Zamknięty obieg wody chłodzącej

Budowa i eksploatacja chłodnic.

Andrzej77
50
Posty: 73
Rejestracja: piątek, 3 cze 2011, 08:04
Otrzymał podziękowanie: 8 razy

Post autor: Andrzej77 »

W instalacji z naczyniem otwartym pompa nie wytwarza żadnego ciśnienia. 10 barów to ona wytrzymuje w przypadku pracy w instalacji zamkniętej.
Dobrze i tanio nie będzie szybko.
Dobrze i szybko nie będzie tanio.
Szybko i tanio nie będzie dobrze.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: lesgo58 »

Nie bardzo się znam na opisach technicznych, dlatego zapytam - czy te 50l/min to jest jej minimalna czy maksymalna wydajność.
I na jakiej minimalnej wydajności może pracować widząc,że ma trzy biegi?
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: szeyker89 »

Maksymalna wydajność ,np. tej pompki to 50 l/m

W grę wchodzi oczywiście wysokość na jaką ma wznieść się słup wody. Im wyżej tym ciężej i należy włączać wyższy bieg aby woda krążyła szybciej.
Pozdrawiam szeyker89
Awatar użytkownika

zbyszeek10
100
Posty: 111
Rejestracja: poniedziałek, 12 sty 2009, 19:28
Krótko o sobie: Hmmmmm.
Ci co mnie znają wiedzą.
:).
Ulubiony Alkohol: Swojej produkcji. Piwo
Status Alkoholowy: Winiarz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: zbyszeek10 »

Przepływ dławimy zaworem, więc nie ma obawy o za szybki lub za wolny przepływ.
wysokość wznoszenia tej pompy to 4m słupa wody.
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: szfagir »

Jaki proponujecie wymiennik ciepła? Macie jakąś chłodnice godna polecenia - najlepiej do chłodzenia pasywnego.

Andrzej77
50
Posty: 73
Rejestracja: piątek, 3 cze 2011, 08:04
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Andrzej77 »

A kaloryfer przytargaj ze złomu. Najlepiej żeliwny, żeberkowy.
Dobrze i tanio nie będzie szybko.
Dobrze i szybko nie będzie tanio.
Szybko i tanio nie będzie dobrze.
Awatar użytkownika

zbyszeek10
100
Posty: 111
Rejestracja: poniedziałek, 12 sty 2009, 19:28
Krótko o sobie: Hmmmmm.
Ci co mnie znają wiedzą.
:).
Ulubiony Alkohol: Swojej produkcji. Piwo
Status Alkoholowy: Winiarz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: zbyszeek10 »

Żeliwo słabo oddaje ciepło, lepiej stalowy lub alu chodzi oto aby oddać ciepło do otoczenia.
lepiej nagrzewnicę od jakiejś astry f z wentylatorem tanio i dobrze.
Np:
link
http://allegro.pl/opel-astra-f-93r-1-6- ... 45543.html
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: lesgo58 »

Ja kupiłem chłodnicę samochodową z wentylatorem. Jeszcze nie mam zamontowanej - bo dopiero się przymierzam do zmontowania całego bloku chłodzenia. Mam też zamiar zaprząc do tego wszystkiego zbiornik 1000l.
I w związku z tym pytanie.
Efektywniej będzie zamocować chłodnicę na zasileniu czy na wyjściu ze skraplacza.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: wawaldek11 »

Daj na wyjściu na gorącej - większa różnica temperatur woda/otoczenie umożliwia odanie większej ilości energii/ciepła.
Pozdrawiam,
Waldek

Konto Usunięte
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 22 sie 2011, 13:50
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Konto Usunięte »

Na starym aparacie a'la pot-still - czyli kanka dwa odstojniki chłodnica, użyłem filtra akwariowego i daje radę.
Jak u mnie to wygląda: wiaderko 20l., w środku filtr bez osłonki (gąbki), wężyk 12 i na chłodnicę.
By stworzyć większe ciśnienie, a raczej stale pełną chłodnicę, przy wylocie założyłem mały ścisk. Dodam tylko, że do wiaderka wrzucam trzy cztery kule lodowe tzn. napełniam wcześniej zwykle balony gumowe (takie do zabawy wodą i do zamrażarki), później rozcinam balon z lodem i taka duża kostka ląduje w wiaderku z wodą obiegową.
Koszt takiego filtra-pompki to ok. 25 zł. Oczywiście taka pompka wysoko słupa wody nie podniesie, ale zawsze można wszystko (wiaderko) ustawić wyżej.
Ostatnio zmieniony sobota, 5 sty 2013, 14:10 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: szfagir »

Z fizyki orłem nie byłem, ale w moim przypadku zbiorniczek w systemie otwartym będzie ustawiony dużo niżej od chłodnic/y - różnica ok 1,5m. Czy to nie jest trochę za duża różnica?
Nie chciałbym żeby mi cała woda spłynęła do zbiornika i się przelała. Nie wiem czy mogę ustawić taki zbiornik na szafkach, bo przy ciężarze 10l albo 20l wody w zbiorniku + zawartość szafki mogłoby dojść do rychłego spotkania mebla z podłogą, a co za tym idzie reprymendą od mojej drugiej połowicy:)

Konto Usunięte
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 22 sie 2011, 13:50
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Konto Usunięte »

Fizyka fizyką lecz orłem nie trzeba być, by znać na jakich kołkach zawieszasz szafkę.
W moim przypadku wygląda to tak jak napisałem. Miałem aparat bez kolumny więc wszystko włącznie z wiaderkiem, z płynem chłodzącym był na tym samym poziomie.
Przestawiam się na aabratka, więc teraz nie odpowiem ci czy mój pomysł z pompką wyniesie chłodziwo na około 150cm...sprawdzę dzisiaj.
Tak czy siak, pomysł sprawdzał się u mnie.

A teraz z innej beczki...
W związku z tym, że w okresie letnim psocę na działce, gdzie niestety prądu brak za to jest woda za free, czy mogę po wstawieniu w kega grzałki korzystać z taboretu gazowego?
Chodzi o to, czy ogrzewając taboretem, uszczelki przy grzałkach nie będą się rozszczelniać.
Szukałem tematu i niestety nie znalazłem. Nawet szukajka nie pomogła.
Jeśli nie krótka odpowiedź, to może link do tematu proszę.
Dziękuje.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: pokrec »

Szfagir, jak dasz pompkę tłoczącą i cała woda będzie wtłaczana do wężownicy z dna wiadra (tak powinno być), to spływać sobie z wężownicy może wężykiem, którego najwyższy punkt będzie nieco powyżej całej wężownicy. Wtedy masz gwarancję, że spirala jest zalana.
Mam chłodzenie wodne od procka (oczywiście nie używam go do proca, tylko do el. Peltiera i inszej elektroniki) i tam zasobnik w systemie otwartym stoi w bardzo przypadkowych miejscach. Działa w każdą stronę, tylko pompkę musisz mieć w miarę mocną, żeby tak na te 3 metry Ci wodę dźwignęła. Inaczej co przerwa w pracy pompki - będziesz miał układ do odpowietrzania (nie zastartuje sam). Pompka w czasie pracy musi netto podnieść wodę na różnicę poziomów między jej wylotem a powrotem (czyli na wysokość wiadra, nawet, jak wężownicę będziesz miał na 10-tym piętrze), ale jak dasz słabą pompkę, to ona nie będzie pracować, jak instalacja będzie zapowietrzona - będziesz musiał najpierw pompce pomóc napełniając system wodą i odpowietrzając go (tak mam w moim chłodzeniu, ale używam go rzadko, więc da się żyć). To działa tak, że woda spływająca "zasysa" wodę wspinającą się do góry i w ten sposób ciężary słupów wody - wspinającego się i opadającego - równoważą się, podobnie, jak w windzie kabina i jej przeciwwaga jeżdżąca po tylnej ścianie szybu, pompce pozostaje tylko praktycznie wywołać ruch cieczy (pokonać opory dynamiczne ruchu w rurach).
Możesz też zabezpieczyć układ przed zapowietrzeniem w przerwach zanurzając wylot w wodzie we wiaderku (np. 10 cm od lustra wody), ale lepiej nie na dnie, bo będziesz wtedy pompował wciąż tę samą wodę...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Konto Usunięte
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 22 sie 2011, 13:50
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Konto Usunięte »

Pompka w czasie pracy musi netto podnieść wodę na różnicę poziomów między jej wylotem a powrotem (czyli na wysokość wiadra, nawet, jak wężownicę będziesz miał na 10-tym piętrze), ale jak dasz słabą pompkę, to ona nie będzie pracować, jak instalacja będzie zapowietrzona - będziesz musiał najpierw pompce pomóc napełniając system wodą


Chyba właśnie rozwiązaniem tego o czym napisałeś jest zwężenie wyjścia u chłodnicy.
Można prosto bez komplikacji chyba.
By podkreślić moje spostrzeżenia TO DZIAŁA i nie musisz sie wydurniać.Faktem jest ze trzeba "wydmuchać powietrze z chłodnicy przed..a pózniej tylko czekać.
Chyba tego jeszcze nigdzie nie napisano ze nawet aabratkiem w temp.1o.C.masz czas na wyrównanie temperatury miedzy zbiornikiem a 3/4 kolumny...mam rację?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: radius »

Derik pisze:By podkreślić moje spostrzeżenia TO DZIAŁA i nie musisz sie wydurniać.Faktem jest ze trzeba "wydmuchać powietrze z chłodnicy przed..a pózniej tylko czekać.
Chyba tego jeszcze nigdzie nie napisano ze nawet aabratkiem w temp.1o.C.masz czas na wyrównanie temperatury miedzy zbiornikiem a 3/4 kolumny...mam rację?
Możesz przetłumaczyć to ze swojego na nasze, bo ni w ząb z tego nie zrozumiałem :bezradny:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Wald »

Bo widać, że nie do końca wiadomo jak to zrobić: H2O, C2H5OH, H2SO4, albo to: 18oC, 32=9, 23=8
Pewnie nie 10.C, tylko 1oC miał być.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: pokrec »

Aha, w moim poprzednim poście nie uwzględniłem przypadku, kiedy mamy różnicę między wężownicą a wiaderkiem ponad ok. 10 m. Wtedy woda w rurkach zachowuje się trochę jak słup rtęci w barometrze rtęciowym i są kłopoty - ciśnienie atmosferyczne nie jest w stanie utrzymać wody statycznie w spirali położonej zbyt wysoko. Wtedy mocna pompka (tłocząca!) jest jedynym rozwiązaniem.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: szeyker89 »

Jedni piszą że wystarczy pompka akwariowa 600 l/h a inni zastanawiają się nad mocniejszą 2000 l/h. Którą wybrać? Dziś testowałem pompkę paliwową (tą w zbiorniku VW Passata B6). Przerywała mi więc musiałem wymienić na nową. Stara wodę pompowała pięknie lecz długo nie chodziła. Zepsuła się. Po rozebraniu szczotki się zdarły. Ale wiadomo. Była już wyeksploatowana w samochodzie więc nie ma co się dziwić że się zepsuła. Nie sprawdzałem na jaką wysokość podnosi słup wody ponieważ naczynie 15 l umieściłem nad głowicą. Pompka przepychała tylko wodę. Zastanawiam się nad kupnem drogiej http://allegro.pl/pompka-pompa-oleju-pa ... 31579.html
Oprócz tego jako chłodnicę wody zastosuję chłodnicę z wiatrakiem z bardzo starej chłodziarki. Z takiej co to chłodnica z wiatrakiem znajdowała się na górze owej chłodziarki. Chłodnica ma wężownicę (jak dobrze pamiętam) 7 pionowych rurek i 4 poziome na oko 12 fi. Możliwe że naczynie 15 l będzie za małe. Lecz jej gabaryty pozwalają je postawić na szafkę pond głowice - w takim układzie nawet pompka akwariowa podoła. Lecz gdyby użyć większe naczynie (beczkę 40 - 50 l) musiała by stać już na ziemi i wtedy niezastąpiona by była pompka podana prze zemnie w linku. Nigdzie nie znalazłem info o tego typu pompce. Co o tym myślicie ?
Pozdrawiam szeyker89
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Wald »

Jaką wydajność ma mieć pompa wody w obiegu zamkniętym? Najlepiej sprawdź sam. Podstaw litrowe naczynie pod odpływ z chłodnicy i zmierz czas w jakim się napełni. Mnie, na pot-still'u wychodzi 4,5 minuty, czyli około 13 litrów na godzinę, oczywiście kranówki. No dobra, 15 litrów :!: Skąd 200? Nie idzie o wydajność, a raczej o moc, bo z reguły te parametry idą w parze, ale czy słusznie? Wszystkie układy chłodzenia ze zbiornikiem obok kolumny (nie mówimy o zasilaniu ze studni oddalonej 100 m) zadowoli trwała i wydajna pompa http://www.allegromat.pl/aukcja139745 , 10 wat, silnik bez szczotkowy. Nawet takie maleństwo http://www.allegromat.pl/aukcja139746 3 watowe daje 20 razy więcej niż potrzeba.

Ktoś z Was boi się, że ta delikatna zabawka nie poradzi sobie? Niepotrzebnie. Jak pisałem wystarczy 15 litrów, a w najwyższym punkcie trójnik z zaworem do odessania powietrza z obwodu chłodzenia.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: szeyker89 »

Dziś podłączyłem zamknięty układ chłodzenia.

Pompka akwariowa:
27 W
2000 l/h
190 cm wysokość podnoszenia słupa wody

Wydajność przy podłączeniu całego układu razem z chłodnicą: 1 l/min

Wiem wiem. Za grube przewody zastosowałem ale tylko takie miałem. Muszę sprawdzić czy przy grzaniu 2000 W przepływ 1 l/min wystarczy. Luknijcie na zdjęcia (sorry robione telefonem). Co sądzicie o chłodnicy? Pochodzi ze starej chłodziarki na mleko. Za wszelkie sugestie będę wdzięczny.

PS: Jaki macie u siebie przepływ wody i przy jakim grzaniu ???
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozdrawiam szeyker89

Pakulek
50
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 16 wrz 2012, 17:34
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Pakulek »

Właśnie zastanawiam się nad obiegiem zamkniętym chłodzenia. Tym bardziej, że nie będą z tym związane żadne dodatkowe koszty.
Mam akwarium 200 litrów z temp. wody 22 st.C. Latem samoczynnie podnosi się do 28-29 st.C. Nie stosuję grzałek. W akwarium mam dwa filtry zewnętrze: Fluval 204 i Fluval 304. Wydajność Fluvala 304 to 1000 litrów/h. Filtry te są włączone cały czas więc można je wykorzystać. W tym przypadku ten 304. Dla mnie czy sprzęt postawię w kuchni czy w moim pokoju to nie ma różnicy. Żona bardziej będzie zadowolona, jak bedę to robił u siebie :)
W moim przypadku jest to o tyle proste, że wystarczy do węża który idzie z przefiltrowaną wodą podłączyć do chłodnicy a powrót do akwarium. Tylko nie wiem czy sprawdzi się to ze zbiornikiem 200 litrów i temp. 22 st.C.

Pozdr
Każda prawda przechodzi przez trzy etapy: najpierw jest wyśmiewana, potem zaprzeczana, a na końcu uważana za oczywistą.
Arthur Schopenhauer

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: wawaldek11 »

Jak masz rybki tropikalne, to próbuj ;)
Pozdrawiam,
Waldek

Pakulek
50
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 16 wrz 2012, 17:34
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Pakulek »

Głownie mam akwarium roślinne. Ryby które tam pływają spokojnie do 30st.C wytrzymają. Jestem raczej przekonany, że temp. w akwarium nie podniesie się pow. tych 30st.C.
Każda prawda przechodzi przez trzy etapy: najpierw jest wyśmiewana, potem zaprzeczana, a na końcu uważana za oczywistą.
Arthur Schopenhauer
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: wiking »

A żebyś się nie zdziwił.
Awatar użytkownika

TeDy
50
Posty: 68
Rejestracja: sobota, 17 lis 2012, 15:33
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Katowice
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: TeDy »

Ja również stosuję obieg zamknięty, ale w wiadrze i z zamarzniętymi balonami z wodą. Jeżeli planujesz przegotować 5-8 litrów zacieru to nie powinno być problemu, ale jeśli myślisz o większej ilości czyli o ok 10 godzinach gotowania to według mnie na pewno przekroczysz 30 st.
Bo w życiu wszystkiego trzeba spróbować! :)

lenny4589
10
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2012, 12:30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: BIMBER
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: modliborzyce
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: lenny4589 »

Witam
Mam kega 50 l, pocenie mi zajmuje około 8/9 h. Beczka 160 l wody dochodzi do temperatury 40 st i ciekawy jestem, czy stosować dwie beczki 160 l.
Ostatnio zmieniony czwartek, 11 lip 2013, 21:20 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

Witam! :)

Jestem w trakcie robienia chłodnicy z własną pompą.
Do tego celu zakupiłem chłodnicę z wentylatorem od Tico, jest idealna; mała i wydajna.

Postaram się przygotować dokładny foto-reportaż z budowy :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

szfagir
350
Posty: 379
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 11:16
Ulubiony Alkohol: S.W.Ó.J.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: szfagir »

@szeyker89, jak Ci się sprawdza taki system?

mechanik2008
30
Posty: 37
Rejestracja: środa, 22 sie 2012, 21:50
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: mechanik2008 »

Witam, podpinam się pod temat interesuje mnie obieg zamknięty. Zmontowałem taki mały układ do głowicy aabratek, grzanie 1,5 kW na 40% mocy. Pompka z pralki + zbiornik 20L + chłodnica z motocykla ( taka była " pod ręką ") . Już podczas stabilizacji kolumny temperatura nie ustanie rosła w ciągu godziny do 45 c . Jestem bardzo rozczarowany .... Jakieś sugestie ?

Obrazek
Awatar użytkownika

Dunkel
100
Posty: 118
Rejestracja: sobota, 7 lis 2009, 18:43
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Dunkel »

Jeśli mogę coś zasugerować. To po pierwsze, chłodnicę bym ustawił tak żeby miała jak największy "przewiew". Po drugie na pewno pomoże większy zbiornik na wodę, a po trzecie. Użyłbym jakiejś większej beczki z możliwością wrzucenia dużych butelek z lodem. Na pewno to pomoże, ale na jak długo i w jakim stopniu to tego już nie wiem bo nie mam kolumny :P

Pozdrawiam.
Jak pędzić, Panie Premierze? Rzetelnie i dokładnie...
;)
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: szeyker89 »

szfagir pisze:@szeyker89, jak Ci się sprawdza taki system?
Beczka 120 l wystarczy na chłodzenie całego procesu czyli około 8h (pełny wsad 50l). Temp. wody na powierzchni beczki pod koniec procesu wynosi około 50-55 *C. Nie korzystam z chłodnicy wody ponieważ nie wiedzę podstaw aby była potrzebna. Polecam

Pozdrawiam Michał
Pozdrawiam szeyker89
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

Witam! Pierwsza część materiałów z budowy kompaktowej chłodnicy :D

Pompa Grundfos o mocy 300W i wydajności 0,6 - 2,1 m3/h
Kupiłem ją na allegro za 75zł! nówka - likwidowali magazyn :D
Obrazek

Obrazek
Chłodnica z wiatrakiem od TICO - 65zł na szrocie w idealnym stanie (tylko parę wgnieceń na lamelach)
Obrazek
I zaczynamy pracę, profile podocinane na taki wymiar aby chłodnica ciasno siedziała w pionowych słupkach (tu ich jeszcze nie ma)
Obrazek
... kilka szczepów ...
Obrazek

Obrazek
... i docinamy i chwytamy poprzeczki do umocowania pompy.
Obrazek
Mała przymiarka, pasuje! no to spawamy :D
Obrazek
Obrazek
i nareszcie nadeszła pora na "biały montaż", rury PP 3/4" poklejone, wszystko skręcone na teflon, zalane wodą i chwila prawdy... Działa! :)
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Nie testowałem tego jeszcze na kolumnie ale ale wodę w basenie dzieci (230L) nagrzało do temp otoczenia bardzo szybko.

Pewnie Bystre oko jakiegoś kolegi szybko zauważy, że powrót wody do pompy podłączyłem na dole - to nie błąd, zrobiłem tak celowo bo gdyby było inaczej to każdy pęcherz powietrza powodował by zapowietrzenie pompy.

Jutro dodam fotki z obudową i dodanym zaworem redukcyjnym (jest niezbędny do zdławienia przepływu wody na chłodnicę - mniej na chłodnicę, więcej na aparaturę i odwrotnie...)

mam nadzieję, że zainteresuję kogoś tematem i rozwiąże nim wiele Waszych problemów! :)

Pozdrawiam!

Rincon
10
Posty: 17
Rejestracja: środa, 12 wrz 2012, 14:55
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Rincon »

Ja osobiście zastosowałem schładzarkę do piwa Cornelius zostało mi kilka jeszcze - z pompką idealna sprawa .
Mogę zdecydowanie polecić .
Uruchomiona ok 2-3 godzin przed procesem zrobi sobie bank lodowy a potem hula sobie woda w kółko .
Nie wyobrażam sobie lania wody przez 2-3 godzin non stop .
Sprzedam sprzęt do dystrybucji piwa - wszystko nowa schładzarka Cornelius i inne - mozliwa zamiana.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Trener »

Temat trochę stary ale cały czas na czasie.
Zamówiłem właśnie pompę jachtową zanurzeniową 12V http://zeglarskitorun.pl/pompy-wody/375 ... -wody.html (w tym miejscu apel: błagam, nie dawajcie linków do Allegro tylko najlepiej do producenta, sprzedawcy, albo oznaczenie fabryczne. Temat trwa, a tamte linki nigdzie już nie prowadzą).
Pompa ma co prawda średnią wydajność bo tylko 600L/h, ale przekonał mnie parametr podnoszenia wody do 5m. Poza tym po ostatniej "operacji", chłodnica VM oraz szczytowa zużyły tylko 90L kranówki w ciągu 4h, więc myślę, że ta wydajność spokojnie wystarczy (choć głowy za to nie daję). W każdym razie pompa jest stosunkowo tania. Można zaryzykować. Planuję włożyć ją do baniaka 30L, a gorącą wodę puścić przez starą chłodnicą szczytową z miedzi umieszczoną za oknem. Jest to rozwiązanie typowo zimowe, ale jeśli zadziała, to cały sprzęt przeniosę z kuchni do pokoiku którego i tak nie używam i większą chłodnicę będę mógł wystawić na balkon.
Moim zdaniem warto zaryzykować tym bardziej, że ostatnio miałem telefon od dostawcy wody. Podobno osoba odpowiedzialna za rozliczenia stwierdziła, że jeden z liczników wody jest prawdopodobnie uszkodzony. Nie wiem czy chodzi o ciepłą wodę, czy też o nagły wzrost zużycia zimnej. Dowiem się w przyszłym tygodniu.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

Wszystkiego widzę dokładnie nie przeczytałeś :)
Szkoda sobie głowę zawracać tą pompką, nie jest przystosowana do ciągłej pracy i podwyższonej temperatury (moja w campingu w wodzie o temp. 38 stopni padła po tygodniu) - ten kto ją projektował przewidział nalanie wody do czajnika lub 30min kąpiel a nie pracę przez kilka godzin non-stop.

Naprawdę jedyne słuszne rozwiązanie to pompka do oczka wodnego a najlepiej pompka obiegowa C.O.

Ale skoro już zamówiłeś... pozostaje mi życzyć POWODZENIA :)

Jak masz balkon to buduj coś takiego jak ja (kilka postów wyżej) Po prostu niezastąpiona maszyna :D
Jestem już po kilku pędzeniach i muszę powiedzieć, że jestem naprawdę mile zaskoczony :)
Przez całe 8 godzin temperatura w obiegu nie wzrosła nawet o 1 st. powyżej temperatury otoczenia :)
Ostatnio zmieniony wtorek, 1 paź 2013, 22:43 przez ozzy88, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Trener »

Czytałem z zapartym tchem od deski do deski, ale przez te linki do Allegro coś mogło mi umknąć. Zresztą jak to mówią "raz na wozie raz w nawozie". Się zobaczy co to cudo potrafi. Poza tym popełniałem już większe i droższe gafy. Ale dzięki za info :)
Ps. Masz fajny sprzęt, tyle że ja nie mam pojęcia o spawaniu :(
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

Taką ramę można nawet ponitować z kątowników i też będzie super, a jeżeli chcesz coś o bardziej kompaktowych rozmiarach polecam wybrać się na szrot i kupić nagrzewnicę paki od lublina :)

Opcja 1 na 1 wentylator (niestety droższa ale mniej wydajna) - 150 - 400zł (nowa)
3589468323_1.jpg
Opcja 2 (tańsza i wydajniejsza, ale trzeba zasilić dwa 12V wentylatory) -80 - 200zł
3547831525.jpg
Obydwie opcje mają (względnie) ładną obudowę i na pewno nie będą tak trzaskały po oczach jak mój "agregat chłodnicy" :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Trener »

To drugie jest super. Tylko powiedz mi jak z akustyką tych wentylatorów? Mam strasznie wścibskich sąsiadów. Jak usłyszą nowe, nieznane dźwięki, to zwalą mi się na głowę podczas procesu. Raz już tak było gdy poczuli nowy zapach. Na szczęście wykpiłem się gotowaniem zapraw.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: ozzy88 »

Stare silniki na pewno będą hałasować ale wymiana łożysk u dobrego tokarza ok 30zł zapewni im długą i bezszelestną pracę :) najlepiej jak je podłączysz do zasilacza wyposażonego w ręczny "ściemniacz lampki" - ja mam tak u siebie.

JEżeli będziesz je zasilał 12V i będą chodziły na pełnych obrotach to też na pewno będzie hałas, ale zawsze można je zamienić np. na takie "http://laro.com.pl/index.php5/sklep/wentyl/2511" i problem z zasilaniem od razu zniknie.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Trener »

Mówił Ci już ktoś, że jesteś skarbnicą wiedzy? :ok:
Te wentylatory wyglądają na tej fotce na małe. Ile trzeba ich kupić? I w jaki sposób połączyć je z chłodnicą? Plusem jest to, że są na 230V co eliminuje zabawę z zasilaczami. Na spawaniu się nie znam, ale z polutowaniem kabli sobie poradzę :)
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”