialnej?) która da większe ciśnienie. Ta pompa po prostu nie generuje ciśnienia. Skutkiem tego jest zbyt mocne nagrzewane się skraplacza i ucieczka oparów przez odpowietrznik. Być może gdybym nie grzał z mocą 3,5kW tylko 2,5kW to by wystarczyło.
Po podłączeniu zasilania do kranu (dalsza część układu wraz z chłodnicą pozostała) ustawiłem temperaturę wody na wyjściu ze skraplacza na poziomie 55°C. Temperatura głowicy unormowała się w okolicach 30°C, zaś woda opuszczała chłodnicę w temperaturze otoczenia.
Można więc domniemywać, że jeśli znajdę pompę która przepchnie właściwą ilość wody przez cały układ, to będzie można zastosować minimalnej ilości zbiornik na wodę, ponieważ chłodnica da radę wytracić powstałe ciepło, zwłaszcza w chłodniejszych porach roku.
Dlatego po raz kolejny pytanie o pompę - coś/ktoś ma ciekawego? Wiadomo, że najlepiej było by, żeby była o niezbyt dużym poborze prądu.
Pompy które posiadam, wytwarzają odpowiednio 0,4 i 0,6 bar. Wynika mi z moich przewidywań, że potrzebuje przynajmniej 1bar lub nawet 1,5bar ciśnienia na wyjściu.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Omnigena WZ250, 250W mocy maksymalnej, chyba 3,9bar, ale od razu mówię, nie jest tak cicha jak te od CO.

użytkownik usunięty
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: użytkownik usunięty »

Ja używam takiej pompki od prawie 2 lat:

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6760605265

Jest głośniejsza od pomp do CO, ale jest bardzo wydajna. W poprzednim sprzęcie miałem skraplacz z rurki fi6 miedzianej i spokojnie dawała radę. Teraz używam rurek miedzianych i szybkozłączek fi10 i nie ma żadnego problemu. Musiałem jednak zrobić bypass z zaworem, by jej nie dławić za bardzo.

szadok34
30
Posty: 45
Rejestracja: sobota, 14 sty 2017, 00:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wrocław
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: szadok34 »

Ja używam pomty zanużeniowej makita,zbiornik mauser 1000l i piękna sprawa. Oczywiście ma to rację bytu tylko od wiosny do jesieni.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: arTii »

jatylkonachwile pisze:Omnigena WZ250, 250W mocy maksymalne
Mam taką - używam jej do przepompowywania nastawu z beczki do KEGa, ale to jest jakby nie było 250W - myślałem o czymś mniej prądożernym. Ale ostatecznie zastosuję ją, albo pomyślę nad jakimś niedrogim hydroforem.
Feti pisze:Ja używam takiej pompki od prawie 2 lat:
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6760605265
Ona ma wysokość podnoszenia tylko 3m, więc na 100% nie przepchnie mi przez mój cały układ.
W samej chłodnicy mam ponad 20m rurki o średnicy wewnętrznej około 6mm, plus do tego około 6m wężyków doprowadzających fi8mm, plus skraplacz - ale tam nie ma zbytnego dławienia przepływu.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

użytkownik usunięty
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: użytkownik usunięty »

Powiem tak, moja kolumna ma 2,4m wysokości, na skraplacz nawinięte chyba ok. 7m rurki fi 10mm, ok. 9-10m węży fi 10mm i fi 12mm oraz chłodnicę i nie ma najmniejszego problemu, żeby to wszystko zasilać :)
Awatar użytkownika

Darnix
50
Posty: 53
Rejestracja: sobota, 9 gru 2017, 13:17
Podziękował: 67 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Darnix »

@Feti. Mógłbyś porobić fotki twojego układu chłodzenia? Ja mam beczkę 200l i pompę od C.O. (miałem jeszcze dodatkowo chłodnice od Golfa 2 ale się rozcięła :-/ ) ale targać co chwilę tą beczkę to niewygodne i jeszcze co jakoś czas ta pompa lubi mi się zapowietrzyć - jest powieszona na beczce w połowie jej wysokości. Wąż ssawny zanurzony w beczce od góry i sięga na same dno. Zalewam wszystko wodą bo pozbyć się oowietrza i czasem pochodzi 8h bez problemu a czasem co 20 min muszę wyłączać i załączać by pozbyć się powietrza z wirnika pompy...

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: arTii »

Szkoda że tak daleko jesteś - pożyczył bym na jeden wieczór żeby sprawdzić u siebie...
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Skoro głównym elementem dławiącym jest chłodnica z klimy to może pomyśl o podzieleniu jej na dwa albo trzy równolegle obiegi.

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: arTii »

Już próbowałem, ale nie zdało egzaminu :( Różnica prawie żadna. Spowodowane jest to tym, że woda nie rozdziela się równo na obydwa obiegi, tylko na jeden leci prawie całość.
Po prostu pompy do CO są tak zbudowane, że zdławienie ich na wyjściu nie powoduje zwiększenia ciśnienia w układzie, więc trzeba szukać innego typu pompy.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

użytkownik usunięty
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: użytkownik usunięty »

@Darnix, działam w łazience, więc za zbiornik służy mi wanna ;) Wstawiam do niej pompę, zalewam wodą i włączam. Co prawda czasami muszę zassać wodę drugim końcem, ale nie jest to uciążliwe. Konstrukcja powstała "na szybko", zupełna prowizorka, ale działa i nie mam potrzeby robić usprawnień. Chlodniczkę podłączam na wylocie z głowicy. Zdjęcie zrobię przy następnej okazji. Pompka zasilana 24V.

Obrazek

Z czasem może pomyślę o zmianie zasilania :)
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

U mnie radiator od klimy ma 24 metry rurki miedzianej fi 10mm i jest podzielona na dwa obiegi.
Wyjście jest dławione tuż przy pompie.
U mnie to działa bez zarzutu.
Jeśli chcesz to nagram Ci film za tydzień.
Edit:
Jeżeli ciśnienie jest tak mizerne to spróbuj podłączyć pompy w konfiguracji push-pull, czyli jedna za drugą, ciśnienie na pewno wzrośnie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 24 lut 2019, 15:12 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Układ push-pull to by było jak by jedna pompa była na początku układu a druga na końcu, ale że te pompy słabo ssą to lepszy jest układ szeregowy czyli tak jak piszesz.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

Teraz tak sobie myślę, że może gdzieś na radiatorze jest kryza albo jedna z rurek jest przygnieciona... Według mnie rozdział powinien być jednakowy.
Daj więcej danych tej jednostki zewnętrznej, mój szwagier pracuje w klimatyzacjach to go podpytam.
Ja mam najtańszą pompę z Casto... dziś na giełdzie widziałem Grundfosa i Buderusa po 60 zł...
Pozdrawiam Gacek.

Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Loganos69 »

Trochę, starych gratów, więcej nowych kompletowanych prawie rok, parę dni pracy i sterownia obiegu zamkniętego działa.

Termometry w końcu w jednym miejscu ( jeszcze nie opisane).
Dwa z lewej w pionie to woda wejscie/wyjście, środkowy KEG, prawy pion to temp. 10 polki i pod głowicą.

Regulatory obrotów siły pracy pompek (3) oraz wiatraków chłodnic.

Do wszystkiego jeszcze 3 moduły Peltiera na każdy zbiornik wodny. Pierwszy test chłodzenia -16*C więc myślę, że do około 7 *C powinno chłodzić wodę tuż przed wejściem w kolumnę.

Za miesiąc próba generalna :)ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: arTii »

Co to za termometry z taką fajną skalą analogową???
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Loganos69 »

Najprostszy termometr z gwintem 1/4, choć są też dostępne z samą sondą.

https://m.aliexpress.com/item/329931796 ... 8691837057

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka

Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Loganos69 »

Instalacja zakończona i powiem szczerze, że moduły Peltiera nie dają rady chłodzić tak jak się spodziewałem. Chłodzą i owszem ( potrafią zbić temp o 10*C), ale na bardzo małym przepływie wody, jednak zbyt małym do skraplania w pełni par, więc odpada by urobek szedł w eter. Przy normalnej pracy pompek woda spada o 1*C... I tu szkoda zachodu, ale skoro już je zainstalowałem to nie będę wyrzucał :)
Z nich lepiej zrobić lodówkę samochodową.

Najwydajniejsze są chłodnicę, a w zasadzie ta od samochodu. Dzięki regulatoraowi napięcia można dobierać obroty w zależności od temperatury wody.
Docelowo główna chłodnica będzie w piwnicy, gdzie jest zawsze chłodno ( ale to etap na późniejsze lata).

Na razie jest dobrze, gdyż spokojnie na 60L wody można pracować przez cały proces.

Zastanawiam się czy wody nie zastąpić płynem do chłodnic- zawsze lepiej odprowadza ciepło.

Pozostało jeszcze ocieplić "kociołek" i odizolować od podłoża.ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Zastanawiam się czy wody nie zastąpić płynem do chłodnic- zawsze lepiej odprowadza ciepło.
A to niby dlaczego? Ciepło właściwe glikolu jest mniejsze niż wody, a przez to mieszanina glikol-woda też ma mniejsze ciepło właściwe a to oznacza że 1kg wody przyjemnie więcej energii niż 1 kg płynu chłodniczego ogrzewając się o 1°C.

Jeszcze przewodność cieplna może mieć wpływ, dla wody jest to ok 0,6W/mK a dla glikolu propylenowego 0,147W/mK czyli jeszcze gorzej.
Jak masz możliwość to używaj czystej wody, najlepsze właściwości fizyczne dla takiego zastosowania, a jak np boisz się o zamarzanie czy glony to dolej przedgonów/pogonów, taniej cię wyjdzie.

Odchodząc delikatnie od tematu, w wymiennikach gruntowych do pomp ciepła do ogrzewania domów stosuje się zazwyczaj rury PE i właśnie mieszankę wody i glikolu, ale glikol nie współgra z PE bo ponoć potrafi go zmiękczyć, dlatego kto mądrzejszy stosuje mieszankę woda-etanol (ok 20-40% w zależności od temperatury) który już nie wpływa na PE.
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 wrz 2019, 09:43 przez jatylkonachwile, łącznie zmieniany 1 raz.

Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Loganos69 »

Masz rację bardziej bałem się o zamarznięcie, gdyż "laboratorium" znajduje się w nie ogrzewanym pomieszczeniu, więc na start zimą pompki by nie ruszyły lodu.

A tu jednak nie zawsze glikol się sprawdza :)

Dziękuję za podpowiedź opartą na konkretnych liczbach, pieniądze na chłodziwo poszły by na nic.

Więc pozostanę przy wodzie z dodatkiem przed/po/gonów.

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

W moim układzie chłodzenia z obawy przed lodem dodałem koncentrat do chłodnic samochodowych. W obiegu zamkniętym mam 19 litrów w tym 1 litr koncentratu. Nie zauważyłem spadku jakości chłodzenia czy to zimą czy latem ale być może dlatego że chłodnica ma 24 metry rurki miedzianej fi 10 mm.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Różnica w sprawności układu będzie minimalna, ale jednak będzie mniejsza niż na wodzie.
Dodanie glikolu do wody poprawia dwa parametry, obniża temperaturę zamarzania co np w samochodzie czy w układach lodowych jest dosyć ważne, oraz podnosi temperaturę wrzenia co dla samochodu jest ważne, bo płyn chłodniczy może wrzeć w 120-140*C.
Do naszych potrzeb mija się to z celem, albo czysta woda bez dostępu do tlenu (glony nie będą rosły) albo z dodatkiem etanolu który temu zapobiegnie.
Etanol też ma gorsze parametry ciepła właściwego i przewodności cieplnej od wody więc będzie podobnie jak z glikolem, ale ma dwie zalety, po primo prawie wszyscy mają go na stanie, a po due w przypadku rozszczelnienia układu nie zanieczyścimy urobku glikolem propylenowym który niby nie jest szkodliwy ale kto by chciał pić borygo?
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

Wyszłaby straszna lipa przy rozszczelnieniu któregoś z elementów wewnątrz. Dlatego też skraplacz mam nawinięty w jednym kawałku bez żadnych łączeń czy lutów. Chłodnica Liebiga też jest z jednego kawałka rury 15 wewnątrz.
Zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą. Etanol jest dość "suchy" a glikol jakiś taki "śliski" się wydaje na palcach. Wprawdzie stężenie roztworu jest bardzo słabe ale jak to się ma do żywotności samej pompy. Ja akurat stosuję pompę od C. O.
Pozdrawiam Gacek.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

"suchość" i "śliskość" jest zależna od lepkości substancji, musiałby poszukać jakie są to wartości, ale i tak dla pompy CO nie powinno robić to różnicy bo one zazwyczaj są na panewkach z brązu lub czasami ceramiczne. Praktycznie nie robi jej różnicy co pompuje jeśli nie ma zanieczyszczeń stałych np piach, opiłki itp.

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: johnex »

Ze względu na panujące temperatury i nieogrzewane "laboratorium" postanowiłem ostatnio wykorzystać w jakiś sposób gorącą wodę z chodnicy. Do odzyskania ciepła użyłem chodnicy-skraplacza ze starego 3 fazowego schładzalnika do mleka z fabrycznym wentylatorem 70W. Jego sprawność mnie zaskoczyła. Działałem na aabratku grzanym z mocą 2700W. Woda na wyjściu miała 65 stopni, po przejściu przez wymiennik była zimna (nie miałem zbywającego termometru aby sprawdzić) a w garażu po jakimś czasie zaczęła panować komfortowa temperatura.
Polecam takie rozwiązanie kolegom korzystającym z zamkniętego obiegu cieczy chłodzącej.
Po konwersacji z kolegą stwierdziłem, że wyżej trochę kiepsko opisałem konstrukcję a przede wszystkim zabrakło ilustracji jak to wygląda.
Użyłem czegoś takiego: https://www.coolstore.pl/product-pol-1872-Skraplacz-nieuzbrojony-3-00-kW.html
pol_pl_Skraplacz-nieuzbrojony-3-00-kW-1872_3.jpg
Cena nowego trochę powala ale na skupie złomu za przysłowiowe parę groszy nie takie cuda można znaleźć.

Zaletą tego rozwiązania oprócz wydajności są wyjście i wejście z miedzianych rurek do których bez problemu lutujemy odpowiadające nam zakończenia lub po prostu montujemy go wsunąć wąż ogrodowy 1/2 i zacisnąć opaską. Wcześniej rozważałem użycie chłodnicy samochodowej ale trzeba by było kombinować z redukcjami przyłączy. Druga sprawa to wentylator zasilany napięciem 230v. Przy rozwiązaniu z chłodnic samochodowych trzeba kombinować z zasilaczami 12V dość dużej mocy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 7 lut 2022, 17:50 przez Qba, łącznie zmieniany 3 razy.
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Loganos69 »

To jest idealne wykorzystanie, a w zasadzie odzyskanie ciepła do ogrzewania laboratorium.

Sam tak zrobiłem na chłodnicy od samochodu wraz z wentylatorem i tu nie zgodzę się, że trzeba kombinować z zasilaczami o wysokiej mocy, wystarczy zasilacz modułowy 12v o potrzebnej dla nas mocy. Osobiście używam 350w z tym, ze pracuje na nim 6 wentylatorów od PC, 3 pompki i 3 moduły Peltiera wraz z chłodzeniem oraz termometry.
No i w razie potrzeby załączam samochodowy na regulatorze, bo nie zawsze potrzeba pełnej mocy obrotowej.

Co do montażu chłodnicy: kombinować trochę trzeba, najszybciej i najprościej wąż ogrodowy, trochę opasek zaciskowych, izolacja, q nawet trochę starego silikonu, a potem notujemy takie redukcję jakie chcemy ;)

Dla samego wentylatora myślę, że taka 80-tka będzie wystarczająca.

Co do wody wydaje mi się, że dość gorąca wypływa ci z kolumny. Przy pompie 240l/h nie powinno przekroczyć 35*C.

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka

johnex
550
Posty: 567
Rejestracja: sobota, 20 sie 2011, 22:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 91 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: johnex »

Loganos69 pisze:Osobiście używam 350w z tym, ze pracuje na nim 6 wentylatorów od PC, 3 pompki i 3 moduły Peltiera wraz z chłodzeniem oraz termometry.
No i w razie potrzeby załączam samochodowy na regulatorze, bo nie zawsze potrzeba pełnej mocy obrotowej.
Wydaje mi się, że podłączając to wszystko pracujesz prawie na granicy mocy zasilacza. Nie wiem jakie masz moduły Peltiera ale te najpopularniejsze pobierają ok. 8A, wentylatory komputerowe mają znikomy pobór 0,14A, pompka 240 l/h pobiera 0,35A, termometry też pewnie koło 1A. Podsumowując wszystko pobiera ok. 27A. Zasilacz zgodnie ze specyfikacją ma trochę ponad 29A.
Dla samego wentylatora myślę, że taka 80-tka będzie wystarczająca
Nie wiem jaki wentylator samochodowy dołączasz i z jaką mocą on kręci ale na przykład w peugeocie 307 wentylator chłodnicy ma moc 200, 300 lub 400W w zależności od wyposażenia. Nie wiem jak ty chcesz to podłączyć pod zasilacz 80W.
Osobiście uważam, że przy zasilaczach warto mieć jakiś zapas mocy aby nie pracował maksymalnie obciążony przez kilka godzin procesu. No a zasilacz powiedzmy 40A to już koszt ok. 150 zł.
Dlatego nie chce mi się kombinować z zasilaczami i wolę wszystko zasilać napięciem sieciowym 230V.

Co temperatury wody to staram się taką utrzymywać regulując przepływ (nie mam zamkniętego obiegu, używam wody z wodociągu a skraplacza użyłem tylko do dogrzania pomieszczenia). Na forum znalazłem informację aby wodę chłodząca starać się utrzymywać albo zimną albo gorącą. Natomiast letni (taki jak u ciebie) refluks ma wpływać negatywnie na moc finalnego produktu: https://alkohole-domowe.com/forum/post97658.html#p97658
Prawo pędzenia bimbru jest Prawem Człowieka!!!

Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Loganos69 »

Używam z golfa II jego maks to 120 Wat , a i tak 1/3 mocy używam, bo w zupełności wystarcza.
Peltiera 6A,

Każdy orze jak może i według swoich możliwości.
Chciałem mieć zamknięty obieg, bo jak zobaczyłem ile wody idzie w kanał to zacząłem kombinować, co by tu zrobić, żeby się w kółko kręciło i było wydajne.

Działa? Działa, nic się nie grzeje, nie ma spadków napięć, opory na przewodach zachowane.

A co do temperatury wody, a za nią jakości i ilości % to nie mam na co się skarżyć.
Przy zachowaniu poniżej 23*C na wejściu i poniżej 35*C na wyjściu ze skraplacza wody w procesie pomiędzy 87-96,5*C w kotle, na kolumnie zachowaniu 73,4*C(+-0,2*C) alkoholomierz tonie w papudze.

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka

użytkownik usunięty
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: użytkownik usunięty »

Ma ktoś jakieś sprawdzone pompki do obiegu zamkniętego ? Od CO kiepsko mi się sprawdza.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

slasz129 pisze:Od CO kiepsko mi się sprawdza.
Ciężko o coś lepszego, co się dzieje że się nie sprawdza? Od razu mówię że ona nie jest samozasysająca i trzeba ją zalać żeby pracowała.
Ostatnio zmieniony czwartek, 13 sie 2020, 22:34 przez jatylkonachwile, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: użytkownik usunięty »

pompa co musi byc super szczelna bo kazda pierdołka zapowietrza , robi kiepski cisnienie ze ledwo daje rade schlodzic sprzet ktory pracyuje na 4 kw mocy.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Po pierwsze jeśli masz powietrze w układzie to nie jest problem z pompką tylko z układem.
Po drugie czy oś pompki jest w poziomie?
Układ jest typu otwartego czy zamkniętego? Jakieś naczynie buforowe?
Awatar użytkownika

dziad borowy
100
Posty: 113
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 13:40
Krótko o sobie: siedzę na forum a tam sobie kapie!!!
Ulubiony Alkohol: Skotch Rill wel kancioczek
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: dziad borowy »

pompka CO jest idealna do tego celu, jednak muszą być spełnione 2 warunki.
1. pobór wodzy z króćca w dnie naczynia buforowego, Sama nie zassie wody.
2. powrót z obiegu do naczynia buforowego umieszczony w miarę nisko, najlepiej tuż nad lustrem wody w naczyniu buforowym aby móc obserwować przepływ, czy ewentualny jego zanik. Pompka pracuje wtedy na minimalnej różnicy poziomów. wysokość słupa cieczy w naczyniu wpycha wodę do pompki, a woda powracająca z najwyższego punktu układu zasysa tą która musi się wspinać do góry.
Ostatnio zmieniony piątek, 14 sie 2020, 05:40 przez dziad borowy, łącznie zmieniany 1 raz.
My tu sobie siedzimy , a gorzałka w lesie

arTii
1250
Posty: 1265
Rejestracja: czwartek, 19 lip 2018, 19:55
Krótko o sobie: Blisko 50 lat na karku zobowiązuje do spożywania trunków o podobnym stężeniu ;)
Ulubiony Alkohol: od jakiegoś czasu- mój własny :)
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: podkarpackie
Podziękował: 61 razy
Otrzymał podziękowanie: 154 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: arTii »

Jest jeszcze 3 warunek - nie można za bardzo "stłumić" przepływu na chłodnicy cieczy.
Niestety u mnie nie zdała egzaminu :( pomimo że naprawdę próbowałem. Zbyt małe przekroje przewodów wodnych w połączeniu z chłodnicą od klimatyzacji (też małe przekroje) spowodowały, że niestety przepływ wody był zbyt niski.
Musiałem zastosować pompę która robi ciśnienie, a przy okazji sama tez zasysa wodę - WZI100 doskonale daje sobie radę. Trochę tylko wkurza jak się włącza i wyłącza co chwilę (jest ze zbiornikiem hydroforowym 1l), ale myślę nad rozwiązaniem tego problemu.
Pędzący hobbysta zajmujący się również odrobinę elektroniką.

Zamówienia i zapytania o sterowniki destylatorów email: info @ sterownikiWiFi.pl lub przez wiadomość PW

użytkownik usunięty
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: użytkownik usunięty »

no wlasnie mam pompe zaraz pod beczka 600l, woda napływa do pompy jest ok ale ta beczka jest z 10m od sprzetu i przekroje przewodów fi8mm, tłumi przepływ przez pompe, i lipa.
zastanawiam sie nad malym hydroforem takim z 24l, za 300zł, czy macie jakies pompki co dadza rade lepiej niz ta od CO

Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Loganos69 »

Nie wiem jakie masz potrzeby, ja używam takiej - 240l/h na wężyk fi8, - pięknie pcha wodę i można ją zanurzać. Całe 30zl
Ja jestem bardzo zadowolony.

https://allegro.pl/oferta/pompa-pompka- ... 7e3558.jpg[/img]

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

https://alkohole-domowe.com/forum/zamkn ... ml#p196428

Nie wiem czy udało mi się wkleić dobry link...
Również nie mam pojęcia dlaczego te pompy od CO nie chcą Wam pchać wody... U mnie tyle czasu śmiga bez problemu mimo małego przekroju i tłumienia na końcu pompy :scratch: samej rurki w klimatyzacji mam 24 metry plus chyba 6 metrów przewodu fi 8 od pneumatyki...
Pozdrawiam Gacek.

użytkownik usunięty
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: użytkownik usunięty »

Loganos69 pisze:Nie wiem jakie masz potrzeby, ja używam takiej - 240l/h na wężyk fi8, - pięknie pcha wodę i można ją zanurzać. Całe 30zl
Ja jestem bardzo zadowolony.

https://allegro.pl/oferta/pompa-pompka- ... 7e3558.jpg[/img]

Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka


powaznie takie mala pompa i taka slaba daje rade? długo juz jej uzywasz?

Loganos69
50
Posty: 50
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2018, 05:09
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Loganos69 »

Działam na niej ponad dwa i jak dotąd nic się jej nie działo, a jak padnie to koszt wymiany mizerny ;)


Wysłane z mojego S60 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”