Węgiel aktywny pytanie do okapów kuchennych?

Wszystko o polepszaniu destylatów węglem.
Awatar użytkownika

gary1966
450
Posty: 485
Rejestracja: czwartek, 20 sie 2009, 21:18
Podziękował: 137 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy

Post autor: gary1966 »

olo 69
Mi ten posmak strasznie nie pasował.
Też mnie to drażniło, dlatego w tym roku jeszcze nie filtrowałem, inni degustatorzy moich wyrobów jakoś nic nie wyczuwali?
https://www.youtube.com/watch?v=Kuv7n0x3hko
https://www.youtube.com/watch?v=AHbHSXajgZA
koncentraty wina

liyo78
100
Posty: 146
Rejestracja: poniedziałek, 16 maja 2011, 09:41
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: mazowieckie
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Węgiel aktywny pytanie

Post autor: liyo78 »

Ostatnio ok 2-3tyg temu używałem węgla do filtracji destylatu. Po przepuszczeniu tego co miałem węgiel został zamknięty w tubie. Czy uważacie, że mogę go użyć ponownie, czy lepiej go zmienić?
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Węgiel aktywny pytanie

Post autor: Pretender »

Śmiało używaj. Najważniejsze, aby węgiel był zalany podczas przechowywania w tubie.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Węgiel aktywny pytanie

Post autor: gr000by »

olo 69 pisze:A czy posmak węgla jest wyczuwalny w destylacie?
Ja nie wyczuwam żadnej "węglowości" w tej wódce. Tyle co ją próbowałem przed odstawieniem na leżakowanie, to była lżejsza w smaku od sklepowej i sprawdzałem alkoholomierzem, czy to na pewno wódka. Węgiel oczywiście wcześniej porządnie wypłukałem, namoczyłem i dopiero używałem do filtracji.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

Rav79
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 2 wrz 2012, 22:11
Podziękował: 1 raz
Re: Węgiel aktywny pytanie

Post autor: Rav79 »

Witam koledzy :)
Kiedyś widziałem tu na forum fajny projekt prostego filtra wykonanego z rury kanalizacyjnej PCV z wypełnieniem węglowym z butelką PET, korkami do balonów i rurką od kroplówki. Niestety padł mi dysk i projekt przepadł, teraz nie mogę go odnaleźć. Proszę o pomoc jeśli ktoś wie o co mi chodzi.
Z góry dzięki :)
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Węgiel aktywny pytanie do okapów kuchennych?

Post autor: JanOkowita »

Rura PCV chyba nie za bardzo nadaje się do kontaktu z alkoholem. Korki do balonów to również nie jest czysty silikon tylko mieszanka z gumą. Jednym słowem - ani zdrowo ani bezzapachowo.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

alik
30
Posty: 39
Rejestracja: poniedziałek, 8 lip 2013, 01:15
Podziękował: 3 razy
Re: Węgiel aktywny pytanie do okapów kuchennych?

Post autor: alik »

Korki od balonów nie będą wprowadzały posmaków i zapachów, przecież wiele osób używa je nawet w aparaturach destylacyjnych (górne końce deflegmatorów lub kolumn CM) - jest na forum o tym trochę napisane i pokazane.
Co do rury PCV to fakt są lepsze materiały (np. stal KO), ale na forum też znalazłem opisy kolumn filtracyjnych z użyciem rur PCV - nawet Juliusz pisał, że taką posiada i sobie chwalił ten pomysł, sam też zaryzykowałem i taką rurę na początku stosowałem, potem zmieniłem na stal KO i jakichś wielkich różnic nie wyczułem. Wiec na początek (choćby po, to by sprawdzić skutki działania węgla) PCV to w miarę dobry i tani pomysł, później można myśleć o zmianie na KO albo zostać przy tym co się ma - kwestia własnego wyboru.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Węgiel aktywny pytanie do okapów kuchennych?

Post autor: Pretender »

W chwili obecnej można szkalny filtr za niewielkie pieniądze, który sprawi się znakomicie. Podejrzewam, że za niewiele więcej niż za zrobiony z plastikowych rurek. Ale jak kto woli.

alik
30
Posty: 39
Rejestracja: poniedziałek, 8 lip 2013, 01:15
Podziękował: 3 razy
Re: Węgiel aktywny pytanie do okapów kuchennych?

Post autor: alik »

Owszem masz rację, można szklane tuby użyć, ale jest jeden problem, a mianowicie to, że cenowo jest to bez sensu - pół metrowa tuba kosztuje około 30zł - a jak na filtr, to pół metra, to jednak trochę za mało, przydałby się metr, do tego jest problem z montażem jakiegoś zbiornika na destylat (bo jak do szkła chcesz stabilnie domontować jakiś zbiornik?) i sam fakt, że jest to szkło (jak stłuczesz, to od nowa kase wydajesz - bezsens totalny, jak wszystkie szklane zabawki zresztą - wg. mnie).
Więc przy koszcie około 60zł za szklaną kruchą tubę lepiej w prawie tej samej cenie zrobić to z KO.
A co do PCV to koszt metrowej rury i korka od balonu to max 15zł., ale tak jak piszesz:
jak kto woli.
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Węgiel aktywny pytanie do okapów kuchennych?

Post autor: Pretender »

Wg mnie lepiej zbiornika nie mocować do tuby tylko wyżej. Jak w zbiorniku bedziesz mialm mniej cieczy to będzie ci bardzo wolno kapało. Ale jak podniesiesz zbiornik wyżej to będzie lepiej. Nie wiem z jakiego miasta jesteś, ale w większości są sklepy ze stalą. 1m fi50 to koszt ok 40zl, lub wycieczka na złom i wtedy już dużo mniej. Problemem może być pospawanie, ale jeśli masz dojście do fachowca lub sam masz możliwości i umiejętności to rób śmiało. Stal to stal, zdecydowanie lepsza od plastiku. Kosztowo wyjdzie lepiej, ale po użyciu filtra nie będziesz się zastanawiał dlaczego destylat śmierdzi. Spokój też jest ważny ;)
Najważniejsze to wlot od dołu wylot na górze. Projekty znajdziesz na forum.
Ps.
Sam zmajstrowałem sobie folterek z ko, jeszcze nie używany :)
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Węgiel aktywny pytanie do okapów kuchennych?

Post autor: JanOkowita »

alik pisze:Korki od balonów nie będą wprowadzały posmaków i zapachów, przecież wiele osób używa je nawet w aparaturach destylacyjnych (górne końce deflegmatorów lub kolumn CM) - jest na forum o tym trochę napisane i pokazane.....

Słaby argument, że wiele osób je używa. Wiele osób używa też aluminiowych baniek po mleku i też chwalą swoje "wyroby".

Jeśli korek ma być użyty w styczności z alkoholem to musi to być czysty silikon. Inaczej po prostu śmierdzi, więc nie powielaj kiepskiej wiedzy. :hahaha:
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Węgiel aktywny pytanie do okapów kuchennych?

Post autor: Emiel Regis »

Używałem (baniek aluminiowych nie miałem nigdy okazji sprawdzać :) ). W kontakcie z gorącymi oparami białe korki nie oddają obcych smaków czy zapachów, w kontakcie ze schłodzonym i rozcieńczonym destylatem nie powinno być inaczej.

Gdybym sam jednak miał coś takiego tworzyć to dla świętego spokoju zrobiłbym z KO lub miedzi, to że nie można niczego wyczuć używając takiego korka nie oznacza jeszcze że jest on w 100% bezpieczny..
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

ta_moko
500
Posty: 535
Rejestracja: piątek, 7 gru 2012, 21:23
Lokalizacja: Południe kraju
Podziękował: 45 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Węgiel aktywny pytanie do okapów kuchennych?

Post autor: ta_moko »

@Rav79
Rav79 pisze:Kiedyś widziałem tu na forum fajny projekt prostego filtra wykonanego z rury kanalizacyjnej PCV z wypełnieniem węglowym z butelką PET, korkami do balonów i rurką od kroplówki. (...) Proszę o pomoc jeśli ktoś wie o co mi chodzi.
Ten projekt jest tu: http://alkohole-domowe.com/forum/zrob-t ... html#p1982
Pytasz, to Ci podsyłam.... ale radzę nie rób tego.
Emiel Regis pisze:Gdybym sam jednak miał coś takiego tworzyć to dla świętego spokoju zrobiłbym z KO lub miedzi...
I to jest najlepsza rada jaką możesz dostać (i inni, którzy chcą budować filtry). Ja preferuję KO, bo jest całkiem obojętne, a będziesz trzymał w filtrze zalany alkoholem węgiel miedzy filtrowaniami. Nie wiem, co może zajść w miedzi (pewnie nic) ale mogę sobie wyobrazić co zajdzie w plastiku - :womit:
Pozdrawiam
:piwo:
Alkoholu tak naprawdę boją się tylko ludzie, którzy mają coś złego do ukrycia... Ludziom pięknym od wewnątrz alkohol nie szkodzi... - Piotr Skrzynecki

Rav79
5
Posty: 9
Rejestracja: niedziela, 2 wrz 2012, 22:11
Podziękował: 1 raz
Re: Węgiel aktywny pytanie do okapów kuchennych?

Post autor: Rav79 »

Dzięki za podsunięcie linku i za cenne rady. Nie mam dostępu do spawacza więc myślę że może rurę PCV zastąpię KO a resztę wykonam tak jak jest w projekcie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Węgiel aktywny”