Wino hibiskusowe - fermentacja zakończyła się za wcześnie?

Wina, które wykonuje się porą, gdy nie ma łatwego dostępu do świeżych owoców i soków...

Autor tematu
zaradek
250
Posty: 256
Rejestracja: sobota, 16 wrz 2017, 21:39
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy

Post autor: zaradek »

Wrócę do tego tematu (bo dalej w obsłudze jest winko z pierwszego posta).
Spróbowałem restartu z hartowaniem drożdży, ale niestety nie ruszyło dalej - dlatego w zeszłą niedzielę (05.07) postanowiłem użyć innej opcji, czyli - nastawiłem drugie takie winko w celu wyfermentowania go na maksa % i na minimum cukru (a potem wymieszanie z tym 'zatrzymanym').
Zastosowałem prawie taki sam przepis, jak opisywałem w pierwszym poście:
Ilość Jednostka Składnik
600 g suszone kwiaty hibiskusa
50 g czarna herbata
1 kg rodzynki
50 g kwasku cytrynowego
6 l woda
3,5 kg cukru
+X l woda (do 19L)

BLG na starcie było ok. 17,5

Drożdże Bayanusy, z tolerancją do 16%.
przy czym - zamiast Bayanusów dałem drożdże Zamojscy Sherry (z tego, co wygooglałem, z tolerancją do 17%),
Zamiast 3,5 dałem 3,2 kg cukru a wody dodałem do 20l.
BLG na starcie było 13 - aż się przestraszyłem, że coś mało. Ale potem pomyślałem ;-) - mierzyłem w gorącym nastawie :D
Po wystudzeniu (i oczywiście przed dodaniem drożdży) BLG było ok. 16-17.

Potrzebuję od Was potwierdzenia, że dobrze liczę:
Zakładając, że będę jeszcze dodawał cukier i wodę, to w sumie będzie 25l wina.
Drożdże mają tolerancję do 17%, ale zakładam 16% (na wszelki wypadek - wolę mieć te 0,5% mniej niż żeby mi nie przerobiły całego cukru).
Korzystając ze wzoru: 17 (stała) x 16 (docelowy %) x 25 (objętość wina) = 6,8 kg cukru
Pamiętając, że cukier jest również w rodzynkach, więc finalnie wychodzi, że mam w sumie dodać 6,2 kg cukru.
3,2 dałem na start, więc jeszcze 3 kg (+ jakieś 4l wody) planuję dodać w okolicy środy (15.07).
Dobrze liczę?

Oprócz tego jeszcze się waham, czy zamiast tej wody z cukrem nie dodać tego 'pierwszego' wina? Bieżące drożdże już pewnie 'zahartowane' w obecnym nastawie - także chyba też by to było ok?

Z drugiej strony, jak plan się powiedzie (z dodaniem cukru) i wino wyfermentuje do końca, to z jak to zatrzymane ma z 8-9% pewnie, nowe będzie miało 16-17, to po wymieszaniu powstanie półsłodkie winko z 12-13% - czyli tyle, ile polecacie dla hibiskusa?

EDIT:
A może zamiast 3kg cukru + 4l wody za jednym razem, dać 2kg cukru + 3l wody a dopiero potem 1kg + 1l ?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 13 lip 2020, 22:58 przez zaradek, łącznie zmieniany 1 raz.
Chciałem w objęcia Morfeusza, ale Dionizos był szybszy.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Wino hibiskusowe - fermentacja zakończyła się za wcześnie?

Post autor: eldier »

zaradek pisze: ze wzoru: 17 (stała) x 16 (docelowy %) x 25 (objętość wina) = 6,8 kg cukru
Pamiętając, że cukier jest również w rodzynkach, więc finalnie wychodzi, że mam w sumie dodać 6,2 kg cukru.
3,2 dałem na start, więc jeszcze 3 kg (+ jakieś 4l wody) planuję dodać w okolicy środy (15.07).
Dobrze liczę?
Dobrze liczysz ale wróć do tego posta:
https://alkohole-domowe.com/forum/wino- ... ml#p221844
A konkretnie:
eldier pisze: Po trzecie cukier dodajemy, gdy blg jest w granicach zera. Jak nie masz czasu albo jesteś z doskoku to lepiej, żeby postało 2-3 dni niż masz dodać za wcześnie.
zaradek pisze:
Oprócz tego jeszcze się waham, czy zamiast tej wody z cukrem nie dodać tego 'pierwszego' wina? Bieżące drożdże już pewnie 'zahartowane' w obecnym nastawie - także chyba też by to było ok?
Możesz, pisałem o tym tutaj: https://alkohole-domowe.com/forum/wino- ... ml#p223749
eldier pisze: ... możesz dodawać po trochu zatrzymanego wina w trakcie fermentacji, ale zmieszać też możesz.
Np nastaw 15l 15blg, jak przerobi to dolej 5l tego zatrzymanego itd. Tylko dobrze napowietrz na początku i dodaj pożywki, żeby ten nastaw był w dobrej kondycji.
zaradek pisze:
A może zamiast 3kg cukru + 4l wody za jednym razem, dać 2kg cukru + 3l wody a dopiero potem 1kg + 1l ?
Jeżeli postanowisz dosłodzić cukrem to teraz daj 2kg plus 4l wody i jak przerobi (okolice 0blg) to spuść trochę, delikatnie podgrzej i resztę cukru rozpuść w młodym winie.

Autor tematu
zaradek
250
Posty: 256
Rejestracja: sobota, 16 wrz 2017, 21:39
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Wino hibiskusowe - fermentacja zakończyła się za wcześnie?

Post autor: zaradek »

Dzięki eldier za podpowiedzi.
Miałem dosładzać dzisiaj, ale stwierdziłem, że ciut za wcześnie - a że wyjechałem, to dosłodzę dopiero w niedzielę (jak najbardziej zgodzę się z Tobą, że lepiej później niż za wcześnie).
Co do cukru rozpuszczonego w młodym winie - rzeczywiście, zapomniałem o tej opcji - tak zrobię.
Czyli teraz 2kg cukru i 4l wody a potem 1kg w 0,5- 1l wina.
A na koniec - łączenie 2 nastawów (a właściwie już win).
Obstawiam, że jeszcze kapkę cukru z pierwszego winka drugie przerobi.
Dam znać, co z tego wyjdzie.
Chciałem w objęcia Morfeusza, ale Dionizos był szybszy.

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Wino hibiskusowe - fermentacja zakończyła się za wcześnie?

Post autor: eldier »

Zakupiłeś już cukromierz to go używaj! Jedne wina przerabiają cały cukier w ciągu kilku dni - np czarny bez, a inne ciągną się dłużej, a więc dosładzanie wg kalendarza jest bez sensu, tym bardziej że każdy ma inne warunki. Nawet dwa identyczne nastawy obok siebie mogą pracować w różny sposób, w zależności od szczęścia :)

Chciałbym dodać że hibiskus to typowo zimowe wino, teraz zaczyna się sezon owocowy i możesz się pokusić o inne, dużo ciekawsze nastawy. Wiśniowe prawie zawsze wychodzi dobre. Czarna porzeczka po kilku dodatkowych działaniach też jest super. Jak masz do czegoś dostęp to napisz temat to podrzucę wskazówki.

Autor tematu
zaradek
250
Posty: 256
Rejestracja: sobota, 16 wrz 2017, 21:39
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Wino hibiskusowe - fermentacja zakończyła się za wcześnie?

Post autor: zaradek »

Wczoraj zlałem 22l winka spod rodzynek, miało 1 - 2 BLG. 1l zostawiłem do degustacji a do reszty dodałem jakieś 7l zatrzymanego, słodkiego winka. BLG wzrosło do 5. Jako, że jeszcze "brakowało" minimum kilograma cukru do przerobienia przez drożdże - mam nadzieję, że jeszcze coś popracuje.
Rodzynki odcedziłem na gęstym sicie i resztę wlałem do słodkiego, zatrzymanego winka (po uprzednim pobraniu 0,5l i dodaniu go do 1l przerobionego). Teraz pozostaje mi tylko czekać. Za jakieś 2 - 4 tygodnie sprawdzę czy BLG się coś zmieniło.
Chciałem w objęcia Morfeusza, ale Dionizos był szybszy.

Autor tematu
zaradek
250
Posty: 256
Rejestracja: sobota, 16 wrz 2017, 21:39
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 14 razy
Re: Wino hibiskusowe - fermentacja zakończyła się za wcześnie?

Post autor: zaradek »

Sprawdziłem BLG, wynik dalej 5.
Zabutelkowałem 11l półwytrawnego winka a w wolne miejse wlałem słodkiego, BLG7 - sumarycznie będzie półsłodkie.
Jeżeli chodzi o smak, to polecam.
Chciałem w objęcia Morfeusza, ale Dionizos był szybszy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Różne”