Znaleziono 16 wyników

autor: Woofcio
czwartek, 2 lis 2023, 11:10
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Będzie coś z tego wina?
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 792

Re: Będzie coś z tego wina?

Odczekałem chwilę, rzeczywiście są to resztki po fermentacji, wino się uspokoiło i nic się złego z tym nie dzieje.
Dzięki
autor: Woofcio
wtorek, 10 paź 2023, 16:51
Forum: Wytwarzanie Wina
Temat: Będzie coś z tego wina?
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 792

Będzie coś z tego wina?

Witam, Pierwszy raz robię wino, trafiło na domowe jasne winogrona. Nastaw zrobiłem 3 tygodnie temu, po tygodniu wyjąłem owoce, po drugim tygodniu zlałem sobie do tej damki. Minął tydzień trzeci i zauważyłem na powierzchni takie coś (ciężko zrobić zdjęcie, żeby było lepiej widać) To znaczy, że wino s...
autor: Woofcio
piątek, 19 maja 2023, 21:15
Forum: Miody Pitne
Temat: Pirosiarczyn oraz sorbinian potasu
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 1733

Re: Pirosiarczyn oraz sorbinian potasu

Rozumiem, dziękuję :)
autor: Woofcio
poniedziałek, 15 maja 2023, 22:02
Forum: Miody Pitne
Temat: Pirosiarczyn oraz sorbinian potasu
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 1733

Pirosiarczyn oraz sorbinian potasu

Hej, Nie umiałem zbytnio znaleźć w wyszukiwarce za dużo na ten temat - czy używacie pirosiarczynu potasu oraz sorbinianu potasu do zatrzymania fermentacji w miodzie pitnym? Mam czwórniak i trójniak 20 miesięcy, zastanawiam się, czy nie dodać tych środków w małych ilościach (0,6g pirosiarczynu / 10l ...
autor: Woofcio
czwartek, 16 cze 2022, 11:32
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11095

Re: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu

Mhm, rozumiem - z tego co czytałem, BLG powinno spaść niżej - jeśli jednak takie jest ok, to czekam cierpliwie, nic nie robię i czekam aż porządnie dojrzeje. Dzięki
autor: Woofcio
wtorek, 14 cze 2022, 10:54
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11095

Re: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu

Hej, Z powodu problemów zdrowotnych dopiero teraz wracam do tematu miodu pitnego. Sprawdziłem PH, jest zdecydowanie za niskie, tj. 3,0 w czwórniaku oraz 3,1 w trójniaku (oczywiście chodzi mi o ciąg dalszy z moich poprzednich postów). Mam kupiony węglan wapnia, rozumiem, że powinienem spróbować dodać...
autor: Woofcio
środa, 20 kwie 2022, 06:51
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11095

Re: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu

Cierpliwość mam, z niewiedzy pytam tylko, czy to jest ok, że od momentu zakończenia fermentacji cichej BLG w ogóle nie spadło - bo może ma takie zostać już do końca? Wczoraj też różne tematy/działy jeszcze raz czytałem, nie wiem czy dobrze, ale pożywkę dodawałem tylko przed fermentacją, potem już ni...
autor: Woofcio
wtorek, 19 kwie 2022, 13:13
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11095

Re: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu

Witam, Minęły 4 miesiące, kilka dni temu zlewałem miód znad osadu. Tym razem sprawdziłem BLG w temp. pokojowej: Czwórniak: 1, może niecałe 1 Trójniak: 11,5. Tak więc wyszły takie wartości, jakie były po 6 tygodniach fermentacji podczas pierwszego zlewania we wrześniu (przy drugim zlewaniu mierzyłem ...
autor: Woofcio
poniedziałek, 6 gru 2021, 10:01
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11095

Re: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu

Rozumiem, dziękuję wszystkim za pomoc :) Jeszcze pytanko, rozumiem, że miód ma sobie leżeć i np. taki trójniak z powiedzmy 12 przez cały czas będzie dalej tracił cukier do ok. 6 (taki standard końcowy znalazłem)? Chyba, że przez kilka miesięcy nie straci nic to wtedy jest coś nie tak? (Kupię sobie p...
autor: Woofcio
niedziela, 5 gru 2021, 15:58
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11095

Re: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu

Mierzyłem w niższej temperaturze, w takim razie będę musiał podgrzać. Mógłbym prosić o link / książkę, w której mógłbym poczytać od A do Z o mierzeniu Ballinga? W internecie nie umiem jakoś znaleźć o tym informacji.

@Freek, co masz na myśli, że temperatura dojrzewania nie ma znaczenia?
autor: Woofcio
niedziela, 5 gru 2021, 12:54
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11095

Re: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu

Zrobiłem i nawet o tym napisałem - zmierzyłem wtedy ponownie tylko czwórniaka, ponieważ tylko z nim był problem. Pomiar trójniaka wydawał się realny i na 95% taki był, stąd moje pytanie, czy może to być teraz kwestia niższej temperatury?
autor: Woofcio
sobota, 4 gru 2021, 15:21
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11095

Re: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu

Witam, Minęło 2,5 miesiąca zlewania, tak więc zlałem miód znad osadu ponownie. Podczas ostatniego zlewania miód miał ok. 18°C, teraz 11,5°C. Czwórniak - BLG wyszło 0 Trójniak - BLG wyszło 13 - tutaj moje pytanie, jako, że ostatnio BLG było 11,5 - czy to, że teraz jest więcej może być przez temperatu...
autor: Woofcio
środa, 22 wrz 2021, 17:04
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11095

Re: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu

Zmierzyłem ponownie BLG, rzeczywiście nie ma zera, jest 1. Musiałem wlać za mało miodu do miarki i nie zwrócić uwagi, że cukromierz dotyka dna. Tutaj prawidlowe-blg-t15438.html przeczytałem, że "Bailing pozorny" (rozumiem, że najniższy drogą fermentacji?) dla czwórniaka to -5, stąd nie zdz...
autor: Woofcio
poniedziałek, 20 wrz 2021, 06:36
Forum: Miody Pitne
Temat: Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 11095

Trójniak i czwórniak - czynności po pierwszym zlewaniu

Witam, Niedawno pytałem tutaj na forum o zlewanie. Wczoraj zlewałem miód pitny, 6 tygodniowy. Przygotowałem czwórniak i trójniak (niesycone). Czwórniak początkowe BLG 25, aktualnie 0. Trójniak początkowe BLG 34, aktualnie 11,5. Jako, że jest to moja pierwsza próba z miodem, bardzo proszę o odpowiedz...
autor: Woofcio
czwartek, 16 wrz 2021, 10:07
Forum: Miody Pitne
Temat: Miód pitny - pierwsze zlewanie a natlenianie
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 3137

Re: Miód pitny - pierwsze zlewanie a natlenianie

Staram się robić dokładnie, sterylnie (niesycony) i myślę, że miodek powinien wyjść mimo, że to moje początki :) Dzięki za odpowiedzi PS Jeśli chodzi o potrząsanie, to w bardzo wielu miejscach znalazłem, że podczas fermentacji burzliwej dobrze jest to robić aby drożdże się fajnie rozrosły, jeśli jed...
autor: Woofcio
środa, 15 wrz 2021, 14:22
Forum: Miody Pitne
Temat: Miód pitny - pierwsze zlewanie a natlenianie
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 3137

Miód pitny - pierwsze zlewanie a natlenianie

Witam, Nastawiłem po 5L trójniaka i czwórniaka na samym początku sierpnia. Jest to moja pierwsza styczność z tworzeniem płynów na bazie fermentacji. Przez pierwsze 2 tygodnie miód bardzo intensywnie pracował, dodatkowo starałem się 2 razy dziennie miodem trząść. Po tych 2 tygodniach miód pracował wo...

Wyszukiwanie zaawansowane