Destylator Instalatora Centralnego Ogrzewania:)

Zwarte Urządzenia Rektyfikujące i nie tylko...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Neosternik
50
Posty: 52
Rejestracja: środa, 11 mar 2009, 19:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: psota
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy

Post autor: Neosternik »

Kochani Psotnicy chciałbym się z wami podzielić moja aparaturką wykonana z tego co pozostało z instalacji CO:)
Cała kolumna jest dość wysoka wiec nie wszędzie może pracować,składa się z rurki miedzianej fi 28mm oraz fi 15mm.Rura fi 28mm wypełniona została czyścikami ze SN.
Wykonany został reflux zew,a na szczycie umieszczony został ciśnieniomierz tak na wszelki wypadek.Po kilku psoceniach uważam go za zbędny ponieważ w kolumnie albo nie ma ciśnienia albo jest tak niewielkie ze zegar ani drgnie.
Keg to 50l w którym umieszczony został termometr zegarowy.
nie posiadam jeszcze termometru na szczycie kolumny,ale tylko tymczasowo,ponieważ myślę o zastąpieniu tego ciśnieniomierza,właśnie termometrem:)
Jeśli nasuwają wam się jakieś podpowiedzi co do budowy i udoskonaleń to chętnie wysłucham.
Psote jaka otrzymałem z tej instalacji była o mocy 96-98% wiec jak dla mnie rewelacja.
Narazie pracuje nad sposobem stabilizacji kolumny,ponieważ zawsze pierwsza godzinę do dwóch zajmuje mi ustawianie zaworów,nie mam jeszcze na to jakiegoś patentu wiec byłoby bardzo milo usłyszeć jakieś podpowiedzi:)
Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 27 maja 2009, 11:54 przez Neosternik, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja
Awatar użytkownika

kwachu
300
Posty: 305
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 12:02
Krótko o sobie: Jeszcze brzydszy niż dawniej .
Ulubiony Alkohol: RUM
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Destylator Instalatora Centralnego Ogrzewania:)

Post autor: kwachu »

Witam.
Kolego Neosternik podoba mi się Twój sprzęcior, choćby dlatego , że jest prosty i wydaje mi się , łatwy w wykonaniu. Ale chciałbym dowiedzieć się czegoś na temat wydajności Twojej kolumny. Jaki masz uzysk w ciągu np. godziny przy tak niewielkiej średnicy kolumny. I wybacz , że się czepiam ale wiesz chyba, że w drodze destylacji nie można uzyskać mocy większej niż 96%. Po prostu albo mierzyłeś ciepły destylat , albo Twój alkoholomierz lekutko przekłamuje.
POZDRAWIAM kwachu !
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Destylator Instalatora Centralnego Ogrzewania:)

Post autor: Kucyk »

Neosternik pisze:pierwsza godzinę do dwóch zajmuje mi ustawianie zaworów
Może kulowe Valvex'y 1/2" niezbyt się nadają do precyzyjnego rozdziału cieczy bez różnicy ciśnień? Z doświadczeń moich dawkowanie kroplami jest dość trudne przy użyciu tak prostego instrumentu regulacyjnego...

P.S. Witam Kolegę Hydranta na naszym forum! :D

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Destylator Instalatora Centralnego Ogrzewania:)

Post autor: mima »

No właśnie, jaka jest tego wydajnośc na
jedną godzinę.
I napisz czym i jaką mocą grzejesz.
Acha, a jaka jest wysokość tej kolumny?
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.

clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Destylator Instalatora Centralnego Ogrzewania:)

Post autor: clapus »

Mierzenie ciśnienia na szczycie kolumny, która pracuje w układzie otwartym jest praktycznie bezużyteczne. Natomiast zastosowanie go w kegu ma większy sens.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Neosternik
50
Posty: 52
Rejestracja: środa, 11 mar 2009, 19:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: psota
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Destylator Instalatora Centralnego Ogrzewania:)

Post autor: Neosternik »

Co do wydajności sprzętu to : podczas psocenia bez refluksu bo taka próbę również przeprowadziłem uzyskałem 0,5L w 25-30min.Z refluksem przy ustawionej mocy 92% 0,5L w 60-70 min nakapało.Wydajność jest napewno mniejsza,ponieważ rurki z miedzi są wykonywane do średnicy fi 28 a szkoda:)
Wysokość kolumny wykonana na pałe:) tyle rurki zostało wiec tyle użyłem:
długość rurki fi 28-100cm
długość rurki fi 15-80cm(mierzona do zegara)
Keg grzany jest na starej kuchence gazowej czteropalnikowej,z której odciąłem górna część czyli palniki i zawory a piekarnik poszedł na złom.Używam największego palnika.Mieszanka to propan-butan:)

KWACHU-mierzyłem ciepłą psotę,prosto z pocenia i dlatego tyle pokazał alkoholomierz
KUCYK-podoba mi się ksywa "Hydrant":)chyba zmienię login:)
Co do zaworów to dziś znalazłem zawór igłowy firmy Festo i po próbach z nim podzielę się z wami opinią:)
To prawda,cała kolumna wykonana z miedzi jest prosta do zrobienia,nie wymaga pomocy innych osób,nie kosztuje zbyt dużo i każdy kto cokolwiek kiedyś lutował poradzi sobie z wykonaniem.Wiem,to nie to co SN albo kwasiak,ale w moim przypadku koszt materiałów i spawania byłby nie mały,a tak coś z niczego:)
Pozdrawiam i dziękuje za podpowiedzi,porady.
PS.Ciśnieniomierz napewno przeniosę do kega a w jego miejsce dam termometr.
Czy tak było by ok?

mima
700
Posty: 715
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:21
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Kontakt:
Re: Destylator Instalatora Centralnego Ogrzewania:)

Post autor: mima »

Termometr na pewno u góry.
A w bojlerze to zamiast ciśnieniomierza,
to lepiej drugi termometr założyć.
Użytkownik zbanowany od 09.VII.2009r.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Neosternik
50
Posty: 52
Rejestracja: środa, 11 mar 2009, 19:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: psota
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Destylator Instalatora Centralnego Ogrzewania:)

Post autor: Neosternik »

W bojlerze juz jest termometr zegarowy.
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Destylator Instalatora Centralnego Ogrzewania:)

Post autor: Kucyk »

Cześć Neosterniku!

Z tym "hydrantem" wyskoczyłem, bo to taka moja prywatna ulubiona nazwa na hydraulika, którym kiedyś byłem, znaczy zanim się kolejarskim rzemiosłem nie zająłem. Właśnie wtedy poznałem instalacje miedziane i twierdzę do dziś, że miedź do budowy bimbroforów się znakomicie nadaje a to ze względów:

- jest ogólnie dostępna. Mamy całą masę złączek, kształtek, rur w szerokiej gamie średnic;

- jest łatwo obrabialna. Do cięcia rur wystarczy chińska obcinaczka za 15zł (wprawdzie lepszy byłby Rothenberg, ale jest on dziesięciokrotnie droższy), otworek szpilorem da się zrobić, zgiąć rurwę też można jak potrzeba będzie;

- łatwo się łączy. Wystarczy palnik na propan-butan lub propan-kapcian, czyścik, pasta Amasan i cyna bezołowiowa;

- łatwo się modyfikuje. Jak coś spier... bądź chcemy zmienić ustawienia, to złącze rozlutujemy.

Poza tym ja lubię wygląd wyczyszczonych do połysku rur miedzianych. Kojarzy mi się on, ze znanymi z opisów z różnych książek, carskimi gorzelniami...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Neosternik
50
Posty: 52
Rejestracja: środa, 11 mar 2009, 19:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: psota
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Destylator Instalatora Centralnego Ogrzewania:)

Post autor: Neosternik »

Dziś moi szanowni koledzy sprawdziłem zawór firmy Festo,i zupełnie sie nie nadaje,gdy zdławiłem go to i tak puszczał,widocznie nie może być zupełnie zamknięty,chyba to jakis rodzaj zwykłego dławika a nie zaworu którym można zupełnie zamknąć przepływ.
Będę szukał kolejnego rozwiązania,jeśli nie znajdę czegoś odpowiedniego to dziś w mojej głowie urodził sie kolejny pomysł:)
Na część kolumny wykonanej z rurki fi15 chcę nałożyć rure pcv fi 28 z rurka wejściową i wyjściową po to aby puszczać przez nie wodę z chlodnicy aby spowodować skraplanie juz w rurce 15-stce
Myslicie że jest to możliwe i można sie wtedy pozbyć refluksu zew??
Jestem świerzy w psoceniu i potrzebuje jeszcze sporo wiedzy doświadczonych kolegów:)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Destylator Instalatora Centralnego Ogrzewania:)

Post autor: Kucyk »

He, niezły pomysł z chłodzeniem rurki 15. Tylko musiałbyś rozlutować wejście 15 w redukcję i rozpiłować mufkę tak, aby 15 przeszła trochę do wnętrza kolumienki, bo inaczej skropliny będą płynąć po ściankach a nie środkiem wypełnienia.

Powyższa opinia jest opinią Kucyka jedynie względem hydraulicznej strony tego przedsięwzięcia, gdyż jej autor nie za bardzo ma pojęcie o refluksach...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Neosternik
50
Posty: 52
Rejestracja: środa, 11 mar 2009, 19:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: psota
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Destylator Instalatora Centralnego Ogrzewania:)

Post autor: Neosternik »

Dzieki Kucyk za podpowiedz,w sumie i tak trzeba rozlutowac zeby nalozyc chlodzenie rurki 15,ale własnie za to kocham miedz:)

spinner
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:47
Ulubiony Alkohol: brandy, bourbon, piwa pszeniczne.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Destylator Instalatora Centralnego Ogrzewania:)

Post autor: spinner »

Myślałem już nad podobnym pomysłem ale na razie w praktyce tego nie sprawdziłem więc to co powiem to tylko moje domysły. Wydaje mi się że podczas przepuszczania przez ten "płaszcz wodny" zimnej wody ze względu na długość rurki nic by nam już nie skapało do butelki bo wszystko by wróciło do kolumny. Sadzę jednak że pomysł z "płaszczem wodnym" byłby dobry gdyby się dało dokładnie kontrolować temperaturę wody chłodzącej to byłby to najlepszy destylator. Osobiście myślałem żeby dać spirale do płaszcza wodnego żeby dokładniej schłodziły się pary i otrzymać 96% w krótkim czasie. Warunkiem byłoby tylko utrzymywanie odpowiedniej temp w płaszczu wodnym 78,3C. To co napisałem to tylko moje przypuszczenia.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Neosternik
50
Posty: 52
Rejestracja: środa, 11 mar 2009, 19:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: psota
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Destylator Instalatora Centralnego Ogrzewania:)

Post autor: Neosternik »

To może dobrym pomysłem byłoby użyć do chłodzenia"płaszcza wodnego" wody uzytej juz do chłodzenia szklanej chłodnicy?jest ona juz ogrzana i nie ochłodzi tak rurki fi 15.
Myślę też o wykonaniu "płaszcza wodnego" w kilku długościach i dobrać odpowiedni po wykonaniu kilku prób. ;)

spinner
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 23:47
Ulubiony Alkohol: brandy, bourbon, piwa pszeniczne.
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Re: Destylator Instalatora Centralnego Ogrzewania:)

Post autor: spinner »

Dobry pomysł z wykorzystaniem ogrzanej wody z chłodnicy może akurat spasować temperatura. Trzeba poczekać aż ktoś to w praktyce sprawdzi :)
Awatar użytkownika

r4d3x
30
Posty: 39
Rejestracja: piątek, 4 wrz 2009, 19:43
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Destylator Instalatora Centralnego Ogrzewania:)

Post autor: r4d3x »

I co tam z twoim sprzętem grającym neosterniku?
Jakieś mody były?
Może jakieś foto :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
Neosternik
50
Posty: 52
Rejestracja: środa, 11 mar 2009, 19:42
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: psota
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Destylator Instalatora Centralnego Ogrzewania:)

Post autor: Neosternik »

No witajcie, troszkę mnie nie było, trochę brakło czasu, ale przerobiłem odrobinę swoja kolumnę. Zmiana nastąpiła w górnej jej części a mianowicie, pozbyłem się przejścia z rury 28 na 15, teraz całość jest na fi28mm. Dołożyłem termometr elektroniczny zaraz przy wejściu na chłodnicę i zmieniłem zawór do regulacji odbioru "pychotki" na bardzo dokładny :)
Sprzęt jeszcze nie sprawdzony, ale myślę że zwiększę tym przerobieniem wydajność i otrzymam większą kontrole poprzez termometr.
Pozdrawiam wszystkich :) :pije:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Galeria destylatorów Reflux”