Zaprawa do alkoholu-allegro

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Limon
10
Posty: 16
Rejestracja: wtorek, 3 mar 2009, 22:37
Ulubiony Alkohol: Piwo, Whiskey, Samogonik :)
Lokalizacja: środkowa Polska

Post autor: Limon »

Witam wszystkich po dłuższej przerwie,
Chciałbym nawiaząć nowy temat, a mianowicie co myślicie koledzy o czymś takim:
http://www.allegro.pl/search.php?sg=0&s ... o+alkoholu
Ja osobiście nigdy wcześniej nie używałem tego typu zaprawek i powiem szczerze nie mam do tego jakoś przekonania, ale może ktoś z was ma doswiadczenia z tego typu zaprawami, jak to smakuje, czy jest zdrowe?? :odlot:

Pozdrawiam

czekam na odp
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 lip 2009, 19:22 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka
Bo pić to trza umić :-)
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Zaprawa do alkoholu-allegro

Post autor: Kucyk »

A ja, dzięki Koledze Jajkowi znalazłem takie specjały:
http://www.winohobby.biz/index.php?cat_id=37
i http://www.winohobby.biz/index.php?cat_id=82

Czy ktoś to testował??
Awatar użytkownika

Winiarek5
200
Posty: 222
Rejestracja: czwartek, 12 mar 2009, 00:43
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Zaprawa do alkoholu-allegro

Post autor: Winiarek5 »

Ja też jakoś nie mam przekonania do zaprawek do alkoholu.
Jak już włożę trochę pracy w etap początkowy, pobrykam i wybrykam to wolałbym do końca zrobić wszystko "hand made in sweet home" ;)
Żurawinę kupuję regularnie na bazarku przy Rondzie Wiatraczna. Dostępna jest od jesieni do późnej wiosny.
Na Dolnym Śląsku czasem reakcja w sklepie jest taka jak bym pytał o jakieś wyjątkowo egzotyczne owoce i podobnie jest z ceną :shock:
Co nie dam rady sam zrobić to wolę jednak kupić całą butelkę np. Beherovka.
Pod koniec wakacji przywiozę Ci małe co nie co do posmakowania (żurawinówka, wiśniówka na miodzie i orzechówka).

Obrazek

bogdan
500
Posty: 509
Rejestracja: sobota, 31 sty 2009, 13:44
Krótko o sobie: Jestem dziadkiem lecz nie dziadem
Ulubiony Alkohol: Ten którego jeszcze nie wypiłem
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zaprawa do alkoholu-allegro

Post autor: bogdan »

Kupiłem na Euro-winie zaprawę smakową whisky i nikomu nie polecam. Wg mnie zaprawa ta nie ma nic wspólnego ze smakiem tego szlachetnego trunku.

pozdrawiam Bogdan

djprezes
50
Posty: 63
Rejestracja: sobota, 3 sty 2009, 18:33
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zaprawa do alkoholu-allegro

Post autor: djprezes »

Kupilem kiedys zaprawke niby na zoladkowa gorzka. Po zrobieniu zgodnie z instrukcja, nie ma nic wspolnego z orginalem, malo tego, po rozcienczeniu tego zajzajeru 3x dalej jest zbyt ziolowa... narazie lezakuje ale szczerze mowiac watpie zeby to cos dalo... :/
Awatar użytkownika

baybronek
30
Posty: 41
Rejestracja: niedziela, 1 mar 2009, 21:28
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: niedługo się okaże
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Lokalizacja: Szczecin
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zaprawa do alkoholu-allegro

Post autor: baybronek »

Witam psocącą brać.

Co do zaprawy raz dodałem zaprawę wiśniową, ale nie do psoty tylko do sklepowej i powiem szczerze, że mile mnie zaskoczyła. Nadmienię, że stało to coś koło miesiąca - z braku czasu.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 12 paź 2009, 09:03 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka.
polak nie wielbłąd...ale to już było i...

lj86
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 25 wrz 2009, 16:04
Re: Zaprawa do alkoholu-allegro

Post autor: lj86 »

Panowie bądź co bądź to jest chemia, moim skromnym zdaniem najlepiej jest samemu wypsocić a jak nie to kupić sklepowa niż truć się tymi chemikaliami!
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Zaprawa do alkoholu-allegro

Post autor: Kucyk »

...tym bardziej, że przy odrobinie wiedzy (w którą to oto zacne forum AD obfituje) i cierpliwości (w którą już sami musimy obfitować) można uzyskać smak pierwowzoru w warunkach domowych i przy użyciu naturalnych składników...

lj86
2
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 25 wrz 2009, 16:04
Re: Zaprawa do alkoholu-allegro

Post autor: lj86 »

Popieram kolegę najlepiej zawsze smakuje wypsocone własnoręcznie w pocie czoła. Wtedy wiesz co degustujesz:)
Ostatnio zmieniony niedziela, 11 paź 2009, 22:24 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka. Używamy literek: ą, ę, ł, ó...itp.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Zaprawa do alkoholu-allegro

Post autor: Juliusz »

Esencje smakowe używałem - te sprowadzane ze Szwecji.

Jest jeden bardzo ważny aspekt jeśli chodzi o końcowy smak i aromat:

Alkohol do zaprawiania MUSI być wyjątkowo czysty, solidnie węglowana (aktywnym) wódka, inaczej żadna esencja nie da oczekiwanych wyników.

Esencja Gin daje b. dobre wyniki; esencja burbon tak samo.

Zawsze jednak pozostaje fakt, że to jakaś chemia (choć nie zawsze taka straszna) a do kaca dnia następnego dodaje się poczucie winy, że sami nie podołaliśmy i do celu dotarliśmy 'cudzymi rękami'.

J
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
Awatar użytkownika

Remiz
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 28 cze 2009, 09:26
Ulubiony Alkohol: Whisky, whiskey
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Zaprawa do alkoholu-allegro

Post autor: Remiz »

Witam,
to ja chciałbym się pochwalić moimi doświadczeniami związanymi z zaprawami do alkoholu. Pewnego razu naszło mnie natchnienie i stwierdziłem że wyprodukuje własną "polish łeski". Jako że jeszcze nie miałem żadnego sprzętu do psocenie, najlepszym wyjściem wydawało się kupienie zaprawy z Allegro. Oczywiście skąpstwo wzięło górę (na zaprawki Szwedzkie szkoda mi było kasy) i kupiłem najtańszą, z 20 ml można było rozrobić jakieś 20 litrów whisky. Dodatkowo w necie wypatrzyłem jakieś przepisy z karmelem i herbata earl grey, dodatkowo zamówiłem płatki dębowe mocno mocno prażone (jedyny rozsądny zakup). A jako że mam dostęp do spirytusu gorzelnianego który sam w sobie ładnie pachnie i na upartego lekko zbliżenie do whisky no to postanowiłem zrobić te "cudo" na jego bazie.
Ostatecznie zaprawki z Allegro miały zapach jak olejki do ciasta i niestety ani trochę nie przypominały przyjemnego aromatu szkockiego trunku. Po wielu kombinacjach i probie ratowania zaprawka z Biowinu która od poprzednich była o niebo lepsza ale i tak wciąż kiepska i chemiczna, z bólem serca dodałem płatków dębowych i odstawiłem z nadzieja że może da się to kiedyś wypić, a jak nie to może "mamusia" kiedyś z wizyta wpadnie - to się poczęstuje :D
Trzeba przyznać że dąb działa cuda, po jakiś 2 tyg. smak bardzo złagodniał i przestał być taki chemiczny, po miesiącu dało się to nawet pić z colą....
Po jakiś 2 miesiącach leżakowania leżakowania odcedziłem płatki i tak z głupia fant sprawdziłem jak to się połączy z sokiem jabłkowym w drinku i tu niesamowite zaskoczenie..... rewelacja!!!!
Czyli morał z tego taki, że jak się kupi zaprawę o smaku whisky to wychodzi świetna wódka w stylu żubrówka :D
A tak na poważnie nie próbowałem wielu z tych zapraw ale niestety jest to kiepski i chemiczny aromat, więc nie warto - całe dobro jakie uzyskałem (chodzi o efekt końcowy) dały płatki dębowe, zaprawa dała bazę którą one wyprowadziły na "prostą".
Morał bis: Jak już musicie posiłkować się zaprawkami z Allegro to dodajcie dębu....
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Zaprawa do alkoholu-allegro

Post autor: Kucyk »

Może taki morał bis zaproponuję:
...jak już macie posiłkować się zaprawkami z Allegro, to dajcie se siana. Alkoholowi dajcie dębu... :D
Awatar użytkownika

fredi007
50
Posty: 86
Rejestracja: poniedziałek, 28 gru 2009, 12:14
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
zaprawa do rumu

Post autor: fredi007 »

Czy próbował ktoś kiedyś z tymi zaprawami do wódek? planuje zakupić takową flaszeczkę, żeby zrobić rum.daje się 10 ml. na litr psoty.
Warto spróbować ?
A jak by wlać takiej zaprawki do kega, albo na przykład do odstojnika i wtedy przegonić :?:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 21 mar 2010, 15:19 przez fredi007, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Destylatt
30
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 5 mar 2010, 13:44
Krótko o sobie: Lubię odpoczywać.
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zaprawa do alkoholu-allegro

Post autor: Destylatt »

Ja to tam nigdy nie wierzę takim wynalazkom. Podobnie moi kumple, którzy eksperymentowali z różnego rodzajami zaprawkami nie mają o nich dobrego zdania. Można sobie nawet poczytać komentarze (ze sklepów internetowych) ludzi, którzy kupowali te zaprawki. Wypowiedź, która najbardziej utkwiła mi w pamięci to: "do dziś odbija mi się plastikiem" :freak: . Podsumowując: jeśli zrobiło się samemu psotę, to lepiej do niej nie dodawać koncentratów, bo można zmarnować i wódeczkę i czas, który poświęciliśmy na jej przygotowanie. Takie jest moje zdanie. Co prawda sam nie próbowałem, ale to, co niektórzy piszą naprawdę mi wystarcza.

A co Wy Drodzy Psotnicy myślicie o podejściu do tej sprawy tak z innego punktu?
Chodzi mi tutaj oto, aby opatentować jakieś naturalne zaprawki, czyli takie, które zrobilibyśmy sami w domowym zaciszu. Np. poskutkowałoby wykonanie jakiegoś wyciągu/ekstraktu smakowego z owoców, ziół a potem dodanie odrobiny cukru, spirytusu i gotowe :?: Czy to by poskutkowało?

Panowi i Panie! Bo ja już nie wiem co myśleć! Przecież od tych syntetycznych zaprawek to się :womit: chce!
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Zaprawa do alkoholu-allegro

Post autor: JanOkowita »

Kucyk pisze:Może taki morał bis zaproponuję:
...jak już macie posiłkować się zaprawkami z Allegro, to dajcie se siana. Alkoholowi dajcie dębu... :D
Są zaprawki i "zaprawki". Od różnych producentów. Na pewno wyznacznikiem jakości nie jest w tym wypadku to, czy sprzedawane są na Allegro. Jedni producenci produkują zaprawki z chemicznie syntezowanych zapachów i smaków, inni bazują na naturalnych składnikach i koncentratach.
Pewne smaki domowego alkoholu trudno jest zrobić samemu i wówczas zakup gotowej zaprawki może być dobrym pomysłem.
Ja odkryłem niedawno likiery do uzupełniania z Finlandii i uważam, że są rewelacyjne. Ostatnio rozsmakowaliśmy się z żoną w Black Russian, jak dla mnie to rewelacja.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

mikolaj1234
50
Posty: 88
Rejestracja: środa, 8 gru 2010, 10:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: tequila, sake, żołądkowa
Podziękował: 3 razy
Re: Zaprawa do alkoholu-allegro

Post autor: mikolaj1234 »

Czytając wypowiedzi Wasze i ja pragnę podzielić się moimi doświadczeniami z gotowymi zaprawkami. upiłem na allegro zaprawki z Biowinu: Wiśniówkę, Gruszkówkę, Whisky i Tequile. Niestety tego nie szło wypić !!! Jakaś totalna porażka. Po jednym kieliszku odbijało się mydłem z domieszką odświeżacza do toalet. Próbuje odzyskać to co straciłem ale zapach jest tak cholernie intensywny (szczególnie wiśniówki) że bedę musiał pogonić dwa razy bo po pierwszym razie jeszcze czuć. NIE POLECAM !!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”