Zamknięty obieg wody chłodzącej

Budowa i eksploatacja chłodnic.
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy

Post autor: gary1966 »

Czy zimniejsza flegma spłynie niżej w wypełnieniu?
Czy przez to jest lepiej oczyszczona?
Oczywiście koszty są znaczne.
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
koncentraty wina
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: lesgo58 »

- tak
- jeśli powraca gorąca -tak, bo po zetknięciu z gorącym wypełnieniem szybciej odparowują z powracającej flegmy frakcje lżejsze,
- koszty czego?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Trener »

Dziś spróbowałem czegoś nowego. Cały proces przeprowadziłem bez wystawiania na dwór jakiegokolwiek elementu obiegu wody i bez chłodzenia aktywnego (wiatraki wyłączone). Wynik był taki, że woda w zbiorniku ogrzała się do ponad 60*C. W pewnym momencie musiałem przełączyć pompę wody na wyższy, drugi bieg, dla zwiększenia prędkości przepływu, gdyż chłodnica szczytowa zaczęła przepuszczać opary, ale po tym kroku, udało się przeprowadzić proces do końca, bez żadnych dodatkowych problemów.
Innymi słowy - da się :ok:
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Odp: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: szeyker89 »

U mnie przy zastosowaniu beczki z wodą 120l pompka akwariowa wszystko ogarnia bez potrzeby montażu radiatora. Pod koniec procesu (50 l keg) woda ma około 70 stopni.

Wysłane z mojego ST26i przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam szeyker89
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Trener »

Gdyby dać beczkę 200-300L temperatura byłaby pewnie jeszcze niższa. Sęk w tym, że nie każdy ma w domu (mieszkaniu) miejsce bądź warunki na tak wielką beczkę (ja niestety nie mam). W tym przypadku pozostaje tylko jak najbardziej wydajne chłodzenie aktywne.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

dieselrot
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 09:49
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: dieselrot »

Panowie polecam butelki z zamrożoną wodą, u mnie podczas gotowania, wiadro 10 L i do tego zmieniałam 4 butelki 2L wody zamrożonej.
Temp. nie była podwyższona, max to pokojowa, dokładnie nie wiem bo nie mierzyłem termometrem, ale było chłodnawe jeszcze :-).
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 16 gru 2013, 20:42 przez gr000by, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: zdania zaczynamy wielką literą
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

Wszystko zależy od tego kto ma jakie podejście i upodobania. Ja wolę mieć wszystko dopięte na ostatni guzik i nie martwić się, że beczkę ogrzeje mi słońce czy pompka od akwarium zaraz przestanie ogarniać temat. Poza tym są jeszcze walory estetyczne - beczka, kana plastikowe opaski itd. i już mamy scenerię rodem z filmu madmax :D Ale ja to ja :)

elegands
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 21 paź 2013, 20:17
Podziękował: 5 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: elegands »

Koledzy, prośba o radę, jaka pompka akwariowa/filtr wewnętrzny pociągnie wodę do chłodnicy? Wysokość słupa wody, ostatecznie do 50 cm, powinna być tania i korzystna cenowo (stosunek jakości do ceny). Pytałem sprzedawców na jednym z popularnych serwisów i odpowiadają, że tyle nie pociągną (filtry na akwaria od 30 do 120/150 litów).
Może ktoś coś poradzić? Dzięki

ramzes022
5
Posty: 5
Rejestracja: środa, 11 gru 2013, 17:03
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ramzes022 »

Po ostatnich pomiarach okazało się że podczas dwóch godzinach gotowania poszło w kanalizę ok. 100 litrów czyściutkiej wody.
Przeszedłem więc na obieg zamknięty mojej skromnej aparatury. Pompka z mini fontanny, dwa węże i wiadro 15 litrów. Na starcie ok. 16 stopni, przy końcu pracy jakieś 45, następnym razem zamrożę butelkę z wodą i zobaczymy czy coś trochę uda się obniżyć temperaturę. Dzięki temu zastosowaniu aparatura stała się bardziej mobilna i nie zagraca innym w łazience czy kuchni, tylko poszła w bardziej stosowne miejsce.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 22 gru 2013, 00:17 przez ramzes022, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: rozrywek »

Witam. Podepnę się pod temat, dodam że nie mam doświadczenia w zamkniętym obiegu.
Mianowicie kiedyś jak przymierzałem się sam do zamkniętego obiegu wpadłem na pomysł użycia bardzo długiego przewodu, węża, wężyka...ok 15-20 metrów,rozciągniętego swobodnie, na podłodze,ścianie...woda w jakimś stopniu schładzała by się sama,a dopiero dalej do beczki z wodą. Kwestia techniczna jak mocna musiała by być pompka aby to uciągnąć.
Może ktoś się skusi i spróbuje...
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Trener »

Myślę, że pompa od CO bez problemu sobie z tym poradzi. O pomyśle z długim wężem możesz poczytać tutaj http://alkohole-domowe.com/forum/zamkni ... 78-20.html
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

zbynio
30
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 19 sie 2013, 23:10
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: zbynio »

Chłodnica od CC czy też matiza lub Tico oraz najzwyklejszy wentylator pokojowy jakiego używamy w upały to zestaw nie do zdarcia. Ciche i bardzo wydajne. Nagrzewnice kabin używanych w samochodach wymagają bardzo dużego strumienia powietrza, aby wyciągnąć dużą wydajność z małej powierzchni, co w chłodnicy od silnika nie jest wymagane, bo powierzchnia wymiany powietrze radiator jest bardzo duża. Zamiast pompy CO zastosował bym nieco droższą cyrkulacyjną do ciepłej wody, ma tylko nieco mniejszą wydajność, ale znacznie mniejsze zużycie energii i jest prostsza w podłączeniu, bo starczy dokupić po dwa złote dwa nyple redukcyjne i założyć na opaskę na nie wężyk. http://www.allegromat.pl/aukcja153704 http://allegro.pl/nypel-redukcyjny-mosi ... 23940.html
Ostatnio zmieniony piątek, 14 lut 2014, 07:21 przez gr000by, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: konieczne poprawki
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Trener »

zbynio pisze:Chłodnica od CC czy też matiza lub Tico oraz najzwyklejszy wentylator pokojowy jakiego używamy w upały to zestaw nie do zdarcia. Ciche i bardzo wydajne.
Masz może fotki? Bo kto wie, czy nie zaadoptuję Twojego rozwiązania.
zbynio pisze:Nagrzewnice kabin używanych w samochodach wymagają bardzo dużego strumienia powietrza, aby wyciągnąć dużą wydajność z małej powierzchni, co w chłodnicy od silnika nie jest wymagane, bo powierzchnia wymiany powietrze radiator jest bardzo duża.
Powiem Ci, że coś w tym jest, bo dźwięk pracujących non stop dwóch wiatraków na nagrzewnicy, po kilku godzinach potrafi być męczący. I choć nagrzewnica zajmuje mało miejsca, to chętnie zmienię ją na coś bardziej wygłuszonego.
zbynio pisze:Zamiast pompy CO zastosował bym nieco droższą cyrkulacyjną do ciepłej wody, ma tylko nieco mniejszą wydajność, ale znacznie mniejsze zużycie energii i jest prostsza w podłączeniu, bo starczy dokupić po dwa złote dwa nyple redukcyjne i założyć na opaskę na nie wężyk. http://www.allegromat.pl/aukcja153704
Tu akurat się nie zgodzę, ponieważ pompa CO np. taka http://www.allegromat.pl/aukcja143872 na najwyższym, trzecim biegu, zużywa dokładnie tyle samo prądu co pompa cyrkulacyjna (0,3 A), a podczas prowadzenia procesu wykorzystuję biegi niższe. Do tego jest tańsza i wydajniejsza. Ale to już kwestia indywidualnego wyboru, ponieważ oba typy zapewne świetnie się sprawdzą.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

zbynio
30
Posty: 42
Rejestracja: poniedziałek, 19 sie 2013, 23:10
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: zbynio »

Niestety zdjęć nie mam. Chłodnica z tico http://allegro.pl/chlodnica-wody-z-kork ... 39438.html może tu być najlepszym rozwiązaniem. Co do pompy to myślę sobie, że spokojnie starczy wydajność 1-1.5 L/min. a tę z linku wskazałem ze względu na łatwość podłączenia do obiegu nie mniej przy odrobinie "drygu do majstrowania" nie gra roli, która pompa i można kupić tańszą. Do chłodzenia można użyć coś takiego http://allegro.pl/wentylator-wiatrak-bi ... 07590.html ale ja bym szukal o połowę taniej bo zdarzają się i takie okazje. Sumując pompa, wiatrak i chłodnica oraz jakieś węże i złączki to okolice trzystu złotych. Spora inwestycja ...
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

Od początku trąbie o chłodnicy z matiza :P "Trenerowi" doradziłem nagrzewnicę z lublina bo zależało mu na małych gabarytach.
zbynio pisze:Zamiast pompy CO zastosował bym nieco droższą cyrkulacyjną do ciepłej wody, ma tylko nieco mniejszą wydajność, ale znacznie mniejsze zużycie energii i jest prostsza w podłączeniu
Czy ja wiem? Pompa od CO bez wysyłki kosztuje 100zł (razem z półśrubunkami) do tego 1" króćce na wąż (widziałem gdzieś takie)
i wychodzi taniej - pompa do CWU to koszt 170zł (bez wysyłki)

Co do zapotrzebowania energii... Kupując pompę 25/40/180 na najniższym biegu mamy 35W a obiegowa CWU pobiera jak deklaruje producent 28W (0,30A) - i tu juz mamy ściemę bo (230V x 0,30A = 69W) :)

A jak komuś szkoda tych kilku groszy za prąd na jeden cykl to może kupić energooszczędną pompę za 300zł (od 5W do 30W) - sam taką ostatnio nabyłem i jestem zadowolony :)

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: W_TG »

Może coś pominąłem i już padła taka propozycja.
Pompka na wiertarkę, ewentualnie zamontować inny silnik na stało.
Można takie ustrojstwo kupić za max 20 zł.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Trener »

Nie bardzo wiem o jaką wiertarkę chodzi, ale mnie wiertarka kojarzy się głównie z hałasem. Pamiętaj, że pompa musi chodzić non stop przez kilka godzin i to najlepiej w ciszy. Nawet jeśli wiertarka wytrzyma wielogodzinną, ciągłą eksploatację, to operator raczej nie (hałas), a i na pewno wzbudzi to niezdrowe zainteresowanie oraz niezadowolenie sąsiadów. Na pewnych rzeczach nie warto oszczędzać.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: michal278 »

A może inne podejscie do całej chłodnicy i zastosowanie bezwodnej chłodnicy opartej na ogniwach Peltiera.(kol. Zygmunt dziękuję za czujność- ach ten słownik w telefonie).
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 lut 2014, 15:05 przez michal278, łącznie zmieniany 1 raz.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Odp: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Zygmunt »

Peltiera. I są tak koszmarnie niewydajne, że szkoda zachodu i pieniędzy.

Wysłane za pomocą Tapatalk
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

Żeby ogniwo peltiera osiągnęło dobrom sprawność to z niego też trzeba odprowadzić ciepło, pomijając fakt, że przy większej aparaturze musiał byś na ogniwa wydać ok 1000zł ? :)

Co do pompy na wiertarkę... ehhh :) Jest już gotowy, sprawdzony i "nie zawodny" sposób pompowania chłodziwa wałkowany od początku tego postu :P

Taka pompka na wiertarkę to tandetny badziew jeden z niezbędników fanów Adama Słodowego. Nijak sie ma do trwałości, nie nadaje się do pracy przy wysokiej temperaturze i jest to pompa na wiertarkę więc potrzebuje wysokich obrotów, ile podziała przy kilku godzinnych cyklach?

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Trener »

Czas na upgrade chłodzenia. Aby nie musieć kupować polecanej wielokrotnie chłodnicy od Matiza, przed oddaniem na szrot mojego starego, poczciwego Colta, wymontowałem z niego taką oto chłodnicę (fotka z netu, ale chłodnica ta sama).
Chłodnica.JPG
Jak widać na załączonym obrazku, posiada ona naprawdę duże otwory wlotowo-wylotowe. Pytanie brzmi, czym i/lub w jaki sposób połączyć tę chłodnicę z wężem 15-tką?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Zygmunt »

Korek od balonu do wina wytrzyma ciśnienie? Bo jak nie, to trzeba iść do plastikarza i niech zaślepi te wyjścia na głucho, a w środek wtopi gwint.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Trener »

Korek wydaje się dość niepewnym rozwiązaniem. Plastikarz to ostateczność. Wolałbym to zrobić samodzielnie jakimś domowym sposobem. A jak wygląda łączenie przy chłodnicy z Matiza?
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

rura 3/4 cala klejona (biała) połączona z chłodnicą 1" wężem ogrodowym (kawałkiem) - tak w tico.
Najlepiej będzie jak wytniesz kawałek węża z tego colta i przypasujesz do jakiejś kształtki w budowlanym :)
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Trener »

Będzie ciężko bo Colta już nie ma. Myślałem jeszcze o dopasowaniu i wklejeniu nakrętki od baniaków wody mineralnej lub zalaniu otworów silikonem wysokotemperaturowym, a potem wtopieniu (wklejeniu) przyłącza o odpowiedniej średnicy. Choć gdyby udało się znaleźć kształtkę z tworzywa o odpowiedniej średnicy z gotową przejściówką (przyłączem) i wkleić ją na czarny silikon, byłoby idealnie.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Trener »

Znalazłem w Castoramie przejściówki do węży.
Przejściówka.jpg
Okazało się, że po ich częściowym "rozmontowaniu", pasują idealnie do otworu w chłodnicy.
Wkleiłem je pastą głuszącą do tłumików.
Pasta głusząca.jpg
Pewnie wystarczyłby zwykły silikon, ale tylko to miałem akurat pod ręką. Przynajmniej wszystko będzie na stałe "scementowane"
Po wklejeniu.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: W_TG »

No i pięknie. Wygląda to ok i myślę ze powinno być trwałe. Jeśli pasta nie wymaga utwardzenia w wysokiej temp.
Teraz zarzuć wentylatorek i będzie hulało.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Trener »

Połączenia są trwałe i szczelne, a chłodnica daje radę nawet bez wentylatorka. W sobotę wystawiłem ją na balkon w słoneczny, piękny dzień i przez 6-7 godzin pracy, temperatura 30 litrów wody wzrosła jedynie do 59*C. Martwię się tylko tym, co będzie w upały. Ale wentylator musiałby być naprawdę bezszelestny. Nie tylko ze względu na sąsiadów ale i na mnie. Szelest poprzednich wentylatorów komputerowych pomimo tego, że nawet nie był specjalnie donośny, po kilku godzinach przyprawiał mnie o białą gorączkę.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

Roger
250
Posty: 253
Rejestracja: środa, 14 wrz 2011, 12:14
Krótko o sobie: ... to co mnie interesuje to ŻYCIE... i wszystko co z nim związane aby było lepsze i przyjemniejsze ;)
Ulubiony Alkohol: no troszkę ich jest ... :> ;)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Roger »

Nie ma takich wentylatorów chlodnicy nawet w erze ;)

Wysłane z GT-9500I za pomocą Tapatalk 4
Pozdrawiam

Robert ;)
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
oj ciężko jest lekko żyć :(
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Odp: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Zygmunt »

Są, Spal je robi.

Wysłane za pomocą Tapatalk
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Roger
250
Posty: 253
Rejestracja: środa, 14 wrz 2011, 12:14
Krótko o sobie: ... to co mnie interesuje to ŻYCIE... i wszystko co z nim związane aby było lepsze i przyjemniejsze ;)
Ulubiony Alkohol: no troszkę ich jest ... :> ;)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: W-wa & Lubuskie
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Roger »

To daj mi namiar na bezszelestny wentylator chłodnicy chętnie nabędę ;)

Wysłane z GT-9500I za pomocą Tapatalk 4
Pozdrawiam

Robert ;)
-----------------------------------
˙˙˙˙˙˙ ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ ǝz ɐpoʞzs ˙˙˙˙˙˙˙ ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ
oj ciężko jest lekko żyć :(
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Trener »

Z tego co widzę Spal robi wiatraki tylko na 12 i 24V. Jest coś wartego uwagi działającego od razu na 230V?
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Odp: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Zygmunt »

Nie, to samochodowe sprzęty.

Wysłane za pomocą Tapatalk
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: W_TG »

Sądzę że nawet jak wentylator będzie cichy, to na lamelkach będziesz miał takie zawirowania że szumu się nie pozbędziesz.
Szum możesz znacznie ograniczyć jeśli założysz wydajny wentylator o wielkim śmigle, ale wolnoobrotowy. Użyj samochodowy z chłodnicy i zasil niższym napięciem. Np 6 wolt podane z prostownika.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: aronia »

W związku ze zmiana kolumny na coś o większej średnicy oraz nadejściem cieplejszych dni okazało się, że moje pasywne chłodzenie z wykorzystaniem zbiornika 200l i starej pompki od pralki przestaje sobie radzić z całym dniem psocenia, a w pewnym momencie nawet z rektyfikacją 1 zbiornika 50l. Gdy woda w zbiorniku przekroczy 50 stopni skraplacz z ponad 3m rurki karbowanej DN12 przestaje wyrabiać i muszę zmniejszyć moc grzewczą/wyłączyć na chwilę i "odgazować" układ wężyków itp. z pęcherzyków pary. Na chwilę obecną do obiegu został dołożony wymiennik zdemontowany ze starego piecyka gazowego("junkersa") co poprawiło trochę sytuacje, ale i tak nie do końca jestem z tego zadowolony.
Modyfikacja ma wiązać się z zakupem nagrzewnicy i wentylatorów oraz znacznym zmniejszeniem zbiornika z 200l do 30l(fermentator). I tu pojawiają się pierwsze pytania do użytkowników podobnych systemów:
1. Jak duże opory przepływu generuje taka nagrzewnica, ponieważ mam zamiar pozostać przy pompce ze starej pralki, a przy poprzednim skraplaczu ze zwykłej rurki, ale o mniejszej średnicy nie dawała rady przepchnąć wody nawet gdy był na wysokości pompki?
2. Jaki przepływ musi zapewniać pompka?
3. Jakie są w przybliżeniu średnice króćców przyłączeniowych przy takiej nagrzewnicy?
4. Jak wygląda kwestia z zasilaniem takiego wentylatora przy nagrzewnicy?

marcin16
50
Posty: 90
Rejestracja: piątek, 18 paź 2013, 07:36
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: marcin16 »

Trener
Ja mam taki wiatrak od chłodnicy samochodowej na pozbycie;-)

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: aronia »

W związku z brakiem odpowiedzi przeszedłem od planów do realizacji i dzisiaj zakupiłem nagrzewnicę(20 zł). Po wstępnym podłączeniu układu: pompka - nagrzewnica - skraplacz nie ma problemów z przepływem. Właściwy układ ma wyglądać następująco(zgodnie z kolejnością przepływu): wiadro/fermentator(8zł) - pompka od pralki(z demontażu) - skraplacz(40zł) - nagrzewnica z wentylatorami - fermentator. Łączny koszt powinien się zamknąć w 95 zł z wentylatorami, złączkami i wężami podłączeniowymi.

michal278
1850
Posty: 1869
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: michal278 »

A może agregat os lodówki;) skrapkacz i parownik..
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: aronia »

Z tym, że chciałem zbudować coś na kształt tego czego używa Trener. I raczej zużywałoby to więcej prądu niż wentylatory.
EDIT:
"Szukajcie, a znajdziecie.." - Okazało się, że zakup nagrzewnicy był zbędnym wydatkiem, gdyż w niezbadanych czeluściach garażu ukrywała się cała kompletna nagrzewnica ze stara :D. Teraz pozostaje tylko kwestia jej zasilania i można działać.

piotricz
300
Posty: 300
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 19:30
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: piotricz »

1) Pompka od paliwa samochodu w beczce. Plus rurka PCV połączona z nią tak żeby zasysała z dna zimną wodę.
2) Chłodnica od Audi 80 wraz z wentylatorem
3) Prostownik 12/6 V (przełącznik)

Śmiga aż miło, chodź czasami pompkę młotkiem muszę puknąć bo chyba rdzewieje jak postoi większy czas.

pobór mocy:
5A czyli 5A*12V=60W plus straty prostownika 70W jakieś 6 godz. pracy 0.42 KW/h * 1.8zł = tanio
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”