Weselny szybkowar

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
ja_marus
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 12 mar 2012, 15:36

Post autor: ja_marus »

Witam, zacnych mocno zaawansowanych i doświadczonych kolegów,

Od początku w prezencie ślubnym otrzymałem (wraz z nową żonką) szybkowar o pojemności 12l. Jako że naczynie zacne, postanowiłem podprowadzić go na swoje potrzeby. Widziałem już na forum różne ciekawe konstrukcje, ale proszę o pomoc
Posiadam kuchenkę elektryczną jednopalnikową o mocy 1,5kV do tego planuję
1. zakup rurki miedzianej o średnicy ??
2. długości ??
3. chłodnica szklana z aledrogo czy z rurki ??
4. jaka dł szklanej z aledrogo, albo ile metrów miedzi nawinąć o średnicy ??
5. wypełnienie sprężynki pryzmatyczne czy zmywaki z lidla ??
6. termometr cyfrowy w kocioł czy przed chłodnicą?

Jeśli "komuś", kto zbyt bardzo nie znudził się czytaniem i zechce udzielić porady pozostanę dozgonnie wdzięczny
koncentraty wina
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: weselny szybkowar

Post autor: pokrec »

1. zakup rurki miedzianej o średnicy ??

27 mm.

2. długości ??

Tak koło metra będzie dobrze.

3 chłodnica szklana z aledrogo czy z rurki ??

Obojętne. Szkło kruche, przy własnej trzeba chwilę popracować, gra tez pewnie cena.

4 jaka dł szklanej z aledrogo, albo ile metrów miedzi nawinąć o średnicy ??

Myślę, że szklana spiralna o dł. 0,5 m (zamocowana pionowo!) wystarczy. Albo ze 2 metry miedzianej zwiniętej tak, żeby Ci pasowało do naczynia, w którym ją będziesz moczył. Możesz zrobić sobie płaszcz do niej z rury PCV z wklejonymi dennicami i króćcami do wody - ale to już robota.

5 wypełnienie sprężynki pryzmatyczne czy zmywaki z lidla ??

Zmywaki z Lidla. Sprężynki w deflegmatorze mijają się z celem, nie zauwazysz róznicy. A Twoja kieszeń (i żona) zauważą.

6 termometr cyfrowy w kocioł czy przed chłodnicą??

Termometr jak już, to przed chłodnicą, ale w przypadku pot - stilla z deflegmatorem, termometr to bajer. Odbierasz i tak na stężenie - póki krople zawierają jeszcze dobroć - odbierasz.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
ja_marus
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 12 mar 2012, 15:36
Re: weselny szybkowar

Post autor: ja_marus »

Fantastycznie kolego, bardzo dziękuję za cenne wskazówki, z pewnością je wykorzystam. Zaciekawił mnie pomysł płaszcza z PCV, gdybyś był uprzejmy jakieś wymiary lub szkic poglądowy, będę zobowiązany.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: weselny szybkowar

Post autor: pokrec »

To tylko mój pomysł, nigdy tego nie robiłem. Musisz wziąc 2 - 3 metry rury miedzianej miękkiej o średnicy 8 - 10 mm, wypełnic ją drobnym, suchym, przesianym przez sitko do herbaty piaskiem, zagnieśc końce (które potem odetniesz po zwinięciu) i nawijasz spiralę na gazrurce 3/4 cala (możesz nawet nawinąć "8-ke" na półcalowej - ja tak robiłem). nawijaj tak, żeby odstęp międzyzwojowy był z grubsza równy połowie średnicy rurki. Zostaw sobie tak po 20 cm prostych odcinków na końcach. To musisz teraz schować w rurce PVC (taka 2 albo 3 - calowa, zalezy do jakiej wejdzie Ci spirala), rozwiązać problem wklejenia zaślepek, zrobienia w nich szczelnych przepustów na rurke miedzianą, wstawienia (wklejenia?) krócców wodnych, etc, etc.
Ale nie wiem, czy rura PCV jest najlepszym rozwiązaniem, trzeba ja kleić (chyba jest jakis klej do tego?), Można zrobić to też z nierdzewki - spawając, ale zwinięcie spirali z rurki KO, to chyba tylko po jej uprzednim SOLIDNYM podgrzaniu w miejscu gięcia.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: weselny szybkowar

Post autor: lesgo58 »

Pozwoliłem sobie ściągnąć pomysł któregoś z kolegów (niech mi wybaczy ale nie pamiętam nicku) i taką aparaturkę stosuję do destylacji nalewek...
Oczywiście szklaną chłodniczkę zastąpiłem podobną do chłodnicy Liebiga.
Zawór bezpieczeństwa lepiej zaślepić,bo on działa pod ciśnieniem i tu nie zdałby się na nic, a raczej powodował ucieczkę par.
Reszta jak podpowiedział @Pokręć...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Autor tematu
ja_marus
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 12 mar 2012, 15:36
Re: weselny szybkowar

Post autor: ja_marus »

OK, mam jasność, raz jeszcze bardzo dziękuję

Posty scalone.

Kolego lesgo58, dokładnie taki sprzęt składam (w końcu początkujący ze mnie psotnik). Rozwiń proszę zasadność zakładania wspomnianej chłodnicy, zyskujemy na mocy, jakości, czy może czas się zmienia?
Na zdjęciu rurka jest bez wypełnienia, czy "upychając" zmywaki trzeba stosować dodatkową siatkę lub inny "środek" zabezpieczający przed wpadaniem do gara??
Ostatnio zmieniony piątek, 16 mar 2012, 09:42 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: weselny szybkowar

Post autor: pokrec »

Zmywaki tak się upycha, żeby sie trzymały własnym tarciem o ścianki rury. Nic nie bój, nie wypadną. Nie z rury "27-ki".
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

szczurek.g
50
Posty: 71
Rejestracja: niedziela, 28 sie 2011, 20:35
Krótko o sobie: Absolwent UP WTD
Ulubiony Alkohol: Bimberek
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: weselny szybkowar

Post autor: szczurek.g »

Jeśli to jedyny szybkowar to raczej przyda się prędzej do żeberek (lubię je). :)

Do pędzenia nowy albo coś o większej wydajności - kegi są fajne. :)
Ostatnio zmieniony piątek, 16 mar 2012, 09:44 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: styl

Autor tematu
ja_marus
2
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 12 mar 2012, 15:36
Re: weselny szybkowar

Post autor: ja_marus »

Kegi są fajne, na większą skalę, na wyższy stopień wtajemniczenia, etc, a ja mały zwykły robaczek póki co próbuję się wkręcić na małym sprzęcie, a jeśli wejdę w rytm i delikatnie zgłębię tajniki "owej magii", to wówczas któż to wie...może sam "poseł" pozwoli mi uścisnąć dłoń. :respect:
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Weselny szybkowar

Post autor: lesgo58 »

Ta szklana rurka to chłodnica.Ona oprócz schłodzenia destylatu nic nie wnosi do mocy ani jakości.Ja mam jak wspomniałem chłodnicę z rurki miedzianej.Jeśli chodzi o wypełnienie to nie stosuję żadnego gdyż ten aparacik służy mi do destylacji resztek po nalewkowych tj . owoców ,ziół itp. Zamiast wyrzucać je do śmieci.Odzyskujemy w ten sposób smaczne (w zależności od składu resztek - trzeba uważać bo niektóre składniki nie bardzo się "lubią" i potrafią popsuć smak) wódki smakowe.
Ty jeśli będziesz destylował nastawy to aby uzyskać dobre wódki kolumne wypełnij zmywakami.One to dodatkowo oczyszczą ci destylat.Po prostu zmywaki te robią tą samą robotę co w zwykłych pot-stillach odstojniki, a nawet lepiej (trzeba uważać na ich gęstość jeśli zależy Ci na posmaku czy zapaszku nastawu).
Jeśli złożysz i przedestylujesz po raz pierwszy to szybko załapiesz o co chodzi.A reszta to już tylko praktyka.
Aha jeszcze jedno spirytusu z tego nie otrzymasz .Na tym możesz celować w tzw."owocówki" lub wódki smakowe.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Weselny szybkowar

Post autor: szwistaq »

A ja namawiam do termometru przed chłodnica przy pot stillu. Jechałem tak pół roku, a jak masz termometr to alkoholomierz możesz odłożyc na półkę, bo dokładnie będziesz wiedział jakiej mocy aktualnie opary przechodzą przez chłodnice i możesz się bawić mocą grzania by przeciągać lub przyspieszać proces pędzenia i bawić się mocą destylatu. Dodatkowo takie doświadczenie pozwala zrozumieć lepiej procesy zachodzące podczas pędzenia oraz ułatwia potem zabawę przy poszukiwaniu mocniejszych trunków.

Termometr to nie bajer, lecz doskonałe i dokładne urządzenie, o wiele praktyczniejsze od alkoholomierza, tylko trzeba się na nim poznać :) Bajer to papuga, a termometr przy pot stilu to jej cyfrowy odpowiednik. Polecam wyszukać lub zrobić własne krzywe temperatur do mocy destylatu a już wszystko bedzie jasne :piwo:
Obrazek
Awatar użytkownika

96volt
30
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 15:26
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Weselny szybkowar

Post autor: 96volt »

Taka jest naturalna kolej rzeczy, że zaczyna się od małych garnków, szybkowarów, a w miarę naturalnego rozwoju robi coraz lepsze konstrukcje.Ważne aby pilnować z jakich materiałów budujemy. Nie oszczędzać na wypełnieniu i wysokości, a pojemność każdemu według potrzeb - może być 12, albo 120 litrów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”