Wino z truskawek

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 524
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy

Post autor: dynio »

A jakie dałeś drożdże? U mnie bayanusy przerabiają 15% w 2 tyg

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem

użytkownik usunięty
Re: Wino z truskawek

Post autor: użytkownik usunięty »

Ciężko mi w to uwierzyć. Drożdże zjadły lwią część tego cukru i z 18kg zostawiły ochłapy na 5blg? Kiedyś próbowałem G995 i dokarmiając, dociągnęły do18%. Wiem, że są w stanie przekroczyć nawet 20%. Więc tu drożdże mutanty jakieś są, nienażarty szczep albo pomylka na cukrze. Inaczej nie może być. :scratch:

Autor tematu
Gammorin
50
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2018, 02:03
Re: Wino z truskawek

Post autor: Gammorin »

Nie powiem wam jakie to były drożdże, bo nie pamiętam... Ale mogę wam powiedzieć, że były od razu z pożywką. Fakt faktem, że przerobiły ten cukier. Kupiłem specjalnie drugi cukromierz by wyeliminować ewentualny błąd spowodowany tym, że może być wadliwy. Na obu pokazuje 5blg.
W smaku czuć alkohol, ale by stwierdzić ile ma to z butelkę trzeba wypić będzie. Na słodkość wyszło takie półsłodkie teraz, jak dosłodziłem te 4kg co pisałem wyżej.

użytkownik usunięty
Re: Wino z truskawek

Post autor: użytkownik usunięty »

Gammorin pisze: Na słodkość wyszło takie półsłodkie teraz, jak dosłodziłem te 4kg co pisałem wyżej.
Rozumiem ale nie uwierzę w to, że 4kg cukru spowodowało wzrost do zaledwie 4Blg. Na tę ilość wody, taka ilość cukru, powinna dać stężenie w granicach 23Blg. Nawet nie liczę cukru zawartym w owocach. :D

Autor tematu
Gammorin
50
Posty: 62
Rejestracja: wtorek, 4 wrz 2018, 02:03
Re: Wino z truskawek

Post autor: Gammorin »

Mam nawet zdjęcie jak mierzyłem. https://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/29f6a0c643fecb85 Nie chce się wstawić bezpośrednio zdjęcie tutaj, ale na tej stronie działa.
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 sie 2020, 00:47 przez Gammorin, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika

MASaKrA_Domingo
1000
Posty: 1047
Rejestracja: wtorek, 31 mar 2020, 21:29
Krótko o sobie: Uczmy się nie wyważać otwartych drzwi.
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 47 razy
Otrzymał podziękowanie: 175 razy
Re: Wino z truskawek

Post autor: MASaKrA_Domingo »

Tak tylko dodam, że w tym roku popełniłem wino z truskawek i jednym słowem - niewarto..

16kg owoców, tylko 3kg cukru rozpuszczone w 2l wody ( chciałem mocno owocowe wino ), truskawki rozgniecione ręką na małe cząstki ( nie gniotłem niczym twardym, aby pestek nie rozbić ).
Tak w skrócie, wyszło wino oczywiście wytrawne ( po zasiarczeniu drożdży będę dosładzać ). Zapach jest bardzo ładny, nieco jak dżem truskawkowy. Ale smak? Smaku to to nie ma prawie w ogóle. Gdzie mu tam do winogron, czarnej porzeczki, wiśni itp.

Jak macie ochotę na truskawki, to zróbcie sobie koktajl. Ewentualnie pierogi. Na wino zostawcie sobie inne owoce.
Alkohol pity z umiarem nie szkodzi nawet w dużych ilościach!
Awatar użytkownika

dynio
500
Posty: 524
Rejestracja: środa, 13 cze 2018, 06:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 58 razy
Re: Wino z truskawek

Post autor: dynio »

Zły rok na wino z truskawek, za dużo mają w tym roku wody (deszczowy maj i czerwiec). Z 2018 to były truskawki! Każde wino musi być z dobrego owocu tego nie przeskoczysz...

Wysłane z mojego SM-G980F przy użyciu Tapatalka
"priusquam superbia ambulat" - pycha kroczy przed upadkiem
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Wino z truskawek

Post autor: radius »

Święta prawda :ok:
Jak to się mówi :scratch: "Z gówna bata nie ukręcisz" :mrgreen: Ja zrobiłem wino truskawkowe w 2016 roku. Do dzisiaj został mi jeszcze tylko ok. 2 litry i popijamy go z rodziną przy okazji jakichś większych okazji, jak urodziny czy Święta. Jest naprawdę dobre chociaż, miałem obiekcje żeby go nastawić, naczytawszy się, że z truskawek nic dobrego nie wychodzi ;)
Podstawa to bardzo dobrej jakości owoce :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”