Przez ile czasu można przetrzymywać przefermentowany nastaw przed destylacją?

Technologia najprostszych nastawów opartych na cukrze.

Autor tematu
jogobogos
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 11 kwie 2012, 15:15

Post autor: jogobogos »

Witam wszystkich forumowiczów,
Jednym z moich hobby jest akwarystyka, za pomocą "1410" otrzymuję CO2 niezbędne do wzrostu roślin w akwarium, dotychczas wylewałem przefermentowaną zawartość... no ale trochę szkoda, bo to 2-3 litry co tydzień ;)

Czy jest możliwość składowania takiego zacieru "dolewając" go co tydzień np. do gąsiora z rurką fermentacyjną, aby wykorzystać konkretną jego ilość w innym celu niż wylanie?

Dziękuję z góry za pomoc!

arturo278
50
Posty: 67
Rejestracja: piątek, 20 lis 2009, 19:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: psota browar i naleweczka dobra :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Re: Przez ile czasu można przetrzymywać przefermentowany nastaw przed destylacją

Post autor: arturo278 »

Jeśli będziesz zlewał z nad osadu to tak jak wino się przechowa :D.Ja raz zapomniałem o swoim nastawie i tak przestało rok prawie przepuściłem i trunek był przedni bez posmaków.
Kto nie dąży do rzeczy nie możliwych nigdy nich nie osiągnie

Regnar
5
Posty: 7
Rejestracja: środa, 10 sie 2011, 06:43
Podziękował: 5 razy
Re: Przez ile czasu można przetrzymywać przefermentowany nastaw przed destylacją

Post autor: Regnar »

Dokładnie, nastaw może stać i stać bo to w sumie wyjątkowo beznadziejnej jakości ''wino''
MI ponad pół roku stał samiuteńki - bo o nim zapomniałem - efekt taki, że pięknie się sklarował a % z niego jak zawsze wspaniały ;)

Autor tematu
jogobogos
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 11 kwie 2012, 15:15
Re: Przez ile czasu można przetrzymywać przefermentowany nastaw przed destylacją

Post autor: jogobogos »

Mam głupie pytanko :>
Postanowiłem przedestylować odstały zacier, gotował się prawie dwie godziny... wydaje mi się, że wszystko było szczelne, ale nic ciekawego nie poleciało. Jedynie gdy zwiększałem maksymalnie ogień to buzowało na tyle, że po prostu przelewała się woda.
I tutaj mam takie pytanko, czy jeżeli zacier leżał sobie z rurką fermentacyjną w której przez jakiś czas nie było wody (wyparowała) to czy alkohol mógł po prostu wyparować, tak jak paruje niezamknięta butelka wódki ? :O
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Przez ile czasu można przetrzymywać przefermentowany nastaw przed destylacją

Post autor: lesgo58 »

Regnar pisze:...bo to w sumie wyjątkowo beznadziejnej jakości ''wino'' ...
;)
Nieprawda....
Tak smakuje Jantarskoje Igristoje i wiele innych z dolnej półki po dodaniu CO2 - nr 1 na Sylwestrowych stołach... :D :odlot:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

bimbrex
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 10 lis 2012, 23:00
Re: Przez ile czasu można przetrzymywać przefermentowany nastaw przed destylacją

Post autor: bimbrex »

Witam, chciałbym się w sumie podpiąć pod pytanie jogobogosa bo problem mam bardzo podobny:
- zacier po fermentacji tzn. gdy już nie pracował, stał ponad miesiąc w emaliowanym garze z przykrywką.
Destylacja tego zacieru była strasznie trudna - przez ponad 2 godz. przy temp. ok. 85 nie szło nic, odczepiłem deflegmator i gdy zostałem z samą chłodnicą podkręciłem temp. do 90 stopni. Efekt był taki, że z 30 litrów uciągnąłem ok. 3 litrów alkoholu ok. 55% - szło z 6 godzin a więc bida !
Proszę o pomoc: czy to mogła być wina zacieru ????????????????
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Przez ile czasu można przetrzymywać przefermentowany nastaw przed destylacją

Post autor: Emiel Regis »

lazo pisze:przez ponad 2 godz. przy temp. ok. 85 nie szło nic, odczepiłem deflegmator i gdy zostałem z samą chłodnicą podkręciłem temp. do 90 stopni. Efekt był taki, że z 30 litrów uciągnąłem ok. 3 litrów alkoholu ok. 55%
Ileż to już razy przewijało się na forum żeby NIC NIE REGULOWAĆ ZA POMOCĄ TERMOMETRU
Pewnie byś jeszcze sporo wycisnął gdyby nie te manipulacje. Proponuję zacząć od poczytania podstaw, bo ile razy można powtarzać to samo?
lazo pisze:Proszę o pomoc: czy to mogła być wina zacieru ????????????????
Nie, to była Twoja wina.
Do kolegi i przedmówców, którzy nawet nie wiedzą co mają w fermentatorze ale mimo to gotują zawzięcie- KUPCIE SOBIE AEROMETR!
Kosztuje kilka złotych a dzięki temu magicznemu urządzeniu nastanie wreszcie poranek i światło rozproszy mroki...
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

bimbrex
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 10 lis 2012, 23:00
Re: Przez ile czasu można przetrzymywać przefermentowany nastaw przed destylacją

Post autor: bimbrex »

Drogi doświadczony kolego, bardzo dziękuje ci za komentarz ale mam pewne wątpliwości...

- tzn. rozumiem, że dałem ciała, bo w ogóle nie przyłożyłem się do zacieru i faktycznie zakupie z pewnością aerometr i będę pilnował aby zacier destylować dopiero gdy cukromierz będzie pokazywał odpowiednie wartości itd.

- jeśli chodzi natomiast o termometr to już twój komentarz jest trochę nie jasny, uważasz że nie powinienem się kierować jego wskazaniami czy o co biega ????
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Przez ile czasu można przetrzymywać przefermentowany nastaw przed destylacją

Post autor: Emiel Regis »

Dzięki za komplement, mocno zresztą przesadzony :)
Tak, dokładnie o to mi chodzi, termometr Jest tylko do informacji, NIE ROBISZ ABSOLUTNIE NIC WG. JEGO WSKAZAŃ.
Proces regulujesz wyłącznie mocą grzania (zakładam że piszemy o destylacji prostej, a nawet jeśli nie to też źle zrobiłeś)

Ps. O co tu chodzi, zmiana nicka?
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nastawy cukrowe”