Wybór KEGa?

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.

Autor tematu
Grzecki
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 25 sty 2012, 20:51

Post autor: Grzecki »

Witam,

Chciałbym zakupić kega do destylacji, standardowe po polskich piwach są dość drogie >150zł, znalazłem jednak coś takiego za 100zł - http://allegro.pl/show_item.php?item=2069727221 występują w pojemnościach 30 i 50 litrów, 30l by mi spokojnie starczyło, grzał będę na palniku gazowym. Pewnie otulinę trzeba będzie zdrapać - przynajmniej z samego spodu, czy warto to kupować? Posiada może ktoś? Może lepszym wyjściem keg po pepsi/coli, są po 100zł, chociaż w tym przypadku to tylko 19l.
Pozdrawiam
promocja
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Wybór KEGa?

Post autor: Zygmunt »

Jak chcesz grzać na gazie, to keg w gumie to średni pomysł. Przy grzałkach się sprawdza, ale do gazu trzeba zedrzeć otulinę. A pod otuliną keg jest jajowaty, więc trzeba dorobić mu nóżki. No i jej zdjęcie wcale nie jest takie proste...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
Grzecki
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 25 sty 2012, 20:51
Re: Wybór KEGa?

Post autor: Grzecki »

Zygmunt pisze:Jak chcesz grzać na gazie, to keg w gumie to średni pomysł. Przy grzałkach się sprawdza, ale do gazu trzeba zedrzeć otulinę. A pod otuliną keg jest jajowaty, więc trzeba dorobić mu nóżki. No i jej zdjęcie wcale nie jest takie proste...
Znalazłem na innej aukcji coś takiego - http://allegro.pl/keg-30l-i2068111858.html z tego co widzę, dno jest płaskie, ze zdarciem gumy raczej nie powinno być większego problemu - posiadam odpowiedni sprzęt. Cena zachęcająca więc, jeśli to kwestia zdjęcia gumy i nie ma innego haczyka to jestem skłonny go zakupić. Rozumiem też że te kegi są ze stali nierdzewnej? ;]
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Wybór KEGa?

Post autor: klodek4 »

A gdyby tak tą otulinę wypalić.....myślę sobie.

Autor tematu
Grzecki
2
Posty: 3
Rejestracja: środa, 25 sty 2012, 20:51
Re: Wybór KEGa?

Post autor: Grzecki »

klodek4 pisze:A gdyby tak tą otulinę wypalić.....myślę sobie.
Myślę że dałoby radę ją też zedrzeć - z wypalaniem to jednak trochę smrodu by było, chociaż jak ktoś ma warunki :) Wiertarka, na nią druciak z 15 min roboty i powiedzmy spód i te 20cm ponad by wystarczało by na palnik postawić. Tutaj koleś sprzedaje w połowie bez otuliny http://allegro.pl/keg-30l-i2068111858.html tak więc jak widać to nie problem, a cena prawdę mówiąc, zachęcająca :]
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Wybór KEGa?

Post autor: wolan »

ze zdarciem gumy nie jest tak łatwo jak by mogło się wydawać. Zdzierałem taką gumę z pepsikega jakiś czas temu. Grzałem opalarką trochę odskakiwała i dawało radę, bawiłem się też szlifierką z papierem 16. Powiem szczerze wrzuć sobie grzałkę, będzie taniej efektywniej a przede wszystkim bezpieczniej. Mniejsze straty ciepła, wyższą kolumnę można zrobić, same plusy.

Pozdrawiam
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Wybór KEGa?

Post autor: mtx »

Witam.

Tak sobie czytam i się zastanawiam... Nie łatwiej było by się przejść na jakiś pobliski skup złomu i tam poszukać odpowiedniego kega?
Cena około 100zł za 30L nie trzeba się bawić z "obieraniem" z gumy, przesyłką i transportem, a keg można sobie samemu wybrać...

Pozdrawiam :piwo:
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Wybór KEGa?

Post autor: Partyzant »

Ja kupiłem na złomie, a ten z gumą to używał bym jako fermentator. Jeśli chodzi o zdarcie gumy to fleksik i szczotka druciana, wiertarka morze być za słaba.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Wybór KEGa?

Post autor: mtx »

Teoretycznie flex ze szczotką powinien dać radę ale to może zależeć od grubości tej gumowej powłoki na zdjęciu w allegro.
Wygląda na około 10mm, flex ma średnie obroty 10000/min więc szczotka nam się dobrze zagrzeje i zacznie topić gume, co za tym idzie szybko się "zapcha" i nic z tego nie wyjdzie poza smrodem palonej gumy i ładnym szarym dymem. ;)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Wybór KEGa?

Post autor: Zygmunt »

Na ściankach guma nie przekracza 5mm. W niektórych kegach da się odrywać "płachtami". Pomaga nagrzanie kega- przez np. wlanie wrzątku do środka.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Wybór KEGa?

Post autor: mtx »

Jeśli dało by radę, to po prostu oderwać. To było by ok. Można się z tym pobawić, ale mówiąc szczerze, to czy warto to robić?
Czy nie lepiej kupić "normalny" keg - nie ma tyle zachodu i ładniej wygląda ;)
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Wybór KEGa?

Post autor: Partyzant »

Ostateczna rada to ognisko a potem wyczyścić. Jednak stracony czas a później prąd to nie pyli się.
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”