Pytanie dla użytkowników min, drożdży T Vódka Star

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.

Autor tematu
Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy

Post autor: Zbynek80 »

Planuję właśnie zrobić swój pierwszy nastaw, czytam o drożdżach i chciałbym spróbować zrobić to na T Vodka Star skuszony opisem o braku nie przyjemnych zapachów i łagodnym smaku. A jak to jest w praktyce ? Faktycznie dają lepsze efekty niż np T3 lub od innych których używaliście ?
Aparatura to pot-stil z deflegmatorem.
alembiki

wuj-leon
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 13 gru 2012, 12:32
Re: Pytanie dla użytkowników min, drożdży T Vódka Star

Post autor: wuj-leon »

Witaj, używałem t3, ostatnio kupiłem vodka star a teraz extreme 8kg. Destyluję w kolumnie i nie zauważyłem różnicy. Pozdrawiam.

arek
30
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 16 sty 2011, 21:46
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: piwo, wódeczki smakowe (swojskie)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Praszka
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Pytanie dla użytkowników min, drożdży T Vódka Star

Post autor: arek »

Witam Ciebie! Drożdże T3 i T Vodka Star, to dobre drożdże. Będziesz zadowolony z jednych i drugich. Osobiście nastawiałem na obydwu. Dają bardzo przyjemny zapach i delikatny smaczek. Drożdże rozcieńczam w jednym litrze wody z 4-5 łyżeczkami cukru. Ma to na celu całkowite ich rozpuszczenie, oraz rozpoczęcie rozmnażania ( całością nastawu się ciężko miesza ) Stoi to ok. 30 min. Kiedy pojawi się 4-6cm warstwa piany , wlewam do całości nastawu o temperaturze 25 stopni. Temperatura otoczenia 24 stopnie. I teraz pojawiają się (małe) różnice w pracy tych dwóch rodzai drożdży. T3 zaczynają pracę od zaraz,a T Vodka Star potrzebują paru godzin, żeby się rozbujać. T3 bardzo burzliwie pracują i po 4-5 dniach jest już -3, -4 blg. T Vodka Star (akurat teraz u mnie pracują, od 6 dni) i zrobiły do 1 blg. Ale spokojnie dociągną do -4. Pracują według moich obserwacji wolniej i mniej burzliwie. T3 bardzo szybko osiadają na dnie ( klarują się), a T Vodka Star, klarują się znacznie wolniej. Do tych drugich używam: SuperKlar 24h. To są moje obserwacje. Ktoś kiedyś powiedział, że drożdże są jak ludzie i należy im stworzyć super warunki. Ja o swoje dbam, maja jak w sanatorium :D :D :D
12 002.jpg
:D Dwa takie termofory zapewniają optymalną temperaturę, a jak jeszcze zaczną mruczeć, no to grzybki są w ekstazie :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Pytanie dla użytkowników min, drożdży T Vódka Star

Post autor: Zbynek80 »

Dzięki koledzy za odpowiedzi, arek czyli rozumiem, że jednak T Vodka Star dają delikatniejszy trunek? Bo napisałeś tak ogólnie pod oba rodzaje?
Co do termoforów to na prawdę wysokiej klasy, super fota :klaszcze:

arek
30
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 16 sty 2011, 21:46
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: piwo, wódeczki smakowe (swojskie)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Praszka
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Pytanie dla użytkowników min, drożdży T Vódka Star

Post autor: arek »

Witam ponownie :) Zbynek80 piszesz,że planujesz zrobić swój pierwszy nastaw i że skusił Cię opis drożdży T Vodka Star, więc zrób nastaw na tych drożdżach. Wykonaj wszystko od "a" do "z" zgodnie ze sztuką psotniczą. Potem "naucz" się smaku i zapachu psoty, która z tego wyjdzie i zakoduj. Następny nastaw zrób na innych drożdżach, a następny jeszcze na innych. Koduj sobie smaki i zapachy gotowej psoty, ucz się ich. Każdy z nas ma inne preferencje smakowe. Mi na przykład smakowo odpowiada jałowcówka na drożdżach "babuni" :ok: I co ty na to??? Z kolei opis na opakowaniu, to rzecz względna. Z 21 litrów wody i 8 kg. cukru nie wyjdzie 20% alkoholu w nastawie, a takie informacje widnieją na opakowaniach, (różnych drożdży). Ja psocę, na spiral-still,u i wszystkie cukrówki psocę, za pierwszym razem o mocy powyżej 92-93%, psota o takiej mocy wychodzi już dość "bezbarwna" w smaku. Ty na pot-stilu, nie uzyskasz takiej mocy, więc będziesz bardziej wyczuwał różnicę, drożdży których użyjesz. W dokonaniu przez Ciebie wyboru, co do drożdży może jeszcze pomoże Ci to że, ja gdybym psocił spirol do nalewek to wybrał bym drożdże T Vodka Star, w mojej ocenie tworzą łagodniejszą psotę. Natomiast gdybym chciał mieć czyściochę, to robił bym na T3. Psota na tych drożdżach też jest delikatna, ale ma taki charakterystyczny smaczek ( trudno mi go opisać). Po prostu musisz zrobić parę nastawów i wyrobić sobie zdanie co pasuje Tobie. Więc chwila namysłu dla Ciebie... , no i do boju. Poznawać świat smaków :pije: :D Życzę zadowolenia z wyboru- po pierwszym kielichu!!! Pozdrawiam PS: moja cukrówa ma już -1blg :D. Jeszcze dzionek i będzie -4blg :ok:

Autor tematu
Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Pytanie dla użytkowników min, drożdży T Vódka Star

Post autor: Zbynek80 »

Taki też miałem zamiar aby w przyszłości sprawdzić różne drożdże bo nie ma to jak własna praktyka.
Skoro mówisz, że T Vódka jednak mają delikatniejszy mniej wyczuwalny smak to może i dobrze jak poczęstuję znajomych którzy raczej bardzo rzadko piją takie rzeczy aby nie mówili, że ma mocny cierpki smak czy zapach. Więc może na początek pójdą T Vódka a później T3 myślę , że pójdą zaraz po sobie.
Co do mierzenia Blg to na moim cukromierzu mam skalę do 0 ale kolorek jest jakby 2 podziałki wyżej czyli jak by do -2 , a jak tu określić -4 ? na oko czy są cukromierze do -4 ?
Mój to prosty z biowinu.

arek
30
Posty: 30
Rejestracja: niedziela, 16 sty 2011, 21:46
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: piwo, wódeczki smakowe (swojskie)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Praszka
Podziękował: 26 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Pytanie dla użytkowników min, drożdży T Vódka Star

Post autor: arek »

http://www.destylacja.com/pl/p/Cukromierz-5-35-Blg-dokladnosc-12-Blg/99
Witam.
Tu masz taki już bardzo dokładny cukromierz, do -5blg, choć cena powala.
Co możesz zrobić ze swoim? Sprawdź go na czystej wodzie o temperaturze 20 stopni, czy pokazuje 0 blg. Jeżeli jest 0, to oki. Jeżeli się coś rozmija musisz to uwzględnić na starcie i w wyniku końcowym.
Na cukromierzu z biowinu odległość od kreski do kreski (1 stopień blg), to 3mm. Czyli od 0 do -4 będzie 12mm. Możesz sobie rozmierzyć na szkle pływaka te 4 stopnie i poznaczyć niezmywalnym markerem. I tak trochę po partyzancku ale masz do -4 :D, a kasę którą dałbyś na cukromierz ze starowaru możesz przeznaczyć na drożdże i cukier :smiech:

Autor tematu
Zbynek80
750
Posty: 779
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 03:09
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Pytanie dla użytkowników min, drożdży T Vódka Star

Post autor: Zbynek80 »

Dzięki jakoś dam sobie radę.

siwucha
20
Posty: 21
Rejestracja: środa, 26 gru 2012, 21:09
Re: Pytanie dla użytkowników min, drożdży T Vódka Star

Post autor: siwucha »

Od T Vodka Star, sa lepsze Alcoteki Vodka Star. produkuja mniej kwasu octowego.
Na Pot-still to dobry wybór.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Pytanie dla użytkowników min, drożdży T Vódka Star

Post autor: lesgo58 »

siwucha pisze:... produkuja mniej kwasu octowego...
Mógłbyś podać żródło...
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Pytanie dla użytkowników min, drożdży T Vódka Star

Post autor: radius »

Też jestem ciekaw informacji. Robiłeś jakieś badania porównawcze :?: :?
SPIRITUS FLAT UBI VULT
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”