Kristos71k - potrzebna niezbędna rada.

Przedstaw się naszej społeczności, napisz kilka słów o sobie, kim jesteś, co robisz i co cię tu sprowadza. Napisz cokolwiek chcesz na swój temat a my Cię radośnie powitamy :)
Regulamin forum
1. Jako temat wpisz tylko swój NICK :)

2. Przedstaw się pozostałym członkom forum, napisz co lubisz robić czym się interesujesz, co Cię tu sprowadza i jaki alkohol najbardziej lubisz produkować:) Tutaj możecie pisać o sobie dosłownie wszystko na co macie ochotę.

3. Jeśli masz zamiar tylko napisać np. "Witam, nazywam się .... " to daruj sobie.

4. Multikonta - kasujemy i banujemy

Autor tematu
Kristos71k
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 24 sie 2013, 09:34
Podziękował: 9 razy

Post autor: Kristos71k »

Witam wszystkich. Mam na imię Krzysztof. Jestem, a raczej chcę być nowym psotnikiem. Czytając wiele dyskusji zaczynam się bać o swój wybór destylatora, który kupiłem w firmie Art-Dest . Kolumna łącznie z zimnymi palcami filtrem katalitycznym ma 140 cm. Filtr katalityczny wypełniłem już miedzianymi sprężynkami. Kupiłem, przetestowałem, wygotowałem w płynie zmywaki z Lidla SS firmy Sandom i zapełniłem nimi kolumnę. Jestem w trakcie izolowania całości i skręcania – keg 30 litrowy. Mam dosyć dużo własnego wina z wiśni i winogron i chciałbym go jakoś umiejętnie spożytkować. Od czego przy takiej kolumnie mam zacząć, żeby nic nie zepsuć i by cieszyć się z tego co mi nakapie.
alembiki

wawaldek11
2500
Posty: 2916
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Niezbędna rada.

Post autor: wawaldek11 »

Witam,
Nie wiem ile tego wina masz, ale na pierwszy ogień go nie puszczaj.
Pierwszy destylat złapie zapach metaliczny ze sprzętu i szkoda byłoby wina :(
Zrób klasyczną cukrówkę i ją przedestyluj. Potem drugą. I tak do momentu kiedy nie wyczujesz nic podejrzanego.
No i musisz też poznać swój sprzęcior. Bo wino jest wg mnie za szlachetnym surowcem na eksperymenty.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
Kristos71k
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 24 sie 2013, 09:34
Podziękował: 9 razy
Re: Kristos71k - potrzebna niezbędna rada.

Post autor: Kristos71k »

Dzięki. Tak też myślałem i zrobiłem 25 litrów z soków i kompotów. Akurat skończyło pracować. Boję się pierwszego razu,gdyż nie mam pojęcia czego się spodziewać. Przedgony i pogony wprawiają mnie w zakłopotanie.

wawaldek11
2500
Posty: 2916
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Kristos71k - potrzebna niezbędna rada.

Post autor: wawaldek11 »

Jak masz gdzie przetrzymać nastaw z soków i kompotów, to zrób szybko zwykłą cukrówkę i na niej poćwicz. Pierwsze krople w ilości ok 100ml nie do spożycia. Później odbieraj powoli w małe butelki (0,2- 0,5l) i numeruj je. Po skończonym gotowaniu popróbujesz i sam ocenisz czy da się to pić. Niepijalne do drugiego gotowania.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

damonum
10
Posty: 12
Rejestracja: wtorek, 29 maja 2012, 04:07
Ulubiony Alkohol: pivo Fosters
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Bath, England
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Kristos71k - potrzebna niezbędna rada.

Post autor: damonum »

Podłącze się nieco do tematu z pytaniem, czy do pozbycia się smrodków z nowej kolumny można użyć tą samą cukrówkę kilka razy czy lepiej kilka świeżych.

Autor tematu
Kristos71k
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 24 sie 2013, 09:34
Podziękował: 9 razy
Re: Kristos71k - potrzebna niezbędna rada.

Post autor: Kristos71k »

A czy można zmieszać wypracowany nastaw z soków i kompotów ze starą nalewką z pigwy, której nikt nie chce pić? To na oczyszczenie sprzętu jako cukrówka?

wawaldek11
2500
Posty: 2916
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Kristos71k - potrzebna niezbędna rada.

Post autor: wawaldek11 »

Można praktycznie mieszać wszystko, co zawiera alkohol.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Kristos71k - potrzebna niezbędna rada.

Post autor: lesgo58 »

damonum pisze:Podłącze się nieco do tematu z pytaniem, czy do pozbycia się smrodków z nowej kolumny można użyć tą samą cukrówkę kilka razy czy lepiej kilka świeżych.
Jak najbardziej. I zrób to z 3-4 razy. Upieczesz 2 pieczenie za jednym zamachem. Poćwiczysz, poznasz kolumnę i pozbędziesz się zanieczyszczeń z nowej kolumny.
P.S. 3 pieczenie... :D
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
Kristos71k
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 24 sie 2013, 09:34
Podziękował: 9 razy
Re: Kristos71k - potrzebna niezbędna rada.

Post autor: Kristos71k »

Dzięki. Na takie właśnie rady liczyłem. Żeczowe i na temat. Czekam teraz na dostawę drożdży T-3 i cukromierza i do dzieła. Ten nastaw jest jak ulepek,a z tego co czytam to nie powinno być tak słodkie. Szkoda,że muszę czekać.

wawaldek11
2500
Posty: 2916
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Kristos71k - potrzebna niezbędna rada.

Post autor: wawaldek11 »

Dużo masz tej nalewki pigwowej?
Dziwne, że nikt nie chce jej pić - trudno jest spartolić taką nalewkę. Może warto pokusić się o jej "naprawę". Opisz co jej dolega.
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
Kristos71k
2
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 24 sie 2013, 09:34
Podziękował: 9 razy
Re: Kristos71k - potrzebna niezbędna rada.

Post autor: Kristos71k »

Witam psotników. Jestem początkującym i nie do końca mam pojęcia co zrobić z alkoholem ok. 80 vol. z odstojnika. Wylać, czy puścić na rurki w następnym psoceniu? Czytałem, że do niczego nie jest potrzebny odstojnik, ale cóż skoro kupiłem kolumnę z dostojnikiem - to chciałbym wykorzystać wszystko.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Kristos71k - potrzebna niezbędna rada.

Post autor: gr000by »

Wlej go do destylacji następnego nastawu. Odstojnik przydaje się tylko przy zacierach zbożowych (http://alkohole-domowe.com/forum/odstoj ... t9099.html) i tak naprawdę to tyle z jego dobrych zastosowań przy kolumnach CM, a w potstillu to już strzelanie sobie w stopę.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Kristos71k - potrzebna niezbędna rada.

Post autor: radius »

@Kristos71k, zastanów się, czy gra jest warta świeczki. Jaką masz pojemność odstojnika, ile ci się w nim zebrało tego "czegoś" :?: Przecież tam zebrały się różne "śmieci". może lepiej zużyć to jako rozpałkę do grilla, lub rozpuszczalnik :?: ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przywitaj Się!”