Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Crooatoon
50
Posty: 58
Rejestracja: niedziela, 2 maja 2010, 20:14
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: Crooatoon »

Zrobiłem nastaw z cukru 8 kg i 22l wody, zrobiłem jak w przepisie i nawet dodałem odrobinę kwasku cytrynowego. Dziś mija 6 dzień a nastaw jeszcze daje o sobie znać(raz na minute bąbelek). Sprawdzałem poziom cukru, a tu wskazuje w granicach 7 blg. :bardzo_zly:
Jak mam go ratować? i czy się w ogóle da uratować, tak aby przerobił resztę cukru. :(
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: Emiel Regis »

Nastaw był napowietrzany przed dodaniem drożdży?
Jakie temperatury w trakcie nastawiania i fermentacji?
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Autor tematu
Crooatoon
50
Posty: 58
Rejestracja: niedziela, 2 maja 2010, 20:14
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: Crooatoon »

Temp dodania drożdży była ok 30stopni nie więcej niż 35. Niestety nie był napowietrzany.
Moja znajoma używa tych drożdży od jakiegoś czasu i nie ma tego typu komplikacji, uznaje je za najlepsze.
Mam ich jeszcze jedna paczkę, ale już tak silnego stężenia cukru dla nich nie zrobię.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: Emiel Regis »

Nie wiem czy to wina stężenia (nie znam tych drożdży) ale w tej sytuacji dolałbym po prostu wody o temp. 25-30*C i dobrze napowietrzył całość.
Jeśli nie ruszy to szybko na rurki i na pozostałym dundrze po dosłodzeniu zrób kolejny nastaw.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: wiking »

Mnie też, to kilka razy spotkało i z tego co wywnioskowałem, to lepiej dać 1kg cukru mniej i dwa litry wody więcej, imprezują wtedy na całego. :ok:

silvio2007
300
Posty: 330
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 19:58
Krótko o sobie: Jestem spoko człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: własny
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kaszuby
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: silvio2007 »

Ja niedawno zrobiłem identyczny nastaw na drożdżach T3.
Po czterech dobach Blg -2. Oczom nie wierzyłem, bo w instrukcji napisane, że przerabiają 7 kg cukru w pięć dni.
A tu niespodzianka tylko cztery doby

pit_b
50
Posty: 61
Rejestracja: środa, 4 kwie 2012, 12:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: centralna Polska
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: pit_b »

Po pierwsze nienapowietrzony nastaw, co nie pozwoliło w pełni rozwinąć skrzydła drożdżakom, po drugie podejrzewam, że temperatura startu była jednak za wysoka i przegrzałeś chłopaków, dlatego nie przerobiło nastawu do końca.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Crooatoon
50
Posty: 58
Rejestracja: niedziela, 2 maja 2010, 20:14
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: Crooatoon »

Emiel Regis pisze:Nie wiem czy to wina stężenia (nie znam tych drożdży) ale w tej sytuacji dolałbym po prostu wody o temp. 25-30*C i dobrze napowietrzył całość.
Jeśli nie ruszy to szybko na rurki i na pozostałym dundrze po dosłodzeniu zrób kolejny nastaw.
I tak zrobiłem właśnie. Mam nadzieję, że wynik będzie jakiego oczekuje czyli blg na 0.
A tak przy okazji, jak to nie podziała(opcjonalnie), jak doda się drożdży babuni powiedzmy 1/10 część kostki do umarłego zacieru, to on ożyje? I czy połączenie drożdży turbo 48 z rozrusznikiem pod koniec fermentacji, czyli drożdżami babuni czy to się w ogóle uda czy się może gryźć? jak nikt nie stosował, to sam sprawdzę :punk:
Awatar użytkownika

Autor tematu
Crooatoon
50
Posty: 58
Rejestracja: niedziela, 2 maja 2010, 20:14
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: Crooatoon »

Niestety napowietrzenie, i rozcieńczenie nic nie dało, więc dodałem odrobinę tych drożdży babuni jedną dużą łyżkę. Rozpuściłem z 200ml ciepłej wody i dodałem do martwego nastawu. Teraz czekam, jak nic z tego nie będzie to pójdzie na rury takie jakie jest. A drożdży turbo 48 alcotec już nie kupię.

kobuszki
100
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 19:20
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: kobuszki »

Drożdże Alcotec Turbo 48 to dobre, wielokrotnie sprawdzone przeze mnie drożdże. Nigdy mnie nie zawiodły. Przyczyny twego niepowodzenia szukał bym w przygotowaniu nastawu. Jeszcze jedna uwaga - na zakończenie pracy drożdży cukromierz ma wskazywać -4, a nie zero.

pit_b
50
Posty: 61
Rejestracja: środa, 4 kwie 2012, 12:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: centralna Polska
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: pit_b »

Uparcie twierdzisz, że te drożdże są do niczego a nie chcesz zobaczyć swoich błędów w robieniu nastawu. Jeśli nie będziesz mierzył temperatury startowej, bo chyba tego nie robisz, to jeśli będzie za wysoka to ugotujesz każde drożdże i nigdy nie przerobią do końca nastawu.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: lesgo58 »

Crooatoon pisze:Niestety napowietrzenie, i rozcieńczenie nic nie dało, więc dodałem odrobinę tych drożdży babuni jedną dużą łyżkę. Rozpuściłem z 200ml ciepłej wody i dodałem do martwego nastawu. Teraz czekam, jak nic z tego nie będzie to pójdzie na rury takie jakie jest. A drożdży turbo 48 alcotec już nie kupię.
Oto mamy czysty przypadek kompletnej ignorancji w tym co się robi. Nie tędy droga...
To już lepiej iść do monopolowego. Wyjdzie taniej i bezpieczniej.
A wystarczyło poczytać dokładnie instrukcje. Ewentualnie FAQ. A i kilka pierwszych lepszych tematów o użyciu drożdży.
Drożdże powyższe są jedne z najwdzięczniejszych i najlepszych do szybkich nastawów. Tylko trzeba mieć świadomość z czym ma się do czynienia.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: mtx »

lesgo58 pisze:A wystarczyło poczytać dokładnie instrukcje. Ewentualnie FAQ.
A widzisz gdzieś tu u nas FAQ :?: - chyba Ci się "forumowe" kolory pomyliły kolego... ;)

Poza tym kol. Crooatoon ogólnie cukrówki warto startować z 20-22blg
wtedy drożdże przerabiają wszystko, szybko, do końca i bez problemów, a na dokładne czytanie
instrukcji przymróż oko i kieruj się cukromierzem :ok:

Pozdrawiam :piwo:
Awatar użytkownika

Autor tematu
Crooatoon
50
Posty: 58
Rejestracja: niedziela, 2 maja 2010, 20:14
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: Crooatoon »

Kolego mtx1985, dzięki za radę. Z tego co widzę, to wiedza bardziej praktyczna, i zapewne bardziej przydatna niż instrukcje producenta. Z pewnością będę teraz bardziej uważnie sprawdzał temp nastawu przed i po dodaniu drożdży, ale i te blg będę chciał utrzymywać w skali 20-22blg.
Pisałem już, że nastaw nadal ledwo zipie, więc zrobiłem jak napisałem z tymi drożdżami, i dziś o 22.00 jak wróciłem z pracy i zaszedłem sprawdzić jak się mniemają, czy coś się ruszyło... a się ruszyło, nie mocno ale na pewno szybciej niż przedtem. Więc drożdży nie zabił alkohol w zacierze i chłopaki coś tam robią (nie wystarczy czytać fora, czasem warto samemu swój własny sposób znaleźć).
Kolego kobuszki może masz racje, i dlatego przeanalizuje czynności które robiłem w czasie preparowania nastawu. Czyli będę miał na uwadze temp blg i drożdże.

kobuszki
100
Posty: 102
Rejestracja: niedziela, 30 sty 2011, 19:20
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: kobuszki »

będę miał na uwadze temp blg i drożdże
Moim zdaniem nie tylko te czynności,ale po kolei.
Ściągnij sobie z forum kalkulator do przygotowania proporcji skladników w nastawie. Posłuży on ci do wstępnego dobrania proporcji: cukier,woda. Wody używaj z kranu,tak podgrzanej by łatwo w niej było rozpuścić cukier. Następnie tak jak radzi mtx1985, dokładnie ustal Blg nastawu na 22 - nie większe (regulujesz to dodawaniem ilości wody). Blg 22 jest optymalnym poziomem cukru i nie musisz sugerować się instrukcją drożdzy. Nastepny krok jest ważny - dodawanie drożdży. Poneważ użyta woda do rozpuszczenia cukru miała wyższą temperaturę, czekasz aż teperatura spadnie do 25 stopni C i dopiero wtedy dodajesz uwodnione drożdże intensywnie mieszając całość. Podałem mój sposób przygotowania nastawu, który nigdy mnie nie zawiódł.

Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: Zbynek80 »

Nie wiem czy mnie jako takiemu świeżakowi wolno się udzielać , ale skoro ja widzę podstawowe błędy w wykonaniu nastawu więc coś w tym musi być. (wiedzę swoją opieram na wiadomościach z tego forum)
Zaczynając od temp wody na nastaw pisałeś o ok 30* nie więcej niż 35* przyjmijmy 33*
A pracujące drożdże podnoszą temp nastawu, co może doprowadzić do autodestrukcji, w moim przypadku mojego pierwszego nastawu z zeszłego tyg temp wody do zapodania drożdży 25* temp otoczenia 22* po ok 12h temp wzrosła do 30*, zakręciłem kaloryfer i co jakiś czas wierzyłem pokój a temp utrzymywała mi się 28* później już ok 25-26* przy otoczeniu 21*.
Kolejna sprawa to napowietrzanie gdzie wszyscy o tym piszą a ty tego nie zrobiłeś. I masz klops , to co się ożywiło i zaczęło pracować mogło paść pod wpływem temp którą wytworzyło.
Także następnym razem spokojnie możesz brać te drożdże tylko przyłóż się do podstaw.

czorny10
20
Posty: 22
Rejestracja: niedziela, 3 mar 2013, 00:45
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: czorny10 »

Witam wszystkich. Mój pierwszy post. Forum mnie powaliło. Toż to uniwersytet. Duży szacun. Mój pierwszy nastaw na tych drożdżach. Trzymałem się instrukcji i jest książkowo. Temp. nastawu 32 stopnie zmierzone termometrem lekarskim. Po 4 dobach cukier zero. Po 5 i pół doby cukier -4. Z ciekawości, choć zdaje sobie sprawę, że to nie jest dokładny pomiar, wrzuciłem w menzurkę alkometr i pokazał 20 koni. Teraz się klaruje. Pozdrawiam.

p.s.
Zapomniałem dodać. W chałupie 25 stopni. :)
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: mtx »

Z ciekawości, choć zdaje sobie sprawę, że to nie jest dokładny pomiar, wrzuciłem w menzurkę alkometr i pokazał 20 koni.
To nie jest kolego żaden pomiar ;) Alkoholomierzem (alkometrem) mierzymy stężenie czystej, a nie nastawu,
nigdy alkoholomierz nie da Ci prawidłowewgo wyniku - nawet nie będzie on blisko stanu faktycznego ;)

czorny10
20
Posty: 22
Rejestracja: niedziela, 3 mar 2013, 00:45
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: czorny10 »

ok. Ale ta ciekawość...:)

Thorsem
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 2 mar 2013, 23:02
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: Thorsem »

Ponieważ dopiero szykuję się do mojej pierwszej psoty i zbieram ku temu wiedzę - która wbrew pozorom, dla laika takiego jak ja nie jest czytelna i prosta. Muszę i chcę zadać jedno nurtujące mnie pytanie...
Czy jeśli szykujemy cukrówkę na TurboDrożdżach, w beczce 60 litrowej, w celu napowietrzenia drożdży można użyć zwykłego akwariowego "brzęczyka" osadzonego na dnie?
Jakie są zalety, wady lub alternatywy dla takiego pomysłu napowietrzania.
PS: czytam forum, lecz albom ślepy, albo nie ma odpowiedzi na to pytanie (nie wykluczam ślepoty:P )
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: lesgo58 »

Komplementy za pomysł...Było już o tym ale jeśli nie udało Ci się trafić na taki artykuł i sam to wymyśliłeś to tylko pochwalić za dobrze obrany kierunek...
P.S. Przy tak dużym nastawie napowietrzanie pompką będzie bardzo długo trwało, lepiej mieszadłem na wiertarce.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: radius »

Dodam tylko, że napowietrzenie stosuje zaraz po dodaniu drożdży (albo jeszcze przed) do nastawu. Później to już tylko drożdże mają przerabiać cukier na alkohol i nie trzeba im dodatkowej porcji świeżego powietrza :lol: więc tak, jak pisze lesgo, wiertarka z mieszadełkiem szybko i skutecznie załatwia sprawę :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

czorny10
20
Posty: 22
Rejestracja: niedziela, 3 mar 2013, 00:45
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Alcotec 48 turbo- problem z przerobem cukru

Post autor: czorny10 »

Ja wygiąłem mieszadło ze stalowego wieszaka z pralni, sparzyłem wrzątkiem, w wiertarkę i 5 minut. Po kwadransie drożdże buzowały jak tabletki musujące w szklance wody:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”