Spirytus rozcieńczany świeżymi sokami.

Pomysły na poprawę smaku bimbru, przepisy smakowe, domowe sposoby na wyrób markowych wódek...

Autor tematu
kedziorek91
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2009, 20:54
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: kedziorek91 »

Tu jest moje pytanie czy próbował kiedyś ktoś z Was rozcienczy spirytusik w proporcji pół na pół z sokiem z czarnej porzeczki bądz innych owoców takim świeżo wyciśniętym?
Awatar użytkownika

stoney
50
Posty: 67
Rejestracja: wtorek, 14 lut 2012, 23:20
Lokalizacja: Warszawa
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Kontakt:
Re: Spirytus rozcieńczany świeżymi sokami.

Post autor: stoney »

Witaj.

Owszem można, przecież na takiej samej zasadzie robi się drinki, tylko stężenie alkoholu mniejsze. Otrzymasz wódkę smakową jakich wiele w sklepach.
Jeżeli chcesz taką mieszaninę pić bez dodatków to uprzedzam, że walorów smakowych w tym niewiele, zwłaszcza bezpośrednio po zmieszaniu.

W porównaniu do nalewki zrobionej na owocach i odstawionej na te 6 miesięcy... nie ma porównania. A jak byś zapodał jeszcze świeże listki do maceracji... to jest to!
MIEĆ MIEDŹ
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Spirytus rozcieńczany świeżymi sokami.

Post autor: Emiel Regis »

Zrób próbę na małej ilości, jeśli się zetnie to rozcieńcz najpierw wodą do ok 75% i dopiero wtedy dodaj soku.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Spirytus rozcieńczany świeżymi sokami.

Post autor: klodek4 »

Calvadosik tak zrobiłem, 80 % destylacik rozcieńczyłem świeżym sokiem z jabłek, po dwóch miesiącach była bajeczka :lol:
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1411
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 519 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Spirytus rozcieńczany świeżymi sokami.

Post autor: mtx »

Ja robiłem na soku z wiśni, pomarańczy, porzeczek (czarnych), żurawiny, jabłek, gruszek i powiem szczerze,
że całkiem miło byłem zaskoczony, spirytus 96% i nic się nie scinało, nie mętniało, ogólnie fajnie to wyszło
i mogę polecić na początek tak robione wódki smakowe, ale później to jednak lepiej zabrać się za nalewki albo
destylować spirytus (ew. wódkę) z dodatkiem świeżych owoców - też wychodzą ciekawe smaki :)

Pozdrawiam :piwo:

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Spirytus rozcieńczany świeżymi sokami.

Post autor: Brzydal »

Następnym razem spróbuj nie więcej jak 70% zalać i porównaj. Stare przepisy nie na darmo mówią o max 70% spirytusie. Gdzieś nawet spotkałem się z nazwą spirytusu aptekarskiego o stężeniu 70%. Spirytus o takim stężeniu nie ścina własności smakowych jak spirytus o mocniejszym stężeniu.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7333
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Spirytus rozcieńczany świeżymi sokami.

Post autor: radius »

Pozwolę sobie zacytować fragment ze strony winiarzy i miodosytników. Co prawda tyczy się on owoców ale i do soków też (moim zdaniem) powinien mieć zastosowanie.
"W większości przypadków stosuje się alkohol ok. 70%. Stężenie takie powoduje dobre rozpuszczenie alkaloidów, glikozydów, żywic, olejków eterycznych, barwników i cukrów. Nie ulegają natomiast rozpuszczeniu gumy, śluzy, ciała koloidalne i niektóre sole pierwiastków zasadowych.
Im bardziej soczyste owoce, tym mocniejszy powinien być alkohol użyty do maceracji. "

W starych przepisach znalazłem nawet zalecane stężenie 60-65%.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

pluton
30
Posty: 49
Rejestracja: środa, 7 kwie 2010, 10:52
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Spirytus rozcieńczany świeżymi sokami.

Post autor: pluton »

Żeby uniknąć ścinania wystarczy wlewać spirytus do soku, bardzo powolutku. 25 ml, wymieszać, kolejne 25 ml, wymieszać ...

Absolutnie rewelacyjny jest sok z granatów: błyskawicznie się 'przegryza', świetnie smakuje. Po 2-3 godzinach można pić.

Dziś już czegoś takiego bym nie przyrządził, bo wolę 'slow food', ale jak ktoś musi awaryjnie coś ukręcić, to sok z granatów może być tym, co trzeba.

pozdrawiam
pluton
Awatar użytkownika

kubusiowy
50
Posty: 70
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 18:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Lublin
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Spirytus rozcieńczany świeżymi sokami.

Post autor: kubusiowy »

Alkohol 70% ma właściwości odkażające, natomiast alkohol 95% jest konserwantem. My chcemy wydobyć z owoców co najlepsze dlatego nalewy powinno się robić z dobroci o mniejszych woltach.
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Spirytus rozcieńczany świeżymi sokami.

Post autor: wiking »

@kubusiowy, podaj jakiś przepis lub cokolwiek nowego, jesteśmy otwarci na nowinki :punk: Nie pisz tego co dzieci już wiedzą, bo to to ci nasz nadworny doradzacz( hmm sam się domyśl kto) powie. :pije:

golaszm
10
Posty: 15
Rejestracja: wtorek, 26 cze 2012, 06:17
Re: Spirytus rozcieńczany świeżymi sokami.

Post autor: golaszm »

Przepraszam, że wrócę do starego wątku, ale chciałbym zapytać czy szanowna brać próbowała może"postarzać" taki rozcieńczony sokiem spirytus w wanience ultradźwiękowej.

Póki co wiem o jednej relacji - spirytus rozrobiony z wodą i sokiem wiśniowym (tenczynek), podobnież z niezłym efektem.

Osobiście próbowałem póki co ze sklepową wódką (nie bijcie, własny produkt w całości mam zaprawiony - 2/3 śliwkami i dębem, 1/3 jałowcem, dębem i odrobiną cukru).
Na 450ml wódki sklepowej dałem 50ml syropu 'czarna porzeczka'. Brzęczałem to w wanience z grubsza godzinę, później trzy dni odpoczywało toto w szafce, po trzech dniach wypiłem.
Szału nie było. Super-przejrzyste nie było. Szczerze mówiąc trudno mi powiedzieć, czy brzęczenie cokolwiek dało.
Dla odmiany dodam, że cukrówka po przepędzeniu na pot stillu, zaprawiona śliwkami i dębem zdecydowanie zyskuje po godzinnym brzęczeniu. Do drinków bardzo dobra.
A na czysto to nie cukier, nie na pot stillu ;)

W ramach ciekawostki dodam jeszcze, że rzeczony sok porzeczkowy ma w składzie soku z porzeczek mniej niż 1%.
Dla dociekliwych dodam, że moja wanienka ma teoretyczną pojemność 700ml (500ml to "wkład bezpieczny", do kreski sugerowanej przez producenta), brzęczy głośno - bynajmniej nie tylko w zakresie ultradźwięków, skoro toto słyszę, a wylewa się z niej przebrzęczony płyn nieszczególnie wygodnie. Najdłuższy program trwa 8 minut, więc 7-8 razy trzeba poprzyciskać guziczki, żeby godzinę przebrzęczało.
Ostatnio zmieniony sobota, 2 mar 2013, 22:44 przez Emiel Regis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: pot stillu, nie still-pocie

iwi160713
1
Posty: 1
Rejestracja: sobota, 2 lip 2016, 14:13
Re: Spirytus rozcieńczany świeżymi sokami.

Post autor: iwi160713 »

Witam.

A jak uratować taki sciety spirytus z sokiem? tylko przez destylacje? czy jak doleje wody i st. sie zmnieszy to on sie wymiesza? :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy smakowe”