Grzałki wywalają bezpieczniki

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy

Post autor: Emiel Regis »

Napiszcie czy jest możliwe żeby grzałki zaczęły samoczynnie, bez zewn. uszkodzeń wybijać bezpieczniki?
Chyba mam coś takiego. Wpierw zaczęło się to z jedną, dziś druga to samo.
Sprawdziłem przewody, linia jest ok (grzałki z drugiego keg-a działają na tym samym gniazdku), a jednak problem jest.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: Szlumf »

Czy wywala Ci natychmiast po włączeniu czy po jakimś czasie? Jakiego typu masz zabezpieczenie (porcelana czy może już nowsze np. różnicowoprądowe)?

Remua
100
Posty: 126
Rejestracja: środa, 8 paź 2008, 10:05
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: Remua »

Trochę mało informacji: jaka linia, jakie przewody, jakie bezpieczniki...itd
Ale jeśli masz przewód 3x2,5mm2 CU podłączony bezpośrednio pod tablice bezpiecznikową i zawsze używałeś tego gniazda, to jest prawdopodobne że bezpiecznik jest przegrzany, jeżeli twierdzisz że linia jest ok. 2 grzałki o łącznej mocy 4kW maja prawo uszkodzić bezpiecznik 20A pod wpływem częstego i długotrwałego obciążenia. Podłącz pod inne gniazdo lub sprawdź dodatkowo połączenia przewodów N i PE.
Wychylylybymy ?
Awatar użytkownika

krzysto79
50
Posty: 90
Rejestracja: niedziela, 18 gru 2011, 20:35
Krótko o sobie: Jestem jaki jestem
Ulubiony Alkohol: Z wlasnej piwniczki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Małopolska
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: krzysto79 »

Przypadkiem nie miałeś coś włączonego na tym samym obwodzie? albo czasem bezpiecznik nie jest już przegrzany?
Pierwszy przypadek taki u mnie to był załączony piekarnik, rozgrzewałem keg i leciałem wtedy na 4kw i wtedy raz po raz wywalało mi bezpiecznik .Po włączeniu grzało się jakieś 5 minut do rozgrzania bezpiecznika i wywalało,po wyłączeniu piekarnika było wszystko ok.
Brat miał przegrzany bezpiecznik i tez go wywalało po włączeniu na 2 grzaleczki( 2x2000w ) szlo jakieś 7 minut i wywalało ,po wymianie bezpiecznika wszystko było ok.
Krzysiek.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: Emiel Regis »

Bezpiecznik wywala natychmiast, pisałem że grzałki z drugiego kega działają na tym samym gniazdku, więc wykluczałbym tutaj usterki związane z siecią.
Pod tą linię załączam na raz tylko jedną grzałkę, druga idzie tylko do rozgrzania z innej linii, sieć nie była dodatkowo obciążona.

Chodzi mi o to, czy możliwe jest samoczynne uszkodzenie grzałek?
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

kamil.ww
200
Posty: 210
Rejestracja: środa, 17 paź 2012, 22:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 48 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: kamil.ww »

Wywala Ci bezpiecznik?? czy wył różnicowoprądowy ?? Bo jak różnicówke tzn że któraś grzalka ma jakieś "przebicie" .
Własne!! zawsze lepsze!! ;) kamil.ww

Remua
100
Posty: 126
Rejestracja: środa, 8 paź 2008, 10:05
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: Remua »

Tak, grzałka, ma prawo się przepalić tak jak żarówka z drutem wolframowym. Grzałka ma wewnątrz drut oporowy.
Wychylylybymy ?

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: wawaldek11 »

Jeżeli ta feralna grzałka wywali ci inne bezpieczniki na innych gniazdach to chyba jest uszkodzona. Mógł drut grzejny zewrzeć do rurki i jak masz dobre zerowanie to działa bezpiecznik.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

kamil.ww
200
Posty: 210
Rejestracja: środa, 17 paź 2012, 22:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 48 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: kamil.ww »

Emiel Regis pisze: Chodzi mi o to, czy możliwe jest samoczynne uszkodzenie grzałek?
Jest taka możliwość, grzalka mogla sie przepalic jak zwykła żarówka, teraz robi zwarcie i dlatego wywala zabezpieczenie, sprawdź grzały :)
Własne!! zawsze lepsze!! ;) kamil.ww
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4904
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 844 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: rozrywek »

Jesli wywala tylko na tym Keg,to któraś z grzałek jest walnięta, jedyna opcja to wymiana po jednej. Musisz niestety zakupić grzałe i sprawdzić która wywala.
Przebicie które występuje, ciężko jest sprawdzić zwykłym standardowym miernikiem. Przy większych natężeniach i dużych poborach mocy, potrafi "przebijać logarytmicznie"
Nie bagatelizowałbym problemu, jedynie zdusił w zarodku.
Jedyne co pozostaje to śmignąć się po nową grzałke.

Pozdrówka serdeczne.
Rozrywek
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Grzesiek24
30
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 5 mar 2013, 18:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: Grzesiek24 »

Remua pisze:2 grzałki o łącznej mocy 4kW maja prawo uszkodzić bezpiecznik 20A pod wpływem częstego i długotrwałego obciążenia.

Nie pisz bzdur. Grzałka 4kW nie ma prawa wywalać zabezpieczenia 20A, co innego silnik podczas rozruchu choć też nie powinien - zakładając że bezpiecznik nie jest uszkodzony

Remua
100
Posty: 126
Rejestracja: środa, 8 paź 2008, 10:05
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: Remua »

Grzesiek24 pisze:
Remua pisze:2 grzałki o łącznej mocy 4kW maja prawo uszkodzić bezpiecznik 20A pod wpływem częstego i długotrwałego obciążenia.

Nie pisz bzdur. Grzałka 4kW nie ma prawa wywalać zabezpieczenia 20A, co innego silnik podczas rozruchu choć też nie powinien - zakładając że bezpiecznik nie jest uszkodzony

Twierdzisz że piszę bzdury, a sam również je wypisujesz :D, bo ja w tym poście zakładam właśnie że bezpiecznik jest przegrzany. Czytaj cały post, a nie pojedyncze zdania.
A w ramach ścisłości
P=U*I= 230*20A=4600W Więc zakładając że bezpiecznik jest dobry nic z nim się nie dzieje, jeśli jest przegrzany jago moc znamionowa nie osiąga wartości maksymalnej.
Wychylylybymy ?
Awatar użytkownika

Grzesiek24
30
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 5 mar 2013, 18:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: Grzesiek24 »

Remua pisze:
Grzesiek24 pisze:
Remua pisze:2 grzałki o łącznej mocy 4kW maja prawo uszkodzić bezpiecznik 20A pod wpływem częstego i długotrwałego obciążenia.

Nie pisz bzdur. Grzałka 4kW nie ma prawa wywalać zabezpieczenia 20A, co innego silnik podczas rozruchu choć też nie powinien - zakładając że bezpiecznik nie jest uszkodzony

Twierdzisz że piszę bzdury, a sam również je wypisujesz :D, bo ja w tym poście zakładam właśnie że bezpiecznik jest przegrzany.

Nie pokazuj mi wzorów bo w wyksztalcenia jestem elektrykiem - automatykiem. Ile Ty masz lat. Jeszcze raz napiszę że piszesz bzdóry. Wiesz co to znaczy przegrżać bezpiecznik, wiesz jak mosiał by dostać w dupę żeby się przegrzać. W domowych warunkach jest to nie relane, zakładając nawet że na grzałce 4kW pędzi 2 razy w tygodni już piąty rok.

[Mod] poprawisz te byki czy mam to zrobić na czerwono? Spokojniej proszę, inaczej trzeba będzie znów temat wrzucać do kosza.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: Emiel Regis »

Dziękuję Panowie za porady. Z tych grzałek nie mam zamiaru korzystać (zresztą nie mógłbym nawet gdybym chciał) i byłem przygotowany na ich zamianę, ciekawiły mnie tylko przyczyny tej sytuacji.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Odp: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: Zygmunt »

Jeżeli inne grzałki nie wywalają, to na pewno nie jest wina instalacji, tylko grzałek. Może jakieś przepięcie je uszkodziło?

Wysyłane z mojego LG-P880 za pomocą Tapatalk 2
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

kamil.ww
200
Posty: 210
Rejestracja: środa, 17 paź 2012, 22:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 48 razy
Otrzymał podziękowanie: 22 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: kamil.ww »

Grzesiek24 A po mojemu wystarczy nie dużo do przegrzania bezpiecznika, wystarczy zły styk na zaciskach i bezpiecznik przytapia się ze hohooh:) miałem tak z HotAir'em 500w
Własne!! zawsze lepsze!! ;) kamil.ww

Remua
100
Posty: 126
Rejestracja: środa, 8 paź 2008, 10:05
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: Remua »

A ja kończę w tym temacie. Każdy wie swoje, ale Grzesiek24 wie najlepiej, w końcu jest elektrykiem - automatykiem.
Wychylylybymy ?

manta
10
Posty: 19
Rejestracja: piątek, 14 gru 2012, 23:34
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: manta »

Weźcie pod uwagę że na tej fazie musi być inne obciążenie, jeżeli to dom.
Pralka, lodówka itp. Sądzę że ponad 4kV.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: drgranatt »

@Emiel, jak masz czym to zrób pomiary między kegiem a każdą końcówką grzałek (Grzałki muszą być rozłączone) oraz zmierz rezystancję grzałek. To powinno wyjaśnić przyczynę wywalania zabezpieczenia. Z tego co napisałeś, to grzałka mogła dostać przebicia.
Jak zmierzysz to zapodaj co wyszło. Sam jestem ciekawy wyników.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: Emiel Regis »

He, za późno :(
Wymontowałem te grzałki z małego kega i założyłem inne, które były w drugim, większym kegu, te uszkodzone obciąłem i założyłem do dużego jako zaślepki. Było to konieczne, to ten typ grzałek; https://www.google.fr/search?q=grza%C5% ... 80&bih=642
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: drgranatt »

No to sorry że nie pomogłem.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: W_TG »

KEG "KOPIE"
Już raz puszczałem kolumnę i nic nie zauważyłem. Natomiast 2 dni temu opierając się o KEGa dotknąłem łokciem o metalowy zlew i poczułem lekkie kopnięcie. W pierwszym momencie pomyślałem nawet że to zimny zlew dał takie złudzenie.
Wziąłem jednak próbnik i dotknąłem KEGa - świeci. drugą ręką dotknąłem zlewu ŚWIECI mocniej
Więc kicha pomyślałem pewnie przy podginaniu grzałkę diabli wzięli.
Odłączyłem od prądu, wziąłem miernik i przemierzam
KEG_zaciski 1 grzałki -OK
KEG _zaciski 2 grzałki-OK
Omomierzem to samo -OK.
Podłączam tylko fazę- próbnik świeci
Mierzę napięcie miedzy KEGiem a zlewem 0,1V. Między kegiem a Zerem w gniazdku 0,1V
Macam kega i palcem trącam zlew delikatne kopnięcie. Takie niby nic a jednak.
CAŁE BADANIE PRZY ZALANYM KEGU -znaczy w środku
INSTALACJA SUCHA!!!
Jedyne wytłumaczenie jakie mi przychodzi do głowy to układ grzałek zanurzonych w cieczy działa jak kondensator.
Czy dobrze kombinuję??
Dodam że układ był nie uziemiony, nie zerowany. Właśnie ciągnąłem nowy przewód 3 żyłowy o właściwym przekroju. Ponieważ poprzednim razem instalacja (bez uziemienia) grzała się przy 3,5KW
I zaraz będzie pytanie.
W związku z tym że psocę na ogródkach działkowych a instalacja tam jest tak "zmyślnie" zrobiona że w domku wszyscy mamy bezpieczniki o takie samej mocy jak w niedostępnej skrzynce zbiorczej ale o wyższej zwłoce. Więc jeśli wybija bezpiecznik to zawsze w niedostępnej skrzynce. Zresztą tam jest również antyporażeniowy. Wtedy trzeba dzwonić po gościa od prądu a on albo przyjdzie za 2 godziny albo jutro.
Tak więc jeśli podłącze zasilanie z uziemieniem to czy wywali mi antyporażeniowy ? ? ?
Jeśli tak to mam problem. albo lecieć bez uziemienia, czego wolę uniknąć, albo nie psocić bo na zmiany w zasilaniu nikt mi się nie zgodzi.
Proszę o komentarz doświadczonych elektryków.
Ostatecznie wykonam jutro próbę i zobaczę co się stanie.
Problem muszę rozwiązać do piątku. Bo w sobotę ......
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.

brzydak
10
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 28 mar 2014, 00:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: brzydak »

Witaj,

Kolego miernik do ręki i proszę zmierz opór pomiędzy końcówkami każdej z grzałek, a następnie opór końcówek każdej z grzałek względem kega.

Mam nadzieję że mnie zrozumiałeś. Napisz co i jak.

Pozdrawiam ~ Brzydak.
"Każdy podaje najpierw dobre wino, a gdy goście sobie podpiją, gorsze. Ty przechowałeś dobre wino aż dotąd"

oli123
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: oli123 »

Witam. Zrób instalację w domku zgodnie z teorią i przepisami. Jeżeli dotykasz kega i nie czujesz "porażenia" prądem to prawdopodobnie prąd upływu jest minimalny i nie będzie powodował wyłączenia wyłącznika różnicowo-prądowego. Przy upływie ok 10- 30mA na pewno porażenie byłoby na tyle bolesne, że nie mógłbyś dotykać kega, a tym bardziej kega i zlewu. Jeżeli po podłączeniu do instalacji z uziemieniem jednak będzie wyłączało RCD oznaczać będzie to, że któraś grzałka przekorodowała i mimo, że spirala grzeje to grzałka jest "dziurawa" i ma przebicie do uziemienia przez wlany płyn. W ostateczności kiedy nie możemy odwołać "produkcji" i wymienić grzałki, na to też jest rada, chociaż nie polecam. Odłącz bolec w gniazdku od uziemienia, połącz bolec z przewodem neutralnym, będziesz po części zabezpieczony przed porażeniem, a wył. RCD w skrzynce nie będzie wyzwalany. Oczywiście wszelkie bezpośrednie manewry przy kegu z odłączoną wtyczka. Pozdr.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 5 maja 2014, 23:02 przez gr000by, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: interpunkcja

W_TG
600
Posty: 643
Rejestracja: piątek, 27 gru 2013, 23:54
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 145 razy
Re: Grzałki wywalają bezpieczniki

Post autor: W_TG »

brzydak pisze:Witaj,
Kolego miernik do ręki i proszę zmierz opór pomiędzy końcówkami każdej z grzałek, a następnie opór końcówek każdej z grzałek względem kega..
Tak właśnie przemierzałem.
Opory grzałek wynoszą; 1 ok 37 Ohm, 2 ok 25 Ohm obie równolegle ok 17 Ohm jak dobrze pamiętam
Między zasilaniem a obudową grzałki i KEGa brk przebicia. Omomierz na żadnym zakresie nie pokazuje wartości. Tak wiec grzałki są OK. Tym bardziej że są NOWE (po jednym gotowaniu)
oli123 pisze:Witam. W ostateczności kiedy nie możemy odwołać "produkcji" i wymienić grzałki, na to też jest rada, chociaż nie polecam. Odłącz bolec w gniazdku od uziemienia, połącz bolec z przewodem neutralnym, będziesz po części zabezpieczony przed porażeniem, a wył. RCD w skrzynce nie będzie wyzwalany. Oczywiście wszelkie bezpośrednie manewry przy kegu z odłączoną wtyczka. Pozdr.
Tak też myślałem. "Uziemić tzw. starym sposobem"

Zastanawia mnie jednak to że przy tak niskim napięciu (0,1V !!) delikatnie kopie
Co prawda super dobrze się uziemiłem przez metalowy zlew, z przykręconą do niego baterią.
Nie kumam tego zupełnie. Obojętnie którą grzałkę podłącze, nawet tylko przewodem fazowym bez zamkniętego obwodu, keg świeci a napięcie = 0,1V
Grzałki nowe firmowe jedna to Selfa, druga Eliko
Nie daje mi to spokoju. Dziś będę miał chwilę czasu i całości przyjrzę sie raz jeszcze.
Alkohol nikomu nie rozwiązał problemów.
Ale wielu pomógł o nich zapomnieć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”