Zakup bufora

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
Darioz
20
Posty: 22
Rejestracja: sobota, 19 maja 2018, 11:27

Post autor: Darioz »

Witam kupiłem kilka miesięcy ten o to sprzęt https://www.aabratek.pl/produkty/784/el ... r_MSR.html i zastanawiam się czy warto dokupić do niego bufor stabilizująco wzmacniający?

pp28856
30
Posty: 31
Rejestracja: czwartek, 18 lip 2019, 21:19
Krótko o sobie: Zwykły człek, który odkrył że jak się człowiek postara to czasem może coś dobrego nakapać. Mocno zafascynowany nowym hobby.
Ulubiony Alkohol: Śliwowica i zbożówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zakup bufora

Post autor: pp28856 »

Cześć, ogólnie rzecz biorąc bufor na mojej kolumnie (inna niż Twoja) pozwolił mi odbierać szybciej i stabilniej. Po kilkudziesięciu procesach z buforem i bez niego, widzę, że proces z buforem jest prawie automatyczny, a nie mam żadnych sterowników. Odbieram przedgon, ustawiam odbiór i tyle, co godzinę zaglądam czy słoika nie zmienić. Bez bufora musiałem częściej zaglądać. Zatem - polecam bufor.
pp28856

aakk
1150
Posty: 1166
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Zakup bufora

Post autor: aakk »

Oczywiście jeśli masz miejsce w pomieszczeniu i budżet to dołożenie bufora będzie jak najbardziej dobrym pomysłem.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Zakup bufora

Post autor: nemeto »

To i ja zagłosuję na TAK dla bufora - szkoda tylko, że nie możesz mieć go na szerokiej kryzie.
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Zakup bufora

Post autor: Skir »

nie mam na szerokiej kryzie - sms63. sprawdza się też dobrze. jak pisali koledzy wcześniej: proces bez skoków temp, bardzo obliczalny i przewidywalny. koniecznie port temp w buforze. wskazania tego temp są przydatne.

Mod.
Pisz staranniej. W języku polskim zdania zaczynamy wielką literą.
Ostatnio zmieniony piątek, 2 paź 2020, 17:56 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
I love the smell of bimber in the morning.

audilhr
20
Posty: 24
Rejestracja: piątek, 3 sie 2018, 11:29
Re: Zakup bufora

Post autor: audilhr »

Kolego powiec mi na ilu kończysz proces w buforze
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Zakup bufora

Post autor: nemeto »

U mnie wszystko w przedziale 84-95 traktuję jako pogony - 10 stoi jak wmurowana. Proces kończę keg 100, bufor 95, 10 bez zmian.

aakk
1150
Posty: 1166
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Zakup bufora

Post autor: aakk »

@nemeto jaki zbiornik, kolumna i pojemność bufora. Z jaką prędkością odbierasz przy jakiej przyłożonej mocy?
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Zakup bufora

Post autor: nemeto »

50l, od bufora do głowicy (ufo) mam jakieś 147 cm. Pojemność bufora coś koło 2l. Moc robocza 2,7-2,8 (realne - watomierze), RR 1/6 co daje coś w okolicy 30 ml/min - oczywiście przed redukcją. Napisałem około bo mam rotametr i mierzyłem dawno temu - teraz ustawiam do kreski ;). Przy 81 w buforze redukcja (do 20 ml/min). Ale nie ze względu na skok (termo na 10 cały czas stabilne), jakoś tak sobie obrałem te 81 stopni bo wtedy wszystko ładnie się zgrywa ze sobą (bufor i keg).
Ostatnio zmieniony sobota, 3 paź 2020, 05:18 przez nemeto, łącznie zmieniany 2 razy.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Zakup bufora

Post autor: wkg_1 »

To ostro jedziesz. Ja przy 50 L, 2,5 L bufor, grzanie 2400 jadę 15-17 ml/min.
Awatar użytkownika

nemeto
550
Posty: 554
Rejestracja: piątek, 20 gru 2013, 05:23
Krótko o sobie: Nie chcesz znajdziesz powód - chcesz znajdziesz sposób.
Ulubiony Alkohol: Swój.
Podziękował: 27 razy
Otrzymał podziękowanie: 105 razy
Re: Zakup bufora

Post autor: nemeto »

Szybkość odbioru nie jest zależna od wielkości kotła ;) Sprawdzałeś wydajnościowo swoją kolumnę, bo wydaje mi się, że masz jak dla mnie za wysoki RR (chyba, że to 2,4 mocy to na wyświetlaczu tylko, a nie realne).

Mod.
Nie cytuj posta poprzednika.
Ostatnio zmieniony sobota, 3 paź 2020, 13:15 przez radius, łącznie zmieniany 3 razy.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Zakup bufora

Post autor: wkg_1 »

Pisałem z jaką mocą grzeję - reszta informacyjnie bo kolega pytał:
aakk pisze:@nemeto jaki zbiornik, kolumna i pojemność bufora. Z jaką prędkością odbierasz przy jakiej przyłożonej mocy?
RR nie może być za wysokie ; ) Nie spieszy mi się, kapię dla siebie. Są ludzie, którzy uważają, że to znacznie za szybko : )

prolog1975
450
Posty: 473
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Zakup bufora

Post autor: prolog1975 »

Ja odpowiem inaczej. Wszystko zależy od tego Darioz ile gotujesz jeśli mało 3-5 razy w roku to bufor będzie zbędnym wydatkiem. Polecam kolegom lekturę autora tego wynalazku jak sama nazwa wskazuje jest to bufor stabilizująco wzmacniający lub stabilizator procesu nie zaś urządzenie zwiększające prędkość odbioru. Jeśli gotujesz często to jak najbardziej warto posiadać bufor. Szybkość odbioru to średnica rury i przyłożona moc.

aakk
1150
Posty: 1166
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 101 razy
Kontakt:
Re: Zakup bufora

Post autor: aakk »

Oczywiście że zwiększające prędkość odbioru w późniejszym czasie. Tyle że nie ponad wydajność kolumny bez bufora a poprzez wyeliminowanie korekt.
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Zakup bufora

Post autor: wkg_1 »

prolog1975 pisze:Ja odpowiem inaczej. Wszystko zależy od tego Darioz ile gotujesz jeśli mało 3-5 razy w roku to bufor będzie zbędnym wydatkiem. Polecam kolegom lekturę autora tego wynalazku jak sama nazwa wskazuje jest to bufor stabilizująco wzmacniający lub stabilizator procesu nie zaś urządzenie zwiększające prędkość odbioru. Jeśli gotujesz często to jak najbardziej warto posiadać bufor. Szybkość odbioru to średnica rury i przyłożona moc.
No nie bardzo : )
Bufor - jeżeli wczytasz się w lekturę autora o którym piszesz - nawet jego zaskoczył faktem jak pięknie potrafi zatrzymywać pogony. Problem pogonów tak często poruszany w postach z czasów przedbuforowych po prostu zniknął. Jak i wahania temperatury na 10-ej półce. Kto teraz słyszy o czymś takim ? Kto się bawi w odzyskiwanie pogonów, dodawanie ich do kolejnego nastawu itd itp czary-mary ?

Stabilizator wzmacniający to nazwa. Bardzo zresztą adekwatna. To właśnie przez wzmocnienie zawartości bufora stabilizuje się proces pozwalając na szybszy odbiór. Może jeszcze uda Ci się odkopać słynną "tabelkę Akasa" opisującą RR w funkcji stężenia. Pracując z buforem wartości stężeń odnosimy do bufora a nie do kotła - stąd dłuższa szybsza praca przy mniejszym RR. Właśnie poprzez:
aakk pisze:poprzez wyeliminowanie korekt.
Ostatnio zmieniony sobota, 3 paź 2020, 10:47 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.

prolog1975
450
Posty: 473
Rejestracja: środa, 3 sie 2016, 08:38
Podziękował: 57 razy
Otrzymał podziękowanie: 85 razy
Re: Zakup bufora

Post autor: prolog1975 »

A miałeś problemy z pogonami jak nie miałeś bufora? Ja nie a sporo badałem w Katowicach. O czym my piszemy grzejesz 2.4kW odbierasz 15 ml. To po co bufor jako ozdoba. Przecież piszesz że on ma skracać czas procesu u Ciebie go znacznie wydłużył wolno odbierasz i tracisz czas na napełnienie i wzmocnienie zawartości bufora.

wkg_1
800
Posty: 849
Rejestracja: niedziela, 23 wrz 2018, 13:26
Podziękował: 46 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Zakup bufora

Post autor: wkg_1 »

Nie piszę, że ma skracać czas - choć skraca - piszę, że pozwala na szybszy odbiór - bo pozwala jeżeli sugerować się 10-ą półką.
A odbieram jak odbieram bo chcę mieć dobre i mi sie nie spieszy. Czasu nie tracę bo i tak okł 2 godzin stabilizuję odbierając w tym czasie przedgony, bufor zamykam w końcowej fazie stabilizacji.

Co do pracy bez bufora - pracowałem ale na wypożyczonej kolumnie i po tych doświadczeniach bez dłuższych namysłów kupiłem porządny sprzęt. Natomiast bawiłem się odbiorami z otwartym buforem - tu zachowanie 10-ej półki w zależności od szybkości odbioru różni się wyraźnie.
Ostatnio zmieniony sobota, 3 paź 2020, 11:47 przez wkg_1, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”