Zacier ze skrobi + z ziemniaków

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
Myszówka
50
Posty: 55
Rejestracja: czwartek, 24 wrz 2020, 22:18
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy

Post autor: Myszówka »

Witam Panowie !

Zrobiłem ostatnio zacier ze skrobi ziemniaczanej + ze zwykłych ziemniaków (wszystko razem, ziemniaki w ilości 2kg(umyte, rozgotowane ze skórkami i klasycznie zatarte) na 6kg skrobi - w zasadzie w celu pożywki dla drożdży... nie wiem czy coś wniosą do smaku ;) )
Po zacieraniu wyszło 23blg więc spodziewam się +/- 13%?

I teraz sprawa wygląda tak :
Wszystko sobie ładnie fermentuje, zmierza ku końcowi - aktualnie 6blg i pracuje ładnie.
Po fermentacji oczywiście poczekam cierpliwie aż samo się sklaruje.

Pytanie to :
Jak przeprowadzić proces wiadomy :D ? (całość ma być na czystą rozcieńczoną do 40% wódeczkę "ziemniaczaną")
Robić odpęd i potem drugi raz już powolutku z kontrolą temperatury na szczycie na 95%?
Pominąć odpęd - po sklarowaniu odbierać powolutku na 95% (jeśli tak to jeden proces? czy może dwa takie procesy?)

Z góry dziękuje za wszelkie sugestie ;) :pije:
promocja
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Zacier ze skrobi + z ziemniaków

Post autor: Erazer »

A na czym zamierzasz przeprowadzać proces i dlaczego na 95%, a nie na maksymalne możliwe stężenie by uzyskać jak najczystszy alkohol?
Chyba, że na półkowej, to inna sprawa :)
Jeśli na kolumnie zasypowej, to najpierw zrobił bym odpęd całości, a następnie rektyfikował z rzetelnym podziałem na frakcje.

Autor tematu
Myszówka
50
Posty: 55
Rejestracja: czwartek, 24 wrz 2020, 22:18
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zacier ze skrobi + z ziemniaków

Post autor: Myszówka »

Oczywiście chodziło mi o max możliwe stężenie ;)
Mój max to wg alkoholomierza 96% :D

Co do sprzętu - rura miedziana 22mm wysokość 130cm (około nie pamiętam dokładnie) - zasypana sprężynkami nierdzewnymi jeśli chce spiryt, powietrzny reflux nad wypełnieniem - na szczycie za refluxem utrzymuje wtedy 78.2c (tempo odbioru to dramat w zasadzie 1-2kropelki na sekundę, za to jakość jest zadowalająca. Pod koniec procesu 1 kropelka na 2-3 sekundy :D i w momencie jak nie jestem w stanie utrzymać temp na szczycie kończę cały proces.)

Odpęd prowadzę na pustej bez wypełnienia i bez refluxu, w momencie kiedy na szczycie zaczynają się pojawiać pary skręcam mocno grzanie odbieram po kropelce syf i potem grzanie na 8/10. Nie odbieram nigdy do końca - tutaj kieruje się głównie węchem, w praktyce do 30-40% max.
Przy rektyfikacji oczywiście też odbieram syf (a w zasadzie odlewam pierwsze 100ml jako proforma bo w zapachu nie ma charakterystycznych rozpuszczalników etc, a szczyt bardzo szybko stabilizuje się na 78.2c) :pije:

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Zacier ze skrobi + z ziemniaków

Post autor: kondon »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”