Wypełnienie ze szklanych kulek

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...
Awatar użytkownika

Autor tematu
baybronek
30
Posty: 41
Rejestracja: niedziela, 1 mar 2009, 21:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: niedługo się okaże
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Lokalizacja: Szczecin
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: baybronek »

witam psocącą brać

mam pytanko jak obliczyć ile wejdzie do litrowego pojemnika szklanych kulek 4 mm. 10dkg kulek - ok. 1150 szt ze stronki http://www.browamator.pl/szczegoly.php? ... sortuj=kod

Ps. A co powiecie a takiej możliwości rurka z nierdzewki puszczona wewnątrz kolumny wypełnionej szklanymi kulkami która by chłodziła opary przechodzące przez wypełnienie może nie tyle by chłodziła opary co wypełnienie na którym skarapla sie nasza dobroć
Cała kolumna byłaby skręcana w trzch miejscach
1 - na dole przy kegu
2 - pod zimnymi palcami
3 - wyjscie dobroci nad zimnymi palcami
a to po to aby można było ją skrócić o zimne palce lub przedłużyć jeśli zajdzie taka potrzeba
kolumna fi.63,5 X 1,5mm całość 1.5m bez bojlera

co myślicie o mojej myśli może jest marna ale coś w głowie siedzi
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
polak nie wielbłąd...ale to już było i...
alembiki
Awatar użytkownika

flugcojg
30
Posty: 45
Rejestracja: czwartek, 17 gru 2009, 22:43
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Sz-n
Re: Wypełnienie ze szklanych kulek

Post autor: flugcojg »

mam pytanko jak obliczyć ile wejdzie do litrowego pojemnika szklanych kulek 4 mm. 10dkg kulek - ok. 1150 szt ze stronki http://www.browamator.pl/szczegoly.php? ... pa_p=6&pwd[6]=%2F163929%2F165992%2F2053250&sortuj=kod
Mi wyszło jakieś 15 do 20 paczek na litr (duży ten margines błędu, prawda :o )
[litrowe wypełnienie o wadze 1,5 do 2 kg to całkiem sporo :!: )
A najlepiej kupić paczuszkę wsypać do litrowego naczynia, zaznaczyć poziom, zmierzyć wysokość słupa, podzielić ją przez wysokość litrowego naczynia i to co ci wyjdzie pomnóż przez 1150 wyjdzie ci orientacyjna pojemność litrowego naczynia per sztuka.

chciałem tylko zaznaczyć że nie biorę odpowiedzialności za obliczenia dokonane po godzinie 22:00 :D
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Wypełnienie ze szklanych kulek

Post autor: Zygmunt »

A wypełnienie z kulek szklanych nie ma przypadkiem za beznadziejnego parametru p/v?
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Wypełnienie ze szklanych kulek

Post autor: Kucyk »

Może i tak jest, natomiast eksperymenty Kolegii Kelonka dają jednak nadzieję... http://alkohole-domowe.com/forum/post3490.html#p3490

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Wypełnienie ze szklanych kulek

Post autor: sverige2 »

Znacznie taniej, ale z takim samym mizernym efektem można zastosować tłuczona szybę samochodowa, przesiana przez sito o granulacji 0,4cm. Niektórzy tak robią, ale ani jedno, ani drugie nie nadaje się do tego celu, chociaż jak powiadam, niektórzy tak robią i sobie chwalą. Każdy ma prawo. Samochodem też można jeździć bez powietrza w kolach,tylko czy jest to super jazda?
Ostatnio zmieniony środa, 20 sty 2010, 14:57 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę używać: ą, ę, ś, ć itp.
Awatar użytkownika

Autor tematu
baybronek
30
Posty: 41
Rejestracja: niedziela, 1 mar 2009, 21:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: niedługo się okaże
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Lokalizacja: Szczecin
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wypełnienie ze szklanych kulek

Post autor: baybronek »

Witam

Dajmy może troszkę spokój tematowi wypełnienia w postaci szklanych kulek. Czy jest dobre, czy nie do naszego hobby? Bardziej mi chodzi o tą rurkę w kolumnie, przez którą płynęła by zimna woda i ochładzała by wypełnienie, na którym skraplają się opary wychodzące z keg-a. Może nie trzeba było by stosować ZP.
polak nie wielbłąd...ale to już było i...
Awatar użytkownika

flugcojg
30
Posty: 45
Rejestracja: czwartek, 17 gru 2009, 22:43
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Sz-n
Re: Wypełnienie ze szklanych kulek

Post autor: flugcojg »

Generalnie pomysł ryzykowny, ciężki do przewidzenia w skutki. Istnieje poważna obawa, że kolumna będzie działać nieprawidłowo. Oczywiście, mógłbyś to sprawdzić - tak dla dobra nauki :D

edit

Jeden wielki zimny paluch może wyziębić Ci kolumnę. Doprowadzić do intensywnego skraplania oparów, może nawet zalania kolumny. To często przekłada się na zwiększenie poboru mocy, do ponownego nagrzania płynu, przy małej efektywności procesu.

Oczywiście są to tylko czysto teoretyczne dywagacje.

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Wypełnienie ze szklanych kulek

Post autor: sverige2 »

Nie jest to zadna nowosc.Sposob dawno pokazany i opisany na http://www.homedistiller.org/ trzeba tylko dokladnie tam poszukac.A czy jest wygodny w uzyciu,to zupelnie inny aspekt.
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Wypełnienie ze szklanych kulek

Post autor: Kucyk »

No dobrze, ale czy o tym aspekcie Kolega Sverige2 mógłby opowiedzieć szerzej, bo wklejaniem linków to ja się tu zajmuję? ;)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Wypełnienie ze szklanych kulek

Post autor: Zygmunt »

baybronek pisze:chodzi o tą rurkę w kolumnie przez którą płynęła by zimna woda i ochładzała by wypełnienie na którym skraplają się opary wychodzące z keg
Tym sposobem tracisz na ilości półek teoretycznych, bo pary zaczynają skraplać się od początku wypełnienia.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

marrrcin
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 15 mar 2010, 12:12
Re: WYPEŁNIACZ czyli co OPRÓCZ ZMYWAKÓW można do kolumny wsadzić

Post autor: marrrcin »

Witam,
Przeczytałem cały wątek odnośnie wypełnień i przyszła mi do głowy taka myśl; są do kupienia ozdobne kulki szklane np tu: http://allegro.pl/item1009249366_hurt_k ... k220a.html dla mojej 60 cm kolumny licząc szybko potrzebowałbym ok 1000szt czyli ok 14 kompletów z allegro. Cena nie jest wysoka mam tylko wątpliwości co do jakości takiego wypełniacza, są to kulki szklane ozdobne mające kontakt z ciałem ale czy się nadadzą ? Może ktoś z szanownych Forumowiczów ma doświadczenie z takim wypełnieniem.
Pozdrawiam serdecznie

brawerhood
5
Posty: 6
Rejestracja: niedziela, 24 kwie 2011, 13:18
Re: Wypełnienie ze szklanych kulek

Post autor: brawerhood »

Witam.
Temat wypełnienia szklanymi rurkami mam już obcykany.
Polecam sprawdzone rurki szklane, które zakupiłem na allegro. Oto link http://allegro.pl/szklane-rurki-destyla ... 32590.html Towar jest super, w 100% zgodny z opisem. Nie chce tu robić temu Panu reklamy, jednak wcześniej zakupiłem podobne rurki na innej aukcji i to co otrzymałem, nijak się miało do zdjęcia z aukcji.:(
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Wypełnienie ze szklanych kulek

Post autor: pokrec »

Rura chłodząca przez środek kolumny to taka odmiana systemu CM, tylko rozłożonego ciągle w wypełnieniu. Nie spodziewałbym się po takim systemie jakiejś rewelacji, ale jak ktoś chciałby sprawdzić...
Działanie kolumny rektyfikacyjnej polega na wymianie ciepła i masy między skraplająca sie parą a wędrująca w dół flegmą, jak wsadzimy w wypełnienie rurę, to ciepło skraplających się par będzie częściowo (o ile nie praktycznie całkowicie) oddawane rurze chłodzącej. Deflegmacja na spirali na szczycie ma sens, bo tam juz nie ma wymiany energii i masy między fazami.
Tak naprawdę, to kolumna rektyfikacyjna działa jak wielokrotna destylacja z jednoczesnym ogrzewaniem nastepnego wsadu ciepłem powstałym przy skraplaniu poprzedniego, w przypadku wypełnienia jednolitego - mamy ten proces "uciąglony", w przypadku półek fizycznych - pary idące do góry odparowują flegmę z półki o jeden wyższej same skapując na półkę poniżej. I tak sie to toczy. Odbieranie ciepła w tym procesie "w bok" nie ma sensu, przynajmniej na mój rzut oka.

A tak swoją drogą: sugerowałbym porzucenie systemu zimnopalcowego na rzecz LM-VM, i co naważniejsze, wywal ten filtr węglowy. W tym miejscu on nie ma racji bytu.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

jajek12
350
Posty: 353
Rejestracja: piątek, 7 lis 2008, 10:47
Krótko o sobie: Będę stillman'em :)
Ulubiony Alkohol: Bimbrozja
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Gdzieś w Polsce
Podziękował: 35 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Wypełnienie ze szklanych kulek

Post autor: jajek12 »

Witam
Do brawerhood "Temat wypełnienia szklanymi rurkami mam już obcykany." To znaczy,że masz porównanie z innym wypełnieniem? Jeżeli tak, to z jakim? Bo ja planuje poeksperymentować ze szklanymi rurkami. Obecnie mam wióry nierdzewne, a poprzednio zmywaki(jak dla mnie nie ma różnicy w wydajności ani jakości). Ciekawi mnie jak jest na rurkach szklanych?
Pozdro. jajek12
Jedzenie, picie, sen, miłość cielesna - wszystko z umiarem. Hipokrates
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”