Zacier ze słodu pszenicznego lub innych słodów.

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy

Post autor: kiwitom23 »

Dzięki @rastro!!! Mam same słody, więc chyba same się w takim razie zatrą? Mam też sporo małych ilości słodów, resztek po piwach, więc zrobię mieszankę piorunującą ;) . A z tym stresem to nie za bardzo kumam :scratch:
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
koncentraty wina

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zacier ze słodu pszenicznego lub innych słodów.

Post autor: rastro »

No wiesz słownik Ci zamienił melasa -> melisa... ;) a melisa to takie zioła na uspokojenie ;)
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 sie 2022, 18:28 przez rastro, łącznie zmieniany 1 raz.
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Carl
200
Posty: 243
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zacier ze słodu pszenicznego lub innych słodów.

Post autor: Carl »

Odpaliłem kompa, aby założyć temat, ale na pierwszej pozycji wyświetlił mi się ten, a że moje pytanie wpisuje się w temat doskonale, to pozwolę sobie tutaj.

Chodzi mianowicie o Słód Pszeniczny Czekoladowy - dokładnie taki https://twojbrowar.pl/pl/surowce-piwowa ... as-fawcett
Przywiózł jakiś rolnik do młyna kilka worków, aby zmielić to na paszę dla bydła. Pewnie przeterminowany był. Młynarz przechwycił jeden worek i pyta mnie co by z tego zrobić, co by z tego wyszło? Przegryzłem ziarnko - jak dla mnie, to raczej mocno palona (spalona) kawa, a nie czekolada, ale w sumie na podlinkowanej stronce opisują jego smak jako kawowy, więc chyba wszystko ok.

Czy mielibyście jakiegoś pomysła na wykorzystanie tej "karmy"?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Zacier ze słodu pszenicznego lub innych słodów.

Post autor: Doody »

Takie słody dodaje się do piw jako 5 - 10% zasypu, zwłaszcza do piw cięższych takich jak portery czy RISy. Nie wiem jak będzie się prezentował zacier przy stuprocentowym zasypie takiego słodu. Raczej dosypywałbym go po trochu do słodów bazowych (pilzneńskiego lub pale ale).
Pozdrawiam
Darek

rastro
2500
Posty: 2603
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 301 razy
Re: Zacier ze słodu pszenicznego lub innych słodów.

Post autor: rastro »

Jako dodatek do piw ciemnych... I tyle enzymy ubite podczas palenia cukry mocno skarmelizowane...
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Carl
200
Posty: 243
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zacier ze słodu pszenicznego lub innych słodów.

Post autor: Carl »

Takiego 100% zacieru z palonego, to chyba nikt by się nie odważył. Myślałem raczej - tak jak przy piwach - o kilkuprocentowym dodatku do słodu jęczmiennego lub do jęczmienia niesłodowanego/kukurydzy. Nie wiem tylko czy ktoś takie eksperymentum robił i stąd wątpliwość czy warto.

Zacieranie oczywiście enzymami, bo ten czekolwadowy, to raz, że spalony, a dwa to (zapewne) już mocno po terminie.
Ostatnio zmieniony niedziela, 28 sie 2022, 21:28 przez Carl, łącznie zmieniany 1 raz.

kwik44
1250
Posty: 1261
Rejestracja: niedziela, 29 wrz 2013, 11:17
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 240 razy
Re: Zacier ze słodu pszenicznego lub innych słodów.

Post autor: kwik44 »

Pytanie jak mocno zwęglony. Jeśli mocno, to nawet skrobii pewnie wiele nie ma, da tylko kolor czy smaków palonych. Ja bym nie mieszał takiego słodu w whisky. Gdyby to takie proste było dawno by już ktoś coś podobnego próbował sprzedać ;) Gdybam, piwo na takim robiłem, tzn. takiego odrobinkę do zacierania dodawałem i złe nie było. Ale do whisky to słód wędziłem i/lub wędzony już zacierałem.

Carl
200
Posty: 243
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zacier ze słodu pszenicznego lub innych słodów.

Post autor: Carl »

Dzięki koledzy za doradę. Wniosek wyciągam jeden - jeśli dodawać, to ostrożnie z ilością :idea:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”