Wino z zielonej herbaty

Wina, które wykonuje się porą, gdy nie ma łatwego dostępu do świeżych owoców i soków...

Autor tematu
kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: kubusrozpruwacz »

Witam dzisiaj nastawiłem winko z zielonej herbaty ( około 14% ):
Nastaw na 25 litrów:
1kg rodzynek
0,5kg żurawiny
0.5kg daktyli suszonych
3 różne rodzaje zielonej herbaty ( pomarańczowa , malinowa z granatem , opuncja z figą ) razem 250 gram
6kg cukru
100 g kwasku
Drożdże
Pożywka
woda

Najpierw zaparzyłem herbatę w 5 litrach wody ( 3min w temp 90 stopni) następnie po oddzieleniu suszu wlałem zaparzoną herbatkę do pojemnika fermentacyjnego ( 30L ) .Rodzynki , żurawinę oraz daktyle sparzyłem wrzątkiem i wrzuciłem do reszty.Na koniec zrobiłem syrop cukrowy z 4kg cukru i dolałem wody do poziomu 22L.Po tygodniu sprawdzę zawartość BLG i dorzucę dodatkowe 2 kg cukru i doleję wody do poziomu 25L.Później już tylko czekamy na efekt końcowy.( przepis z internetu przerobiony na 25L 14%)

Autor tematu
kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wino z zielonej herbaty

Post autor: kubusrozpruwacz »

Dodam tylko że początkowa ilość BLG mierzona cukromierzem wynosi 20.

lasso
50
Posty: 85
Rejestracja: piątek, 7 lip 2017, 00:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wino z zielonej herbaty

Post autor: lasso »

Według własnych eksperymentów smakuje wybornie po połączeniu z winem jabłkowym :ok: taka wskazówka, gdyby walory smakowe nie odpowiadały :D Pozdrawiam

Autor tematu
kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wino z zielonej herbaty

Post autor: kubusrozpruwacz »

Dzięki za podpowiedź , po smaku moszczu wydawać by się mogło ze bedzie dobre w smaku :)
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Wino z zielonej herbaty

Post autor: freek »

Ja też jestem na etapie tego wina tyle ze juz oddzielilem rodzynki (1,5 kg) i żurawine (0,5 kg), tez robie 25 l tzn po oddzieleniu owoców mam pod korek balonik 25 l i po tym oddzieleniu jak wycisnąłem owoce to winko zaczęło dalej pracować także gdybyś tak miał to się nie zdziw. Pewnie to resztki cukru z owoców plus trochę tlenu i odżyły. Też robie na 13 - 14 % na drożdżach Enovini Ws. Także informuj o postępach.
Ps. Jak juz oddzielisz od owoców i będzie stało w balonie to zapewne po niedługim czasie zrobi się taki biały nalot, mgiełka na powierzchni i tym się nie przejmuj bo jest to reszta tłuszczu z owoców, który potem po umiejetnym ściąganiu znad osadu zostanie w balonie.

Autor tematu
kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wino z zielonej herbaty

Post autor: kubusrozpruwacz »

W dniu dzisiejszym , około tygodnia później cukromierz wskazał 10 BLG , dodałem resztę wyliczonego cukru czyli 2kg w 2 litrach wody i czekamy kolejne 3 tyg do oddzielenia części stałych od reszty.

Autor tematu
kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wino z zielonej herbaty

Post autor: kubusrozpruwacz »

Witam , z racji okresu komunijnego nie będę miał czasu zlać wina za tydzień więc zlałem go dzisiaj.Duża ilość miazgi owocowej wraz z kożuchem na wierzchu wina oraz naprawdę sporo osadu na spodzie .Przepuściłem winko przez "szmatkę" filtracyjną lecz ze względu na duża ilość rozdrobnionych cząstek najprawdopodobniej daktyli około 2L winka ze spodu musiałem wylać.Wino w smaku bardzo dobre , pół-wytrawne o BLG 4 .Przed zlewaniem wina nastaw jeszcze dość ładnie pracował więc może jeszcze resztki cukru przerobi.

Autor tematu
kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wino z zielonej herbaty

Post autor: kubusrozpruwacz »

Witam na dzień dzisiejszy BLG wina wynosi 1 czyli cukier przerobiony , zostawiam wino do dalszego klarowania a następnie dosłodzić do smaku i w butle :)
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Wino z zielonej herbaty

Post autor: freek »

Kolego blg 1 to cukier nie przerobiony, czyli podskoczy jeszcze o pół procenta do góry, a z tym dosłodzeniem i pakowaniem w butle to uważaj, chyba że będziesz dosładzał niefermentowalnym cukrem lub siarkował ( choć i tu trzeba chwile po odczekać i zobaczyć co się dzieje).
Inaczej za chwile będziesz szukał w szukajcie hasła "pękające butelki z winem".
Odczytaja o butelkowaniu.
Ps. Moje stoi już 4 miesiące i oprócz oddzielenia owoców raz ściągnąłem znad osadu i to w ostatnich dniach. Delikatnie zasiarkowałem, dosłodzilem i spowrotem do balona by zobaczyć czy nie zapracuje i by się klarowało.Do butelki może za 2 miesiące.

szymwisn2
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 11 lip 2018, 12:34
Re: Wino z zielonej herbaty

Post autor: szymwisn2 »

Czy zamiast suszonych owoców mogę dodać inne świeże? Czy wtedy proporcje się zmienią? Przepis wydaje się ciekawy ;)
Awatar użytkownika

Kamal
2000
Posty: 2355
Rejestracja: wtorek, 9 paź 2012, 11:54
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Rum i ogólnie większość domowych trunków
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 210 razy
Re: Wino z zielonej herbaty

Post autor: Kamal »

Możesz dodać świeżych. ;)
Proporcje możesz zachować. Ewentualnie możesz dać mniej trochę wody, ponieważ będziesz miał sok z owoców.
K.
Obrazek

Autor tematu
kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wino z zielonej herbaty

Post autor: kubusrozpruwacz »

freek pisze:Kolego blg 1 to cukier nie przerobiony, czyli podskoczy jeszcze o pół procenta do góry, a z tym dosłodzeniem i pakowaniem w butle to uważaj, chyba że będziesz dosładzał niefermentowalnym cukrem lub siarkował ( choć i tu trzeba chwile po odczekać i zobaczyć co się dzieje).
Inaczej za chwile będziesz szukał w szukajcie hasła "pękające butelki z winem".
Odczytaja o butelkowaniu.
Ps. Moje stoi już 4 miesiące i oprócz oddzielenia owoców raz ściągnąłem znad osadu i to w ostatnich dniach. Delikatnie zasiarkowałem, dosłodzilem i spowrotem do balona by zobaczyć czy nie zapracuje i by się klarowało.Do butelki może za 2 miesiące.
Co do tego że 1BLG to nie przerobiony cukier do końca się zgadzam ale tak jak napisałeś na koniec wino się siarkuje i dopiero w butle, a jeśli chodzi o to co napisałeś że wino stoi ci 4 miesiące i zlewałeś tylko raz to z tego co wiem znad osadu powinno się zlewać co około 1,5 miesiąca ponieważ drożdże które opadają na dno rozkładają się i smak drożdży wpływa na smak wina.
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Wino z zielonej herbaty

Post autor: freek »

Otóż kolego czas 1,5 miesiaca czy jak inni piszą 3 miesiące nie jest żadnym wyznacznikiem, trzeba się kierować tym jak wino zrzuca osad, a nie ze czas minął to o juz ściągam. Poza tym chcąc złapać Cie za język napisze ze owszem 4 mies jest od nastawienia, potem oddzielenie od owoców i pierwszy obciąg, wiec powiedzmy ze on nastąpił po 3 mies. Teraz dalej zrzuca osad i tu info dla Ciebie - nie szukaj osadu tylko na dnie, rozkłada się on po całym dymionie i układa jakby w takie paski, nitki pionowe na ściankach.
Co do cukru to czemu się nie zgadzasz?
Pragnę przypomnieć, że w winie jest już alkohol i cukromierz delikatnie oszukuje. I gdy przy stężeniu alko ok 14 % pokazuje 0 to można przyjąć, iz w winie mamy jeszcze około 3 blg.
Nawet ostatnio jeszcze trafiłem na takie info o tym tylko nie podlinkuje bo już nie pamiętam gdzie.
Ps. Próbowałeś swój trunek przy okazji ściągania? W moim przy oddzieleniu od owoców dało się wyczuć goryczkę taką z naparu herbaty, ale już przy tym drugim obciągu było znacznie mniej ją czuć i trunek zapowiada się naprawdę dobrze.

Autor tematu
kubusrozpruwacz
30
Posty: 41
Rejestracja: wtorek, 15 gru 2009, 14:35
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wino z zielonej herbaty

Post autor: kubusrozpruwacz »

Co do cukru przyznałem ci rację po prostu brakuje tam przecinka :) moje wina fermentuję w wiaderkach fermentacyjnych także wino zlewam mniej więcej po 1,5 msc i zawsze większy bądż mniejszy osad na dnie jest i tak aż go już nie będzie .Widać każdy ma swój sposób a co do tych drożdży napisałęm to jako ciekawostkę o której przeczytałem w książce o produkcji win , także nie był to atak na ciebie :) życzę ci smacznego wina :)
Awatar użytkownika

freek
150
Posty: 197
Rejestracja: niedziela, 3 wrz 2017, 16:10
Krótko o sobie: By żyć, trza pić :-)
Ulubiony Alkohol: Własny, domowy, nie za słaby.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Południe
Podziękował: 18 razy
Otrzymał podziękowanie: 24 razy
Re: Wino z zielonej herbaty

Post autor: freek »

Nie no spoko wcale tak tego nie odebrałem. Niemniej jednak 1 mies dłużej przetrzymany trunek nad drozdzami nie zmienia się na tyle byś mógł to rozpoznać. Jeżeli mowilibyśmy o pół roku czy roku to już inna bajka. Ale tak jak mówisz, każdy robi tak jak uważa, ważne by efekt końcowy był zacny. Ja np fermentuje burzliwą w wiaderkach i potem obciąg i jeszcze raz wiaderko natomiast po tym każdy kolejny obciąg do balona i w szkle dojrzewa. Jedyna moja bolączka to to że cierpię na brak pomieszczenia w którym mógłbym trzymać wszystkie nastawy :bezradny: a i wtedy było by ich więcej na pewno. Powodzonka
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Różne”