Zamknięty obieg wody chłodzącej

Budowa i eksploatacja chłodnic.
Awatar użytkownika

Dave
150
Posty: 181
Rejestracja: piątek, 6 mar 2015, 23:30
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 25 razy

Post autor: Dave »

@wilo
Prezentowana przez Ciebie pompka nadaje się tylko do pot stilla, w kolumnie na pewno sobie nie poradzi bo tu nie ma znaczenia ilosc przetłaczanej wody w l/h tylko ciśnienie jakie pompka jest w stanie wytworzyć, ponadto większość jak nie wszystkie pompki akwarystyczne pracują w max 35st C.

wilo
10
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 18 sty 2014, 22:06
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: piwo
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Zwoleń
Podziękował: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: wilo »

Mam wężownice ok 8-9m rurki miedzianej fi8 pompka akwariowa działa bez najmniejszego problemu.
Temperatura max jaką miałem to coś ponad 50 C, przeciętnie jest od 30 do 45 C. Psocę na abratku http://alkohole-domowe.com/forum/destyl ... 13858.html.
Jedyna modyfikacja chłodzenia to przy wysokości całego sprzętu 220cm pompka ma do wężownicy 1m w górę.

TomGrace
1
Posty: 1
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2015, 22:45
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: TomGrace »

A może zamiast dużego zbiornika na wodę, wystarczyłoby wiadro 20 l., ale wodę schładzać schładzarką do piwa
http://olx.pl/oferta/schladzarka-keg-de ... f357d4c9f9 . pompka podaje wodę, która idzie przez wężownicę schładzarki do chłodnicy. taka schładxzarka da rade studzić te wode na bieżąco.??


Mod.
Nie rób nam wstydu.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: W_TG »

Córka do ojca
- tatuś jezdem w ciąży
Córuś! jak ci nie wstyd!! Dwa dni temu zdałaś maturę i "jezdem"?
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

polmen
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 24 sty 2016, 14:43
Podziękował: 2 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: polmen »

https://www.dropbox.com/s/bmeqqy3xa74k9 ... 5.jpg?dl=0
W linku zdjęcie mojego zestawu chłodzenia;
Zlew=>fitr tetratecex1200 działa jako pompa=>głowica aabratek=> chłodnica z klimatyzatora sklepowego=>zlew;)
Ilość wody w obiegu około 30 litrów, temperatura wody stała około 35 stopni;)
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

Witam! Już zamówiłem nową chłodnicę od TICO (85zł), wentylator od skraplacza (140zł z allegro) już dotarł i jak na swoje rozmiary jest niewiarygodnie cichy :)
Na dniach zrobię pełną foto-dokumentację składania wszystkiego w całość :)

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Imbir »

Od dłuższego czasu śledzę tematy odnośnie wydajnego chłodzenia w układzie zamkniętym i odnoszę wrażenie że mimo iż żyjemy w XXI wieku to temat chłodzenia w obiegu zamkniętym jest na poziomie średniowiecza. Ogólnie rzecz biorąc temat prosty ale nie każdy posiada warunki żeby chłodzić wodą z mauzera 2000l lub chłodnicą i wentylatorem od stara !
Ja od ponad roku drążę temat czysto, teoretycznie z chłodzeniem za pomocą chłodziarek od piwa, z tzw. rollbarów. Ma ktoś jakieś doświadczenie praktyczne w tej dziedzinie, spostrzeżenia bądź uwagi to bardzo proszę pisać.
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

Sugerujesz, że ludzie używający zamkniętego obiegu wody na chłodnicy od stara czy od ładowarki Ł200 są zacofani? :P
Ja używam chłodnicy (jak wspomniałem tu i we wcześniejszych tematach) od tico i pompy od CO. układ sprawdza się wyśmienicie...
Wydaje mi się, że nie każdego stać na chłodziarkę za 400zł i używa wszystkiego co ma pod ręką.
Temat chłodziarki ciekawy też już go rozważałem ale z racji na ekonomię (mój obecny układ pobiera z sieci max 70W) i wątpliwości co do wydajności takiego chłodzenia odpuściłem sobie.
Jeżeli masz możliwości to sprawdzaj, testuj i podziel się wynikami bo mnie samego ciekawość zżera...

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rastro »

Co jakiś czas przewija się opcja chłodzenia jakąś chłodziarką, mniejsza o to czy to do piwa czy coś innego. Sęk w tym że to trochę nie ma sensu. Takie urządzenia ze sprężarką w zasadzie są pompami ciepła...

Załóżmy sytuację idealną (proces prowadzony ze stałą mocą 2kW), żadnych strat i to ze skraplacza odbieramy też 2kW w postaci ciepła. Załóżmy też że woda w obiegu na wejściu do skraplacza ma 40C a na wyjściu 60C. To teraz musimy tak dobrać chłodnicę i wentylator żeby odebrać te 2kW. Wiadomo ciepło musi zostać odebrane przez powietrze więc do tego potrzeba odpowiedniego wentylatora.

A teraz co się stanie jak w obieg wsadzimy taką chłodziarkę... ano nic nadal będziemy jakoś musieli rozproszyć 2kW energii cieplnej tylko że a chłodnicy czynnika chłodniczego. Teraz tak taka chłodziarka do piwa, albo chłodzi cały keg i nie musi go wychłodzić w 10minut tylko powiedzmy w dwie godziny... albo działa tak że jest tam zbiornik z wodą 5-6 litrów i piwo chłodzi się płynąc z kega wężem do napełnienia od czasu do czasu kufla to wystarczy. Moc chłodnicza takiego urządzenia to pewnie góra 0,5kW (a najpewniej to połowa tego). Ale załóżmy że skombinowaliśmy urządzenie, które ma co najmniej 2kW mocy chłodniczej i tutaj niespodzianka urządzenie będzie pobierało od 0,5-1kW energii elektrycznej, która też zamieni się na ciepło w sprężarce więc chłodnica czynnika będzie musiała oddać 2,5-3kW energii cieplnej, czyli jak na moje oko gra nie warta świeczki. Ale świat nie jest idealny i po drodze są różnego rodzaju straty itp.

Niemniej jednak jak ktoś jest posiadaczem pompy ciepła do ogrzewania domu to mogło by mieć sens dodatkowy wymiennik z by-pasem na tak zwanym dolnym źródle w sezonie grzewczym energia by się nie zmarnowała :)

Generalnie jak powrót ze skraplacza będzie miał ok. 50C to wystarczy chłodnica o odpowiedniej wydajności nawet gdy powietrze będzie miało powiedzmy 35C żeby skutecznie chłodzić wodę w obiegu.

Natomiast mam inny pomysł dość ciekawy mianowicie chłodnica kominowa, widzę to mniej więcej tak rura 160-200 mm o długości ok. 2-2,5m na górze deszczownica i po nieco wyżej wentylator (są takie kanałowe) na dole rury jakieś wiadro oczywiście powyżej lustra wody w rurze musiały by być jakieś nacięcia żeby wentylator mógł zassać powietrze... to powinno nieźle dawać radę. Pewnym problemem może być pompa wody bo musi w układzie otwartym podnieść wodę na te dwa metry i dawać radę przepchnąć ją przez skraplacz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

Już o czymś podobnym wcześniej wspomniałem, mianowicie rozwiązanie jak w filmie ;)
https://www.youtube.com/watch?v=h25mnl5 ... be&t=1m14s

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Imbir »

ozzy88 pisze:
Nikogo nie neguję z pomysłem chłodzenia chłodnicą od samochodu i nie też nie uważam nikogo za zacofanego bo używa czegoś co mu się sprawdza, a wręcz chwała za takie pomysły.
Chodzi mi o wykombinowanie czegoś co będzie skutecznie chłodzić, będzie ciche i małe. Puki co alternatywy chyba nie znajdziemy.

polmen
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 24 sty 2016, 14:43
Podziękował: 2 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: polmen »

@Imbir jak już ktoś wcześniej napisał, za dużo energii do oddania w krótkim czasie by załatwić to mała chłodnicą. Wykorzystanie chłodziarki mija się z celem bo oszczędność wody niszczy zużycie prądu.
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

Jak obiecałem, zdjęcia nowej chłodnicy :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

radonix
100
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2012, 17:32
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: radonix »

Którą pompę wybrać?

1.OMIS
http://allegro.pl/pompa-obiegowa-omis-2 ... 20414.html

2.IBO
http://allegro.pl/pompa-co-obiegowa-cyr ... 90071.html

3.GRUDI
http://allegro.pl/grudi-pompa-obiegowa- ... 94160.html

4.Schwarzbau
http://allegro.pl/pompka-25-4-130-pompa ... 92501.html

5.Fossa
http://allegro.pl/pompa-obiegowa-do-pie ... 35378.html

Wiem, że wszystko Chiny, ale może ktoś wie, która marka jest lepsza.

Chłodzony będzie Aabratek 70mm, za pomocą dwóch beczek z wodą po 160l.

chmurekxxl
5
Posty: 8
Rejestracja: poniedziałek, 29 lut 2016, 12:20
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: chmurekxxl »

Także myślę o wykorzystaniu którejś z tych pomp co kolega wyżej tylko chce ją podłączyć do deszczówki, czy taka pompa się do tego nada ?
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: wojs40 »

Do schłodzenia nie będziesz potrzebował dużej wydajności, wystarczy pierwszy bieg, uważam że każda się sprawdzi.
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)

radonix
100
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2012, 17:32
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: radonix »

W takim razie wybór padł na Grudi, jest najtańsza, ma 2 lata gwarancji i przewód z wtyczką.

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: michal278 »

Używam Omis w C.O.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

radonix
100
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2012, 17:32
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: radonix »

Kupiłem pompę obiegową Grudi, na początku procesu pompuje dobrze, ale po kilkudziesięciu minutach jak się rozgrzeje przestaje lecieć, jakby nie miała siły, jakby się zapowietrzała.
Obieg mam zamknięty, wąż wlotowy i wylotowy są zanurzone w wodzie, zbiornik na dole, chłodnica z rury karbowanej bodajże dn 16, wszystko raczej szczelne.
Zdenerwowałem się i kupiłem lepszą pompę LFP, za 270 zł, mocniejszą, o wysokości podnoszenia 6m, ale jest to samo.
Próbowałem odpowietrzać, przelewając wodą z sieci do węża, odkręcałem śrubę odpowietrzającą i nic.
Może te pompy są przystosowane do co i wymagają jakiegoś ciśnienia pracy.
Może zbiornik podnieść, ale jeśli wlot i wylot jest w tej samej wodzie, to czy jest sens?
Macie jakieś pomysły jak to rozwiązać?
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: HomoChemicus »

Pompa jest poniżej poziomu wody w zbiorniku?
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein

radonix
100
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2012, 17:32
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: radonix »

Powyżej.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: HomoChemicus »

Daj poniżej. Nie powinna wtedy łapać powietrza w czasie pracy.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

Masz jakieś fotki owej instalacji? nie powinno tak być te pompy są przystosowane do pracy z medium o temperaturze do 95 stopni

radonix
100
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2012, 17:32
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: radonix »

HomoChemicus pisze:Daj poniżej. Nie powinna wtedy łapać powietrza w czasie pracy.
Dam niżej i podniosę zbiornik, ostatnia szansa, inaczej będę musiał kupić hydrofor, nic innego mi do głowy nie przychodzi.
ozzy88 pisze:Masz jakieś fotki owej instalacji? nie powinno tak być te pompy są przystosowane do pracy z medium o temperaturze do 95 stopni
Fotek nie mam, ale dwa węże wychodzące z głowicy aabratek, obydwa zanurzone w zbiorniku, na jednym, zasilającym pompa, powrót bez pompy. Głowica dość wysoko, kolumna ma 2,4m zasypu.
Pompy te są przystosowane do pracy w wysokich temperaturach, ale to pewnie nie w tym problem.
Zapomniałem dodać, że pompa nie ma styczności z ciepłą wodą, tylko zimną z dna zbiornika

robertg
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 13 lis 2013, 16:29
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: robertg »

A jak koledzy radzicie sobie z czystością wody w układzie? myślę dodać chloru tylko nie wiem czy nie wchodzi w reakcję z miedzią

Wysłane z mojego MI 4W przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

robertg pisze:A jak koledzy radzicie sobie z czystością wody w układzie? myślę dodać chloru tylko nie wiem czy nie wchodzi w reakcję z miedzią
Myślę, że chlor to kiepski pomysł... ja stosuję glikol i nie mam problemu z czystością.
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: robert4you »

Płyn do chłodnic samochodowych jest the best
************************************************************************

robertg
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 13 lis 2013, 16:29
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: robertg »

Tylko ile wlać płynu na 250l

Wysłane z mojego MI 4W przy użyciu Tapatalka

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: wawaldek11 »

robertg pisze:A jak koledzy radzicie sobie z czystością wody w układzie? myślę dodać chloru tylko nie wiem czy nie wchodzi w reakcję z miedzią
Myślę, że jak będziesz często korzystał ze sprzętu i czasem podgrzejesz wodę na wylocie do maksymalnej temperatury ( siedemdziesiąt parę stopni C), to nic w wodzie nie powinno się zagnieździć.
Pozdrawiam,
Waldek

robertg
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 13 lis 2013, 16:29
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: robertg »

Ok dzięki

Wysłane z mojego MI 4W przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika

dombo86
50
Posty: 81
Rejestracja: piątek, 19 wrz 2014, 19:22
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: dombo86 »

Witam,

ja natomiast mam pewien problem ze swoją aparaturą i układem zamkniętym:
system jest następujący: pompa o wydajności około 300-400 litrów na godzinę połączona z chłodnicą samochodową, beczka 220 l na wodę chłodzącą. Aparatura to zbiornik 250l, 6kw grzanie, elektrozawór. Pompa załącza się automatycznie po osiągnięciu odpowiedniej temperatury na wskazanym przeze mnie termometrze.

A teraz opis problemu:
Wszystko działa ładnie na początku, ale po około 2-3 godzinach schładzania, woda w tym zamkniętym układzie ma już ponad 40 stopni. Elektrozawór przestaje się otwierać, ponieważ opary nie są wystarczająco mocno schładzane i nie osiągają dolne wartości granicznej, przy której zawór by się otwierał.

Miałem następujące pomysły:
1) załatwić sobie zbiornik 1000l na wodę chłodzącą, to by wolniej się nagrzała
2) zamontować falownik do pompy aby zmniejszyć przepływ wody chłodzącej i tym samym spowolnić proces nagrzewania się tej wody i bardziej efektywne schładzanie jej przez chłodnicę samochodową z wentylatorem (odnoszę wrażenie, że ta woda przy tej pompie po prostu za szybko przelatuję przez chłodnicę i nie zdąży się przez to schłodzić).

Do tej pory musiałem z beczki wylewać gorącą wodę i dolewać zimnej. Gorącą używałem do rozpuszczania cukru do kolejnego nastawu, ale to też nic nie pomogło.
Macie jakieś rady jak zmodyfikować mój system?

Pozdrawiam!

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: aronia »

Rozwiązania to
- zwiększenie zbiornika o którym sam już wspomniałeś
- poprawienie sprawności układu schładzającego - jeżeli pompa i chłodnica działają od początku to niestety nie pozostaje nic innego.
Oczywiście możesz też ograniczyć moc grzewczą do takiej którą obsłuży ta chłodnica samochodowa, ale wtedy proces będzie trwał i trwał...
Awatar użytkownika

dombo86
50
Posty: 81
Rejestracja: piątek, 19 wrz 2014, 19:22
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: dombo86 »

aronia pisze:Rozwiązania to
- zwiększenie zbiornika o którym sam już wspomniałeś
- poprawienie sprawności układu schładzającego - jeżeli pompa i chłodnica działają od początku to niestety nie pozostaje nic innego.
Oczywiście możesz też ograniczyć moc grzewczą do takiej którą obsłuży ta chłodnica samochodowa, ale wtedy proces będzie trwał i trwał...
Pompa i chłodnicą załączają się dopiero, gdy dochodzi do skoku temperatury, krótko przed zalaniem kolumny.
Co byś proponował odnośnie poprawienia sprawności układu schładzającego?

zlomnik
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 9 gru 2015, 11:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: zlomnik »

Wrzucaj do pojemnika zamrożone wkłady turystyczne lub worki z wodą. W zimie można cały zbiornik wystawiać na dwór. Możesz też dołożyć drugi szeregowy zbiornik. Zmniejszając przepływ wody przez chłodnicę, o ile nie jest zapowietrzona to tylko pogorszysz chłodzenie.
Awatar użytkownika

dombo86
50
Posty: 81
Rejestracja: piątek, 19 wrz 2014, 19:22
Ulubiony Alkohol: Whisky
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: dombo86 »

zlomnik pisze:Wrzucaj do pojemnika zamrożone wkłady turystyczne lub worki z wodą. W zimie można cały zbiornik wystawiać na dwór. Możesz też dołożyć drugi szeregowy zbiornik. Zmniejszając przepływ wody przez chłodnicę, o ile nie jest zapowietrzona to tylko pogorszysz chłodzenie.
Masz może jakieś przypuszczenia ile takich wkładów było by potrzebnych? Jest to rozwiązanie dla mnie trochę uciążliwe, bo na miejscu nie mam zamrażarki, ale jeżeli jest to najprostsze rozwiązanie, to spróbuję to ogarnąć w ten sposób.

zlomnik
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 9 gru 2015, 11:56
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: zlomnik »

Na biały 35l fermentor potrzebowałem dwa zamrożone woreczki śniadaniowe ile mogło być w nich wody: 300ml? Narób sobie pełną lodówkę turystyczną (po 20zł w supersamach, sezon jest) i wrzucaj według potrzeb. Pewnie ze 20 pójdzie.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: wawaldek11 »

Jaką masz temperaturę wody wychodzącej z chłodnicy/skraplacza na początku i po 2 - 3 h?
Może dostawienie drugiej chłodnicy samochodowej pomoże?
Zmniejszenie przepływu też ma chyba sens, bo cieplejsza woda z chłodnicy więcej odda energii w samochodowej.
Może dasz jakiś szkic swojego sprzętu i jego konfigurację .
Jaką mocą prowadzisz proces?
Pozdrawiam,
Waldek

Dario3
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 16 sie 2016, 19:50
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Dario3 »

Witam,
Problemem jest tu brak podstawowych obliczeń i stąd biorą się pomysły, aby np. odlewać część ciepłej wody i uzupełniać zimną, czy też zakup jakichś woreczków i aby uprzednio napełniając je wodą i zamrażając, wrzucać do beczki z wodą chłodzącą. Czy też wrzucanie wkładów chłodzących....Przecież to absurd!
Przy 6KW mocy wymagany minimalny przepływ wody o temperaturze początkowej 20stC do wyjściowej 60-65stC, wynosi około 120-150 litrów wody, a więc Twoja beczka bez chłodzenia wystarczy na około 1,5 godz pracy kolumny.
Energia do rozproszenia to około 20 mln Jouli na godzinę.....
Autor ma tutaj kilka dobrych pomysłów:
1) załatwić sobie zbiornik 1000l na wodę chłodzącą, to by wolniej się nagrzała
2) zamontować falownik do pompy aby zmniejszyć przepływ wody chłodzącej i tym samym spowolnić proces nagrzewania się tej wody i bardziej efektywne schładzanie jej przez chłodnicę samochodową z wentylatorem (odnoszę wrażenie, że ta woda przy tej pompie po prostu za szybko przelatuję przez chłodnicę i nie zdąży się przez to schłodzić).
Ad1 - zbiornik 1000l załatwi całkowicie sprawę i wystarczy na około 5-6 godzin pracy kolumny, dokładając do tego jakąkolwiek chłodnicę. Nawet tą co jest i ta nieszczęsna pompa o wydajności 200-300 litórw na godzinę.
Ad2- Jeżeli ma pozostać zbiornik 200 Litrowy, czyli ten co jest obecnie, to KONIECZNIE trzeba zmniejszyć jej wydajność do max 120-150 litrów na godzinę. Trzeba pamiętać, że im wyższa jest różnica temperatury pomiędzy chłodnicą, a otoczeniem, tym bardziej efektywnie jest oddawane ciepło. Do tego należy zapewnić duży strumień powietrza przepływającego przez chłodnicę. Nie wiem jakiej wielkości i sprawności jest ta chłodnica, ale jeżeli na wyjściu chłodnicy do zbiornika jest temperatura powyżej 40 stC to należy zastosować dwie chłodnice szeregowo z dużym przepływem powietrza,

Powodzenia
Dario.
Można coś zrobić szybko, dobrze i tanio, ale zawsze mamy do wyboru tylko dwie możliwości.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rozrywek »

Domdo86 możesz spróbować podłączyć na próbę wąż ogrodowy, zapewne posiadasz takowy, który minimalnie obniży temperaturę. Wąż rozciągnięty wzdłuż pomieszczenia, aby zbytnio nie zawadzał.To tak na próbę tylko jako naturalne przedłużenie obiegu A piszesz że masz porządną pompę to powinna podołać zadaniu. Ja zamierzałem kupić ze 20-30mb najtańszego przewodu Pcv, czy to za castoramy, czy z motoryzacyjnego, koszt złoty z czymś za metr. najtańszy, o jak najcieńszych ściankach, aby oddawał szybko ciepło.
Pytanie ile węza masz aktualnie zatopione w beczce, to dosyć ważne.Następnym drobnym pomysłem sa butelki 0,5L z zamrożoną wodą. Łatwo wymienne i w trakcie procesu mógłbyś je na bieżąco zamrażać i wymieniać. Następną sprawą jest die dopuszczenia do zbytniego nagrzania się chłodziwa, chłodzenie gorącej wody jest bardzo trudne, a obniżenie ciepłej na zimną dosyć proste, także warto dbać o to bez czekania aż się zbytnio nagrzeje, następna sprawa to regulacja przepływu wody, bez jakiegokolwiek regulatora do twej pompy będzie ciężko. Ale tymczasem spróbuj tych paru prostych czynności, może to akurat zadziała. Pozdro.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: HomoChemicus »

Jaką temperaturę ma woda na wyjściu ze skraplacza?
Opisz kolejność elementów na obiegu wody zaczynając od pompy.
Dobrze rozumiem, że masz OVM z elektrozaworem? Nic nie napisałeś o swojej kolumnie.
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”