Wydłużenie kolumny i zamiana SKN v2 na v5.

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
zask
200
Posty: 210
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy

Post autor: zask »

Cześć.

Specyfikacja:
Kolumna o średnicy - 76mm
Całkowita wysokość - 130cm
Wysokość nad OLM - 20cm
Sterowanie: SKN v2

Składałem kolumnę za czasów SKN v2 w dodatku ograniczała mnie wysokość pomieszczenia.
Obecnie ten mankament już nie istnieje stąd w chwili przymusowej kwarantanny, przyszła ochota na rozbudowanie kolumny.

Pierw wysokość:
Myślę o dodaniu 40cm nad OLM i tu pytanie:
- odciąć wziernik, w spawać przedłużenie rury 40cm i na to wziernik czy po prostu:
- dołożyć 40cm nad istniejący wziernik na złączu SMS?

Drugi mankament:
- o ile przedłużyć samą kolumnę pod OLM aby to miało jeszcze sens ekonomiczny? Na tą chwilę myślę wydłużyć o 40-50cm. Chyba że myślicie inaczej ale proszę nie pisać rad typu: im wyższa tym lepiej. Trzeba ją jeszcze zasypać sprężynkami ;)

I dalej zmiana sterownika:
Obecnie mam SKM V2 chce przejść na coś z pełniejszą automatyką stąd ochota na SKN v5.

Dlaczego automatyka? Gotuję na 2.5 Pierwszy proces prowadzę z pełnym podziałem ale nie jest tak rygorystyczny jak ostatni, stąd chciałem sobie ułatwić zabawę. Czytaj: operator jest leniwy ;)

Jak będę zmieniał sterownik to razem z całym osprzętem zasilania grzałki czy wystarczy że zmienię sam panel?
Awatar użytkownika

Autor tematu
zask
200
Posty: 210
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Wydłużenie kolumny i zamiana SKN v2 na v5.

Post autor: zask »

kolumnav2.jpeg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

seneka
700
Posty: 718
Rejestracja: sobota, 16 sie 2014, 14:47
Podziękował: 100 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Re: Wydłużenie kolumny i zamiana SKN v2 na v5.

Post autor: seneka »

Co do pierwszego dylematu. Masz 20 cm chcesz 60 nad olm. 40 to już wystarczający bufor ale 60 to już komfort. Jak to zrobić? Dzwoń do producentów i dowiedz się jak będzie taniej. W obu przypadkach to zadziała. Druga sprawa . Wydłużenie komumny o 50 cm w zupełności wystarczy. Co do trzeciego nie pomogę. Nie używam automatu. Tak czy siak na pewno zyskasz na jakości. Jest jeden minus kolumnę będziesz musiał z taboretu lub drabiny obsługiwać :D
Ostatnio zmieniony niedziela, 9 sty 2022, 13:50 przez seneka, łącznie zmieniany 1 raz.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Wydłużenie kolumny i zamiana SKN v2 na v5.

Post autor: wolan »

Napewno trzeba wydłużyć kolumnę pod wziernikiem, w v5 masz czujnik zalania. Opaska ma około 1cm szerokości nad i pod opaską nie może być sprężynek po 2,5cm. Dlatego zrób sobie od półki odbiorczej do górnej części wypełnienia 30cm sprężyn a jak Cię nie ogranicza wysokość nawet 40cm.
Przy tej średnicy rury dobrze by mieć pod olm z 140cm wypełnienia.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Autor tematu
zask
200
Posty: 210
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Wydłużenie kolumny i zamiana SKN v2 na v5.

Post autor: zask »

Dzięki za odpowiedź. Dalej zastanawiam się czy odcinać latarkę czy dołożyć odcinek rury do istniejącej kolumny. Producent może doradzić ale wolał bym już tutaj wszystko dopiąć na ostatni guzik.

O SKN mógłbym do boleckiego napisać ale może wcześniej tutaj otrzymam odpowiedź, od osoby która przesiadła się że starszej wersji na nowszą.
seneka pisze: kolumnę będziesz musiał z taboretu lub drabiny obsługiwać :D
I tutaj niespodzianka. Możliwe że będę musiał schylić się do zaworka przy OLMie :D W garażu mam coś na podobieństwo kanału pod samochód. Zbiornik w kanale a nad posadzkę będzie wystawała tylko część kolumny. Utrudnieniem będzie opróżnianie zbiornika bo wszystko będzie trzeba wiadrami wynosić, ale coś za coś. Może pompka na wiertarkę... ale to już nie problem a wygoda.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Wydłużenie kolumny i zamiana SKN v2 na v5.

Post autor: wolan »

zask pisze:Dzięki za odpowiedź. Dalej zastanawiam się czy odcinać latarkę czy dołożyć odcinek rury do istniejącej kolumny.
Tego bardzo nie rozumiem, zastanawiasz się czy przedłużyć kolumnę pod OLM czy nad OLM ?
Jeżeli chcesz aby czujnik zalania działał prawidłowo musisz zostawić latarkę ale będzie w połowie pusta.
Wiec aby olm działał prawidłowo potrzebujesz napewno wydłużyć odcinek od półki odbiorczej do górnej granicy wypełnienia z uwzględnieniem, że 5cm latarki będzie bez sprężyn.
Ostatnio zmieniony niedziela, 9 sty 2022, 20:10 przez wolan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Autor tematu
zask
200
Posty: 210
Rejestracja: sobota, 23 lut 2013, 17:01
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 29 razy
Re: Wydłużenie kolumny i zamiana SKN v2 na v5.

Post autor: zask »

wolan pisze: Tego bardzo nie rozumiem, zastanawiasz się czy przedłużyć kolumnę pod OLM czy nad OLM ?
Tu i tu. To co napisałeś ma sens i doskonale to rozumiem.

Tak jak napisałeś we wcześniejszym poście o odcięciu latarki, takie rozwiązanie zastosuję. Wyjdzie że nad OLM będę miał 40-45 cm a pod latarką zasypanej rury prawie 150cm. Od początku to rozwiązanie najbardziej do mnie przemawiało, potrzebowałem potwierdzenia.

Szczególnie jak napisałeś że do tej średnicy, zasypanej rury powinno być ze 140cm. Na takie konkrety liczyłem.

Nieporozumienie powstało z konieczności czekania na zaakceptowanie posta... mam poniżej 30 napisanych postów stąd czekam na akceptację przez moderatora.

Jeszcze odpowiedź na przejście z v2 na v5 i będzie trzeba trochę wydać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”