Wyrzeźbiłem miedzianego LM/OVM

Zwarte Urządzenia Rektyfikujące i nie tylko...
Awatar użytkownika

Autor tematu
wampirul
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 15 sie 2014, 12:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Pokarpacie
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: wampirul »

Witam wszystkich.
W tym tygodniu ukończyłem moją miedzianą kolumienkę - właściwie to jest to wersja testowa, Można powiedzieć BETA 1.1, której do ukończenia jeszcze trochę zostało.
W trakcie budowy pomysłów było wiele, koncepcje się zmieniały, lecz o ostatecznym efekcie zadecydowały finanse :(
WP_20160119_00_47_01_Pro.jpg
WP_20160117_00_19_13_Pro.jpg
WP_20160117_00_18_54_Pro.jpg
Całkowita długość to 148 cm, Wysokość do OVM 95 cm, do LM 120, skraplacz 308cm rurki CU 10 i 9 mm. plus rdzeń 23 cm. z rurki 18 albo 22 mm. Termometry w kego, na wys. 25cm., 2 cm. pod OVM, w głowicy i będzie jeszcze temp. wody ze skraplacza na wyjściu. Zasyp do OVM i ok 8 cm. ponad to sprężynki od Pilipka, pozostałe 15 cm. do LM to pocięte zmywaki z Lidla. Głowica http://alkohole-domowe.com/forum/miedzi ... 09-60.html wykonana z mufy 54 mm. - z jeziorkiem ok. 6-7 ml. W odcinku bufora nad OVM wskaźnik zalania z rurki silikonowej. Nie dorobiłem się zaworka więc zrobiłem najtańszą opcję z możliwych (oczywiście to tylko prowizorka jakich tu wiele - na chwilę) 2 klucze imbusowe, które miałem pod ręką z jednej strony ciasno związane jakimś drutem, z drugiej nieco luźniej a pomiędzy nimi wężyk odbioru. Regulacja poprzez przesunięcie ściśniętego wężyka pomiędzy kluczami. Prymityw ale działa i trzyma zadane ustawienie.



Dotychczasowe koszty:

Kocioł (382,-):
keg - 200,-
grzałka 2x2kW - 80,-
2 mufy 1/2, mufa 5/4, kolanko 3/4 KO - 52,-
Spawacz - 50,-

kolumna (401,-):
rura CU 54mm 92 cm - 70,-
rura CU 54mm 43 cm, rurki 10 i 9 mm. łączna długość 380cm, trochę innego złomu miedzianego (blachy, kolanka54mm - 50,-
2 mufy CU 54mm - 22,-
trójniki redukcyjne i inne drobnica CU 26,-
inne duperele CU: rurki 15mm i 22mm, mufy mosiężne, zawór, korki mosiężne 1/2 znalazłem w domu
nypel wewn. do rury 54 z gwintem pasującym do kega 45,- z przesyłką
wypełnienie - sprężynki przyzmatyczne od Pilipka - 190,-
Zmywaki - coś koło 8,-

termometr 4 punkty pomiaru():
4 glizy KO - 18,-
4 DS18b20 - 14,-
drobnica diody, rezystory, goldpiny, wtyki - 4,-
wtyczka COM, przewody znalezione w domowych śmieciach.
Oprogramowanie - Lampomittari

inne szpargały, wężyki, otulina, itp. - ok. 35,-
Całość - 854,-

Do zrobienia pozostaje wykończenie prowizorycznych połączeń węzy na jakieś cywilizowane rozwiązania, lepsza izolacja termometrów, spust z kega (kolanko w dnie wspawane i zaślepione jest na razie korkiem), wskaźnik poziomu cieczy w kegu (2 mufy 1/2 wspawane są w ściance i zaślepione).
Nie mogłem się jednak powstrzymać by nie odpalić tej prowizory i właśnie kończę pierwszą w życiu pracę na kolumnie z bananem na ustach.
4,5 l prawie 97%, z ok 35 l. wina ze śliwek, o wątpliwych walorach smakowych. Jeszce leci ale już kroplami. Nie wiem ile jeszcze zostało w kegu bo spartoliłem sondę do kega i nie mam pomiaru temp. w kotle, ale prawdopodobnie już końcówka. Oprócz tego jakieś 150 ml. podpałki i dodatkowo nakapało 200 ml. z LM podczas całego procesu, choć te zalatują kwiatkami.
WP_20160123_21_52_03_Pro.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Walczę z alkoholizmem! Piję więcej aby inni pili mniej!
alembiki
Awatar użytkownika

Autor tematu
wampirul
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 15 sie 2014, 12:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Pokarpacie
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wyrzeźbiłem miedzianego LM/OVM

Post autor: wampirul »

Witam po długiej przerwie brać psotniczą.
Niedawno zrodził mi się w głowie pomysł by zmieścić sprzęt w bardzo niskim pomieszczeniu powiedzmy 2 m. Oto nowe założenia i proszę o opinię oraz krytykę.
Zaznaczam, że na razie jest to wyłącznie koncepcja.

1. kocioł 100-130l
2. kolumna fi 76,1 120cm zasypu SP do OLM. OLM o małej pojemności z głębokim jeziorkiem - odbiór z dna
3. bufor nad OLM SP- 25cm .
4. Głowica UFO, Abratek, lub THOR

Najbardziej interesuje mnie ocena kotła z wbudowanym buforem (czy ma to szansę działać, czy ulegnie zalaniu straci drożność):
Wys. całkowita z nóżkami ok 42-43 cm, Przy założeniu że średnica miałaby 90 cm., pojemność po odliczeniu bufora miałaby ok 130l (zalany 5 cm. od górnej krawędzi).
Bufor to dwa zbiorniki jeden w drugim. Zewnętrzny o średnicy powiedzmy 32 cm. wys. 24,5 cm umieszczony wewnątrz kotła ok 0,5 cm (powierzchnia całkowita szczeliny to ok 50cm2). od górnej krawędzi kotła. Wewnątrz jest drugi zbiornik o średnicy 2 cm mniejszej od średnicy zewnętrznego umieszczony 10 cm nad dnem zewnętrznego i mający konstrukcję tradycyjnego bufora z zasypem ok 15 cm. Te 10 cm to pojemność ponad 8l. wewnętrzny bufor z kolei miałby ok 10 l.
W załączeniu rysunek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Walczę z alkoholizmem! Piję więcej aby inni pili mniej!

Szlumf
2000
Posty: 2373
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Wyrzeźbiłem miedzianego LM/OVM

Post autor: Szlumf »

Ten klasyczny bufor jak rozumiem ma mieć połączenie z kotłem jedynie poprzez rurę wewnętrzną (tą z wypełnieniem). Pary muszą z kotła przejść szczeliną 0,5cm do zewnętrznego bufora (Bz) a następnie rurą bufora wewnętrznego (Bw), "klasycznego" do kolumny. To nie ma prawa działać prawidłowo. W momencie burzliwego wrzenia w kotle ciecz przedostanie się do bufora (Bz) i rury bufora (Bw). Poziomy cieczy się wyrównają a ciśnienie wepchnie ciecz także do Bw. Różnica temperatur sprawi, że w buforze Bz nie będzie parowania ale ciśnienie w kotle będzie pchało jego zawartość do kolumny. Otrzymasz prawdopodobnie piękny słup zalania w całej kolumnie i fontannę z odpowietrzenia głowicy. Być może wzbogacone o efekt lokomotywy i parskania.
Nie wrysowałeś tez moim zdaniem ważnych pomiarów temperatury w buforach i spustów z nich.
I z ciekawości zapytam - co chciałeś osiągną taką konstrukcją?
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Wyrzeźbiłem miedzianego LM/OVM

Post autor: kmarian »

Kolega wampirul chce zbudować kolumnę z wypełnieniem 120 cm pod OLM i zmieścić w pomieszczeniu o wysokości 2 metrów. Pomysł świetny, jednak jak napisał Kolega Szlumf, nie będzie to chciało prawidłowo pracować. Po otworzeniu zaworów w dnach bufora i osłony bufora, bufor zostanie zalany od dołu. Drugi przypadek zalania Kolega opisał powyżej. W obu przypadkach poziomy się wyrównają i jak widać cały misterny plan diabli biorą.
Bufor musi znaleźć się ponad poziomem płynu w kotle.
Awatar użytkownika

Autor tematu
wampirul
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 15 sie 2014, 12:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Pokarpacie
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wyrzeźbiłem miedzianego LM/OVM

Post autor: wampirul »

Chodziło mi o zmniejszenie wysokości całego zestawu bez drastycznego ograniczania wysokości zasypu pod OLM. Wolałbym miec te minimum 120 cm.
A gdyby zastosować krótka kolumienkę do wstępnego wzbogacenia par lub cieczy jak na rys. i podanie do wygrzewanego kotłem bufora na którym umieszczona jest właściwa kolumna?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Walczę z alkoholizmem! Piję więcej aby inni pili mniej!
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Wyrzeźbiłem miedzianego LM/OVM

Post autor: kmarian »

Teoretycznie, to urządzenie ma prawo działać i będzie działało do napełnienia się bufora. Żeby nie doszło do przepełnienia, bufor musi być odpowiednio duży. Sądzę, że jak wypowie się w tym temacie kilku kolegów, większość opinii będzie pozytywnych to można by spróbować coś takiego zrobić. Można by nawet krótką kolumnę zrobić całkiem dużą, czyli prawie taką jak ta główna. Co 2 metry wypełnienia to nie 120 cm.
Tak na prawdę, to nie jestem na 100% pewny tego co piszę.

Szlumf
2000
Posty: 2373
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Wyrzeźbiłem miedzianego LM/OVM

Post autor: Szlumf »

Popatrz na rozwiązanie Herbaty z dwoma kolumnami w "Domowym spawanku". Najprościej i najtaniej będzie jak zrobisz klasyczny bufor w kotle z jedną kolumną.
Awatar użytkownika

tonic21
50
Posty: 68
Rejestracja: sobota, 13 lut 2010, 10:27
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Gostynin
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Wyrzeźbiłem miedzianego LM/OVM

Post autor: tonic21 »

Też się zastanawiałem nad takim rozwiązaniem żeby bufor umieścić w zbiorniku i na nim zamontować kolumnę półkową zasilaną z dodatkowej kolumny po drodze zrobić zawór żeby odebrać przedgon a potem zasilać kolumnę półkową .W trakcie jednego grzania były prowadzone dwa procesy odpęd i doczyszczenie na półkowej w każdym razie tak mi się wydaje.
Pozdrawiam Tonic
Awatar użytkownika

Autor tematu
wampirul
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 15 sie 2014, 12:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Pokarpacie
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wyrzeźbiłem miedzianego LM/OVM

Post autor: wampirul »

Dwa procesy to raczej by to nie były, raczej jeden tylko przez to , że na dwochóch kolumnach to dokladniejszy, lecz to nadal surówka.
By mieć dwie rektyfikacje w ramach jednego procesu to urobek po wyjściu z pierwszej kolumny musiał by się rozcieńczać najlepiej poniżej 20% i w takiej formie dopiero podawany na drugą kolumnę.
Wsumie to mam jakąś koncepcję jak by to można było rozwiązać. I raczej najlłatwiej funkcjonowało by to w oparciu o rektyfikację ciąglą, która akurat dla moich potrzeb mialaby raczej zbyt duża wydajność.
Walczę z alkoholizmem! Piję więcej aby inni pili mniej!
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Wyrzeźbiłem miedzianego LM/OVM

Post autor: kmarian »

Niestandardowe rozwiązania zawsze mnie interesowały. Kolega wampirul zaszczepił mnie właśnie kolejnym takim.
Co ja bym zrobił:
- zbiornik wyższy o 10 cm,
- tą małą kolumnę z lewej, wykonać Ø 76 pod sam sufit z odbiorem VM lub CM (albo oba na raz), na klasycznym buforze,
- pary z VM sprowadzamy do bufora wewnętrznego (nawet przy wypełnieniu 80 cm jest już 96%),
- kolumna na buforze wewnętrznym Ø 70 lub minimum Ø 63,5, z głowicą ufo standardowo - wysokość tyle ile pozwala wysokość pomieszczenia.
Opary z pierwszej (lewej) kolumny, sprowadzamy przewodem dobrze ocieplonym do bufora wewnętrznego. Bufor wewnętrzny, ogrzewany gotującą się cieczą odparowuje skropliny które idą w górę kolumny gdzie jest ciśnienie niższe. Dalej to już normalnie.
Problemem jest odpowiednio duży bufor wewnątrz zbiornika, Na tyle duży by się nie przepełnił - pewnie około 10 litrów albo i więcej.
Cenowo to nie wyjdzie tanio.

Kolumny w konstrukcji Kolegi herbata666, działają równolegle naprzemiennie. Ten projekt ma na celu pracę 2 rur szeregowo na jednym zbiorniku. Wysokość pomieszczenia 2 metry zmusza do wyzwań.
Awatar użytkownika

Autor tematu
wampirul
20
Posty: 25
Rejestracja: piątek, 15 sie 2014, 12:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Pokarpacie
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wyrzeźbiłem miedzianego LM/OVM

Post autor: wampirul »

To może takie coś? Tylko trzeba sporo miejsca i sporą sakiewkę. Za to wszystko jeśli dobrze zestroić mogłoby się robić samo i jako produkt gotowy do spożycia. Dodatkowo ze sporym odzyskiem energii.
Wytwornica pary zasilana goracą wodą powyżej 90oC podgrzaną w wymienniku przeciwpradowym wodą odwarową z 2 kolumny.
Surówka z pierwszej kolumny podgrzana wodą z chłodzenia pierwszej kolumny. Mozna ją dogrzewać dodatkowo na którymś wymienniku z wodą odwarową.
Nastaw przed podaniem na pierwszą kolumnę podgrzewany na wymienniku wody odwarowej pierwszej kolumny.
Woda chlodzenia z drugiej kolumny przez wymiennik oddaje energie np na instalację domową CO a poźniej dodatkowo zrzuca resztę ciepła w zimnym buforze skad znowu wraca na skraplacz alkoholu drugiej kolumny.
Surówka z pierwszej kolumny rozcieńczana automatycznie do mniej niż 20% magazynowana w buforze skad idzie na wymiennik i do 2 kolumny.
Koumny zbudowane z modułów zasypanych KO przemieszanych modułami z półkami.
Część zubożajaca kolumn o większych średnicach, część górna o mniejszych średnicach.
Wysokie bufory 0,5 m zasypu + 3 kołpaki nad OLM(z bardzo głębokimi jeziorkami dla lepszej separacji przedgonów.
Ciągly kropelkowy odbiór przedgonów z głowic i pogonów z półek kołpakowych (modulowość umożliwia znalezienie wlaściwej pólki do odbioru).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Walczę z alkoholizmem! Piję więcej aby inni pili mniej!

Szlumf
2000
Posty: 2373
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 581 razy
Re: Wyrzeźbiłem miedzianego LM/OVM

Post autor: Szlumf »

Jeżeli praca równoczesna to zbiornik bufora wewnętrznego szczelny - bez połączenia z kotłem właściwym. Wskazany jakiś wziernik albo wodowskaz do kontroli. Zasilanie nie parami tylko cieczą przez syfon bo pary mogą iść w niewłaściwą stronę. Zbiornik wewnętrzny wstępnie zalany paroma litrami wody. Wyposażyłbym go też w jakąś spiralę chłodzącą by móc w miarę precyzyjnie regulować w nim temperaturę. Po odbiorze przedgonów na kolumnie 1 z OLM tej kolumny podajemy spirytus do drugiego układu. Zapewne można pokusić się o osiągnięcie w drugim układzie określonej mocy wsadu. Ja bym szedł raczej na około 60% bo przecież poniżej 20% odebraliśmy przedgony z nastawu. Prawdopodobnie na czas stabilizacji kolumny 2 trzeba będzie odciąć zasilanie spirytusem. Z drugiej kolumny odbiór też z OLM z dużym buforem nad OLM. Z głowicy kropelkowo przedgony. Po stabilizacji kolumny 2 zasilanie z kolumny 1 takie jak odbiór z 2.
To tak na szybko. O ile pamiętam to Zielonka kombinował coś w tym stylu. Ciekawe czy doszedł do fazy praktycznej.
Awatar użytkownika

kmarian
700
Posty: 744
Rejestracja: środa, 26 lut 2014, 19:16
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Beskid Niski
Podziękował: 94 razy
Otrzymał podziękowanie: 97 razy
Re: Wyrzeźbiłem miedzianego LM/OVM

Post autor: kmarian »

Trochę inaczej to widzę, ale łatwiej by mi było to wytłumaczyć gdybym znalazł odpowiedni film w sieci.

Film przedstawia pracę kolumny półkowej (chyba tam było więcej niż 60 półek), a ta szklana kolumna jest podzielona na 2 części i stoją obok siebie, połączone dwoma przewodami. Jednym z przewodów (wężykiem) powraca flegma za pomocą pompy do pierwszej kolumny.

edit
Znalazłem, to ten film - https://www.youtube.com/watch?v=MEgJMv56LGg
Raczej chodzi mi o podobną konstrukcję, tylko zamiast pompy powracającej flegmę, zastosowany by był wewnętrzny bufor pogrzewający opary i skropliny.
Z pierwszej kolumny należałoby odbierać opary metodą CM, aby istniało nadciśnienie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Reflux”