Wypływająca gorąca woda z chłodnicy

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
eldorado53
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 22 wrz 2011, 16:07

Post autor: eldorado53 »

Witam
Mam pytanie.Skompletowalem zestaw z kega po pepsi z grzałką od czajnika elektrycznego i chłodnicy z biowinu.Niestety jeszcze nie mam regulatora mocy,ale w niedługim czasie to powinno sie zmienic.Wcześniejszy właściciel kega psocił bez,wiec i ja postanowiłem spróbować.Na początek wstawiłem wodę do destylacji żeby wszystko sprawdzić,ale po zagotowaniu sie wody,z chłodnicy zaczeła lecieć gorąca woda destylowana.I tu moje pytanie:czy to normalne?Czy może mam za słabą chłdnice?

Pozdrawiam
Eldorado
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Wypływająca gorąca woda z chłodnicy

Post autor: pokrec »

Zasadniczo z chłodnicy w pot-stillu powinien lecieć zimny destylat, no, dopuszczalny jest ciepły. Po prostu masz za słabą chłodnicę do tej mocy przy destylowanej wodzie. Albo musisz zwiększyc przepływ wody chłodzącej, albo wziąc większą chłodnice, albo podłaczyć szeregowo za Twoją chłodnicą - jeszcze jedną taką (i połaczyć obiegi wodne tez szeregowo).
Gdybyś destylował np. etanol, to jest nadzieja, bo on ma ciepło parowania sporo mniejsze od wody i do niego ta chłodnica może wystarczyć.
Ciepły destylat nie jest problemem - byle nie parujący, bo to może być juz niebezpieczne - jak za dużo par się pozbiera, to najpierw Cię ulula az miło a potem mała iskra np. w elektryce i mamy notke w "Fakcie", jak to bimbrownica wysadziła mieszkanie i bimbrownika w powietrze.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wypływająca gorąca woda z chłodnicy

Post autor: szwistaq »

Nie ma co koledze mówić, że ma za słabą chłodnicę, dopóki nie przedestyluję nastawu. Tak jak powiedziałeś, temperatura par wody w chłodnicy jest dużo wyższa od temperatury par alkoholu. To co jest gorącą wodą kapiącą z chłodnicy może być letnim destylatem :). Na pewno regulator pomoże, bo podejrzewam, że kapało dosyć żwawo więc z jego pomocą możesz sobie zmieniać prędkości odbioru a przy okazji temperaturę. destylatu.

A czy chłodziwo, czyli woda, wypływała gorąca czy chłodna? Może faktycznie za słoba kranik odkręciłeś?

Daj jakieś zdjęcia to zobaczymy jak to wygląda.
Obrazek

Autor tematu
eldorado53
5
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 22 wrz 2011, 16:07
Re: Wypływająca gorąca woda z chłodnicy

Post autor: eldorado53 »

Witam.
Jednak chłodnica słaba w stosunku do mocy grzałki w kegu (wypływał parujący destylat). Zakupiłem już regulator mocy do złożenia, więc tylko polutować i jazda :punk:
Jak to nic nie da to drugą chłodnice jakąś będę musiał zamontować. I do tego pytanie: czy jako następna chłodnica może być z wężem silikonowym w środku zamiast np. miedzianego?A i jeszcze jedno pytanie: czy deflegmator obniża temp. par wylatujących z kotła?
Zdjęcia sprzętu wrzucę jak już złoże go do końca, bo teraz słabo troszkę wgląda :cry:

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sobota, 18 lut 2012, 16:27 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: kosmetyka
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Wypływająca gorąca woda z chłodnicy

Post autor: radius »

czy jako następna chłodnica może być z wężem silikonowym w środku zamiast np. miedzianego?
Nie kombinuj :o Porównaj przewodność cieplną silikonu i miedzi, a sam odpowiesz sobie na to pytanie :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

mossini
30
Posty: 44
Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 17:40
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Wypływająca gorąca woda z chłodnicy

Post autor: mossini »

@eldorado53
Pochwal się jak podłączyłeś chłodnice? Gdzie wpływa?
Zimna woda powinna być podłączona do króćca od strony wylotu destylatu tzn. przeciwprądowo.
Kolumna: LM/VM, fi60, 130cm, Keg:30, 2kW+1,5kW, sprężynki, wziernik, SpirMaster

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Wypływająca gorąca woda z chłodnicy

Post autor: we125 »

Ja używam chłodnicy szklanej i jest ok w moim układzie ale chłodnica miedziana Jest nieporównywalnie wydajniejsza gdybym miał podłączyć pd kran to zdecydowanie wybrał bym miedzianą ze względu na jej wydajność.
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wypływająca gorąca woda z chłodnicy

Post autor: szwistaq »

@eldorado53 Jakiej długości masz chłodnicę? Może zwiększ przepływ wody?
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”