Znaleziono 21 wyników

autor: uahcim
niedziela, 10 wrz 2023, 11:21
Forum: Zaciery zbożowe i ziemniaczane
Temat: Łatwy Kwaśny Zacier Wujka Jessie (kukurydza).
Odpowiedzi: 1655
Odsłony: 754185

Re: Łatwy Kwaśny Zacier Wujka Jessie (kukurydza).

Panie, Panowie. Siedzę sobie teraz przy pierwszej fazie Kwaśnego Wuja, gotuję go jak umiem cukrówkę na moim sprzęcie (pot-still z refluksem) i naszło mnie - jak mam gotować w fazie właściwej czyli już nastaw po zakwaszeniu. Oczywiście bez refluksu, ale czy zostawić w rurze wypełnienie czy gotować na...
autor: uahcim
poniedziałek, 4 wrz 2023, 12:18
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 5846

Re: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon

HeniekStarr jakis1234 Zapewne macie rację. Pewnie trochę przeze mnie przemawia podświadome oczekiwanie, że będzie pachnieć niczym palinka... No i te zapachy w czasie gotowania takie przepiękne i wyraźne. No nic. Na razie pozlewane do słoików (właśnie małe po 200ml mi się skończyły) i będzie stało w...
autor: uahcim
niedziela, 3 wrz 2023, 13:50
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 5846

Re: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon

No więc tak... Jabłko poszło na grzałki, w rurze został dolny zmywak i garść sprężynek (no, dwie garści). Podczas procesu zapach niesamowity (zarówno w szopie jak i urobku). Ciągnąłem do 30% ale końcówka chyba wróci do kolejnego procesu bo mętna jest. Na bieżąco urobek dzielony na części i zostawion...
autor: uahcim
poniedziałek, 21 sie 2023, 19:34
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 5846

Re: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon

No to jest Plan! Następne gotowanie jabłkowity zrobię tylko z dolnym zmywakiem. Dzięki! :ok: Oj, będę musiał ostro pilnować tego co wychodzi... No bo ja nie potrafię "zbieraj wszystko do zera i tnij dopiero przy drugim gotowaniu". Może kiedyś się nauczę. Na szczęście jak coś teraz spartolę...
autor: uahcim
poniedziałek, 21 sie 2023, 16:37
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 5846

Re: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon

Góral bagienny Niechaj się podeprę kajecikiem. "11:35 35% Zaczynamy chyba zbierać do kolejnego gotowania - VI Uuuu... Jak na zamówienie procent leci na ryj, ale mam gotować do zera, to będę gotował do zera. 11:50 Koniec VI, 10% Zbieram do VII, do końca. 11:55 Wpada jakiś syfik. Chyba jednak cz...
autor: uahcim
poniedziałek, 21 sie 2023, 09:36
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 5846

Re: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon

Dzięki radom kamilasta i @rozrywek (oraz innych) nabrałem wiary w siebie i popędziłem jabłuszka. To znaczy nie do końca jabłuszka ale tylko sok. Kupiony w promocji na InpostFresh, łącznie 40 litrów. Ze względu na braki lokalowe (czyli tylko dwa fermentatory) całość podzielona na dwa nastawy. Nastaw ...
autor: uahcim
niedziela, 30 lip 2023, 15:54
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 5846

Re: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon

Wiecie co? Najgorzej to jak człowiek się czegoś nauczy i mu zaczyna wychodzić. To wtedy żadne przepaście niestraszne i góry po kolana... Zrobiłem porządek z instalacją do chłodzenia (teraz nie dość że działa, to jeszcze wygląda ładnie i łatwiej wszystko spiąć) a także z zasilaniem (każda grzałka na ...
autor: uahcim
niedziela, 16 lip 2023, 10:44
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 5846

Re: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon

Niewielka zmiana planów. Zakupiłem sok jabłkowy (jeszcze idzie). Teoretycznie 12g cukru na 100ml. To by było jakieś 11.5 BLG czyli ok. 5% nastaw. Wiem, że mało alkoholu z tego wyjdzie, ale ja tu nie po ilość przyszedłem. Nie, cukru nie będę dokładał. Zarzucę bayanusami, wstawię do piwniczki, niech s...
autor: uahcim
piątek, 7 lip 2023, 07:04
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 5846

Re: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon

A jednak słusznie się obawiałem. Dzięki za ostrzeżenie! Ale nie po to potstil zakupiłem, żeby cukier gotować. Trzeba będzie jakąś praskę sobie wystrugać w mitycznej wolnej chwili (na szczęście przy "wielkości" mojego przerobu nie będzie potrzeba budować jakiegoś potwora) i litewską maszynk...
autor: uahcim
czwartek, 6 lip 2023, 17:09
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 5846

Re: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon

Zgadzam się w 100%, ale kolega @uahcim pisał o "wodzie odwarowej", nie o owocowej paćce. Oczywiście, że nastaw gotowany razem z owocami pachnie ładnie i jeśli ktoś chce, może je wykorzystać na Twój sposób. A dunder z melasy, to już zupełnie osobna historia i osobiście uważam, że profanacj...
autor: uahcim
czwartek, 6 lip 2023, 13:23
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 5846

Re: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon

Zacznę od końca czyli od początku. Nastaw. Tak już jestem nauczony, że o czystość substratów w procesie dbam. Bo inaczej to produkt nam się "odwdzięczy" odpowiednio. Proces. Jak dla mnie - łatwiej coś później połączyć niż rozdzielić (zwłaszcza, że ocieramy się tutaj o azeotrop). Więc owsze...
autor: uahcim
poniedziałek, 3 lip 2023, 18:46
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 5846

Re: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon

A że nie masz dokumentnie doświadczenia w tym, to zaopatrzyć się musisz w dużo flaszek pustych. Mam słoiki :D Dużo Serce, w cukrówce, to kompletnie co innego jak serce w owocach. Tutaj, jak sam słusznie zauważyłeś, serce, na kompletnie inny wymiar. Masz podejście organoleptyczne, świetnie. Sam ocen...
autor: uahcim
sobota, 1 lip 2023, 21:19
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 5846

Re: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon

(...) Owoce, czy zboża, to już inna filozofia. (...) Ps: pogony podziel sobie procentowo na 3. Przykładowo 60-40, 40-30, 30-0, albo zaczniesz wyżej od 70. Ps: @kamilasta ma podobny sprzęt do twojego, a niedawno też zaczęła przygodę, a już dawno zapomniała co to cukier. :respect: Idź w jej ślady. :p...
autor: uahcim
czwartek, 29 cze 2023, 18:35
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 5846

Re: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon

Odpowiem tak trochę hurtem Przy cukrówce możesz włączyć refluks od początku gotowania (drugiego gotowania). Odbierzesz serce w średniej 91-92%. I tak właśnie zrobiłem przy drugim gotowaniu. Dziwię się trochę, że na proces techniczny, poszła droga i szlachetna glukoza. Lepiej zwykły cukier lub wate c...
autor: uahcim
środa, 28 cze 2023, 17:38
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 5846

Re: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon

Czyli pierwsza i końcowa część serca pójdzie do następnego DRUGIEGO gotowania. (...) Prawie serce do drugiego gotowania. Dobre pogony do pierwszego gotowania, średnie pogony zbieraj osobno i puścisz raz, potem to dolejesz do następnego drugiego. Gorsze pogony zbieraj osobno, puścisz raz i dolejesz ...
autor: uahcim
wtorek, 27 cze 2023, 19:55
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 5846

Re: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon

rozrywek , dzięki twoim radom co do pracy na potstillu, to za drugim razem poszło o wiele lepiej. Trzy wdechy, przypomnieć sobie podstawy, nie panikować i nie kręcić wszystkim na raz. I poszło bardzo ładnie. Za drugim razem robiłem dokładnie tak jak mówisz - oczy na papudze i na strużce jaka sobie ...
autor: uahcim
wtorek, 27 cze 2023, 11:15
Forum: Pierwsze Kroki
Temat: Pierwszy sprzęt, pierwszy gon
Odpowiedzi: 38
Odsłony: 5846

Pierwszy sprzęt, pierwszy gon

Po dokonaniu wymiany gotówki na sprzęt (potstill na kegu 30+przystawka refluksowa+pierdułki) w sklepie Zygmunt stanąłem przed pewną decyzją. Czym zacząć? Serce mówiło "dawaj owocówkę", mózg - "cukrówka, bo i tak zepsujesz". Zdecydowałem się posłuchać mózgu, ale z modyfikacjami. N...
autor: uahcim
wtorek, 5 sty 2021, 19:45
Forum: Przywitaj Się!
Temat: uahcim
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 2649

Re: uahcim

@bociann2 - Dziękuję jak nie wiem co, za skierowanie na odpowiedni temat :poklon;
Kopalnia wiedzy. Idę czytać, wracam jutro.
autor: uahcim
wtorek, 5 sty 2021, 16:01
Forum: Przywitaj Się!
Temat: uahcim
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 2649

Re: uahcim

O. No i właśnie do takich eksperymentów by mi się szkło przydało.
Na krótkie serie testowe.
autor: uahcim
wtorek, 5 sty 2021, 13:10
Forum: Przywitaj Się!
Temat: uahcim
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 2649

Re: uahcim

No to jedziemy z odpowiedziami. 1. Co? Owocówki. Bo (jak kolega @rozrywek słusznie się domyśla) spirytus DA albo CZDA mnie jakoś nie pociąga. 2. Na czym? Tak jak na początku wspomniałem - braki czasoprzestrzenne wymuszają pewną konfigurację aparatury. Dodatkowo chciałbym, żeby to jakoś wyglądało, wi...
autor: uahcim
poniedziałek, 4 sty 2021, 09:21
Forum: Przywitaj Się!
Temat: uahcim
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 2649

uahcim

Witam szanowne grono. Nazywam się Michał (nick taki niewymyślny)... Jestem dumnym posiadaczem tytułu technika - chemika (technologia procesów chemicznych), ale od lat nie praktykuję, więc więcej już zapomniałem niż zostało (acz słownictwo się ostało, przez co początkowo miałem pewien dysonans poznaw...

Wyszukiwanie zaawansowane