Udka wędzone

Budowa wędzarni, wędzenie, wyrób wędlin domowych.
Awatar użytkownika

Autor tematu
fo11rest
200
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 2 wrz 2018, 10:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własne alko
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Lubuskie
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy

Post autor: fo11rest »

Przepis na udka wędzone:

Przepis na 12szt udek.
Przygotowanie solanki:
2,5l wody i 250g soli kamiennej niejodowanej zagotować i ostudzić. Włożyć udka tak aby całe były zanurzone i do lodówki na dobę - nie krócej

Parzenie:
3 marchewki, 1 pietruszka, natka z pietruszki, 6ziaren ziela angielskiego, 15ziaren pieprzu czarnego, 6listków liścia laurowego, 8ząbków czosnku.
Wlać do gara 3 litry wody i dodać powyższe składniki. Gotować 5 minut i ostudzić do 90stopni. Potem wrzucamy udka i utrzymujemy tą temperaturę przez 10 minut. Następnie utrzymujemy temperaturę 78st przez 50 minut. Zwykle w połowie zaczynam podgrzewać aby temperaturę utrzymać .

Wędzenie:
Wyciągam udka z zalewu i gorące wieszam aby ociekły i odparowały. W tym czasie rozpalam wędzarnie, suszę i nagrzewam ją około 30minut.
Udka wędzę w temperaturze około 60 stopni przez 2-3 godziny. Po wędzeniu wieszam je w przewiewnym miejscu na całą noc w celu ostygnięcia i osuszenia.
Nie radzę wędzić dębem bo ostatnio strasznie okopcone wyszły mimo iż drewno miało 10% wilgotności tylko. Najlepiej buczyną, która jest łatwo dostępna w sklepie.
Ostatnio zmieniony środa, 24 paź 2018, 18:19 przez fo11rest, łącznie zmieniany 1 raz.
koncentraty wina

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Udka wędzone

Post autor: W_TG »

A ja używam (łem) dębu i to bardzo często, nawet z korą. Poza tym orzecha laskowego i włoskiego, akację, brzozę, wszelkie owocowe.
UWAGA na brzozę- tu bezwarunkowo bez kory. Kora daje ogromne ilości sadzy. I tradycyjnie polecane. Olcha, buk, jałowiec.
Sadza, jak piszesz okopcenie, to powód zbyt małej ilości tlenu przy spalaniu. Może być też naraz nałożenie zbyt dużej ilości drewna do paleniska.
Różne rodzaje drewna dają różne posmaki. Akacja np. daje PIEKNY ZŁOTY kolor ale też lekka goryczkę skórki. Ale mi to smakuje.
Prostym sposobem pozbycia się sadzy ( jak się tak zdarzy) jest gorący prysznic najlepiej zaraz po wędzeniu. Jak mięsa są jeszcze ciepłe.
Od jakiegoś czasu zaniechałem zabawy z wędzeniem bo radykalnie odpuściłem spożycie mięsa.
Ale pozdrawiam brać wędzarniczą.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 paź 2018, 15:21 przez W_TG, łącznie zmieniany 1 raz.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.
Awatar użytkownika

Autor tematu
fo11rest
200
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 2 wrz 2018, 10:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własne alko
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Lubuskie
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Udka wędzone

Post autor: fo11rest »

Co do okopcenia, to jak wędzę bukiem to nie okapca. Możliwe że za mało tlenu jednak dawałem do spalania.

arkdom
50
Posty: 91
Rejestracja: sobota, 17 paź 2015, 18:05
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Udka wędzone

Post autor: arkdom »

Jeżeli mięso po wędzeniu jest okopcone, to znaczy, że było źle osuszone.
Awatar użytkownika

Autor tematu
fo11rest
200
Posty: 213
Rejestracja: niedziela, 2 wrz 2018, 10:51
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własne alko
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Lubuskie
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Udka wędzone

Post autor: fo11rest »

Kurczaka za długo nie posuszysz bo sie może zepsuć. Nastepnym razem bukiem powędzę i zobaczymy jak wyjdzie. W sumie to i tak z kuraka skórę się wyrzuca wiec okopcenie nie przeszkadza.
Awatar użytkownika

JISKRA59
100
Posty: 100
Rejestracja: środa, 6 sty 2016, 19:09
Krótko o sobie: Staram się być fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Oczywiście swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 32 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Udka wędzone

Post autor: JISKRA59 »

fo11rest, arkdom miał za pewne na myśli "osuszanie w wędzarni" w temperaturze ok.30-40*C celem osuszenia powierzchniowego, właśnie po to by sadza się nie osadzała w czasie wędzenia właściwego zwłaszcza gęstym dymem ;) :)
Teoria nie poparta praktyką zakrawa na abstrakcję
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wędliny Domowe”