wypełnienie kolumny i reflux - Jak to zrobić i dlaczego?

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy

Post autor: Wald »

Skoro miejsce na pytania to chciałbym zadać dwa na początek:

1) wypełnienie kolumny -czy wióry z tokarki będą lepsze od zmywaków?
Skoro jakieś rurki szklane lub porcelanowe stosuje się (bo łatwiej spływa) to taki twardy wiórek też nie zapcha kolumny.

2) czy reflux ze spirali (widziałem tu fotkę -cztery zwoje i w środku wielka dziura) lub ZP wystarczą?
Tak kombinuje że między palcami sporo pary ucieka bez możliwości schłodzenia. Jak by to puścić przez chłodnice kulową lub taką od @Abartka http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... &mode=view (2-3 zwoje zwinięte z DN12), to 100% będzie miało kontakt i żadna flegma się nie prześliźnie.

To moje teoretyczne przemyślenia. Decyzja dopiero dojrzewa.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Jak to zrobić i dlaczego?

Post autor: pokrec »

Kolego, to jest moja aparatura.
1. Tak, wiórki z kwasówki z tokarki działają zupełnie dobrze. Tylko trzeba je pociąć na małe odcinki, tak po 1-2 cm, żeby się dobrze upchały w kolumnie. Ja ciąłem takie o szerokości ok. 2 mm i dośc twarde. Benedyktyńska robota - ze 2 dni siedzenia i cięcia wiórek po wiórku obcinaczkami do drutu. Ale za to nie masz potem problemów z rdzewieniem. No i zanim zapakujesz je do kolumny, dobrze je wypłukaj z chłodziwa (oleju chłodzącego nóż i obrabiany przedmiot) benzyną ekstrakcyjną a potem wygotuj, wymyj "Ludwikiem" i wypłukaj.
Teraz wydaje mi się, że wolałbym jednak poszukać zmywaków, które nie zardzewieją, bo robota naprawdę jest żmudna.
2. Mam właśnie refluks wewnętrzny, ale zamiast zimnych palców mam taką włąśnie spiralę deflegmacyjną z miedzi. Działa wyśmienicie, potrafię całkowicie zatrzymać odbiór (100% refluksu), spirala ma jakieś 15 cm długości, może z 10 zwojów.
Nic nie bój, działaj, powinieneś być zadowolony.
Pozdrawiam,
Pokręć.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Jak to zrobić i dlaczego?

Post autor: Wald »

Dzięki za szybką podpowiedź :)
pokrec pisze:Ja ciąłem takie o szerokości ok. 2 mm i dośc twarde.
Pewnie piszesz o takim wiórze. Fakt -to trzeba ciąć.
P1010002.JPG
Ja raczej wykorzystam takie:
P1010007.JPG
P1010016.JPG
Mam do wyboru kilka wzorów. Są bardzo miękkie i sprężyste (jak te ze zmywaków) szerokości 1.5 do 3 mm. Wybieram tylko te po krajaczu (z przecinania).

Aha. Refluks zależnie od średnicy kolumny z węża DN10; 12 lub 14. Raczej ok. 40 mm wewnątrz czyli 3x12mm plus 4 mm na luzy lub 3x10 do tego drugi i trzeci zwój o większej średnicy. Tak żeby to co odparowało, musiało się przeciskać do chłodnicy.
P1010020.JPG
Bardzo twardy bo grubość ścianki 0,3 mm. Tak żeby nie dotykał ścianek, a po wygięciu zachował kształt na lata.

Kociołek z szybkowara 12 do 15 litrów. Dla mnie wystarczy :!:

Czy również potrzebuje 1,5m kolumny :?:

Jakie jest minimum, a jakie optimum :?:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”