Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...

Autor tematu
klak75
10
Krótko o sobie: Cały czas się uczę :)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki
Wypełnienie kolumny Pot Still

Postautor: klak75 » środa, 1 kwie 2020, 21:29

Witam wszystkich forumowiczów,
właśnie zakupiłem pot-stilla . Keg 15 L kolumna 60 cm dzielona na 2 części 50 cm i 10 cm. Wszystko w KO. W załączniku popis moich umiejętności obsługi painta :D . Chcąc sprawić aby finalny produkt przy użyciu tego sprzętu był możliwie jak najbardziej pijalny postanowiłem zainteresować się wypełnieniem kolumny a konkretniej jej pierwszą częścią. Stosując matematykę wyższą wyliczyłem że przy średnicy wewnętrznej 3,6 cm i wysokości 50 cm objętość wyniesie nieco ponad 0,5 l. Korzystając z wiedzy na forum :poklon; zdecydowałem się na wypełnienie sprężynkami pryzmatycznymi. Patrząc od dołu widzę to tak zmywak , sprężynki miedziane 0,1 l (20 % objętości ), zmywak , sprężynki z stali nierdzewnej do pełna i całość dopchnięta zmywakiem. Czytając wielki test sprężynek pryzmatycznych ( Radius jesteś wielki :poklon; ) testy-sprezynek-pryzmatycznych-t8310.html?hilit=testy%20spr%C4%99%C5%BCynek zakładam, że najlepszym wyborem jest oferta kol. pilipek1 . Czy dobrze to rozumiem ? Coś mogę poprawić ? Za wszelkie cenne uwagi z góry dzięki . :respect:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 kwie 2020, 10:21 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!
Awatar użytkownika

.Gacek
1500
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki
Re: Wypełnienie kolumny Pot Still

Postautor: .Gacek » czwartek, 2 kwie 2020, 08:02

Wypełnienie od Plipka jest pierwsza klasa, ja używałem też wypełnienia z firmy Henitom i też można je szczerze polecić.
Jak będziesz zamawiać sprężynki to domów sobie dedykowane podparcia pod wypełnienie. Oczywiście zmywak może być jak najbardziej, ale podparcie jest znacznie cieńsze i wejdzie Ci więcej sprężynek.
Pomyśl jeszcze o jakimś dodatkowym refluksie na szczycie deflegmatora. Podbije Ci trochę procent i pomoże łatwiej odebrać przedgon.
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
klak75
10
Załączniki

Postautor: klak75 » czwartek, 2 kwie 2020, 09:12

Faktycznie te podparcie wygląda dużo lepiej :). Co do dodatkowego refluksu to przemyślę sprawę. Dzięki za pomoc.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 kwie 2020, 09:14 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

rozrywek
1700
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: rozrywek » czwartek, 2 kwie 2020, 09:23

Ale czego ty chcesz? Czego oczekujesz i co zamierzasz na tym destylować? Więcej danych a więcej odpowiedzi uzyskasz.
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

Autor tematu
klak75
10
Załączniki

Postautor: klak75 » czwartek, 2 kwie 2020, 09:51

Zamierzam robić głownie cukrówki, zacząłem się też bawić w zacier na whisky myslę też nad rumem korzystajac z przepisów na forum

slaw369
10
Załączniki

Postautor: slaw369 » czwartek, 2 kwie 2020, 10:13

Z tą wysokością kolumny, cukrówka będzie raczej mocno średnia.

Awatar użytkownika

.Gacek
1500
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Załączniki

Postautor: .Gacek » czwartek, 2 kwie 2020, 10:20

Nastaw na rum i zacier na whisky bez problemu przerobisz na potstillu, ale cukrówka z PS-a to taki bimberek wyjdzie. O gotowaniu na dwa razy nie wspominam...
Pozdrawiam Gacek.

Autor tematu
klak75
10
Załączniki

Postautor: klak75 » czwartek, 2 kwie 2020, 11:01

Domyślam się że cudów tutaj nie zdziałam i oczywiście ich nie oczekuję. Po prostu chcę aby wynik był możliwie jak najlepszy. Wczesniej meczyłem się na zwykłym szybkowarze z chłodnicą wiec myślę, że po podwójnej destylacji powinieniem być zadowolony z rezultatu :)

Awatar użytkownika

Góral bagienny
900
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: Góral bagienny » czwartek, 2 kwie 2020, 15:28

Kolego do cukrówki jak najbardziej sprężynki :ok: Ale już do smakówek to proponuje zmywaki bo stracisz dużo z aromatu i smaku ;)
Trzeba lubić delikatny posmak bimberku by smakowało to co uzyskasz :) .
Też pracuje na pot-still i jestem zadowolony z efektu :ok:
Pozdrawiam Góral :)
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Autor tematu
klak75
10
Załączniki

Postautor: klak75 » czwartek, 2 kwie 2020, 20:19

Lekki posmak bimberku mi nie przeszkadza :) W końcu to bimber a nie wódka :) Myślę, że na drożdżach Crystal i podwójnej destylacji uda się zmajstrować coś smacznego. Dzięki za odpowiedzi .

Autor tematu
klak75
10
Załączniki

Postautor: klak75 » sobota, 23 maja 2020, 16:08

Witam Szanowne grono. :D
Trochę przerobiłem maszynę dodając refluks. Przy tym sprzęcie raczej nie dało się ogarnać nic innego niż 3 ZP. :problem: Wiem, że szału nie ma ale w 25m kawalerce to maks na jaki mogę sobie pozwolić . W załączniku zdjecie. Ale do rzeczy. Pojawił się mały problem mówiac krótko destylat w smaku ( nie w zapachu ) czuć spalenizną. Żeby wykluczyć część powodów postaram się opisać wszystko tak dokładnie jak potrafię. Sprzęt jest w całości z KO . Kolumna 50 cm ma pojemność ok 0,5 l ( 3,6 cm średnica wewnętrzna ) wypełniłem tak : podpora, spreżynki miedziane ( 0,125l ), podpora, spręzynki stalowe, podpora. Spręzynki Henitom które przed użyciem potraktowałem kwaskiem cytrynowym z woda i zostawiłem na noc. Zanim użyłem sprzętu na nastawie, przepuściłem przez niego wodę. Później zrobiłem nastaw drożdze crystal blg 24 na starcie, po wszystkim blg -4 nastaw wyklarowany przez spitferm tak że dno było widać. Wrzuciłem na rurki. Pierwszy raz ciągnąłem do 10 %, drugi rozcieńczyłem do 30 % i ciąłem frakcje. Kiedy temp. zaczęła rosnąc odebrałem pierwsze 100 ml i wylałem. Grzanie zmieszyłem do minimum i zostawiłem na puszczonej wodzie zeby zalać kolumnę. Później odbierałem. Zaczęło lecieć od 95 % ustabilizowało się na 90 %. Kiedy spadło do 80 % odebrałem setke i poczułem lekki smrodek wiec reszta poszła do innego balona. Później serce rozcieńczyłem, wącham i nie czuję nic poza wódkowym zapachem ( nawet moja Luba która bimber czuje na kilometr powiedziała że w zapachu sama wódka ). Czas na degstację. Łykam, pierwsze wrażenie całkiem ok :D a po chwili taki posmak spalenizny :bardzo_zly: ( zero posmaku bimbru). Czy ktoś może doradzić co jest nie tak ? Może w takiej małej kolumnie lepiej dać samą miedź ? Nie oczekuję, że dostanę z tego sprzętu spiryt de luxe ale chciałbym żeby urobek był chociaż pijalny. Wcześniej psociłem na zwykłym podstillu ( szybkowar i kanka od mleka jako chłodnica ) i waliło typowym bimbrem ale nigdy w smaku nie czułem spalenizny. Co wiecej brat ma sprzęt od tego samego gościa tylko bez refluksu i z kolumną 25 cm ( odejmując termometr nie wiecej niz 20 cm do wypchania) wrzucił tam miedź i twierdzi ze nic takiego w smaku nie czuje.
Dzięki za każdą poradę :poklon;
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Wypełnienie kolumny”