Wino musujące - parę podstawowych pytań

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
PanR
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 20 maja 2020, 09:04

Post autor: PanR »

Witam, nie wiem czy dobry dział wybrałem, najwyżej poproszę o przeniesienie :)
Sytuacja wygląda następująco droga młodzieży :-)
Mam troszkę wina z truskawek z zeszłego roku, ok. 15% i tak pomyślałem by popsocić w kierunku w którym nigdy nie podążałem jeszcze, czyli jak w tytule w wina musujące.
Plan mam taki by do zeszłorocznego winka truskawkowego dolać trochę świeżego soku z porzeczki czerwonej dodać odrobinkę syropu cukrowego i wystartować to ponownie na drożdżach do win musujących, rozlać w butelki i dać mu popracować.
Tu moje pytania, czy ktoś z was może coś podobnego już robił?
W jakich proporcjach to zrobić by to się udało ?
Myślę by na początek odlać 100 ml wina truskawkowego do szklaneczki, do tego dolać 100 ml soku z czerwonej porzeczki, podgrzać do ok. 30 stopni i wrzucić drożdże do win musujących. Gdy to wystartuje to po 2 dniach namnażania wlać do gąsiora 600 ml (resztę wina truskawkowego z butelki) do gąsiora, do tego 600 ml soku z czerwonej porzeczki, do tego dalej 400 ml wody z 400 g rozpuszczonego cukru, na koniec wlać te 200 ml roztworu z pracującymi drożdżakami. Wszystko porządnie wymieszać, rozlać do butelek po szampanie, i zakorkować wraz z koszyczkiem.
Dobrze myślę czy źle?
Ile taka zakorkowana buteleczka musi stać by miało to smak, było wytrawne i odpowiednio gazowane?
Z góry dzięki za pomoc
Pozdrawiam :D
Ostatnio zmieniony wtorek, 12 lip 2022, 10:48 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja

Autor tematu
PanR
5
Posty: 8
Rejestracja: środa, 20 maja 2020, 09:04
Re: Wino musujące - parę podstawowych pytań

Post autor: PanR »

Szkoda że nikt z pomocą nie przychodzi. Będę musiał się zmierzyć z tym według powyższego opisu.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2920
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Wino musujące - parę podstawowych pytań

Post autor: Góral bagienny »

A nie prościej jest zagazować wino :scratch:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

tkaczu
30
Posty: 34
Rejestracja: wtorek, 8 wrz 2020, 21:41
Podziękował: 1 raz
Re: Wino musujące - parę podstawowych pytań

Post autor: tkaczu »

Refermentacja sokiem to nie najlepszy pomysł ponieważ trudno wyliczyć zawartość w nim cukrów fermentowalnych ,a co za tym idzie ilość powstałego CO2. najprościej to robić cukrem lub glukozą bo przegazowanie grozi rozerwaniem butelki (w piwowarstwie zwane granatami). Więcej info znajdziesz na piwo.org.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”