Znaleziono 18 wyników

autor: wstolar
poniedziałek, 16 lis 2020, 22:52
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Nastaw z kompotu
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 2948

Re: Nastaw z kompotu

Podczepię się pod temat. Zrobiłem raz z kompotów nastaw, trochę mieszany, głównie winogrono i śliwka. Dałem 5 litrów wkładu do pojemnika 15 l,.dodałem wody do 9 l z 1 kg cukru, drożdże szlacheckie do owocówek. Wszystko zaczęło się pienić, wyszło przez rurkę, nie pomógł espumisan ani mieszanie, przen...
autor: wstolar
poniedziałek, 9 lis 2020, 20:09
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Śliwowica 2009 - 2024
Odpowiedzi: 2591
Odsłony: 728108

Re: Śliwowica 2009 - 2020

Tak jak pisałem wcześniej z 20 kg węgierek i 4 kg cukru zrobiłem z wodą ok. 25 litrów nastawu. Nic się nie zepsuło, ale później już zapach był nieciekawy. Ok. 0 blg (dzięki za porady), dałem na rurki i pewnie wszystko by było ok, gdyby nie to, że z braku czasu zrobiłem to na 3 raty :( Za każdym raze...
autor: wstolar
niedziela, 25 paź 2020, 21:28
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Śliwowica 2009 - 2024
Odpowiedzi: 2591
Odsłony: 728108

Re: Śliwowica 2009 - 2020

Zrobiłem kilka cukrówek i wziąłem się za owocówki. Gruszkę chyba spartoliłem, bo zaśmiardła, więc mam tym większą wrażliwość na śliwowicę. Zblendowałem 20 kg węgierki, z wodą i 2 kg cukru wyszło 20 litrów nastawu, drożdże szlacheckie owocowe. 2 x dziennie topiłem śliwki z powierzchni. Po tygodniu do...
autor: wstolar
sobota, 24 paź 2020, 22:45
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Gruszkowica
Odpowiedzi: 236
Odsłony: 98996

Re: Gruszkowica

Niestety, dzisiaj blg jest ok.0 st, ale nastaw śmierdzi. Przepusciłem wstępnie pulpę przez sitko i wyszło 5 litrów nastawu. Resztę przerzuciłem do innego gara. Pod koniec jak wybierałem pulpę, prawie na dnie było coś białego jak pleśń i jeszcze bardziej śmierdziało, już tego nie filtrowałem, tylko o...
autor: wstolar
niedziela, 18 paź 2020, 11:20
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Gruszkowica
Odpowiedzi: 236
Odsłony: 98996

Re: Gruszkowica

Dziękuję za porady. Pulpę lub kożuch rozbijam 2 razy dziennie. Rzeczywiście pod spodem widać drożdże. Planuję ok.0 blg odlać parę litrów na owocówkę, resztę na balkon na spirol. A możecie polecić jakieś drożdże na niskie temperatury?
autor: wstolar
sobota, 17 paź 2020, 16:02
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Gruszkowica
Odpowiedzi: 236
Odsłony: 98996

Re: Gruszkowica

A kożuch rozbełtać? Wybrać sitkiem większe kawałki?
autor: wstolar
sobota, 17 paź 2020, 09:31
Forum: Nastawy owocowe
Temat: Gruszkowica
Odpowiedzi: 236
Odsłony: 98996

Re: Gruszkowica

Witam, proszę o poradę, gdyż pierwszy raz robię nastaw z gruszek do późniejszego przerobu. Wczoraj wieczorem nastawiłem 18 kg zblendowanych gruszek z syropem z 1,5 kg cukru. W pojemniku 15 litrowym wyszło ok.13 l, dalem drożdże szlacheckie owocowe. Temperatura w mieszkaniu 23-25 st. Dzisiaj rano nie...
autor: wstolar
sobota, 27 cze 2020, 08:25
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Bardzo mocna nalewka powyżej 60%
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6071

Re: Bardzo mocna nalewka powyżej 60%

Dzięki tym, którzy zrozumieli pytanie. Jedni mówią, że tak mocne alkohole są niepijalne, inni, że np. "się robi śliwowicę 70%" itd. Rozumiem, że trudność jest nie w tym, aby zwykły przepis na nalewkę 40% przerobić na mocniejszy trunek, ale by dało się to wypić. I stąd pytanie początkowe. J...
autor: wstolar
czwartek, 25 cze 2020, 15:47
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Bardzo mocna nalewka powyżej 60%
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6071

Bardzo mocna nalewka powyżej 60%

Ostatnio frapuje mnie, czy są jakieś konkretne przepisy na nalewkę, owocową lub inną powyżej 60%.

Nie chodzi mi o zmieszanie soku owocowego i spirytu w odpowiednich proporcjach. Wujek Google nie pomógł.

Będę wdzięczny za przepisy.
autor: wstolar
sobota, 9 maja 2020, 09:43
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Nastaw "grunwald"
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 15377

Re: Nastaw "grunwald"

Skończyłem pierwszą psotę. Wziąłem 8l nastawu z drożdży domowych, reszta szambo, słabo sklarowane i ok.2,5 cukrówki, która została ze Szlacheckich, świetnie sklarowane. Mieszanka przed pędzeniem miała ujemne Blg. Wyszlo 2,25 l, 58 volt średnio, brałem do 40 finisz, koniec lekko kwaśny, co nie spotka...
autor: wstolar
piątek, 8 maja 2020, 22:42
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Nastaw "grunwald"
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 15377

Re: Nastaw "grunwald"

Mam jeszcze zapas tych drożdży, więc chciałbym poeksperymentować. Równolegle robiłem na zwykłych Szlacheckich i te działają rewelacyjne w połączeniu z Turboklarem Okowity. A ile kwasku powinienem dać, bo widziałem już różne recepty (klasycznie 10 g na 1 kg cukru i 4 l wody) ? Martwiłem się, czy droż...
autor: wstolar
piątek, 8 maja 2020, 13:20
Forum: Nastawy cukrowe
Temat: Nastaw "grunwald"
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 15377

Re: Nastaw "grunwald"

Podepnę się pod stary temat, bo też mam problem z Grunwaldem. Miałem mały pojemnik 15l, więc się skusiłem ma ten przepis. 2,5kg cukru, woda do 12 l, 1 paczka drożdży domowych, 1 zacier Łowicza 220g i pół paczki kwasku cytrynowego, czyli ok. 50g. Po zamieszaniu cukru i wody, zostawiłem na 10 minut mi...
autor: wstolar
czwartek, 19 mar 2020, 16:04
Forum: Problemy i pytania
Temat: Jaki pierwszy destylator na początek
Odpowiedzi: 113
Odsłony: 52940

Re: Jaki pierwszy destylator na początek

@Skir, dziękuję za informacje.
Mimo to, że dużo mi wyjaśniłeś, jeszcze się dopytam - jaki najmocniejszy alkohol uzyskam z PS z odstojnikiem - niektóre śliwowice mają po 70%, inne po 40%, stąd pytanie.
autor: wstolar
czwartek, 19 mar 2020, 11:17
Forum: Problemy i pytania
Temat: Jaki pierwszy destylator na początek
Odpowiedzi: 113
Odsłony: 52940

Re: Jaki pierwszy destylator na początek

Doprecyzuję pytania, bo dzięki Kamal za zrozumienie chociaż po części,ale mam ograniczony budżet ;) Skir - linki na inny temat, (PS.uwielbiam odpowiedzi "znajdź sobie w necie"). 1.Czy używając Post still z odstojnikiem uzyskam przy średnim wysilku (nawet z węglem i podwójnym przepuszczenie...
autor: wstolar
środa, 18 mar 2020, 21:46
Forum: Problemy i pytania
Temat: Jaki pierwszy destylator na początek
Odpowiedzi: 113
Odsłony: 52940

Re: Jaki pierwszy destylator na początek

Zastanawiam się nad pierwszym sprzętem. Cel: jakieś mocniejsze alkohole owocowe, raczej nie whisky, spirytus (wszystkie w małych ilościach, bo nie potrzebuję dużych pojemności), może olejki kwiatowe. Mam małe mieszkanie, więc brak miejsca na duży sprzęt. Jak oceniacie z tego punktu widzenia zestaw: ...
autor: wstolar
sobota, 23 mar 2019, 07:53
Forum: Przepisy na Nalewki i Likiery
Temat: Przepisy na nalewki zdrowotne.
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 5291

Re: Przepisy na nalewki zdrowotne.

Na pewno orzechówka ma walory zdrowotne w przypadku kłopotów z trawieniem. Chociaż z mojego, nienaukowego doświadczenia, inne nalewki też mają podobne działanie, ale orzechówka najbardziej efektywne.
autor: wstolar
sobota, 23 mar 2019, 07:38
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Jaki gatunek wiśni do zrobienia nastawu ? Łutówka czy Odroślówka
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 19859

Re: Jaki gatunek wiśni do zrobienia nastawu ? Łutówka czy Odroślówka

Po latach odgrzewam temat. Mam nieco doświadczenia w nalewkach, ale dotychczas kupowałem intuicyjnie takie owoce, jakie mi akurat pasowały smakowo. Niemniej teraz chciałem się skupić na wiśniówce :) Czy ktoś może mi poradzić z doświadczenia lub polecić jakąś lekturę na temat owoców tego drzewa - jak...
autor: wstolar
sobota, 23 mar 2019, 07:26
Forum: Przywitaj Się!
Temat: wstolar
Odpowiedzi: 0
Odsłony: 1736

wstolar

Cześć, od pewnego czasu nastawiam nalewki. Obecnie interesuję się głównie tematem wiśniówek i nalewek zdrowotnych (chociaż w uzasadnionych okolicznościach każda nalewka jest zdrowa) :)

Wyszukiwanie zaawansowane