Wino czereśniowe - za szybkie wyrzucenie owoców

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
Gachu
1
Posty: 1
Rejestracja: środa, 25 lip 2018, 15:13

Post autor: Gachu »

Witam. Zakładam nowy temat, ponieważ na forum nie spotkałem się z podobnym. Od razu przyznaję się, że dałem ciała i nie wiem jak teraz z tego wybrnąć. Zacząłem robić wino z ok 20 kg czereśni, i dalej wg przepisu 7 kg cukru, drożdże winiarskie i pozywka, wody ok 8l. I wszystko pięknie fermentowalo, aż przyszło mi do głowy wyrzucenie owoców z baniaka (tak, wsypalem całe czereśnie). Wiem, dużo za szybko, po prostu tak się stało i już. Tylko, że teraz wino przestało pracować od 4 dni, prawdopodobnie z tego powodu. Da radę jeszcze jakoś z tego wybrnąć? Nie posiadam winomierza. Mam również ok 10 l nastawi z czarnej porzeczki, który ładnie fermentuje, możnaby ewentualnie to wykorzystać, jeśli by to pomogło. Dzięki za pomoc.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Wino czereśniowe - za szybkie wyrzucenie owoców

Post autor: ramzol »

7 kilo cukru to dajemy do kompotu nie do wina w ilości 15l. Wino nie pracuje bo drożdże zżarły ile mogły i padły. Chyba że dales g995. Spróbuj jak smakuje na pewno jest słodkie. Porzeczki szkoda tylko nie przesadź z cukrem. Poszukaj podstawowe zasady produkcji wina na forum i naucz sie przeliczać cukier na %.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

Dwaid
50
Posty: 61
Rejestracja: czwartek, 29 mar 2018, 14:18
Krótko o sobie: :)
Ulubiony Alkohol: Każdy własnoręcznie wykonany :)
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Wino czereśniowe - za szybkie wyrzucenie owoców

Post autor: Dwaid »

Podstawą jest sprawdzenie szczelności pojemnika fermentacyjnego.
Może być tak, że po pozbyciu się owoców fermentacja zwolniła i nie wytwarza się na tyle duże ciśnienie, by poruszyć wodę w rurce (wszystko ucieka szczelinami). Uszczelnij korek z rurką woskiem, załóż go i obserwuj.
Btw. drożdże by nie padły tak od razu, co najwyżej zawiesiły się, bo nie mają nic do roboty. Sprawdź czy na pewno nie pracują (szczelność), jak nie masz cukromierza, to sprawdź w kieliszku smak wina, jeśli będzie wytrawne, to znaczy że trzeba dosypać cukru.
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Wino czereśniowe - za szybkie wyrzucenie owoców

Post autor: ramzol »

:klaszcze:
Policzmy na szybko 8l wody + 4,2l płynu (7kg cukru) (7x0.6=4.2) załóżmy ze czereśnie oddały 10l soku który miał X cukru. Całość da nam 22.2l wina. 22,2x17x19=7170.6 (objętość płynu x stała(poszukajcie sobie co oznacza na wino.org lub tutaj)x procent alkoholu = ilość potrzebnego cukru :angry:

Z dojrzałej czereśni wyciągniesz więcej z kilograma niżeli 100g cukru. W tym wypadku były zielone bo 22kg dały nam 170.6 gr.
Nadal uważasz że coś tam jest luźne i przeto nie pyka. :klaszcze: PODSTAWĄ W WINIARSTWIE JEST POMIAR CUKRU I JEGO SPADEK :angry:
Posiadanie cukromierza nie zwalnia nas z myślenia i zdobycia choć minimalnych podstaw.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
Awatar użytkownika

Dwaid
50
Posty: 61
Rejestracja: czwartek, 29 mar 2018, 14:18
Krótko o sobie: :)
Ulubiony Alkohol: Każdy własnoręcznie wykonany :)
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Wino czereśniowe - za szybkie wyrzucenie owoców

Post autor: Dwaid »

Przyznam się bez zbędnych ceregieli - nie policzyłem i nie rzuciło mi się tak bardzo w oczy, że dał 7kg cukru na te 8 litrów wody i 20 kg owoców, i to co napisałem, że drożdże nie mają co robić było głupie :P tam na pewno jest jeszcze dużo do przerobienia, zakładając że jakieś resztki drożdży jeszcze żyją, jeśli tylko nie zabiło ich stężenie alkoholu.
Mimo wszystko jakaś reakcja może jeszcze zachodzić i uszczelnienie też jest ważne(jeżeli nie ma balingomierza, to inaczej nie sprawdzi czy na pewno fermentacja ustała).
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Wino czereśniowe - za szybkie wyrzucenie owoców

Post autor: ramzol »

Rozwiązaniem tego cukrowego ulepku jest dodanie jakiegoś soku. Wody jest i tak za dużo. Sezon owocowy w pełni wiec kłopotu nie powinno być. No i zawsze można odzyskać % po przez rurki.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”