Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Wina, które wykonuje się porą, gdy nie ma łatwego dostępu do świeżych owoców i soków...

zaradek
250
Posty: 256
Rejestracja: sobota, 16 wrz 2017, 21:39
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy

Post autor: zaradek »

zaradek pisze: Zmierzyłem BLG - jest sporo na minusie (jakieś -10 lub jeszcze mniej - to w ogóle możliwe?) W smaku jest mocno wytrawne (i całkiem mocne).
Sprawa się wyjaśniła - mam pęknięty cukromierz... na wodzie też pokazuje -10 - także domyślam się, że winko ma też ma około 0 BLG.

Tak czy inaczej, podtrzymuję pytania:
1. Czy już zlewać czy czekać do 6 tygodni (dodam, że nie mieszałem ryżu, może stąd ten przestój?) i jeszcze zamieszać całym pojemnikiem fermentacyjnym.
2. Czy siarkować (może niepotrzebnie się tego piro boję) i jak tak, to jakie proporcje piro zastosować? Tak, jak na opakowaniu, czy może na Bayanusy trzeba zastosować jakieś inne proporcje?
3. Ile dodać cukru (rozmieszanym w podgrzanym winie, nie chcę go rozrzedzać wodą) zakładając, że chcę uzyskać wino pomiędzy półsłodkim / słodkim?
Chciałem w objęcia Morfeusza, ale Dionizos był szybszy.
promocja

gofator
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 9 lip 2018, 11:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Wino z ryżu jest bardzo mocne i wytrawne - co można zrobić?

Post autor: gofator »

Ja czekałem 6 tygodni, tak jak było w przepisie. Nastaw mieszałem przez 4 tygodnie, ale mieszałem tylko huśtając balonem (ryż na dnie nie mieszał się). Ja swojego wina nie siarkowałem. Obecnie sukcesywnie ubywa z gąsiorka, mimo tego, że powinno jeszcze 4 tygodnie postać. Posłodź tak, żeby było 2-4 BLG wtedy będzie półsłodkie. Ale poczekaj jeszcze te 2 tygodnie. Ja zlałem płyn po 6 tygodniach, a do tygodniu posłodziłem cukrem rozpuszczonym w powstałym winie. Zobacz szczegóły mojego postu niżej odnośnie wina ryżowego Skrzycha. Opisałem tam całą produkcję od A do Z razem z pomiarami.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Różne”