Budowa wędzarni, wędzenie, wyrób wędlin domowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Naleśnik Zagłady
5
Krótko o sobie: Producent - Amator
Ulubiony Alkohol: Zimna czysta i tatarek :)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Załączniki
Wędzarnia elektryczna z dymogeneratorem i sterownikiem

Postautor: Naleśnik Zagłady » poniedziałek, 26 lut 2018, 21:18

Ta część forum obumarła nieco - może ten temat ją ożywi choć na jakiś czas ;)
Jak już o sobie napisałem zaraz po rejestracji ("aktywny zadymiacz - potencjalny psotnik") przygodę z wyrobami domowymi już zacząłem - od wędlin.
Pracuję obecnie na wędzarni beczkowej zasilanej paleniskiem wykonanym z obrzeży (krawężników).
Jest to moja trzecia wędzarnia tego typu (trzecia ze względu na przeprowadzki) - nie powala pięknem (ale działa, nie przypieka). Zdjęcia wędzarni wyrobów z tej konkretnej beczki w załączniku.
Wędzę na ciepło 40-50 C° drzewem czereśniowym - do takiego miałem dostęp "w pieniądzach". Na tym drzewie wędliny mają charakterystyczny słodkawy posmak i czerwonawy odcień.
Ale... No własnie jest "ale"
O ile wiosną/latem wędzenie w tego typu sprzęcie jest przyjemne - i tak spędzam z dzieciakami dużo czasu na zewnątrz, to jesienią/zimą trzeba co 20/30 minut przeprowadzić kontrolę procesu. I jest to uciązliwe.
Jeszcze parę miesięcy temu byłem przekonany że zbuduję murowaną grillo-wędzarnię ogrodową, jednak teraz skłaniam się do konstrukcji lekkiej czyli wędzarni drewnianej elektrycznej z dymogeneratorem i sterownikiem.

To na razie założenia - projekt cały czas ewoluuje %)
Konstrukcja z zamysłu ma być jak najprostrza (bez zbędnych upiększeń, ręcznie rzeźbionych girlandów czy krasnali wychodzących z muchomorka ;) i funkcjonalna ale i estetyczna.
Wymiary skrzyni (od wewnątrz): długość 1m, szerokość 0,5m, głębokość 0,8.
Ścianka podwójna z boazerii świerkowej o grubści 11 mm (nie wiem czy sama przerwa powietrzna wystarczy czy zastosować izolator - podrzućcie co niedrogiego można użyć). Przedłużona część konstrukcyjna skrzyni tworząca uchwyty z obu stron dla łatwego przenoszenia oraz jako "półki" na kije/ haki do obsychania/studzenia wyrobów.
Dymogenerator - rozglądam się cały czas za najsensowniejszym i nie drogim rozwiązaniem
Grzałka/grzałki z regulatorem/sterownikiem - dobrze by było wykorzystać ten sam sterownik do wędzarni i kolumny %)
Pod grzałką/grzałkami wewnątrz skrzyni wyprofilowana blacha pochylona do jednego z narożników (przeciwległego do miejsca montarzu grzałki) zakończona ujściem skroplin (woda, tłuszcz) na zewnątrz skrzyni.
Tak to sobie wymyśliłem :freak:

Jeżeli macie jakieś doświadczenia z podobnym "wehikułem" piszcie, wrzucajcie foty/rysunki/projekty
Każda rada / oferta mile widziana :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Rabaty dla użytkowników forum AD w sklepie po podaniu loginu z forum!

Cressi
30
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky,
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Załączniki
Re: Wędzarnia elektryczna z dymogeneratorem i sterownikiem

Postautor: Cressi » środa, 28 lut 2018, 19:31

Dymogenerator sobie najlepiej zrób. Kolega z forum wedlinydomowe.pl podzielił się dokumentacją. Konstrukcja sprawdzona i na pewno działająca
Sterownik - przy wędzarce dość ważne jest utrzymanie temperatury wewnątrz komory. Wszystkie regulatory dwustanowe odpadają ze względu na dużą bezwładność układu i spowodowane tym oscylacje. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się sterownik oparty o regulator PID (np REX-C100)
Ja bym pozostał przy przerwie powietrznej. Ludzie stosują wełnę mineralną ale co zrobisz jak zwilgotnieje? Zanim odparuje woda upłyną godziny. JA mam nieocieplaną, tyle ze z deski 18mm. i daje rade przy grzałce 2kW nawet w mrozy. Jako grzałke zastosuj grzałke z kuchenki Amica - tanie i dostępne.
W sobotę będę już w domu, to Ci mogę zdjęcia mojej podesłać.
Włączasz, rozgrzewasz, osuszasz, jak obeschnie odpalasz dymogenerator i samo jedzie.

Szlumf
1650
Załączniki

Postautor: Szlumf » środa, 28 lut 2018, 20:10

Dymogenerator zrobiłem z nierdzewnego pojemnika na szczotkę do WC, słoika po kawie, rurek miedzianych i brzęczyka akwariowego. Grzałka 2000W z najtańszego grila elektrycznego z allegro pozwala na uzyskanie do 70C. Jak chcę więcej to dokładam drugą. Do prowadzenia procesu wykorzystuję sterownik od kolumny rektyfikacyjnej Pamela PRD3. Spisuje się bardzo dobrze.

ralphinistrator
50
Załączniki

Postautor: ralphinistrator » środa, 28 lut 2018, 21:59

Zdziałałem sobie taką wedzarke źle. Deski podłogowe, regulator rex c1000 z eBay, grzałka 2kW z grilla elektrycznego, dymogenerator z Olx. Mega wygodna sprawa bo ustawiasz temperaturę i nie trzeba cały czas siedzieć i pilnowac temperatury. Zdjęcia z mojego pierwszego wędzenia ever... Smak nie do porównania z towarem sklepowym

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
ObrazekObrazek

Woodworm
100
Załączniki

Postautor: Woodworm » środa, 28 lut 2018, 22:23

Ile Cię to wyniosło?

Awatar użytkownika

Autor tematu
Naleśnik Zagłady
5
Krótko o sobie: Producent - Amator
Ulubiony Alkohol: Zimna czysta i tatarek :)
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Załączniki

Postautor: Naleśnik Zagłady » środa, 28 lut 2018, 23:20

@Cressi
Podsyłaj Foty - będą inspiracją dla mnie i pewnie nie tylko ;)
@ralphinistrator
Dzięki za zdjęcia i krótki opis - podziel się kosztami materiału (nawet orientacyjnymi)

Awatar użytkownika

voytek.lewy
50
Krótko o sobie: W podstawówce Ojciec pokazał mi diodę led, tranzystor no i zbudowałem multiwibrator, a potem to już jakoś poszło.
Ulubiony Alkohol: Bushmills Black Bush, Glenfiddich 12YO, dobra śliwowica.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: voytek.lewy » środa, 28 lut 2018, 23:49

Wędziłem w poniedziałek przy -10st i temperature wewnątrz spokojnie utrzymywałem jaką chciałem. Na koniec 80st. Mam drewniany kibelek, ścianki z boazerii 11mm powietrze wewnątrz. Jestem na forum wedlinydomowe.pl i mam tam mój projekt

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/11 ... omsearch=1

Jeśli jakieś pytania to śmiało pisz PW. Pozdrawiam
buduję kolumnę, głowica thor'a, keg50l, bufor, olm, chłodzenie zamknięte, sterownik PLC, co się da to samemu ;]

ralphinistrator
50
Załączniki
Re: RE: Re: Wędzarnia elektryczna z dymogeneratorem i sterownikiem

Postautor: ralphinistrator » czwartek, 1 mar 2018, 08:19

damianf pisze:Ile Cię to wyniosło?
Hmmm ciężko określić bo proces budowy był dosyć mocno rozciągnięty czasowo, ale +- myślę że było to 600-700zl. Komora wędzarnicza o wymiarach ~ 60x50x120 cm.
Polecam każdemu bo naprawdę w wędzeniu nie ma nic trudnego.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Cressi
30
Ulubiony Alkohol: Whisky,
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Załączniki

Postautor: Cressi » czwartek, 1 mar 2018, 12:42

Dokumentacja dymogeneratora do znalezienienia tutaj
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/13690-dymogenerator-podci%C5%9Bnieniowy-jak-wykona%C4%87-od-a-do-z/
Ja mam Dymbox'a (do kupienia na allegro) - wykonanie super ale ma kilka wad opisanym m.in tutaj https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/15049-dymbox-modyfikacja/ Zamierzam w najbliższym czasie przerobić go na model opisany w linku podanym na początku.
Zdjęcia podeśle, jak tylko wróce do domu (delegacja).
U mnie jako grzejnik robi płyta grzewcza z grilla elektrycznego który kiedyś wziąłem za punkty na Shell'u. Jako grill nie sprawdził się, natomiast sama płyta działa rewelacyjnie w wędzarce.

@voytek.lewy - Wojtek, jak zrobiłeś dyszę powietrzną? Zaślepiona rurka i wywiercony otworek czy jakoś inaczej? Moze jakiś rysunek tego detalu bys popełnił? Jak pisałęm wyżej - wkurza mnie powoli mój dymbox i zamierzam wymienić dysze powietrzną i rurkę dymową. W obecnym kształcie za bardzo się toto okleja
A moje pierwsze kiełbaski (wcześniej były tylko wedzonki) wygladały tak:Obrazek
Musze poćwiczyć okręcanie w parki jak widac na załączonym obrazku

Awatar użytkownika

voytek.lewy
50
Krótko o sobie: W podstawówce Ojciec pokazał mi diodę led, tranzystor no i zbudowałem multiwibrator, a potem to już jakoś poszło.
Ulubiony Alkohol: Bushmills Black Bush, Glenfiddich 12YO, dobra śliwowica.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Załączniki

Postautor: voytek.lewy » czwartek, 1 mar 2018, 21:03

Cressi pisze:Wojtek, jak zrobiłeś dyszę powietrzną? Zaślepiona rurka i wywiercony otworek czy jakoś inaczej? Moze jakiś rysunek tego detalu bys popełnił? Jak pisałęm wyżej - wkurza mnie powoli mój dymbox i zamierzam wymienić dysze powietrzną i rurkę dymową. W obecnym kształcie za bardzo się toto okleja

Jak robiłem DG to jeszcze nie umiałem spawać i nie miałem narzędzi. Poszperałem po warsztacie i wziąłem dyszę miedzianą z jakiegoś palnika (te do butli tlen-acetylen czy coś w tym stylu) I jakoś to połączyłem z rurką, nie pamiętam jak. Kolega pospawał. Co byś chyba nie zrobił to się będzie oklejać. Ja czyszczę to z grubsza mechanicznie i dmucham czy jest prześwit. Rzadko używam chemii typu kret.
Zauważyłem że zimą, gdy jest duża różnica temperatury między środkiem wędzarki, a otoczeniem, to nie trzeba pompki, ba nawet muszę przytykać otwory bo za dużo dymi z powodu cugu.
buduję kolumnę, głowica thor'a, keg50l, bufor, olm, chłodzenie zamknięte, sterownik PLC, co się da to samemu ;]

Awatar użytkownika

seneka
550
Załączniki

Postautor: seneka » czwartek, 1 mar 2018, 23:34

Pytanie czy jest ktoś kto odpłatnie zrobi taką wedzarnię? Wiem można kupić Borniaka czy innego gotowca ale koszt jest znacznie wyższy.
ZAISTE WÓDKA POTĘŻNA JEST...ALE BIMBER WIĘKSZĄ MOCĄ WŁADA

BimbrownikNI
50
Załączniki

Postautor: BimbrownikNI » czwartek, 1 mar 2018, 23:38

Thermowind. Podwójnie izolowany bardzo wysoka jakość wykończenia wszystko w KO. Bardzo polecam. Many pare lat zona używa regularnie bez zarzutu

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Twonk
5
Załączniki

Postautor: Twonk » piątek, 18 maja 2018, 17:38

@seneka; mam 2 kumpli, którzy hobbystycznie i raczej dla znajomych robią drewniane wędzarnie z grzałką ok. 2kW sterownikiem i dymogeneratorem. Wzorem była moja konstrukcja...
Jak chcesz to na pw dam namiar. Problem w tym, że zajmują się tym raczej w okresie zimowo - jesiennym (teraz to trzeba zacierać, pędzić i takie tam inne :) )

Zbyszek56
30
Załączniki

Postautor: Zbyszek56 » czwartek, 16 sty 2020, 22:19

Czy ktoś z kolegów robił wędzarnię ocieplaną z dwoma warstwami ( zewn. i wewn.) z blachy aluminiowej ?

adamus1
100
Krótko o sobie: Pędze i wędze. Warze i smaże
Ulubiony Alkohol: Ten wytworzony w domu
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Załączniki

Postautor: adamus1 » poniedziałek, 27 sty 2020, 13:47

Z tego co wiem to aluminium nie nadaje się do wędzarni. W wyższych temperaturach wydzielają szkodliwe dla zdrowia enzymy. Polecam blachę czarną

Wróć do „Wędliny Domowe”