Z czym dzika róża

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
Arkoholik
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2019, 20:19
Podziękował: 4 razy

Post autor: Arkoholik »

Witam! Wróciłem niedawno ze zbiorów dzikiej róży i udało mi się zebrać 4kg. Problem w tym, że balon jest 25l i fajnie by było tyle otrzymać wina. Z czym najlepiej połączyć dziką różę? Mam do dyspozycji rodzynki lub świeżą żurawinę (jeszcze w Lidlu), ewentualnie jakiś sok z kartonu. Dalsze poszukiwania dzikiej róży, już mi się nie uśmiechają, bo dopiero mi się rany zagoiły.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2674
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 431 razy
Kontakt:
Re: Z czym dzika róża

Post autor: JanOkowita »

Dzień dobry.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Z czym dzika róża

Post autor: freek »

Szkoda że Ci się nie uśmiecha bo warto byś dozbierał do 6,5kg i zrobił DR solo. Bardzo zdrowe wino. A rodzynki dodasz do kolejnego nastawu na tej samej dzikiej róży. Jak chodzi o sok z kartonu jak dodatek to nie idź ta drogą bo szkoda było wysiłku na zbieranie owoców.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Z czym dzika róża

Post autor: kmarian »

Arkoholik pisze:Witam! ... Z czym najlepiej połączyć dziką różę? ...
Ja proponuję dozbierać głogu. Roślina mniej kolczasta, wino różano-głogowe jest wyśmienite. Poszukaj przepisu na "Portwajn".
Awatar użytkownika

czamnian
100
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 11 kwie 2017, 13:11
Krótko o sobie: Młody winiarz i smakosz nalewkowy
Ulubiony Alkohol: Miód pitny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Z czym dzika róża

Post autor: czamnian »

Niewyczuwalne (prawie) efekty dadzą jabłka słodkie, możesz dodać jeśli nie zdobędziesz głogu jak ci radzi kolega wyżej.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Z czym dzika róża

Post autor: eldier »

Głóg pasuje idealnie, łatwo i szybko się zrywa. Czarny bez również, tylko o tej porze to nie wiem czy uda się gdzieś złapać - chociaż u mnie pod blokiem jeszcze jakieś niedobitki są.
Tutaj masz odpowiedni temat:
https://wino.org.pl/forum/Thread-Portwa ... gu-relacja

Na początku było więcej głogu, ale później ewoluowało do głóg z DR 1:1, plus dodatek czarnego bzu i tarniny. Ja planuje jeszcze dodać trochę jarzębiny.

Głóg spokojnie jeszcze znajdziesz - u mnie do grudnia wisi na drzewach.

Autor tematu
Arkoholik
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2019, 20:19
Podziękował: 4 razy
Re: Z czym dzika róża

Post autor: Arkoholik »

Wielkie dzięki za poradę, przekonaliście mnie. Już ostatnim razem żona mnie przeklinała za te zbiory, bo wróciliśmy cali podrapani. Tym razem będę musiał użyć podstępu i wyciągnę ją pod pretekstem romantycznego spaceru :) Jak się nie uda to nazbieramy głogu bo jeszcze tony tego na drzewach.
Ostatnio zmieniony sobota, 19 paź 2019, 23:35 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

czamnian
100
Posty: 133
Rejestracja: wtorek, 11 kwie 2017, 13:11
Krótko o sobie: Młody winiarz i smakosz nalewkowy
Ulubiony Alkohol: Miód pitny
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Z czym dzika róża

Post autor: czamnian »

Jeśli żona cię podrapie zamiast róży to będzie to spacer erotyczny :smiech:
Swoją drogą też muszę swój krzak przed domem zerwać, ale na nalewkę bo wino mam z przed dwóch lat jeszcze :ok:

Autor tematu
Arkoholik
2
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2019, 20:19
Podziękował: 4 razy
Re: Z czym dzika róża

Post autor: Arkoholik »

Mój pierwszy błąd początkującego winiarza. Nigdy nie mieszaj wina przy ścianie! Balon dosłownie musnął o ścianę, usłyszałem charakterystyczny "krak", którego nie zapomnę do końca życia i 25 litrów wina rozlało się po kuchni. Minął już tydzień od tragedii więc jestem w stanie o tym pisać prawie bez emocji. No cóż, nie ma tego złego... powstał nowy plan na hibiskusa 34l tym razem w piwnicy :D Dzika róża za rok.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”