Problem z klarowaniem superklarem

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
snoopy25
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 14 sie 2012, 22:24
Podziękował: 1 raz

Post autor: snoopy25 »

Witam wszystkich Forumowiczow.
Chcialem poprosic o pomoc w sprawie klarowania.
Po fermentacji BLG - 3 zostawilem na dwa dni nastaw
po czym zlalem go do drugiej beczki. Warstwa drozdzy zostala na dnie.
Potraktowalem to wszystko superklarem i nadal metne. Czy cos robie nie tak?
Nastaw cukrowy 100 l. Drozdze Vodka T Star. Temperatura pomieszczenia w czasie fermentacji 20 oC. W czasie klarowania 10 -11 oC
Z poprzednim takim samym nastawem mialem ten sam problem dopiero drugie klarowanie betonitem troche pomoglo. Niestety nie byl to ideal. Po puszczeniu na rurki (kolumna + filtr z weglem aktywnym) zostal zapach bimberku. Czy mam to "przepuscic" drugi i trzeci raz , zeby uzyskac produkt koncowy klasy LUX?
Bardzo prosze o pomoc w w/w sprawie.
Z powazaniem
snoopy25

MOD Możesz to jeszcze poprawić używając opcji 'edytuj,' poza tym czy poczekalnia pytań to dobre miejsce na temat, który dotyczy klarowania nastawów?
promocja
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Problem z klarowaniem superklarem

Post autor: szeyker89 »

Dałeś Superklar 24 H Spiritferm ?
Ile paczek ?
Po puszczeniu na rurki (kolumna + filtr z weglem aktywnym) zostal zapach bimberku.
Ja to zrozumiałem tak jak byś miał filtr węglowy na wyjściu destylatu z kolumny. Jeśli tak to źle. Destylat musi być zimny aby przepuścić go przez węgiel.
Pozdrawiam szeyker89

Autor tematu
snoopy25
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 14 sie 2012, 22:24
Podziękował: 1 raz
Re: Problem z klarowaniem superklarem

Post autor: snoopy25 »

Dałem cztery opakowania superklaru. A filtr węglowy jest za chłodnicą końcową. Destylat dostarczany do filtra węglowego jest chłodny.
Ostatnio zmieniony niedziela, 20 sty 2013, 19:56 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Polskie litery

lenartm
Re: Problem z klarowaniem superklarem

Post autor: lenartm »

Ale pamiętaj o tym, że destylat podawany na filtr węglowy, oprócz tego, że musi być zimny to musi być też rozcięczony wodą, nie uzyskasz dobrych wyników filtrując spirytus, tak się po prostu nie robi.

Co do początku Twego pytania o klarowaniu, to moim zdaniem wina leży po stronie grzybków. T Star Vodka, to czyste grzybki, faktycznie dające łagodny smak końcowy, mają jednak jedną wadę... potrzebują więcej czasu, zauważyłem, że jeśli chodzi o samą pracę i fermętacje to tu nie odbiegają czasowo od konkurencji, jednak potrzebują więcej czasu na klarowanie, dwa dni po fermentacji o których piszesz to troszkę mało.
Osobiście polecam Czarownice 6kg, są podobnie ,,czyste" i ładnie się klarują po dwóch dniach po końcu fermentacji same zaczynają siadać, a po zlaniu i pomocy turboklarem, otrzymasz czyściutki nastaw. Podobnie jest z grzybkami GULD są szybkie, wydajne, i ładnie się klarują.

Autor tematu
snoopy25
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 14 sie 2012, 22:24
Podziękował: 1 raz
Re: Problem z klarowaniem superklarem

Post autor: snoopy25 »

A czy te grzybki - "Czarownica" można łączyć w duże nastawy? Z tego co widziałem to są na 25 l tylko. A jeżeli nie, to czy są na rynku jakieś drożdże , które szybko klarują, maja łagodny smak końcowego produktu i można je łączyć w duże nastawy?
Ostatnio zmieniony niedziela, 20 sty 2013, 18:01 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Polskie litery
Awatar użytkownika

ePiotr
30
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 20:57
Krótko o sobie: Jestem normalnym ludziem...
Ulubiony Alkohol: Piwo
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Problem z klarowaniem superklarem

Post autor: ePiotr »

Jestem początkujący, więc jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić, z tego co wyczytałem na forum: jeżeli klarujesz superklarem to niepotrzebnie wyniosłeś nastaw do pomieszczenia z niską temperaturą, bentonit zdał egzamin bo nim właśnie klaruje się dobrze w niskich temperaturach, no i trzeba pamiętać o odgazowaniu nastawu.

[mod: no to jak, potrzebnie wynosiłeś, czy nie? Prosimy o jasne wyrażanie swoich myśli]
... pierwszy raz mam już za sobą..

Autor tematu
snoopy25
20
Posty: 20
Rejestracja: wtorek, 14 sie 2012, 22:24
Podziękował: 1 raz
Re: Problem z klarowaniem superklarem

Post autor: snoopy25 »

Czy to znaczy , że przyczyną słabego sklarowania nastawu może być zbyt niska temperatura?
Ostatnio zmieniony niedziela, 20 sty 2013, 19:54 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Polskie litery
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Problem z klarowaniem superklarem

Post autor: radius »

Może być :!: Bentonitem lepiej klaruje się w niższej temperaturze, środkami typu Turboklar lepiej w temperaturze pokojowej.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

marcinlary
50
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 31 lip 2012, 14:13
Krótko o sobie: madzia ma kwas madzia wypierdziela nas
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Władysławowo woj pomorskie
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Problem z klarowaniem superklarem

Post autor: marcinlary »

Jak rozpoznać całkowite odgazowanie nastawu?
O czym świadczy biały szum unoszący się na powierzchni?
Aby odgazować nastaw, to lepiej w niskiej, czy w pokojowej temp?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 21 sty 2013, 22:00 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.
http://www.lastfm.pl/user/marcinlary
http://www.wielkiezarcie.com/recipesgroups.php
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2739
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 308 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Problem z klarowaniem superklarem

Post autor: JanOkowita »

Zastanów się "o czym świadczy biały szum unoszący się na powierzchni ?". Czy naprawdę nie wiesz ? To są wiadomości ze szkoły podstawowej.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

ePiotr
30
Posty: 31
Rejestracja: poniedziałek, 26 lis 2012, 20:57
Krótko o sobie: Jestem normalnym ludziem...
Ulubiony Alkohol: Piwo
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Problem z klarowaniem superklarem

Post autor: ePiotr »

JanOkowita pisze:Zastanów się "o czym świadczy biały szum unoszący się na powierzchni ?".
sztorm chyba idzie :odlot:
... pierwszy raz mam już za sobą..
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Problem z klarowaniem superklarem

Post autor: szeyker89 »

marcinlary pisze:Jak rozpoznać całkowite odgazowanie nastawu?
O czym świadczy biały szum unoszący się na powierzchni?
Aby odgazować nastaw, to lepiej w niskiej? czy w pokojowej temp?
Biały szum na powierzchni to wydzielający się CO2. Aby odgazować nastaw zamieszaj raz porządnie i np. po pół godziny zamieszaj jeszcze raz. Jeśli nastaw robisz w naczyniach tj. wiaderka, beczki to zamieszaj wiertarką z mieszadłem wtedy na pewno dokładnie odgazujesz nastaw.
Pozdrawiam szeyker89
Awatar użytkownika

marcinlary
50
Posty: 71
Rejestracja: wtorek, 31 lip 2012, 14:13
Krótko o sobie: madzia ma kwas madzia wypierdziela nas
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Władysławowo woj pomorskie
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Problem z klarowaniem superklarem

Post autor: marcinlary »

Ok, nastaw pracuje - to się nie odgazuje.
Czekam na koniec fermentacji, pomogę niską temperaturą.
Dzięki za pomoc dotyczącą mieszadła, rzeczywiście rewelacja!

Pozdrowił.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 21 sty 2013, 21:58 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kosmetyka.
http://www.lastfm.pl/user/marcinlary
http://www.wielkiezarcie.com/recipesgroups.php
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Problem z klarowaniem superklarem

Post autor: Wald »

marcinlary pisze: pomogę niską temperaturą.
W klarowaniu :!: Wcześniej, do odgazowania, lepsza jest wyższa temperatura. CO2 w wodzie, lepiej się rozpuszcza w niskich temperaturach. Przyniesiony z chłodu nastaw, nawet przerobiony do końca, udaje wznowienie fermentacji.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

arek
30
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 16 sty 2011, 21:46
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: piwo, wódeczki smakowe (swojskie)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Praszka
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Problem z klarowaniem superklarem

Post autor: arek »

Witam. Chciałbym przedstawić jak to z tym super klarem wygląda u mnie. Ostatnio popełniłem nastaw na drożdżach T Vodka Star. 19 litrów wody, 6 kilo cukru, 2 łyżki kwasku cytrynowego. Drożdże uwodniłem w 1 litrze wody o temperaturze 25 stopni z 5 łyżeczkami cukru i odstawiłem w ciepłe miejsce. Cukier rozpuściłem w wodzie o temperaturze 28 stopni. Po ok. 30-40 minutach wlałem buzujące drożdże do nastawu. Przez pierwsze dwa dni utrzymywałem temperaturę otoczenia 25 stopni. W trzecim dniu jak nastaw zaczął się grzać, obniżyłem temperaturę otoczenia do 21 stopni. Tak utrzymywałem już do końca fermentacji, która trwała 8 dni ( do -4blg). Po zakończeniu fermentacji nastaw stał 2 dni w temperaturze 21 stopni. Na dnie butli osadził się kożuch z martwych drożdży (2-3 cm). Następnie delikatnie zlałem nastaw z nad osadu do drugiej butli. Ostro mieszając całym nastawem ( ładnych parę razy ) odgazowałem moją cukrówę. Po tym zabiegu wlałem saszetkę A super klaru i zamieszałem dość ostro. Stało to 2 godziny, następnie wlałem saszetkę B i również zamieszałem, ale już delikatnie, ponieważ zbierał się osad ( wszystko w temperaturze 21 stopni ). Po 10-12 godzinach, na dnie był już dość gruby osad, ale cały nastaw był na tyle jeszcze słabo przejrzysty, że postawiona za butlą plastikowa butelka z wodą mineralną była jeszcze mało widoczna. Natomiast po 24 godzinach było już tak jak powinno być. :D Tak to wygląda:
no 001.jpg
W butli znajduje się ok. 23 litry płynu, a kolor szkła z którego jest wykonana ma lekko "morskie" zabarwienie. Tak to wygląda w mniejszym pojemniku ( szkło jest bezbarwne ).
noo 002.jpg
noo 003.jpg
noo 005.jpg
Super Klarem 24h zawsze klaruje wszystkie nastawy cukrowe. W temperaturze 21 stopni. Zawsze efekt jest taki jak powyżej. Nastaw tak wyklarowany w smaku jest już dość "szlachetny" w porównaniu do nieklarowanego. :) PS Jak czas pozwoli, to teraz w sobotę puszczę na rury nastawik ze zdjęć. :D :pije: Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

mirko
30
Posty: 38
Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 19:45
Re: Problem z klarowaniem superklarem

Post autor: mirko »

Witam. Może temat jest jeszcze aktualny ;).
Miałem miksturę (owoce turbo 24 i sam nie wiem jeszcze co), beczka 120l-czyli ok.110L nastawu. Klarowanie próbowałem betonitem -cieniuśko :( . Doszedłem do wniosku, że nastaw jeszcze bardzo, ale to bardzo delikatnie pracuje, więc pirosiarczyn, potem 1 szt super klar 24h i Panowie po 24h kryształ.
Wniosek nr 1- 1 szt. super klar 24h spokojnie wystarczy na 110l.
Wniosek nr 2- kol. snoopy25 myślę, że Twój nastaw jeszcze lekko pracował i to było powodem słabego klarowania. Po prostu cały czas się mieszał. :freak:
Ostatnio zmieniony wtorek, 19 mar 2013, 03:01 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Konieczne poprawki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”