Wolnofermentujący miód

Najdawniej znane, o wspaniałej tradycji, doskonałe napoje winne:)
Awatar użytkownika

inblue
350
Posty: 389
Rejestracja: środa, 2 kwie 2014, 08:19
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Lokalizacja: Warszawa/Praga Płd.
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 307 razy

Post autor: inblue »

Bez wątpienia.
Dodaj na każdy litr nastawu 0,3g CaCO3 (węglan wapnia, kreda) i mieszaj do pełnego rozpuszczenia. Odczekaj minutę i zmierz ponownie pH.
Jeśli kolor się nie zmieni, zabieg powtórz, chociaż już po pierwszej dawce pH powinno drgnąć.
Prawdziwi twardziele piją naftę.

https://stop447.info/
#NieDlaRoszczeń
promocja

acurlydrug
300
Posty: 325
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 14:51
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Wolnofermentujący miód

Post autor: acurlydrug »

To jeszcze małe, durne pytanko - gdzie go zakupię? Mam do dyspozycji mrówkę, brico. Czy znów zamawiać kuriera?
Awatar użytkownika

inblue
350
Posty: 389
Rejestracja: środa, 2 kwie 2014, 08:19
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Lokalizacja: Warszawa/Praga Płd.
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 307 razy
Re: Wolnofermentujący miód

Post autor: inblue »

Sprawdź, powinni mieć.
Warto zajrzeć też do sklepów z artykułami ogrodniczymi tam także można upolować.
Prawdziwi twardziele piją naftę.

https://stop447.info/
#NieDlaRoszczeń

acurlydrug
300
Posty: 325
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 14:51
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Wolnofermentujący miód

Post autor: acurlydrug »

Ph zmienione. Musiałam dodać łącznie 6,8g na 8l czwórniaka.
Nowe drożdże już się hartują, zobaczymy po kilku dniach jaki wynik operacji.

acurlydrug
300
Posty: 325
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 14:51
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Wolnofermentujący miód

Post autor: acurlydrug »

Restartowe drożdże dodane. W ciągu czterech dni blg spadło o jeden punkt, więc działa.
Z kolei z trójniakiem zrobiłam mały eksperyment. Przelałam 200ml do słoiczka i ściągnęłam z wierzchu pracujące drożdże z pszenżyta, delikatnie układając je na miód+ trochę pożywki. No i okazało się, że żrą też i nowe środowisko :)
Zrobiłam więc to samo z resztą nastawionego trójniaka, choć tu ciężej znacznie było - jest w gąsiorze na wino i przez szyjkę ciężko było delikatnie układać, więc duża część niestety opadła na dno. Jeśli ich ilość będzie zbyt mała i nie ruszy nic za jakiś tydzień /dwa, zleję znad osadu do fermentatora i ponowię nakładanie drożdżaków.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Wolnofermentujący miód

Post autor: eldier »

acurlydrug pisze:Aktualnie czwórniak ma 11 blg, trójniak 16. Zlane znad drożdży, bo przygotowywane były pod restart.
acurlydrug pisze:Ciemniejszy trójniak, i po zmieszaniu z tym co restartowe grzybki zdołały zeżreć jest 12blg.
Powiedz mi, po co to ruszasz skoro blg spada? Miody wymagają cierpliwości, jak spada nawet 1blg na miesiąc to znaczy że fermentuje, a jak fermentuje to dobrze, jak powoli też dobrze, a nawet lepiej.

acurlydrug
300
Posty: 325
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 14:51
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Wolnofermentujący miód

Post autor: acurlydrug »

Ruszyłam, bo blg nie spadało dłuższy czas. Zmieniło się, kiedy po raz pierwszy dodałam mieszanki z restartu, która miała niższe blg, więc spadło tylko w wyniku różnicy w ich wielkościach. W docelowym nastawie drożdże w ogóle nie ruszyły. Zaczynało się klarować w obu przypadkach.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Wolnofermentujący miód

Post autor: eldier »

To ile obecnie ma ten trójniak? Mierz i notuj, bo tak to nigdy nie będzie wiadomo czy fermentuje.
Generalnie 12blg dla trójniaka jest do zaakceptowania jeżeli ktoś lubi słodkie. Sam mam troszkę gęstszego trójniaka porzeczniaka(36blg plus cukier z porzeczek), który zatrzymał się na 13blg i moi rodzice są nim zachwyceni, dla mnie i mojej LP jest za słodki, a więc jak widać zależy od gustu.
A to że zaczyna się klarować to nie znaczy, że nie pracuje, na cichej różne rzeczy się dzieją, u mnie się zdarzało, że zupełnie klarowne wina powolutku fermentowały w niskiej temp i spadek był rzędu 1-2blg na pół roku - co niestety przysporzyło późniejszych problemów, ale to opowieść na inny wątek.

acurlydrug
300
Posty: 325
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 14:51
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Wolnofermentujący miód

Post autor: acurlydrug »

Trójniak ma 13blg - wcześniej pisałam 12 ale słabo odgazowałam próbkę. Dla mnie też za słodkie.
Teraz na powierzchni widać charakterystyczne kręgi - czyli coś się dzieje.
Wszystkie dane oczywiście notuję, po nich widziałam, że wszystko stoi. Kolejny pomiar obu miodów pod koniec przyszłego tygodnia.
Dla odmiany trójniaczek pigwowy robiony mniej-więcej w tym samym jest zlany dwukrotnie znad osadu i ma 7blg. Teraz daję mu spokój na dłuższy czas.

Panoramiks_druid
10
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 4 gru 2018, 23:03
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Okolice Płocka
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wolnofermentujący miód

Post autor: Panoramiks_druid »

Robiłem miody kilka lub kilkanaście razy i mam takie spostrzeżenia:
- drożdże dedykowane do miodów nie zawsze pracują tak dobrze jak producenci podają w opisie
- lepiej działają inne, bardziej "pracowite" odmiany i nie ma się co bać ewentualnych przykrych zapachów bo przy odpowiedniej technice nic takiego nie występuje (oczywiście nie piszę tu o turbogrzybach)
- zawsze trzeba dawać pożywkę i to najlepiej dobrą multiskładnikową
- temperatura na początku wyższa 22´+, później mniej
- ph trzeba oczywiście dopilnować
- zlewamy rzadziej niż wino ale też miody wymagają dłuższego czasu fermentacji
- higiena to oczywiście podstawa
- miody z dodatkami owoców/soków lepiej i łatwiej wychodzą
- należy uważać na startowe blg i dodawać miód partiami bo łatwo " przedobrzyć" z miodem i blg
- miody sycone łatwiej "nie zepsuć" z racji zagotowania surowca
- miody niesycone mają jednak więcej "naturalnej dobroci" nie zabitej wysoką temperaturą - wymagają więcej umiejętności i cierpliwości
Napewno jest więcej "mądrości" w tym temacie- mi przyszło tak na szybko tyle...
Powodzonka wszystkim próbującym " walczyć " z tym surowcem...

acurlydrug
300
Posty: 325
Rejestracja: niedziela, 27 sie 2017, 14:51
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Wolnofermentujący miód

Post autor: acurlydrug »

No i koniec końców jest remis - czwórniak pięknie wyzerował, a trójniak stoi. Więcej go więc drożdżami męczyć nie będę, zlewam i niech czas dokończy pracę.

Turtle
20
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 19 lis 2009, 18:38
Krótko o sobie: :-)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wolnofermentujący miód

Post autor: Turtle »

Złoty Szpadel :D

trójniak na rzepakowym miodzie 35BLG nastawiony 9dni temu. W dniu dzisiejszym w odgazowanej próbce 28BLG
Bayanus G995 Spiritferm cała paczka a przed drożdżami do nastawu zgodnie z instrukcją z opakowania poszła cała paczka pożywki tej samej firmy. Wiem... zamiast instrukcji lepsze forum i pożywka na raty.
01.04 było BLG 32.
pH w odgazowanej próbce to prawie 3.4.
Pracuje ale słabo... Nie słychać żeby była to fermentacja burzliwa.

Zastanawiam się czy czekać, czy może póki ilość % niewielka dolać jeszcze jedną paczkę uwodnionych i lekko zahartowanych nastawem G995?
Taki trójniaczek i na takich drożdżach powinien już chyba w połowie być..?

Mój poprzedni miodek właśnie kończy, restart się udał.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 6 kwie 2020, 12:45 przez Turtle, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Zwodzik
10
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 13 gru 2019, 08:03
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wolnofermentujący miód

Post autor: Zwodzik »

U mnie też ciężko miód startował. Dopiero rozrobilem drożdże w wodzie z miodem żeby się za chartowaly , nie wszystkie tylko część i zostawiłem na 2 dni potym czasie wlałem i ruszyło aż miło. Za nie długo będę 2 raz zlewać z nad osadu 50l tego miodziku.

Wysłane z mojego CMR-W09 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Miody Pitne”