Zacier z mąki ziemniaczanej

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Nie czytałem całego wątku, ale czy ktoś próbował przecierać, jak np zwykłą mąkę? Chodzi mi o sitko i przecierać, aby rozbić grudki.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Doody »

Ja rozsypuję sobie 25 kg worek do 4 - 5 wiader. Wlewam 50l wody do 120l beczki o temperaturze 90 - 92 stopni. Wlewam do wody enzym upłynniający w ilości około 5ml. Wsypuję bezpośrednio skrobie do beczki, ale nie tak na "raz" tylko uderzam wiaderkiem aby wsypywało się powoli. Po wsypaniu połowy wiaderka mieszam wiertarką o dużej mocy (2850W) na 3000obr/min. Po 10-15 sekundach dosypuję druga połowę wiadra i tak po kolei wszystkie wiadra. Następnie dolewam enzymu, kolejne 5ml. i dolewam 33-34l wody o temp. około 85 stopni i dalej szaleję z wiertarką. Po kilku minutach wszystkie ewentualne gluty się poddają, a zacier ma konsystencje cukrówki. Na początku dolewałem parę mililitrów enzymu redukującego lepkość, ale nie jest to konieczne. Można dla "świętego spokoju" dać. W temperaturze 62 stopni dodaję enzym scukrzający w ilości jak na ziemniaki czyli 25ml. Mieszam co 10 minut przez godzinę i zostawiam przez noc do wystygnięcia. W temp. 35 stopni dodaję połowę zalecanej dawki drożdży turbo prestiż 48. i wszytko przebiega bez zarzutu. Blg przy tych proporcjach to 22 - 23. Zacierałem tak z 15 razy i zawsze wychodzi.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: kiwitom23 »

MASaKrA_Domingo pisze:Nie czytałem całego wątku, ale czy ktoś próbował przecierać, jak np zwykłą mąkę? Chodzi mi o sitko i przecierać, aby rozbić grudki.
Kolego nie ma szans, te grudki bardzo szybko twardnieją i jest to coś jak mocno zaschnięty silikon.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

kiwitom23 pisze:i niestety jak wsypałem te 2kg skrobi do zimnej wody, to zrobił się momentalnie beton na dnie.
Nigdy by mi do głowy nie przyszło, że ktoś tak zrobi ze skrobią bez mieszania. Skrobię należy wsypywać do zimnej wody i mieszać, by zrobiła się emulsja! Dopiero potem wlać do do gorącej, gdzie jest enzym upłynniający. Redukujący lepkość jest zbędny, bo ten nie ma wpływu na zacier skrobiowy.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

SinyNos
100
Posty: 138
Rejestracja: niedziela, 3 lis 2019, 20:26
Krótko o sobie: typowy słowianin co za kołnierz nie wylewa ;)
bimbrownik z wyboru
Ulubiony Alkohol: ten który ma "ukrytą moc" i atakuje z zaskoczenia
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 49 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: SinyNos »

kiwitom23 pisze:
MASaKrA_Domingo pisze:Nie czytałem całego wątku, ale czy ktoś próbował przecierać, jak np zwykłą mąkę? Chodzi mi o sitko i przecierać, aby rozbić grudki.
Kolego nie ma szans, te grudki bardzo szybko twardnieją i jest to coś jak mocno zaschnięty silikon.
Mieszałem po ok 4minuty dodając po ok 3kg na porcję - wrzucałem skrobię w gorącą wodę - ok 95* bo gotowała się delikatnie w zbiorniku. - za pierwszym razem za krótko mieszałem ale robiąc jak mówiłem sprawiłem że poza pianką na wierzchu, która na opadła w godzinę, nie było nawet jednego glutka.
Ach! ach! Majorze, dzisiaj żyjem, jutro gnijem,
To tylko nasze, co dziś zjemy i wypijem!

Jacek Soplica vel Ksiądz Robak :klaszcze:

aaa123
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 10 lis 2014, 00:18
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: aaa123 »

Wlałem enzym upłynniający - podwójną dawkę i tak zrobił się kisiel. Nie dałem enzymu zmniejszającego lepkość - może tutaj jest problem ? Po nocy zacier dość mocno się rozluźnił, ale nie jest całkiem wodnisty. Jak temp. spadła dodałem enzym scukrzający - nie wiem czy zadziałał, ponieważ nie mam jak zmierzyć, bo zacier jest za gęsty (w smaku jest słodkawy) . Warto dodać drożdże czy od lepiej to wylać ? Trochę szkoda - bo trochę tego jest - 25 kg skrobii.
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 lis 2021, 17:05 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: kiwitom23 »

psotamt pisze:Nigdy by mi do głowy nie przyszło, że ktoś tak zrobi ze skrobią bez mieszania.
Mieszałem, mieszałem, ale mimo wszystko z powodu braku 3 rąk po 3 minutach przestałem, a to błyskawicznie dosłownie osiadło na dnie i beton. Nie wiem, może jakąś inną tą skrobie miałeś?
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

kiwitom23 pisze:Nie wiem, może jakąś inną tą skrobie miałeś?
Stanowisko pracy tak trzeba sobie zorganizować, by wystarczyło rąk :D
A co do skrobi, to przerabiałem zwykle ziemniaczaną, a raz trafiła mi się kukurydziana. Na pozór wygląda tak samo, ale kukurydzianą trudniej jest wymieszać z wodą. O ile 2 kg ziemniaczanej doskonale da się wymieszać z dwoma litrami wody, o tyle kukurydzianej w tej samej ilości wody da się wymieszać nie więcej niż 1,8 kg. Miesza się znacznie ciężej. Ale wódka ze skrobi kukurydzianej smakuje jak wódka z... kukurydzy :mrgreen:
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

kucio1
100
Posty: 133
Rejestracja: środa, 11 gru 2019, 07:51
Podziękował: 2 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: kucio1 »

@Doody ile dni pracują drożdże?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Doody »

U mnie 4 - 7 dni w zależności od temp. otoczenia. Dawałem zawsze + 2 dni na samoczynne sklarowanie się zacieru.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

wingrul
150
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2020, 15:18
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: wingrul »

Wczoraj zatarlem 2kg skrobi ziemniaczanej wyszlo 9litrow o blg ok 18 - tak na próbę ilości testowe ;)
Czy to normalne ze przed ruszeniem drożdzaków zacier zaczoł się jakby klarować tzn mętne(mleczny plyn) zaczeło opadać, a u góry zółtawy plyn jak klarowna cukrówka. Mam to w szklanym balonie i wszystko pieknie widać. Teraz ladnie pracuje ale zastanawiam sie czy dobrze zatarte.
Jesli wszystko ok to cukier mówie papa ;) bo pracy przy zacieraniu skrobi wcale nie ma tak duzo.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Doody »

Skrobia to chyba najwdzięczniejszy zacier. Z 25kg na dnie zostaje 3-4l białego osadu, resztę ściągasz wężykiem jak wino. Wydajność też przyzwoita. Ostatnio po rozcieńczeniu do 40% miałem 20,8l fajnej wódeczki.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Michał2003
50
Posty: 74
Rejestracja: środa, 24 kwie 2019, 17:36
Krótko o sobie: Amator domowych trunków :) weekendowy kucharz :)
Ulubiony Alkohol: Czysta w każdej postaci :)
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Centrum Dolnegośląska
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Michał2003 »

Panowie co może być nie tak ?? Zatarłem 30 kg skrobi (30 kg skrobi + 90 wody) wyszło 20 blg , fermentacja 28-30 stopni zeszło do 0 , dzień po zakończeniu fermentacji zlałem tylko 80 litrów reszta to mleczny osad na dnie na moje oko to ze 30 litrów tego zostało , czy to z czasem osiądzie na dnie całkiem czy nie ?
Awatar użytkownika

SinyNos
100
Posty: 138
Rejestracja: niedziela, 3 lis 2019, 20:26
Krótko o sobie: typowy słowianin co za kołnierz nie wylewa ;)
bimbrownik z wyboru
Ulubiony Alkohol: ten który ma "ukrytą moc" i atakuje z zaskoczenia
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 49 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: SinyNos »

Michał2003 pisze:Panowie co może być nie tak ?? Zatarłem 30 kg skrobi (30 kg skrobi + 90 wody) wyszło 20 blg , fermentacja 28-30 stopni zeszło do 0 , dzień po zakończeniu fermentacji zlałem tylko 80 litrów reszta to mleczny osad na dnie na moje oko to ze 30 litrów tego zostało , czy to z czasem osiądzie na dnie całkiem czy nie ?
Daj czas. Osiądzie na pewno a zimno w tym pomoże
Ach! ach! Majorze, dzisiaj żyjem, jutro gnijem,
To tylko nasze, co dziś zjemy i wypijem!

Jacek Soplica vel Ksiądz Robak :klaszcze:
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Doody »

Jeżeli na dnie nie zrobił ci się glut (kiślowata zawiesina) a płyn jest rzadki, to powinien osiąść .
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: kiwitom23 »

Jak był dodany enzym upłynniający i zmniejszający lepkość, to nie powinien się zrobić glut na dnie.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

Przegoniłem dziś pierwszą z dwóch beczek skrobi którą zacierałem tydzień temu. Dojrzła ta na drożdżach Alcotec Turbo Pure 48. Ta na drożdżach do zbóż i skorobi, Professional Whisky Yeast, jeszcze pracuje całkiem wesoło.
Cóż, wniosek jest taki, że Whisky Yeast nie powinny być dozowane do zacieru ze skrobi. Lepsze są Alcotec wspomniane wyżej.
Przedgonów odebrałem tylko 130 ml, ilość alkoholu jest podobna, jeśli nie odrobinę większa. Osadu na dnie jest o 20 lub nawet 25% mniej.
Robiąc wcześniej na Alcotec o tym nie pisałem, bo to mógł być jakiś przypadek, coś innego. Ale druga beczka na Alcotec'ach i sytuacja powtórzyła się.
A skoro Alcotec Turbo Pure 48 tak działa na skrobię, to i Moscva Style i inne które dawaliśmy do glukozy lub cukru, też dadzą radę. Zamiast szukać tych do skrobi, można dawać... większość nam znanych.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Doody »

BL są rewelacyjne i też sprawdzają się świetnie. Turbiny w ogóle wygrywają do skrobi.
Pozdrawiam
Darek

Elyten♥
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 8 gru 2020, 18:11
Krótko o sobie: Średniak po ogólniaku
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Elyten♥ »

Jaka jest wydajność ? Przypuśćmy z 10 kg skrobi. Ile spirytusu 96%?
Ostatnio zmieniony czwartek, 8 gru 2022, 18:46 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

Z worka 25 kg jest 10 l czystego spirytusu. 0,25 przedgonu i 1 l pogonów o mocy 95%. Nie wliczam tego do tych 10 l.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

Elyten♥
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 8 gru 2020, 18:11
Krótko o sobie: Średniak po ogólniaku
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Elyten♥ »

To nie tak źle. Myślałem, że wychodzi połowa tego co z cukrówki. bardzo jestem ciekaw jak to smakuje i chyba poczynię próbę.
Jeszcze pytanie, ile można dać maksymalnie skrobi do ogólnej objętości zacieru tak na 27 l. Żeby po sklarowaniu wyszło te 25-26 l do gotowania?

użytkownik usunięty
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: użytkownik usunięty »

0.25L przedgonu z 25kg skrobi?
Zaiste, bardzo mało :ok:
Tyle samo mam z 13kg. Widocznie, tak musi być 8-)
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

Elyten♥ pisze:ile można dać maksymalnie skrobi do ogólnej objętości zacieru tak na 27 l. Żeby po sklarowaniu wyszło te 25-26 l do gotowania?
Ok. 7 kg powinno być :ok:
defacto pisze:Zaiste, bardzo mało
Nie dość, że mało, to jeszcze ładnie pachnie przedgon ze skrobi.
No może 350 ml dla całego worka :D
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Skir »

Dałbym może nawet 8 kg i 24l wody. BLG będzie koło 22 - 24.
Zależy zawsze ile zostanie osadu. raz więcej, raz mniej. Wydaje mi się ze po dodaniu enzymu redukującego lepkość, jest go mniej. Ale teraz gotowałem całość z grzałkami @drgrannat i wycisnąłem jeszcze sporo aromatu i procentu z przerobionej skrobi..
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

No właśnie ja też planuję wiosną puścić "kartoflankę" na półkowej i dać trochę poleżeć jej z dębiną.
Wydawało się, że krochmal nie ma aromatów które po zadębieniu ujawnią się i spowodują, że powstanie rewelacyjna wódka dębowa.
Także skrobia to nie tylko dobry rektyfikat, ale i destylat.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

Krychu35
300
Posty: 302
Rejestracja: środa, 15 lip 2015, 16:21
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Krychu35 »

Panowie jak smakuje destylat z mąki ziemniaczanej? :scratch:
Mam dylemat czy puścić dwa razy na PS-ie (potraktować jak owoce, zboża) czy może pierwszy raz na PS a za drugim razem na długa rurę? :?:
Dodam, że na kolumnie jeszcze nie robiłem nic i to byłaby dziewicza rektyfikacja :oops:


P.S.
Czy do mąki ziemniaczanej zatartej na lenia dodajecie pożywki?
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

Krychu35 pisze:Panowie jak smakuje destylat z mąki ziemniaczanej? :scratch:
Bardzo dobrze. To łagodna i smaczna wódka czysta. Nie ma syndromu dnia następnego. Tylko rozcieńczony spirytus do 40% powinien postać ze 3 miesiące. Wtedy jest super, choć i na świeżą nie można narzekać. Na początku alkohol można porównać do wódki Baczewski. Po 3, 4 miesiącach Baczewski w porównaniu wypada :womit:
Krychu35 pisze:Mam dylemat czy puścić dwa razy na PS-ie (potraktować jak owoce, zboża) czy może pierwszy raz na PS a za drugim razem na długa rurę? :?:
Na początek proponuję na raz na wysokiej, jak nastaw cukrowy. Jak nie będzie OK, w co nie wątpię, to można jeszcze raz na wysokiej. Metoda 2,5 zbędna.
Ostatnio zmieniony piątek, 9 gru 2022, 11:18 przez psotamt, łącznie zmieniany 1 raz.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Skir »

Ja robię dwa razy na wypełnieniu. Jak pisze Marek: delikatna, lekko słodkawa i najlepiej po 3 miesiącach.
Robiłem też parę razy na półkowej: zupełnie inny smak, ale musi dłużej postać. Dałem płatki dębowe francuskie. Ale to proponuję rok odczekać.
I love the smell of bimber in the morning.

Krychu35
300
Posty: 302
Rejestracja: środa, 15 lip 2015, 16:21
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Krychu35 »

A pożywkę dodajecie?
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

Nie wiem jak robią ci co "na lenia", ja zacierając tradycyjnie w kotle z płaszczem, pożywki nie daję tylko same drożdże.
Opis jest na pierwszej stronie, teraz już odrobinę zaktualizowany, ale w dalszym ciągu prawidłowy.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Skir »

Ja zacieram na lenia. Pożywki nie dodaję. Drożdżaki zap***alają jak dzikie. Nie kipi, nie ucieka z beczki. No chyba, że ktoś postanowi zamieszać - będzie się pienić. Robię jak w temacie: https://alkohole-domowe.com/forum/wszys ... 23369.html
Edit: w przypadku skrobi nie trzeba szybko schładzać, dzikusy nie wejdą. To nie zboże.
Ostatnio zmieniony piątek, 9 gru 2022, 14:16 przez Skir, łącznie zmieniany 2 razy.
I love the smell of bimber in the morning.

użytkownik usunięty
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: użytkownik usunięty »

Gołe drożdże?
Nie no, skąd. Pożywka musi być. Qrła musi... I jest.
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Skir »

@defacto: Z opakowania drożdży Moscva: "W opakowaniu znajduje się również odpowiednio zbilansowana pożywka , minerały i witaminy w zupełności wystarczające na czas trwania fermentacji."
I love the smell of bimber in the morning.

Krychu35
300
Posty: 302
Rejestracja: środa, 15 lip 2015, 16:21
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Krychu35 »

Które z tych drożdży będą lepsze do mąki ziemniaczanej? :scratch:
- PROFESSIONAL - Vodka Pure Yeast
- Safspirit GR-2
- Turbo Torrpedo z Browin
Ostatnio zmieniony sobota, 10 gru 2022, 20:04 przez Krychu35, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1185
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

Zamień drugie z pierwszymi i kolejność będzie właściwa.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: kiwitom23 »

Ja robiąc skrobię część puściłem na rektyfikację, a drugą część przez półki (5 półek) z wcześniejszym odpędem na katalizatorze. Zrobiłem tak, gdyż Kolega @skir pisał w swoich pierwszych postach o skrobi, że nie nadaje się na smakówkę, a jedynie na spirytus, a ja z natury przekorny jestem, to postanowiłem sprawdzić. Po destylacji potraktowałem to płatkami dębowymi średnimi, francuskimi. Po około miesiącu rozlałem do butelek i przy okazji spróbowałem. Nie było to nic dobrego i stwierdziłem, że @skir miał jednak rację. Prawdę powiedziawszy to chciałem to rektyfikować, bo stwierdziłem że jest bardzo dziwne w smaku i ma dziwny zapach. Całe szczęście większość była już w butelkach, więc zostawiłem to, bo jakbym spróbował przed butelkowaniem to na 100% by poszło na rurki.

Po około 3 miesiącach obdarowałem znajomego 2 butelkami, a on po kilku dniach zadzwonił z pytaniem co to było, bo w całym swoim życiu nie pił nic lepszego. Nawet zastanawiałem się, czy aby na pewno nie dałem mu coś innego, ale etykiety nie kłamały. Więc sam przeprowadziłem degustację z moją LP i faktycznie niebo w gębie. Tak więc naprawdę polecam, jednak twierdzę, że należy użyć minimum 5 półek i dość ostro ciąć, bo później robiłem na 3 półkach i zjechałem przy odbiorze do niższego %, żeby zaciągnąć więcej aromatów i jednak było to za bardzo intensywne, jednym słowem gorsze.

Ja używałem drożdży Black Label.
Ostatnio zmieniony niedziela, 11 gru 2022, 10:44 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Skir »

@kwintom w pierwszym poście tematu https://alkohole-domowe.com/forum/wszys ... ml#p240182 pisałem o tym że zupełnie inny smak ma skrobia na półce i ta po rektyfikacji, oraz że teść i LP wolą rektyfikowaną a ja raczej półkę. Choć musi długo czekać.
Ja robiłem destylacje skrobi na 4 półkach. Smak nie był zadawalający. Dałem do beczki na jakiś czas. Może z pół roku. Potem zlałem. Zupełnie inny smak, ale jeszcze nie to. Dałem płatki francuskie średnio opiekane. Po kolejnym pół roku miód w głębie.
Moim zdaniem:
skrobia rektyfikowana: po 3 miesiącach wspaniała do picia delikatna, lekko słodkawa wódka do picia w dużych ilościach.
skrobia destylowana: co najmniej roczny czas dojrzewania, najlepiej z płatkami francuskimi; idealna do popijania w tumblerze z małą kostką lodu.
Ostatnio zmieniony niedziela, 11 gru 2022, 15:55 przez Skir, łącznie zmieniany 1 raz.
I love the smell of bimber in the morning.

Fiflak
450
Posty: 468
Rejestracja: wtorek, 27 wrz 2011, 11:37
Krótko o sobie: Spokojny i uczynny ze mnie chłop.
Ulubiony Alkohol: łiskacz domowy
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Wschodnie Mazowsze
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 76 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Fiflak »

Pomysł wódki wypędzonej z mąki ziemniaczanej łazi za mną od lat. Niestety nigdzie nie zdołałem znaleźć surowca. Wszędzie oferują wyłącznie skrobię. Duża różnica, bowiem mąkę wytwarza się z ugotowanych i ususzonych ziemniaków. Podkreślam, iż zależy mi na smaku, czyli pyrowatości samogonu. Oczywiście upraszam o linka, jeśli ktoś zdoła sznurek do aktualnej sprzedaży wygooglać.

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: wawaldek11 »

Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: drgranatt »

@Fiflak, nie wiem czy jest do zdobycia mączka ziemniaczana. Od kiedy pamiętam zawsze w sprzedaży była skrobia ale mogę mylić się.
Jak chcesz zrobić z surowca to tylko pozostaje Ci parowanie ziemniaków i zacieranie takowych. Jak chyba wiesz, wydajność nie jest wysoka.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”