Zacier z mąki ziemniaczanej

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.

kondon
250
Posty: 298
Rejestracja: poniedziałek, 30 wrz 2019, 02:14
Ulubiony Alkohol: Nie ważne co, ważne z kim
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy

Post autor: kondon »

@Doody A skąd pewność, że tamta karta podawała prawdziwe dane? Według http://www.acta.media.pl/pl/action/getfull.php?id=4451 podane temperatury się zgadzają. Ph już trochę mniej.

Krzysztof63
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 13 sty 2019, 10:30
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Krzysztof63 »

Im bardziej się wgłębić, tym bardziej to jest skomplikowane. Parę danych, dotyczących alfaamylaz pochodzenia bakteryjnego (kolejno gatunek, optymalne pH, optymalna temperatura działania w stopniach Celsjusza):
Aspergillus avamori: 4,8 - 5,0 / 50
Aspergillus usamii: 3,0 - 5,5 / 60 - 70
Bacillus licheniformis: 9,0 / 90
Bacillus subtilis: 6,5 / 50
Pseudomonas stutzeri: 8,0 / 47
Streptococcus bovis: 5,0 - 6,0 - 50
Pyrococcus furiossus: ? / 130.
Dla porównania - alfaamylaza ślinowa: 6,0 / 40. Przy 45 C ulega denaturacji.
Awatar użytkownika

JustinBimber
50
Posty: 52
Rejestracja: sobota, 28 gru 2019, 19:11
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: JustinBimber »

Skir pisze:
JustinBimber pisze:Enzym upłynniający to alfa amylaza, która rozkłada skrobię na cukry niefermentowalne i działa w temp 80+, więc to na pewno bym sobie darował.
Zdecydowanie nie! Jak to mawiał mój prof z technologii: Tak na chłopski rozum to jest tak, najpierw musisz potraktować enzymem upłynniającym, co by potem miał co robić enzym scukrzający. :). Chemik ze mnie żaden (raczej, jak pamięcią sięgam, mocno walczyłem o końcową pozytywną z tego przedmiotu heheh), ale tak to widzę.
Brakowało mi jednej informacji, dekstryny, które w dużej części "produkuje" alfa amylaza są później rozkładane na proste przez beta amylazę, zgadza się?
Jak nie grzejesz ...

Krzysztof63
50
Posty: 88
Rejestracja: niedziela, 13 sty 2019, 10:30
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Krzysztof63 »

Nie całkiem. Alfaamylazy tną skrobię losowo - mianowicie ciachają różne wiązania, w wyniku którego powstają zarówno monocukry, dwucukry, jak i dekstryny o różnej długości łańcucha. Betaamylaza zaś odcina z końca łańcucha skrobi kolejne cząstki dwucukrów, aż pozostaną niefermentowalne dekstryny graniczne (trzy i czterocząsteczkowe), których już nie rusza. Dlatego przy zacieraniu słodu enzymami naturalnymi nigdy nie ma pełnego odfermentowania brzeczki, bo zawsze pozostanie jakaś część tych nieprzefermentowanych dekstryn w roztworze.

W gorzelnictwie stosuje się najpierw alfaamylazę, która rozbija skrobię na krótsze dekstryny, a potem glukoamylazę, która rozwala wszystkie dekstryny na cukry fermentowalne. Zacieranie "na lenia" można stosować w zacierach słodowych, ale najlepiej z pominięciem fazy upłynniania, ponieważ w zacierze słodowym doskonale sobie radzi sama betaamylaza, i daje wyższą wydajność fermentacji. Ja i tak zresztą poprawiam zacier glukoamylazą - nie boli, a może pomóc, nawet w fazie fermentacji.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 mar 2020, 10:28 przez Krzysztof63, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Erazer »

Coś mi się złego porobiło ze skrobią i chyba 7kg pójdzie w kosz :/
Zrobił mi się taki gęsty glut i pupa :/
Rozpuściłem skrobię z letniej wodzie z kwasem cytrynowym, wlałem do gara i zacząłem grzać.
Przy temperaturze 55 stopni dolałem enzymu upłynniającego w ilości 5ml tak dla pewności - akurat mi tyle zostało.
Z czasem zaczęło gęstnieć aż do powstania wspomnianego gluta i nie sposób tego mieszać...
Zagotowałem 5l wody i do gorącej wody zacząłem wrzucać tego gluta i mieszałem, trochę się rozwodniło, ale nadal gęste.

Generalnie wrzuciłem 7kg skrobii do 19l wody, trochę za dużo, ale nie chciałem na dwa razy gotować - więc w jednym garnku było.
Skrobia z lidla.
Czy da się to jakoś uratować? Czy 7 kilo w kosz raczej? :/
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Skir »

Moim zdaniem błędem było podanie kwasku przed enzymami - nie zadziałał upłynniający.
Sprawdź, najwyżej będzie do tyłu o koszt drożdży. Daj znać, co wyszło. Ostatnio robiłem zacier na lenia ze śruty jęczmiennej i też zrobiło się trochę gęste. Zapodałem drożdże i spox zadziałało.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 30 mar 2020, 13:42 przez Skir, łącznie zmieniany 1 raz.
I love the smell of bimber in the morning.
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Erazer »

Na opakowaniu enzymu napisane jest, że PH powinno wynosić od 4 do 7, dlatego dodałem kwasku cytrynowego by zakwasić
Drożdży do tego nie dam, bo nawet nie mam jaki dodać enzymu scukrzającego - ciało stałe

Woodworm
150
Posty: 169
Rejestracja: piątek, 16 sty 2015, 22:00
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Woodworm »

Skrobie wrzucasz pierwsze do zimnej wody a następnie wlewasz do gorącej wody z dodatkiem enzymu upł.
Ty zrobiłeś wszystko na odwrót, nie rozmieszasz tego bo pewno zrobił się krochmal.
Ewentualnie dodaj jeszcze jedną porcje upłyniającego i trzymaj temp. 90 stopni
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Erazer »

Wiem jak należy postępować, zacierałem jakiś czas temu skrobię na próbę, chciałem po prostu zrobić inaczej - w mojej ocenie przy sposobie który zastosowałem było mniej roboty, niestety nie wyszło.
Zagotowałem teraz wodę i zrobiłem próbę, zatem dodałem resztkę enzymu do gorącej wody i dolewałem skrobii rozmieszanej w zimnej wodzie - efekt jak się można spodziewać pozytywny, zatem zawinił:
- albo kijowy pomysł z mieszaniem jaki opisałem
- albo zbyt zakwaszona woda

Pytanie teraz czy te siedem kilo gluta można jakoś uratować

Mój enzym upłynniający działa w zakresie temperatur 40-95, uznałem więc, że jeśli dorzucę go do nastawu o temperaturze 50 stopni, to zadziała i zacznie upłynniać skrobię nim ta zacznie kleikować w temperaturze 65
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 30 mar 2020, 17:29 przez radius, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

cumel
100
Posty: 134
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2017, 21:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: cumel »

Strasznie kombinujecie z tą skrobią. Ja sypię 15kg do beczki, leję gar 45l wody 90"C z rozpuszczonym upłynniajacym mieszam max 30sek wiertarką. I tak aż się beczka zapełni. Rzadkie jak cukrówka wychodzi. Przy 63 daję scukrzający i 30 drożdże. Ostatnie zacieranie blg równo 25, próba jodowa negatywna. Najlepszy spirytus jaki zrobiłem był właśnie ze skrobi teraz puszczę przez 7 półek i zobaczymy co wyjdzie.
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Erazer »

@Cumel nie zakwaszasz zacieru, tylko po prostu lejesz skrobię do gorącej wody??
Przekombinowałem, będzie nauczka na przyszłość :D
Pozostaje mi tylko powalczyć z glutem

Woodworm
150
Posty: 169
Rejestracja: piątek, 16 sty 2015, 22:00
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Woodworm »

Z skrobi ziemniaczanej nie musisz zakwaszać, nie będzie śmierdział rzygowinami jaak zboże.
Pachnie poprostu tanim szampanem i fermentuje jak cukrówka.
Spróbuj gluta wiertarką rozbić, daj podwójną porcje enzymu.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 30 mar 2020, 21:11 przez Woodworm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Erazer »

Jaki będzie efekt, jeśli przefermentowany zacier ze skrobii ziemniaczanej puścimy na aabratek'u, ale bez wypełnienia?
Da to efekt jak taki mocniejszy pot-still? No i kwestia czy jest sens szukania jakiegokolwiek aromatu w skrobii... :scratch:
Awatar użytkownika

Erazer
200
Posty: 206
Rejestracja: sobota, 8 lut 2020, 19:31
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Erazer »

Popełniony zacier ze skrobii ziemniaczanej, otrzymałem 52l nastawu w którym znajduje się 16kg zatartej skrobii ziemniaczanej.
Po scukrzeniu i ostygnięciu blg wyniosło 25, sprawdzone aerometrem i refraktometrem.
Dodane grzybki SafSpiryt GR-2 i czekam.
Trochę ulep i nie wiem czy grzybki podejmą wyzwanie, nie mam informacji o ich tolerancji na alkohol oraz jakie maksymalne blg początkowe uciągną.
Nie mniej jestem optymistą :)
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Doody »

Safspirit Grain dadzą radę. Fermentowałem nimi nawet nastawy owocowe a także melasę z trzciny cukrowej.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Skir
1500
Posty: 1548
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 353 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Skir »

psotamt pisze:Jeszcze jedna istotna sprawa - wódka ze skrobi ziemniaczanej powinna poleżakować choćby 3 miesiące. Im dłużej, tym lepiej. Po pół roku bije na głowę J.A. Baczewski :mrgreen:
Warto czekać. Puściłem na pełnym zasypie dwa razy (niepotrzebnie, teraz robię raz) na aabratku. Początkowo: nie ma szału. Po 3 miesiącach stałem nad skrzynią z butelkami i wylosowałem skrobię ziemniaczaną z lutego. Szok. Delikatny smak, lekki zapach.
Jest też minus: jakoś straciłem apetyt na cukrówki. :)
I love the smell of bimber in the morning.

vicealigator
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 5 paź 2020, 11:44
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: vicealigator »

redhot pisze:Zastanawiałem się dlaczego na skrobi z pepesu nie da się odtworzyć idealnie smaku młodego ziemniaka. No i wyszło mi, że chodzi o odmianę! MZ produkowany jest z odmiany Denar [oprócz tych specjalnyach edycji, np. Arielle] natomiast PePeS produkuje skrobię z odmian Jubilat i Pasat. Te odmiany skrobiowe nie do końca nadają się na destylat. Denary są do dostania w Internecie po ok. 5kzł/kg i naprawde destylat z nich wychodzi inny w smaku, niż ze skrobi z worka.
Trochę poszukałem w necie ale marnie mi wyszło. Które to są te mąki z Denara?

aaa123
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 10 lis 2014, 00:18
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: aaa123 »

U mnie niestety zacieranie się nie udało. Powstał krochmal - da się to jakos uratowac ?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Doody »

Za mało enzymu upłynniającego. Nawet niepotrzebny jest ten redukujący lepkość aby rozrzedzić gorący zacier. ja zawsze daje jak dla ziemniaków - podwójna dawkę i nigdy nie miałem problemu.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: kiwitom23 »

Ja też miałem potężne problemy ze skrobią. Najpierw starałem się zrobić to tak, jak opisuje @psotamt
psotamt pisze:4. Zagrzać wodę do 80 *C i wlać 2 kg mąki ziemniaczanej rozpuszczonej w 2 l zimnej wody i tak kolejno następne porcje..
i niestety jak wsypałem te 2kg skrobi do zimnej wody, to zrobił się momentalnie beton na dnie. Musiałem użyć dłuta i młotka, żeby to ruszyć, a o wlaniu tego do beczki nawet nie było mowy. Te 2kg musiałem po prostu wyrzucić, bo nawet po dodaniu enzymu nie dało tego rozpuścić. Nawet wsypywanie skrobi do gorącej wody powodowało tworzenie mniejszych i większych glutów i mieszanie tego wiertarką nic nie dawało. Dopiero po dodaniu enzymów zaczęło się powolutku rozpuszczać, ale nawet po wyładowaniu 4 akumulatorów do wiertarki, tochę glutów pozostało.
Tak więc doszedłem do wniosku, że w pierwszej kolejności należy wlać enzymy (upłynniający i zmniejszający lepkość) do wody, zanim zacznie się do niej wsypywać skrobie, bo inaczej jest to droga przez mękę.
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 lis 2021, 13:07 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Nie czytałem całego wątku, ale czy ktoś próbował przecierać, jak np zwykłą mąkę? Chodzi mi o sitko i przecierać, aby rozbić grudki.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Doody »

Ja rozsypuję sobie 25 kg worek do 4 - 5 wiader. Wlewam 50l wody do 120l beczki o temperaturze 90 - 92 stopni. Wlewam do wody enzym upłynniający w ilości około 5ml. Wsypuję bezpośrednio skrobie do beczki, ale nie tak na "raz" tylko uderzam wiaderkiem aby wsypywało się powoli. Po wsypaniu połowy wiaderka mieszam wiertarką o dużej mocy (2850W) na 3000obr/min. Po 10-15 sekundach dosypuję druga połowę wiadra i tak po kolei wszystkie wiadra. Następnie dolewam enzymu, kolejne 5ml. i dolewam 33-34l wody o temp. około 85 stopni i dalej szaleję z wiertarką. Po kilku minutach wszystkie ewentualne gluty się poddają, a zacier ma konsystencje cukrówki. Na początku dolewałem parę mililitrów enzymu redukującego lepkość, ale nie jest to konieczne. Można dla "świętego spokoju" dać. W temperaturze 62 stopni dodaję enzym scukrzający w ilości jak na ziemniaki czyli 25ml. Mieszam co 10 minut przez godzinę i zostawiam przez noc do wystygnięcia. W temp. 35 stopni dodaję połowę zalecanej dawki drożdży turbo prestiż 48. i wszytko przebiega bez zarzutu. Blg przy tych proporcjach to 22 - 23. Zacierałem tak z 15 razy i zawsze wychodzi.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: kiwitom23 »

MASaKrA_Domingo pisze:Nie czytałem całego wątku, ale czy ktoś próbował przecierać, jak np zwykłą mąkę? Chodzi mi o sitko i przecierać, aby rozbić grudki.
Kolego nie ma szans, te grudki bardzo szybko twardnieją i jest to coś jak mocno zaschnięty silikon.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

kiwitom23 pisze:i niestety jak wsypałem te 2kg skrobi do zimnej wody, to zrobił się momentalnie beton na dnie.
Nigdy by mi do głowy nie przyszło, że ktoś tak zrobi ze skrobią bez mieszania. Skrobię należy wsypywać do zimnej wody i mieszać, by zrobiła się emulsja! Dopiero potem wlać do do gorącej, gdzie jest enzym upłynniający. Redukujący lepkość jest zbędny, bo ten nie ma wpływu na zacier skrobiowy.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

SinyNos
100
Posty: 138
Rejestracja: niedziela, 3 lis 2019, 20:26
Krótko o sobie: typowy słowianin co za kołnierz nie wylewa ;)
bimbrownik z wyboru
Ulubiony Alkohol: ten który ma "ukrytą moc" i atakuje z zaskoczenia
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 49 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: SinyNos »

kiwitom23 pisze:
MASaKrA_Domingo pisze:Nie czytałem całego wątku, ale czy ktoś próbował przecierać, jak np zwykłą mąkę? Chodzi mi o sitko i przecierać, aby rozbić grudki.
Kolego nie ma szans, te grudki bardzo szybko twardnieją i jest to coś jak mocno zaschnięty silikon.
Mieszałem po ok 4minuty dodając po ok 3kg na porcję - wrzucałem skrobię w gorącą wodę - ok 95* bo gotowała się delikatnie w zbiorniku. - za pierwszym razem za krótko mieszałem ale robiąc jak mówiłem sprawiłem że poza pianką na wierzchu, która na opadła w godzinę, nie było nawet jednego glutka.
Ach! ach! Majorze, dzisiaj żyjem, jutro gnijem,
To tylko nasze, co dziś zjemy i wypijem!

Jacek Soplica vel Ksiądz Robak :klaszcze:

aaa123
2
Posty: 2
Rejestracja: poniedziałek, 10 lis 2014, 00:18
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: aaa123 »

Wlałem enzym upłynniający - podwójną dawkę i tak zrobił się kisiel. Nie dałem enzymu zmniejszającego lepkość - może tutaj jest problem ? Po nocy zacier dość mocno się rozluźnił, ale nie jest całkiem wodnisty. Jak temp. spadła dodałem enzym scukrzający - nie wiem czy zadziałał, ponieważ nie mam jak zmierzyć, bo zacier jest za gęsty (w smaku jest słodkawy) . Warto dodać drożdże czy od lepiej to wylać ? Trochę szkoda - bo trochę tego jest - 25 kg skrobii.
Ostatnio zmieniony czwartek, 4 lis 2021, 17:05 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: kiwitom23 »

psotamt pisze:Nigdy by mi do głowy nie przyszło, że ktoś tak zrobi ze skrobią bez mieszania.
Mieszałem, mieszałem, ale mimo wszystko z powodu braku 3 rąk po 3 minutach przestałem, a to błyskawicznie dosłownie osiadło na dnie i beton. Nie wiem, może jakąś inną tą skrobie miałeś?
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

kiwitom23 pisze:Nie wiem, może jakąś inną tą skrobie miałeś?
Stanowisko pracy tak trzeba sobie zorganizować, by wystarczyło rąk :D
A co do skrobi, to przerabiałem zwykle ziemniaczaną, a raz trafiła mi się kukurydziana. Na pozór wygląda tak samo, ale kukurydzianą trudniej jest wymieszać z wodą. O ile 2 kg ziemniaczanej doskonale da się wymieszać z dwoma litrami wody, o tyle kukurydzianej w tej samej ilości wody da się wymieszać nie więcej niż 1,8 kg. Miesza się znacznie ciężej. Ale wódka ze skrobi kukurydzianej smakuje jak wódka z... kukurydzy :mrgreen:
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.

kucio1
100
Posty: 133
Rejestracja: środa, 11 gru 2019, 07:51
Podziękował: 2 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: kucio1 »

@Doody ile dni pracują drożdże?
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Doody »

U mnie 4 - 7 dni w zależności od temp. otoczenia. Dawałem zawsze + 2 dni na samoczynne sklarowanie się zacieru.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

wingrul
150
Posty: 159
Rejestracja: czwartek, 3 wrz 2020, 15:18
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: wingrul »

Wczoraj zatarlem 2kg skrobi ziemniaczanej wyszlo 9litrow o blg ok 18 - tak na próbę ilości testowe ;)
Czy to normalne ze przed ruszeniem drożdzaków zacier zaczoł się jakby klarować tzn mętne(mleczny plyn) zaczeło opadać, a u góry zółtawy plyn jak klarowna cukrówka. Mam to w szklanym balonie i wszystko pieknie widać. Teraz ladnie pracuje ale zastanawiam sie czy dobrze zatarte.
Jesli wszystko ok to cukier mówie papa ;) bo pracy przy zacieraniu skrobi wcale nie ma tak duzo.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Doody »

Skrobia to chyba najwdzięczniejszy zacier. Z 25kg na dnie zostaje 3-4l białego osadu, resztę ściągasz wężykiem jak wino. Wydajność też przyzwoita. Ostatnio po rozcieńczeniu do 40% miałem 20,8l fajnej wódeczki.
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Michał2003
50
Posty: 72
Rejestracja: środa, 24 kwie 2019, 17:36
Krótko o sobie: Amator domowych trunków :) weekendowy kucharz :)
Ulubiony Alkohol: Czysta w każdej postaci :)
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Centrum Dolnegośląska
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Michał2003 »

Panowie co może być nie tak ?? Zatarłem 30 kg skrobi (30 kg skrobi + 90 wody) wyszło 20 blg , fermentacja 28-30 stopni zeszło do 0 , dzień po zakończeniu fermentacji zlałem tylko 80 litrów reszta to mleczny osad na dnie na moje oko to ze 30 litrów tego zostało , czy to z czasem osiądzie na dnie całkiem czy nie ?
Awatar użytkownika

SinyNos
100
Posty: 138
Rejestracja: niedziela, 3 lis 2019, 20:26
Krótko o sobie: typowy słowianin co za kołnierz nie wylewa ;)
bimbrownik z wyboru
Ulubiony Alkohol: ten który ma "ukrytą moc" i atakuje z zaskoczenia
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Podziękował: 49 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: SinyNos »

Michał2003 pisze:Panowie co może być nie tak ?? Zatarłem 30 kg skrobi (30 kg skrobi + 90 wody) wyszło 20 blg , fermentacja 28-30 stopni zeszło do 0 , dzień po zakończeniu fermentacji zlałem tylko 80 litrów reszta to mleczny osad na dnie na moje oko to ze 30 litrów tego zostało , czy to z czasem osiądzie na dnie całkiem czy nie ?
Daj czas. Osiądzie na pewno a zimno w tym pomoże
Ach! ach! Majorze, dzisiaj żyjem, jutro gnijem,
To tylko nasze, co dziś zjemy i wypijem!

Jacek Soplica vel Ksiądz Robak :klaszcze:
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Doody »

Jeżeli na dnie nie zrobił ci się glut (kiślowata zawiesina) a płyn jest rzadki, to powinien osiąść .
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: kiwitom23 »

Jak był dodany enzym upłynniający i zmniejszający lepkość, to nie powinien się zrobić glut na dnie.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

Przegoniłem dziś pierwszą z dwóch beczek skrobi którą zacierałem tydzień temu. Dojrzła ta na drożdżach Alcotec Turbo Pure 48. Ta na drożdżach do zbóż i skorobi, Professional Whisky Yeast, jeszcze pracuje całkiem wesoło.
Cóż, wniosek jest taki, że Whisky Yeast nie powinny być dozowane do zacieru ze skrobi. Lepsze są Alcotec wspomniane wyżej.
Przedgonów odebrałem tylko 130 ml, ilość alkoholu jest podobna, jeśli nie odrobinę większa. Osadu na dnie jest o 20 lub nawet 25% mniej.
Robiąc wcześniej na Alcotec o tym nie pisałem, bo to mógł być jakiś przypadek, coś innego. Ale druga beczka na Alcotec'ach i sytuacja powtórzyła się.
A skoro Alcotec Turbo Pure 48 tak działa na skrobię, to i Moscva Style i inne które dawaliśmy do glukozy lub cukru, też dadzą radę. Zamiast szukać tych do skrobi, można dawać... większość nam znanych.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Doody »

BL są rewelacyjne i też sprawdzają się świetnie. Turbiny w ogóle wygrywają do skrobi.
Pozdrawiam
Darek

Elyten♥
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 8 gru 2020, 18:11
Krótko o sobie: Średniak po ogólniaku
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: Elyten♥ »

Jaka jest wydajność ? Przypuśćmy z 10 kg skrobi. Ile spirytusu 96%?
Ostatnio zmieniony czwartek, 8 gru 2022, 18:46 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
psotamt
1150
Posty: 1183
Rejestracja: niedziela, 19 mar 2017, 20:59
Krótko o sobie: Żałuję tylko, że tak późno zacząłem smakować własne wyroby...
Ulubiony Alkohol: Zbożowy
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 177 razy
Otrzymał podziękowanie: 394 razy
Re: Zacier z mąki ziemniaczanej

Post autor: psotamt »

Z worka 25 kg jest 10 l czystego spirytusu. 0,25 przedgonu i 1 l pogonów o mocy 95%. Nie wliczam tego do tych 10 l.
Zabieranie bogatym i dawanie biednym pozbawia jednych i drugich motywacji do pracy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”