Zacieranie metodą "na lenia".

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy

Post autor: radius »

jacek8l pisze:Moim zdaniem porażka bo ze słodu bym uzyskał duużo ponad 20BLG.
A na jakiej podstawie tak twierdzisz?
SPIRITUS FLAT UBI VULT
alembiki

Krzysztof63
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 13 sty 2019, 10:30
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Krzysztof63 »

Przy bardzo dobrym zacieraniu 13 kg słodu powinno wyjść ok. 40 litrów brzeczki 19 - 20 Blg. Tak wychodzi z kalkulatorów dla pojedynczej infuzji z wysładzaniem. Przy ambitniejszych sposobach zacierania wynik może być nieco lepszy.
jacek8l pisze:... Gdzie popełniłem błąd? ...
Pewnie wszędzie.
1. Utrudniona filtracja wskazuje na zbyt drobne zmielenie ziarna. Mąkę sutecznie można odfiltrować tylko w układzie ciśnieniowym.
2. Temperatura 62 - 64 C jest za wysoka dla glukoamylazy, dla które jest to górna granica skuteczności. To temperatura w sam raz dla betaamylazy, której dodałeś po prostu za mało. Taki na przykład Termamyl Supra powienien działać w temperaturze 37 stopni C.
3. O preparacie enzymatycznym pewnie nic nie wiesz, a od jego składu w dużej mierze zależy skuteczność działania, np. niektóre mieszanki nie będą działać bez uprzedniego upłynnienia zacieru alfaamylazą, inne działają powoli, nawet ponad 24 godziny. Wystarczy pobieżnie zapoznać się z kartami charakterystyki preparatów enzymatycznych.

Biochemia się kłania. Nie wszystko da się opękać paroma tematami z forum.
Ostatnio zmieniony sobota, 29 lut 2020, 11:13 przez Krzysztof63, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: radius »

@Krzysztof63, wszystko się zgadza, ale w stosunku do słodu :ok:
Kol. jacek8l zacierał jednak ziarno nie słodowane i nie napisał np. jak mocno miał je ześrutowane a to też rzutuje na ilość przekonwersowanej skrobi na cukry. To normalne, że ciężej się filtrowało, słód ma łuskę bardzo pomocną w filtracji a filtrując "gołe" ziarno wystarczy niewielka ilość mąki i filtrator/worek się zacznie zapychać ;)
Ostatnio zmieniony sobota, 29 lut 2020, 11:58 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Krzysztof63
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 13 sty 2019, 10:30
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Krzysztof63 »

Ziarno jęczmienia niesłodowanego też ma łuskę, nie powstaje ona w procesie słodowania. Słodowanie rozluźnia wnętrze ziarna, przez co łatwiej je ześrudować, nie niszcząc łuski.
Generalnie kolega jacek8l w ogóle niewiele napisał, więc można jedynie zgadywać, co mu się przydarzyło - moja teoria jest taka, że wszystko naraz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: radius »

Krzysztof63 pisze:Ziarno jęczmienia niesłodowanego też ma łuskę, nie powstaje ona w procesie słodowania.
Fakt, trochę się zagalopowałem :oops: Bardziej chodziło mi o to, że w trakcie mielenia ziarna, łuska zostaje mocno rozdrobniona, przez co nie spełnia roli filtra. Z drugiej strony, rzeczywiście kolega niewiele podał szczegółów :scratch:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

jacek8l
50
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 2 lis 2018, 23:32
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: jacek8l »

radius pisze:
jacek8l pisze:Moim zdaniem porażka bo ze słodu bym uzyskał duużo ponad 20BLG.
A na jakiej podstawie tak twierdzisz?
Warzę ok. 250L piwa rocznie i zacierając 10kg słodu na Portera Bałtyckiego osiągnąłem dużo wyższe stężenie, znacznie ponad 25BLG i to przy niskiej wydajności mojej warzelni wahającej się 60-70%.
Krzysztof63 pisze: Pewnie wszędzie.
1. Utrudniona filtracja wskazuje na zbyt drobne zmielenie ziarna. Mąkę sutecznie można odfiltrować tylko w układzie ciśnieniowym.
2. Temperatura 62 - 64 C jest za wysoka dla glukoamylazy, dla które jest to górna granica skuteczności. To temperatura w sam raz dla betaamylazy, której dodałeś po prostu za mało. Taki na przykład Termamyl Supra powienien działać w temperaturze 37 stopni C.
3. O preparacie enzymatycznym pewnie nic nie wiesz, a od jego składu w dużej mierze zależy skuteczność działania, np. niektóre mieszanki nie będą działać bez uprzedniego upłynnienia zacieru alfaamylazą, inne działają powoli, nawet ponad 24 godziny. Wystarczy pobieżnie zapoznać się z kartami charakterystyki preparatów enzymatycznych.

Biochemia się kłania. Nie wszystko da się opękać paroma tematami z forum.
Bardzo śmiałe stwierdzenia, owszem popełniłem kilka błędów ale nie jestem zielony i pewną wiedzę mam. Ziarno było zmielone tak jak na piwo tyle że nie w gniotowniku walcowym a śrutowniku ciernym. było to pół roku temu więc nie najświeższe.
1. Zostawiłem filtracje na noc i rano zastałem suche młóto i klarowny płyn więc bez układu ciśnieniowego się obeszło.
2. Temperatury przez 5h wahały się dosyć mocno bo 57-64, starałem się utrzymywać 62 tak jak przy zacieraniu piwa na mocny alkohol. Ph na każdym etapie regulowałem i sprawdzałem papierkiem.
3. Wyobraź sobie że zapoznałem się z kartami charakterystyki preparatów enzymatycznych, mam je też naklejone na każdą buteleczkę i dodałem wszystkie enzymy upłynniający, redukujący lepkość, scukrzający. Próba jodowa nie wykazała skrobii po tych 5h zacierania.

Nie mierz ludzi swoją miarą, to że Ty opękujesz temat kilkoma tematami z forum nie znaczy że ja tez jestem łysy.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 2 mar 2020, 06:34 przez jacek8l, łącznie zmieniany 1 raz.

Krzysztof63
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 13 sty 2019, 10:30
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Krzysztof63 »

jacek8l pisze:Warzę ok. 250L piwa rocznie i zacierając 10kg słodu na Portera Bałtyckiego osiągnąłem dużo wyższe stężenie, znacznie ponad 25BLG i to przy niskiej wydajności mojej warzelni wahającej się 60-70%.
No to jesteś geniuszem piwowarstwa. Napisz jeszcze, ile tego siekierzastego portera otrzymałeś z 10 kg słodu.
jacek8l pisze:Nie mierz ludzi swoją miarą, to że Ty opękujesz temat kilkoma tematami z forum nie znaczy że ja tez jestem łysy.
Ja warzę piwo od dwudziestu lat, więc nie muszę nikogo mierzyć swoją miarą, tylko mam po prostu wiedzę w temacie.

bielok
10
Posty: 18
Rejestracja: środa, 3 wrz 2014, 06:55
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: bielok »

Cześć :)
Krzysztof63 pisze:Przy bardzo dobrym zacieraniu 13 kg słodu powinno wyjść ok. 40 litrów brzeczki 19 - 20 Blg. Tak wychodzi z kalkulatorów dla pojedynczej infuzji z wysładzaniem. Przy ambitniejszych sposobach zacierania wynik może być nieco lepszy.
Bardzo proszę napisz w jakiej temperaturze powinno przebiegać zacieranie jednotemoperaturowe, żeby uzyskać taką wydajność. Napisz też proszę o ambitniejszych sposobach zacierania (masz na myśli dekokcję?)
Ostatnio zmieniony wtorek, 3 mar 2020, 20:17 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: kondon »

radius pisze: Do beczki wlewam wodę o temperaturze ok. 95[
Wszystko ładnie, pięknie, prosto, tylko, aby zalać beczkę wodą nie wystarczy czajnik, i tak samo przydałby się taboret, oraz duży garnek. Chyba, że macie jakieś patenty na sensowne, i wygodne ich zastąpienie?
Ostatnio zmieniony środa, 4 mar 2020, 00:36 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.

Wesoly49
50
Posty: 57
Rejestracja: wtorek, 27 lis 2018, 13:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Alkohole smakowe .
Status Alkoholowy: Zaciermistrz
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Wesoly49 »

Już ktoś to tu opisywał i ja tak robię , stawiam kega na podwyższeniu , gotuje wodę i dolnym spustem upuszczaj do beczki. Ja mam taboret , ale jak masz grzałki i spust w swoim to powinno się udać.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3779
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 457 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Doody »

Ja grzeję wodę w kegu. 95 litrów na 2 razy (po 47,5). Zacieram w beczce 120l.
Pozdrawiam
Darek

wlonski
20
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 29 gru 2017, 16:49
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: wlonski »

Doody
Nie masz problemu z wychodzeniem zacieru z beczki? Dajesz antypiane?
Ile kg ziarna zacierasz z 95l wody?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

krystianlukasik8
10
Posty: 11
Rejestracja: piątek, 13 kwie 2018, 18:08
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: krystianlukasik8 »

To może i ja powiem o łatwości i udogodnieniu jakie sobie ostatnio zrobiłem. Otóż w kotłowni przerabiałem ogrzewanie na gazowe, wymieniałem zbiornik na 250l i zrobiłem specjalnie od zbiornika szybko złącze na węża. Ustawiam na sterowniku 70st czekam pół godziny i dawaj do beczki;) ewentualnie jak potrzebuje większą temp to zalewam do kega i podgrzewam bo sterownik wyższej już nie puści jak 70. Ale do samego słodu wystarczy:)

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

jacek8l
50
Posty: 69
Rejestracja: piątek, 2 lis 2018, 23:32
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: jacek8l »

Krzysztof63 pisze: Ja warzę piwo od dwudziestu lat, więc nie muszę nikogo mierzyć swoją miarą, tylko mam po prostu wiedzę w temacie.
Większego bufona nadętego na tym forum nie spotkałem. Zachowaj swoją wiedzę dla siebie skoro masz ją przekazywać w taki sposób. I jesli nie wiesz że z 10kg można zrobić ponad 25L 25BLG to pewnie srogo marnujesz słód, czas i swoją "wiedze" no i te 20 lat zmarnowane.
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 mar 2020, 07:35 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.

Krzysztof63
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 13 sty 2019, 10:30
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Krzysztof63 »

Cieszę się, że chociaż ty się znasz.
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 mar 2020, 14:55 przez Krzysztof63, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3779
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 457 razy
Re: Zacieranie metodą

Post autor: Doody »

wlonski pisze:Doody
Nie masz problemu z wychodzeniem zacieru z beczki? Dajesz antypiane?
Ile kg ziarna zacierasz z 95l wody?
Zacieram 25-27 kg ziarna (ostatnio standardowo 25kg). Gdy miałem grubszą śrutę, tworzył się dość gruby kożuch na początku fermentacji i miał tendencje do wychodzenia z beczki. Teraz śrutuję drobniej i wszystko mieści się w beczce (zostaje jeszcze ok 15cm zapasu). Antypianę dodaję dopiero do gotowania zacieru.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Erazer »

Zacierał ktoś może skrobię przenną?
Ciekawi mnie efekt końcowy i porównanie do kukurydzianej, czy ziemniaczanej
https://allegro.pl/oferta/skrobia-pszen ... 8962099904

Maria
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 28 cze 2016, 13:22
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Maria »

Drodzy Producenci,

mam safspirit m-1 , przygotowałam sobie zacier na słodzie, odcedziłam śmieci, dałam drożdży jak w przepisie na 100l i niestety okazło się, że doopa jednak zawsze z tyłu. Coś poszło nie tak i jest wielka lipa. Za mało było cukru w tym wszystkim, za mało drożdży ? Jakie są Wasze rady?
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7279
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1691 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: radius »

Maria pisze:przygotowałam sobie zacier na słodzie
Opisz swój proces zacierania, bo w innym przypadku to tylko wróżenie z fusów a wróżka od szklanej kuli złapała tą francę w koronie ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3779
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 457 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Doody »

Tak jak pisze Radius potrzeba więcej szczegółów. Jeden z najważniejszych parametrów po zacieraniu to wartość Blg. Nie znając jej nie wiadomo czego się spodziewać.
Pozdrawiam
Darek

Maria
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 28 cze 2016, 13:22
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Maria »

Właśnie tego blg nie sprawdziłam - do czarta - zacieranie, godzina w 65 stopni potem podgrzanie do 76 na 10 minut. Może zacieranie też poprawić na lepsze jakościowo?
Ostatnio zmieniony piątek, 10 kwie 2020, 14:23 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Mam pytanie odnośnie tej metody. Widzę, że jest to metoda dla osób mieszkających w mieście - akurat w ogródku mam miejsce na beczkę, ale gotować tyle litrów?

Na wstępie dodam, że chciałbym uzyskać głównie łagodną czystą wódkę z posmakiem surowca, ale również i łagodną wódkę do przeleżakowania w beczce (taki pseudo whiskey). Dla mnie dobra wódka = łagodna wódka. Nie uznaję wyjątków, dlatego jeśli coś poniżej jest błędnie opisane, proszę o poprawę.

W dużym skrócie:
1) woda 95stC, enzym spłynniający i śrutę zbożową. Mieszamy, zostawiamy do 65st C
2) 65st C - dodajemy enzym scukrzający i upłynniający. W zależności od spodziewanego momentu, kiedy będę mógł dodać drożdże ( chodzi mi o to, że czasem trzeba iść do pracy ;) ) owijam beczkę lub nie, aby 35st C wypadło w momencie, kiedy mogę się zacierem zająć. Oczywiście mieszanie co jakiś czas, co by grudek nie było. Mieszanie dopóty, aż nie będzie 35 st C, żeby nie otwierać niepotrzebnie i ryzykować zarażenia zacieru.
3) z uwagi na fakt, że nie posiadam zbiornika z płaszczem, (tutaj proszę o poprawę, jeśli coś źle zrozumiałem) wysładzam i filtruję. Czyli biorę cały(na pewno?) zacier i przenoszę do zbiornika z zamontowanym wężykiem sanitarnym (sraczwężyk), lub z workiem filtracyjnym i przelewam wodą 65st C, aż nie uzyskam BLG<4 ( jak rozumiem, można do końca i na tym robić nowy zacier ). Czy coś też zostawiam w beczce zaciernej? Bierzemy pod uwagę sytuację, że nie robię drugi raz zacieru tuż po pierwszym.
4) fermentacja na drożdżach gorzelniczych, klarowanie ( robić? Bentonit się nada, czy turboklary? )
5) psocenie dwukrotne ( aabratek ), bez bufora, z wypełnieniem, ale po stabilizacji odebraniu ślepotki przedgony ostrożnie ( nie za dużo ) za pierwszym razem, żeby nie wyjałowić wsadu. Rozdział do małych butelek i sprawdzanie organoleptyczne, czy nadaje się do przełożenia do drugiego odpędu.
Używać OLM, zawór bez refluksu albo minimalny ( pod koniec standardowo zwiększać RR? ). LM tylko przedgony i początkowy czas 1 kropla / 5-10sek, aż nie poleci bezsmrodkowy alkohol. Wtedy zakręcam i przełączam się tylko na OLM.
Odbieram również z początkową fazą pogonów, do osobnych naczyń - do sprawdzenia, co nadaje się do powtórnej destylacji. Reszta odzysk pozostałego alko do dołożenia do następnej pierwszej destylacji.

I tu pojawiają się moje pytania:
a) enzymy są naprawdę tanie. Czy mogę dodać ich nieco więcej? Z uwagi na fakt, że KEG z grzałkami, wolałbym ześrutować ziarno nieco grubiej, aby łatwiej to potem odfiltrować i mniej narażać grzałki na przypalenie. Czy któryś z kolegów próbował śrutować na średnio, ale potem przedmuchać śrutę, celem usunięcia mąki? Czy to grozi popsuciem smaku lub jest niezdrowe, jeśli zostanie tych enzymów? Czy też nie ma się czym przejmować? Czy dodawać jeszcze do fermentacji, jeśli próba jodowa nie wyjdzie?Nie będę miał jak podgrzać powtórnie tego, co już wyląduje w beczce.
Nie chcę oszczędzić 10zł, żeby potem męczyć się z przypalonymi grzałkami lub ryzykować złe samopoczucie.

b) czy zbyt dokładna filtracja z cząstek stałych nie popsuje smaku? Widzę, że sporo jest opinii, że już samo wysładzanie jest gorsze od destylacji całego zacieru, ale póki nie mam zbiornika z płaszczem, póty nie rozwodzę się nad tym, bo nie mam wyboru.

c) czy zacier z samego zboża, bez dodatku słodu będzie odpowiedni w smaku w porównaniu do słodowego? Pomińmy enzymy - co wnosi do bukietu słód? Chodzi mi o bukiet alkoholu po destylacji, nie sam zacier oczywiście.

d) czy metoda 2,5 ma tutaj sens? Czy jeśli wysłodzę zacier i jeszcze przefiltruję i dodatkowo użyję 2,5 nie pozbawię destylatu smaku?
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

Maria
2
Posty: 3
Rejestracja: wtorek, 28 cze 2016, 13:22
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Maria »

Jakie powinno się mieć Blg, żeby nastaw na słodową whisky był odpowiedni?
Ostatnio zmieniony piątek, 24 kwie 2020, 14:24 przez Kamal, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Zdania z dużej litery.
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Skir »

Pytanie: własnie gotuję zatartą na lenia śrutę jęczmienną (odfiltrowaną - nie mam płaszcza) . Czy można wykorzystać ten dunder do zalania kolejnej śruty i zacierania na lenia?
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 maja 2020, 15:50 przez Skir, łącznie zmieniany 1 raz.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2843
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 545 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Góral bagienny »

Nie widzę przeszkód ,warunek dobre napowietrzenie :)
Wzbogacisz aromaty w nastawie :ok:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3779
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 457 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Doody »

Można oczywiście dodać, ale sprawdź pH. Dunder potrafi być strasznie kwaśny i trzeba dodać go pół na pół z wodą lub podnieść trochę pH sodą.
Ostatnio zmieniony czwartek, 21 maja 2020, 20:36 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Wiem, że było to już wielokrotnie poruszane, że chodzi o pH i zakwaszenie pierwszego zacieru, ale czy na pewno wystarczy tylko zakwasić zacier, aby nie walił? Trzymam beczkę w mieszkaniu, nie miałem jeszcze wolnej soboty, aby w końcu ogarnąć sobie komórkę lokatorską i zwozić beczkę do fermentacji w tamtym miejscu.
Dlatego wolę się upewnić jeszcze raz, zanim żona mnie zabije.

Z uwagi na bardzo tani dostęp do zboża ( 10zł / 25kg dowolnego ) i śruty, nie zależy mi aż tak na przejściu każdego zacieru z negatywną próbą jodową, jeśli tylko to coś zmieni. Generalnie nie stricte o koszta tu chodzi.
Oczywiście chcę zacierać "na lenia".
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2843
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 545 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Góral bagienny »

Zacierałem słód jęczmienny, kuku i pszenice tylko kuku dawało lekko kiszonką ;)
Nie był to intensywny zapach nie mniej był wyczuwalny ;)
Słód i pszenica bez zapachu :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

kwik44
1250
Posty: 1256
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 238 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: kwik44 »

Żyto jak dla mnie jest najgorsze. Pozostałe zboża jakieś bardziej spokojne ;)

chilka69
50
Posty: 89
Rejestracja: niedziela, 28 paź 2018, 18:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: chilka69 »

Witam, jestem akurat po wielokrotnym zacieraniu kuku i nie czułem kiszonki. Dzisiaj skończyłem 6 raz pod rząd zacieranie a zacieram w kegu bo mam płaszcz i powiem że wygoda. Akurat teraz wszystko destyluje jeszcze raz na PS i do beczki
Następnie na tapetę idzie jęczmień mieszany z pszenicą i słód jęczmienny, pół na pół
:ok:
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Niestety moje drożdże nie dojechały na czas.. wczoraj się paczkomat zepsuł a dziś już kierowca nie stoi pod nim... Niestety nie mam wyboru bo beczka już stoi z zacierem. Które z drożdży byście polecali z tych co mam?
Bayanus GT, Alcotec vodka star, Alcotec turbo yeast pure 48, spiritferm turbo fruit, puriferm Moskwa?
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2355
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Kamal »

Bayanus lub fruit. ;)
K.
Obrazek
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Jeszcze jedno pytanie. Czy rozpoczęcie zacierania od 70st C może się udać? Bardziej chcialbym, aby to pytanie postawić jako tezę. Jako, że znam regułę vandt'hoffa oraz właściwości amylaza, możemy przejść do rzeczy. Zakres stosowania amylaz wynika z prostej cechy bislek, czyli denaturacja. Oznacza to tyle, że powyżej danej temperatury cząstki się po prostu rozpadają i nie mogą dalej pełnić swojej funkcji. Amylazy wykazują bardzo zróżnicowane właściwości. Tak np.: α- i β-amylazy roślinne mają odmienne optymalne warunki działania, tj. temperaturę i pH środowiska. α-amylaza jest najbardziej aktywna w środowisku mało kwaśnym (pH 4,7 – 5,0)
i w temp. 51 – 66°C, natomiast β-amylaza jest aktywniejsza w środowisku bardziej kwaśnym,
ale w niższej temperaturze (48 – 51°C). Ja wiem, że to zaprzecza opisowi produktu z buteleczki, ale skupmy się na wspomnianej regule. Prawo to określa nie mniej nie więcej to, że reakcja chemiczna, czyli również kataliza enzymatyczna przyspiesza dwukrotnie na każde 10st C. Oczywiście zachowując w pamięci cały czas świadomość denaturacji. Pominmy wpływ pH, które możemy kontrolować, wpływ inhibitorów i innych związków. Zacieranie to zjawisko powtarzalne.
I tu dochodzimy do meritum - Alfa i beta amylaza są enzymami pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Oczywiście betę posiadają tylko rośliny wyższe. I zgodnie z przytoczonym prawem vandt'hoffa w niższej temperaturze, np 36,6 at C te enzymy również działają, choć oczywiście wolniej. Czy więc nie powinniśmy dążyć do skleikowania zbóż, a potem do utrzymania jak najdłużej temperatur nieco poniżej 60st C czyli optimum?
Powstają dwa pytania:
1) w jakiej najniższej temperaturze udało Wam się zatrzeć zboże?
2) czy ktoś próbował zacierać na zimno, ale z enzymami? Mówię tu oczywiście bardziej o przypadku, że zapomniał o beczce i był zmuszony dodać enzymów dużo za późno.

Jeśli coś jest niewyraźne, to przepraszam, pisze z telefonu.
Ja osobiście robię próbę- zatarlem śrutę jęczmienna wykorzystując wodę z chłodnicy, czyli 72st C. 15litrow (beczka 120l) zagotowałem, aby uzupełnić braki w temperaturze związanej z dodaniem zimniejszej śruty oraz normalnych strat. Tak więc zaczynałem od 74 st C.
Czy ktoś robił podobnie?
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3779
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 457 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Doody »

Ja kiedyś miałem przypadek (na początku swojej drogi) zatrzymania się fermentacji słodu na poziomie +8 Blg. Nie wiedziałem co zrobić i dodałem połowę zalecanej dawki glukoamylazy. Fermentacja ruszyła po około 2 godzinach i zacier skończył pracę na +1 Blg. Gdzieś popełniłem błąd i nie scukrzyłem całej skrobi ale nawet za zimno enzym dał radę.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Czyli potwierdza się. Następna próba na zimno. Zrobię jakąś mniejszą próbę. Ciekaw jestem co wyjdzie. Dodam większą ilość enzymów.
Dziś rano sprawdzałem blg zacieru i uzyskałem 16blg czyli całkiem fajnie. Temperatura 43stC więc jeszcze liczę, że cukier może wyjść wyższy plus za wysoka temperatura do pomiaru.
No nic, idziemy w metodę na leniwego lenia. Będę powiadamiać o wynikach.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!

przegab
200
Posty: 212
Rejestracja: niedziela, 5 kwie 2015, 09:26
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: przegab »

Wielu z nas zaciera już "na zimno". Mieszanka którą zwiemy tu KOJI do tego służy. To nic innego jak połączenie drożdży, alfa i beta amylazy i fitazy w ilościach, które pozwalają zakończyć fermentację w znośnym czasie. To samo co z tej mieszanki, uzyskasz stosując odpowiednie dawki enzymów i dodatkowo jakiejś pożywki, tylko musisz poeksperymentować z ilościami. Ale na plus jest to, że możesz użyć wybranych drożdży dających pożądany profil smakowy. Także owocnych eksperymentów i pisz o postępach

Panoramiks_druid
10
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 4 gru 2018, 23:03
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Okolice Płocka
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Panoramiks_druid »

@ przegab chyba dobrze główkujesz..., sam poczytałem o Koji, nabyłem je nawet dzięki uprzejmości @ zor-ro 1970, myślałem o tym żeby rozszyfrować co tam żółci bracia dodają oprócz samych drożdży (jakie to enzymy i w jakich proporcjach/ ilościach) aby zaopatrzyć się w te enzymy i dowolne drożdże inne niż koji i raczej z rynków innych niż chińskie... Co do ekonomiki tego przedsięwzięcia to nie przeliczymy dopóki nie wiemy ile i czego tam nasypali ale ceny koji mają wysokie wahania, dochodzi koszt wysyłki, czas oczekiwania itd. Poza tym instrukcja koji nic nie mówi o wcześniejszym kleikowaniu, ktoś z kolegów jedynie dodawał do żyta na nich robionego enzymu redukującego lepkość... Może ktoś bardziej " chemiczny" pomoże i zaproponuje jakąś " mieszankę wyjściową" , którą my później będziemy mogli testować i może w jakimś stopniu modyfikować...? @ MASaKrA_ Domingo czy poczyniłeś może jakieś próby i móglbyś coś opisać...? A swoją drogą to te zboża/śruty masz naprawde w dobrej cenie! To tylko dla Ciebie czy też możesz " załatwić" więcej i podzielić się..., pisz na priv w razie coś...
Pozdrawiam wszystkich
Mirek

Pawlik67
200
Posty: 224
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2016, 13:08
Krótko o sobie: Nawrócony degustator, który kiedyś nie cierpiał bimbru
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Pawlik67 »

Witam Koledzy, potrzebuje pomocy
wczoraj zatarłem na lenia 7kg słodu jęczmiennego z 21 litrami wody . fermentator zawinąłem w karimatę i zostawiłem na noc (15godzin) . Jak przyszedłem teraz do nastawu to stwierdziłem ze zacier zaczął fermentować, a nie dodałem jeszcze drożdży. Temperatura zacieru jest jeszcze 38'C. Prawdopodobne weszły dzikusy. Co mam robić? schłodzić do 30' i dac drożdże (cobra whisky) , czy wylać bo nic z tego nie będzie. BLG mam 19 ale cały zacier trochę śmierdzi jak psie gówno. Co mam robić???

Pawlik67
200
Posty: 224
Rejestracja: niedziela, 31 sty 2016, 13:08
Krótko o sobie: Nawrócony degustator, który kiedyś nie cierpiał bimbru
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Pawlik67 »

Wszyscy są na grzybach, czy nikt nie wiej jak opowiedzieć?

Krzysztof63
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 13 sty 2019, 10:30
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Zacieranie metodą "na lenia".

Post autor: Krzysztof63 »

Zagotować, żeby zabić dzikusy, nstępnie SZYBKO schłodzić i dać właściwe drożdże.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”