Wódka z opuncji

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:

Post autor: klodek4 »

Witam!!! Ciekawy jestem czy ktoś z Was robił lub miał styczność lub może słyszał o zrobieniu wódeczki z opuncji, na podwórku rośnie mi to jak chwast, tubylcy z wielką ostrożnością na małe igiełki spożywają ten owoc, bezpośrednio lub używają do sałatek.
Ja osobiście próbowałem, i słodkie jak diabli, bardzo soczyste, jedynym minusem zbierania tego owocu są jego igiełki, bardzo małe ale wchodzące prawie wszędzie.
Pomyślałem chwast który zawiera taką ilość cukru, zjadliwy i na dodatek smaczny, grzechem byłoby przejść obok tego obojętnie, dlatego szukam pomocy w tym miejscu, jak by można to było zrobić!!!! dodaję kilka fotek, sam liść też jest bardzo wodnisty , ale mówmy o owocach, na fotach są jeszcze nie dojrzałe ale dojrzałe są prawie czerwone.

zmniejszyłam fotki i teraz powinny być

Nie chciałem otwierać nowego tematu więc tutaj wbijam jeszcze wątek związany z agawą, jest tego tutaj jak przysłowiowego zboża, tylko jaki gatunek, jak to się robi, z czym, proszę o pomoc jakiegoś psotnika który zna tajniki oporządzania tych roślinek!!!!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 23 sie 2011, 08:59 przez Qba, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: używamy opcji "edytuj"
promocja
Awatar użytkownika

cafekot
250
Posty: 253
Rejestracja: sobota, 15 sie 2009, 15:34
Krótko o sobie: Grupa krwi +miodowa
Otrzymał podziękowanie: 47 razy
Re: opuncja

Post autor: cafekot »

Raczej doświadczonych w opuncji i agawie tu nie znajdziesz ale winko i dalej - destylat da się z tego zrobić ( robiłem wino prawie ze wszystkiego co rośnie w lesie i zawiera cukry) i wredy podzielisz się z nami własnym doświadczeniem.
Awatar użytkownika

Calyx
1050
Posty: 1057
Rejestracja: środa, 26 lis 2008, 18:47
Krótko o sobie: Hobbysta :)
Ulubiony Alkohol: kazdy z polki "zrob to sam"
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Las nad Pilica
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Wódka z opuncji

Post autor: Calyx »

klodek4 pisze:...Pomyślałem chwast który zawiera taką ilość cukru, zjadliwy i na dodatek smaczny, grzechem byłoby przejść obok tego obojętnie,..
:) Słuszne podejście :)

Zbierz, zmiksuj (np. blenderem) dodaj wody i drożdży.
Postępuj jak przy robieniu wina owocowego.
Po fermentacji i próbie organoleptycznej albo zostawisz jako "wino"
albo wyciśniesz "serce" z tego trunku.

Pozdr. Calyx
Kiedy fikam, to jestem grafikiem, kiedy psocę, to jestem psotnikiem :)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5376
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 666 razy
Kontakt:
Re: Wódka z opuncji

Post autor: Zygmunt »

No i poczytaj o tequili :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Wódka z opuncji

Post autor: klodek4 »

Witam i dzięki za reakcję.
Zrobię tak ja mi podpowiadacie z większym naciskiem na wydobycie serca, brakuje mi jeszcze deflegmatora który ściągam z Polski, składam zabawki do kupy i pobawię się z kaktusami, nie omieszkam poinformować szanownego gremium o wyczynach na spalonej ziemi, spróbuję jeszcze liznąć trochę teorii z niniejszej strony i zakasuję rękawy i do dzieła, niestety nie mam dostępu tutaj do drożdży winiarskich i będę się musiał posiłkować piekarskimi ale to chyba nie ma znaczenia chyba że ktoś mi podrzuci inny pomysł, pozdrawiam
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Wódka z opuncji

Post autor: JanOkowita »

Proponuję drożdże Spiritferm Turbo Fruit, gdyż w paczce są enzymy potrzebne do rozkładu owoców. 1 paczka waży 45 g, więc chyba warto zamówić wysyłkę pocztą... :D

Pozdrawiam

Jan Okowita
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Wódka z opuncji

Post autor: klodek4 »

Witam!!! A jakich proporcji cukru użyć jeśli to jest bardzo słodkie, np. na 10-15 kg owego owocu, pozdrawiam.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7332
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Wódka z opuncji

Post autor: radius »

Jeżeli będziesz fermentował na drożdżach Turbo to balling może być nawet >26, jeśli na winiarskich to nie powinien przekroczyć na początku 16-18. Dolej wody do rozdrobnionych owoców, zmierz gęstość a potem dodaj odpowiednią ilość cukru. Jeżeli owoce są bardzo słodkie nie zapomnij dodać środka zakwaszającego np. kwasku cytrynowego.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Wódka z opuncji

Post autor: klodek4 »

Witam, a jakich drożdży winiarskich najlepiej do tej opuncji użyć, no i troszkę jaśniej z tym kwaskiem cytrynowym, mały wykładzik poproszę, laikiem jestem.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7332
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Wódka z opuncji

Post autor: radius »

Użyj takich jakie masz pod ręką, a co do kwasku to poczytaj temat http://alkohole-domowe.com/forum/zakwas ... %20nastawu.
Pozdrawiam
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2738
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Wódka z opuncji

Post autor: JanOkowita »

klodek4 pisze:Witam, a jakich drożdży winiarskich najlepiej do tej opuncji użyć, no i troszkę jaśniej z tym kwaskiem cytrynowym, mały wykładzik poproszę, laikiem jestem.
Spróbuj zdobyć Enartis Red Fruit (jeśli mają to być drożdże winiarskie i chcesz otrzymać wino). To naprawdę dobre drożdże. Jeśli ma być to inny produkt to użyj mocnych drożdży wysokoalkolizujących firm Coobra, Alcotec, Spiritferm.

Natomiast kwasku cytrynowego użyj 15 g na 10 litrów nastawu. Potrzebny jest do wytworzenia bardziej przyjaznego środowiska pracy dla drożdży.

Pozdrawiam :poklon;

Jan Okowita
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Wódka z opuncji

Post autor: klodek4 »

JanOkowita pisze:Proponuję drożdże Spiritferm Turbo Fruit, gdyż w paczce są enzymy potrzebne do rozkładu owoców. 1 paczka waży 45 g, więc chyba warto zamówić wysyłkę pocztą... :D

Pozdrawiam

Jan Okowita
Jaka byłaby cena za wysyłkę!!!!
Do Hiszpanii oczywiście!!!

Jeżeli będziesz fermentował na drożdżach Turbo to balling może być nawet >26, jeśli na winiarskich to nie powinien przekroczyć na początku 16-18. Dolej wody do rozdrobnionych owoców, zmierz gęstość a potem dodaj odpowiednią ilość cukru. Jeżeli owoce są bardzo słodkie nie zapomnij dodać środka zakwaszającego np. kwasku cytrynowego.

Jak myślisz jaki może być czas fermentacji zakładając średnią temperaturę 30-35 stopni C, pozdro.
Awatar użytkownika

Autor tematu
klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Wódka z opuncji

Post autor: klodek4 »

Czy mogę potraktować te opuncję T3, jak myślicie, w tej chwili tylko to mam, czy raczej nie, :?: :?: :?: :punk: :piwo: :ok:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”