Zawór regulacji odbioru

Budowa kolumn rektyfikujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
bloniak91
50
Posty: 89
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2008, 21:14
Krótko o sobie: Myślę, więc jestem? :)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniels
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: bloniak91 »

Jak można zobaczyć u mnie w galerii jestem posiadaczem zaworu kulowego z SS 1/4". Forumowy kolega Bogdan ostrzegł mnie, że mogę być nie zadowolony z jego działania. I tak też jest...Piszę tego posta aby ostrzec innych kolegów przed zakupem takiego oto zaworka. Jest on bardzo nie precyzyjny, ciężki w regulacji. Nie można nim ustawić optymalnego odbioru tzn. nie ma kompromisu pomiędzy kapaniem powolnym, a kapaniem konkretnym. Trzeba się sporo nagimnastykować aby trochę go wyregulować i znaleźć odpowiednią szybkość (idealnej jak dla mnie nie ma). Albo kapie, albo leci ciurkiem jak wodospad. Ma też on skłonność do samoregulacji :mrgreen: Tzn. że jak ustawię na wolniejsze kapanie to sam po chwili przestawi się na szybsze kapanie (nie wiem czy ktoś zrozumie o co mi chodzi). Jednym słowem do du.... z takim zaworkiem. Do tego potrzebny jest precyzyjny, który pozwoli nam b.dobrze kontrolować odbiór.
Tragedii nie ma, ale można o wiele taniej i o wiele lepiej rozwiązać problem zaworku na odbiorze. Za swój zapłaciłem 25zł na allegro + koszty przesyłki.
Dlatego ostrzegam!! :!: :!: :geek:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wódka TWÓJ wróg.....Więc lej GO w mordę! ; )
Piszę Poprawnie Po POLSKU!!!
koncentraty wina
Awatar użytkownika

kwachu
300
Posty: 305
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 12:02
Krótko o sobie: Jeszcze brzydszy niż dawniej .
Ulubiony Alkohol: RUM
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Zawór odbioru ze Stali Nierdzewnej

Post autor: kwachu »

Witam.
Kolego bloniak91 , dziękuję Ci za ostrzeżenie .Myślę ,że i inni są Ci wdzięczni .
POZDRAWIAM kwachu !

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zawór odbioru ze Stali Nierdzewnej

Post autor: bogdan »

I tu widzę wyższość kolumny wyposazonej w ZP, Przy tego rodzaju kolumnie nie jest potrzebny żaden zaworek.
Zastanawiałem się również nad tym co napisał bloniak91, konkretnie, że zawór ma tendencję do samoregulacji. Ja przyczynę tego zjawiska bym okreslił tak: Zawór kulowy raczej nie jest tego przyczyną, myślę, że wysokość tamki może być sprawcą zamieszania. Wg mnie tamka powinna być jak najniższa, by gromadziła jak najmniej płynu.
Wysoka tamka, więcej płynu, duża różnica poziomów, kapanie zmienne w zależnosci od aktualnego poziomu płynu
Niska tamka, mniejsze różnice poziomu płynu, kapanie bardziej zrównoważone.
Reasumując, tamka powinna być na tyle wysoka, by zapewnić odpływ całego płynu do zaworka i ani kropli więcej, jeziorko nie spełnia tu żadnej roli.
To, że zawór kulowy do tego celu się nie nadaje nie podlega żadnej dyskusji.

pozdrawiam Bogdan
Awatar użytkownika

Autor tematu
bloniak91
50
Posty: 89
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2008, 21:14
Krótko o sobie: Myślę, więc jestem? :)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniels
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zawór odbioru ze Stali Nierdzewnej

Post autor: bloniak91 »

bogdan pisze: myślę, że wysokość tamki może być sprawcą zamieszania.
Może nie sama wys. tamki, ale wysokość rurki powrotu...Tamkę mam do połowy średnicy rury, a powrót zamontowany 0,9 mm od dna tamki.
Być może i jest tak jak mówisz, ale myślę, że aby tak się działo różnica destylatu w jeziorku musiała by się bardzo wahać. Ja akurat mam bardzo płytkie jeziorko- przynajmniej tak mi się wydaję. Gdy je opróżniam to tak na oko spada mi około 40ml. Ale to tylko moje oko tak mi podpowiada. Muszę zmierzyć i dopiero będę wiedział na 100%.
Wysoki powrót, niski powrót, tamka, nie tamka - i tak kulowy się nie nadaje ;)
Wódka TWÓJ wróg.....Więc lej GO w mordę! ; )
Piszę Poprawnie Po POLSKU!!!
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Zawór regulacji odbioru

Post autor: Kucyk »

Ogólnie rzecz biorąc kulowe zawory nie służą do dławienia przepływu (w markowych zaworach nawet jest taki rysunek, że nie może być rączka ustawiona pod innym kątem niż 90, bądź 0 stopni względem osi zaworu).
Można niby coś tam nim starać się podregulawać, ale przy braku ciśnienia precyzja tej regulacji jest raczej teoretyczna. Zawory igłowe, bądź najprostsze ściskacze rurki silikonowej są niebotycznie precyzyjniejsze.

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zawór regulacji odbioru

Post autor: bogdan »

Kol. Bloniak91, to były tylko moje przypuszczenia, nie widziałem Twojej kolumny od środka, Pisząc wysokość tamki miałem na myśli wysokość powrotu, czyli w tym przypadku rurki wstawionej w tamkę. W dodatku po przemyśleniu sam mam wąpliwości, czy to jest przyczyną zamieszania, wszak powrót trwa przez cały cykl psocenia i jeziorko jest pełne.

pozdrawiam Bogdan

konar55
20
Posty: 25
Rejestracja: czwartek, 26 lut 2009, 18:39
Podziękował: 1 raz
Re: Zawór regulacji odbioru

Post autor: konar55 »

a macie moze link do takowego zaworka ?

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zawór regulacji odbioru

Post autor: bogdan »

Jeśli nie chcesz sobie sam zrobić zaworka zaciskającego to możesz kupić tu:
http://www.bibusmenos.pl/pl/dystrybutorzy
opis i zdjęcie zobaczysz w "galerii bogdana"

pozdrawiam Bogdan
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”