Wydajność aabratka 63 mm

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy

Post autor: aronia »

Jeżeli ten dodatkowy odcinek jest odkręcany(albo chociaż katalizator jest oddzielny) to można zrobić prosty test, który wszystko wyjaśni - zmieniasz konfigurację kolumny, aby ilość wypełnienia nad zaworem do chłodnicy się zwiększyła i sprawdzasz jak to wpływa na prędkość odbioru.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: herbata666 »

Leżąc w chorobie, czytam sobie na spokojnie forum i nie rozumiem po co odbierać na VM jak się ma OVM-a, trochę to nie logiczne, nawet przy szybkim odpędzie, podstawa to bufor nad odbiorem i separacja przedgonu w głowicy.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

tomch150181
20
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 17 lip 2009, 13:13
Krótko o sobie: Co jest gorsze od ciepłej wódki? Brak wódki!
Ulubiony Alkohol: własny :)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował: 4 razy
Kontakt:
Re: Wydajność aabratka 63 mm

Post autor: tomch150181 »

Nie do końca Piotr to jest taki prawdziwy OVM gdyż wcześniej miałem wysoki zbiornik 50l na kegu, system skośnych półek do odbioru VM/LM z minimalnym jeziorkiem a nad głowicą skraplacz, potem zmieniłem zbiornik na 65l sporo niższy i zyskałem 20cm do sufitu więc dołożyłem wziernik szklany nad odbiorem z czystego przypadku bo przewracał się w domu i do niego wsypałem sprężynek. Zestaw ten pracował sobie przez 2 lata super na zwykłej i długiej chłodnicy liebiga i nie było żadnych problemów z odbiorem, trzeba było przymykać motozawór ponad połowę dla stabilnej pracy a rektyfikat leciał gorący. Potem gdy trafiłem większej pojemności zbiornik sporo niższy miałem sporo luzu do sufitu więc dołożyłem wspomniany odcinek 45cm lecz zmuszony byłem wyjąć wziernik i tak powróciłem z OVM do VM. Tak nastały problemy z wydajnością, teraz MZ jest otwarty na max 3/4 cala bez przymykania i nie leci więcej jak 1,5l/h. Wątpliwe jest że długość chłodnicy ma znaczenie skoro wcześniej nie było problemu nawet przy mniejszym przelocie. Sprawdzę to wracając z powrotem do poprzedniej konfiguracji i będzie wiadomo czy to wina chłodnicy czy wyjęcia sprężynek nad odbiorem.

Udało mi się dziś przy niedzieli rozwiązać problem z odbiorem. Winowajcą jak podejrzewałem okazała się podwinięta rurka karbowana w chłodnicy liebiga która powinna być prosta bo inaczej występują opory przepływu.
Akurat miałem pod ręką chłodnicę o tej samej długości z prostą rurką na podmianę i teraz leci jak trzeba, moc grzania 2,8kW wsad surówka 45% motozawór przymknięty do połowy a wydajność przy stabilnej pracy około 40ml/min. Krzysiu chłodnica do wyprostowania :)
Pozdrawiam !
www.sklep-masarski.pl - art. do wyrobów domowych zapraszam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”