Buduję mini stilla LM!

Pomysły na destylatory - do konsultacji.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy

Post autor: Lootzek »

Ogólnie - trzymaj się schematu. Projekt jest dobry i sprawdzony, jedyna modyfikacja jaką warto wprowadzić, to przeniesienie termometru prowadzącego proces w okolice 10 półki teoretycznej, a nie kilkanaście cm pod głowicą. Jakby coś, pisz PW :)
alembiki

cyqor
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 20 maja 2015, 19:52
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: cyqor »

Czy taka rurka fi8 nada się na chłodnicę wewnętrzną ?
http://allegro.pl/rurka-rura-miedziana- ... 42076.html

Grubość ścianki około 1mm. Jest to rurka miedziana do układów paliwowych, hamulcowych więc myślę że nie powinno być problemu z jej formowaniem. Autor tematu równierz ma fi8 w chłodnicy więc myślę że się nada.

Radius na jaką rurkę nawijałeś chłodnicę ? Chodzi mi na jakim fi zawijałeś te fi8? Na fi22?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 22 cze 2015, 09:37 przez cyqor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

Nada się, jak najbardziej :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Lootzek »

Tylko pamiętaj o wypełnieniu rurki drobnym, suchym piaskiem albo np. solą zanim zaczniesz skręcać skraplacz :)

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: aronia »

Miedź fajna rzecz... Aczkolwiek jak miałbym zamawiać to wybrałbym karbowaną DN8 - łatwiej skręcić, powierzchnia większa, cieńsza ścianka, może i współczynnik niższy, ale z jakiegoś powodu teraz skraplacze robi się zazwyczaj z rurki karbowanej.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

aronia pisze: z jakiegoś powodu teraz skraplacze robi się zazwyczaj z rurki karbowanej.
Bo bez żadnych narzędzi i wypełniania rurki, w spiralę może ją skręcić w silnych łapkach, nawet 10 letni szczawik :mrgreen:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

cyqor
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 20 maja 2015, 19:52
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: cyqor »

Ja akurat wolę rurkę miedzianą bo wystarczy w tym przypadku przylutować ją do mufy i spokój, a z karbowaną to trzeba już trochę pokombionwać jak zrobić połączenie żeby przeszło przez mufe etc.

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: boxer1981228 »

cyqor pisze:Ja akurat wolę rurkę miedzianą bo wystarczy w tym przypadku przylutować ją do mufy i spokój, a z karbowaną to trzeba już trochę pokombionwać jak zrobić połączenie żeby przeszło przez mufe etc.
Przy karbowanej nic nie trzeba lutować. Skręcasz zakładasz złączki skręcasz i po sprawie.
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: HomoChemicus »

Bierzesz rurkę karbowaną (np. http://karbowane.pl/rura-karbowana-dn-1 ... -p-14.html ) nakładasz nakrętkę (np. http://karbowane.pl/nakretka-rury-karbo ... 2-p-2.html ) nakładasz pierścień (np. http://karbowane.pl/pierscien-rury-karb ... -p-86.html ) i przykręcasz do czego ci się podoba. Więc w czym problem?
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1311
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: ramzol »

Miedziana trzeba wypełnić i sporo się namęczyć bez warsztatu/zaplecza. Karbowaną można w tramwaju zwinąć na kolanie. Ma większą powierzchnie, i co najważniejsze nie załamuje się (do miedzianej trzeba drobnego równomiernego wypełnienia).
Zamykając kapą na końcu skraplacza/głowicy pamiętaj o odpowietrzeniu. A bez kapy też da radę tylko ćmy wpadają :lol:
Mini still dobry wybór :ok: jak na początek przygody.
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.

logitech55
30
Posty: 45
Rejestracja: wtorek, 2 wrz 2014, 20:22
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 2 razy
Kontakt:
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: logitech55 »

Witam. Chciałbym zacząć budowę kolumny LM i jeśli warto to również VM (na początku raczej będzie samo LM a to drugie zaślepione korkiem).

Psoćić :D bym chciał spirytus na wódeczkę, wina i różne owocowe (np śliwowicę).
U mnie w okolicy mają max rurę miedzianą 35 mm czy taka rura wystarczy? Czy muszę kupić koniecznie 42 mm. Zbiornikiem raczej będzie szybkowar o pojemności ok 15 - 17 litrów.
Głowicę chciałbym wykonać według naszego kolegi http://alkohole-domowe.com/forum/buduje ... 89-10.html

Jakiej długości będę potrzebował rurę na kolumnę? i jakiej długości i średnicy na skraplacz
Sprzedam jajka przepiórcze. tel. 505 334 077 , logitech55pawel@amorki.pl

łukasz40
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 19 paź 2015, 14:19
Podziękował: 29 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: łukasz40 »

Cześć, witajcie, dzień dobry wieczór :poklon;
Mam pytanie do praktyków (odpowiedzi teoretyków :!: , osób które nie posiadają :!: , nie pracowały na takiej kolumnie :!: , którym się coś wydaje, ale same tego nie sprawdziły z góry dziękuję :!: - nie interesują mnie teoretyczne, wymyślone wypowiedzi).
Mianowicie chodzi mi o wymiar skraplacza, postanowiłem się tym zająć, więc zasypałem 8mm rurkę piaskiem, zrobiłem sobie urządzenie do zwijania rurki i bez problemu zwinąłem potrzebną spiralę, ale teraz się zastanawiam nad jej wymiarem...
Sam jej rozmiar nie jest jakoś specjalnie wielki, długość-24cm i średnica 35mm w czym jest 21 zwojów ( nawijałem na rurce 19mm) - czy taka spirala wystarczy w kolumnie fi42mm? Czy nie jest za mała, a może za duża?

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: boxer1981228 »

łukasz40 pisze:(odpowiedzi teoretyków , osób które nie posiadają , nie pracowały na takiej kolumnie , którym się coś wydaje, ale same tego nie sprawdziły z góry dziękuję - nie interesują mnie teoretyczne, wymyślone wypowiedzi).
Chętnie bym Ci odpowiedział ale wiesz co po takim tekście to pocałuj mnie w :dupa: To że ktoś nie posiadał mini stilla nie znaczy że nie ma pojęcia w temacie. Ale skoro jesteś takim praktykiem to zamiast się pytać to odpal kolumnę i sprawdź sobie sam czy taki skraplacz wyrobi w Twoim MS.

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: wawaldek11 »

Łukasz aby coś Ci podpowiedzieć musiałbym zadać kilka pytań teoretycznych. A tego nie chcesz....
Pozdrawiam,
Waldek

łukasz40
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 19 paź 2015, 14:19
Podziękował: 29 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: łukasz40 »

Ale skoro jesteś takim praktykiem to zamiast się pytać to odpal kolumnę i sprawdź sobie sam czy taki skraplacz wyrobi w Twoim MS.
Wiesz co, to chyba najlepszy sposób, dokończę więc budowę kolumny i sam to sprawdzę, oszczędzę sobie dzięki temu takich wypowiedzi jak Twoja...

Pozdrawiam :piwo:

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: boxer1981228 »

Podejście pierwsza klasa, popełniaj błędy i wyciągaj wnioski :klaszcze: . Zrób i przetestój, jak byś się choć troszkę wysilił to tematów i zdjęć jak i filmów miedzianego skraplacza jest od groma. Szukajka nie gryzie a i google też dobrze działa.

łukasz40
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 19 paź 2015, 14:19
Podziękował: 29 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: łukasz40 »

@boxer1981228 Wiesz co, nie traktuj mnie jak ignoranta i lenia, nie jestem na forum od wczoraj, czytałem dużo na temat który mnie interesuje i większość informacji przyswoiłem i nie mam najmniejszego problemu z samodzielnym wykonaniem kolumny, mam duże zaplecze maszynowe/sprzętowe i finansowe więc śmiało mogę się bawić w miedź i niepowodzenia, moje pytanie tyczyło się samego skraplacza o którym pisało kilka osób, że zwinęli z takiej rurki 12-15 zwojów, ja natomiast się rozpędziłem i zwinąłem 21 zwojów i o to pytanie się za przeproszeniem "rozbiło gówno na atomy". Jeśli nie masz nic sensownego do napisania, lub nie chcesz napisać bo poczułeś się urażony, to nie pisz nic, nie zapychaj serwera spamem który i tak ani mnie, ani nikomu innemu w niczym nie pomaga - ot i wszystko w temacie.

A moderatorów proszę o usunięcie za dwa dni tego mojego pytania co by pierdołami nie zaśmiecać forum.

Pozdrawiam serdecznie :piwo:
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

łukasz40 pisze:długość-24cm i średnica 35mm w czym jest 21 zwojów. Czy taka spirala wystarczy w kolumnie fi42mm?
Masz odpowiedź praktyka - aż nadto ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

łukasz40
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 19 paź 2015, 14:19
Podziękował: 29 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: łukasz40 »

I za taką odpowiedź jak najbardziej dziękuję, krótka, konkretna i w 100% wyczerpuje meritum pytania.
Pytanie dodatkowe, czy będzie jeszcze można u Ciebie na allegro kupić nypel mosiężny pasujący pod gwint kega i ruręfi42mm?

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: boxer1981228 »

łukasz40 pisze:Mam pytanie do praktyków (odpowiedzi teoretyków , osób które nie posiadają , nie pracowały na takiej kolumnie , którym się coś wydaje, ale same tego nie sprawdziły z góry dziękuję - nie interesują mnie teoretyczne, wymyślone wypowiedzi).


Przeczytaj to i jeszcze raz się zastanòw co napisałeś. Prosisz o pomoc ale odrazu zakładasz że osoby, które nie miały lub mają takiego o to MS nie będą miały pojęcia czy skraplacz się nadaje. To powiem Ci jeseś w błędzie ;)
łukasz40 pisze:moje pytanie tyczyło się samego skraplacza o którym pisało kilka osób, że zwinęli z takiej rurki 12-15 zwojów, ja natomiast się rozpędziłem i zwinąłem 21
To po co pytałeś skoro znałeś odpowiedź???

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: eldier »

Mój też niech idzie do koszta za kilka dni :D

@boxer no jak to po co? No skoro 12-15 daje rade, to wątpliwe jest czy 21 też da radę :hahaha:

A odnośnie teoretyków, to nieskromnie mówiąc pomogłem wielu osobom nie prowadząc ani jednej rektyfikacji :smiech: Jedynie wiedza zaczytana, zasłyszana i trochę własnego pomyślunku :ok:

łukasz40
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 19 paź 2015, 14:19
Podziękował: 29 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: łukasz40 »

Oj boxer, boxer chcesz na siłę się klócić? Po co? Co Ci to da? No, ale jak chcesz to jedziem...
Prosisz o pomoc ale odrazu zakładasz że osoby, które nie miały lub mają takiego o to MS nie będą miały pojęcia czy skraplacz się nadaje.
Tak zakładam i to w pełni śwaidomie, że osoby które nie miały takiego sprzętu mogą nie wiedzieć jak on działa, jak pracuje, co potrzeba do stabilnej pracy na nim. To dość proste - w końcu skąd możesz wiedzieć jak pracuje/działa coś czego nie miałeś, nie testowałeś, nie pracowałeś na tym... Czy to jest takie trudne do zrozumienia?
To po co pytałeś skoro znałeś odpowiedź???
No właśnie w tym problem, bo nie znam odpowiedzi, dlatego pytam czy te 21 zwojów nie będzie czasem za dużo przy takim skraplaczu, skoro inni piszą o 12-15 zwojach.

Poza tym jak dalej mam się czepiać, to polecam doszkolenie się w kierunku naszej gramatyki bo zdrowo kulejesz kolego, i to, że mieszkasz na wyspach nie zwalnia Cię z poprawnego używania naszego ojczystego języka...
Przeczytaj to, i jeszcze raz się zastanòw co napisałeś. Prosisz o pomoc, ale odrazu zakładasz, że osoby, które nie miały, lub (nie) mają takiego o to MS nie będą miały pojęcia czy skraplacz się nadaje. To powiem Ci jesteś w błędzie ;)
eldier pisze:A odnośnie teoretyków, to nieskromnie mówiąc pomogłem wielu osobom nie prowadząc ani jednej rektyfikacji :smiech: Jedynie wiedza zaczytana, zasłyszana i trochę własnego pomyślunku :ok:

No to samo o Tobie świadczy, polecasz, tłumaczysz coś o czym faktycznie nie masz pojęcia

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: boxer1981228 »

Nie Tobie oceniać poziom mojego wykształcenia ale dziękuję że powstawiałeś przecinki w odpowiednie miejsca, możesz się teraz starać o posadę moderator. Teraz mój post może będzie dla Ciebie bardziej zrozumiały. Skoro nie widzisz w czym był problem to ja nie mam więcej pytań do Ciebie i powodzenia w dalszej budowie. Zapewne wszyscy teoretycy będą Ci bardzo chętnie pomagać.

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: łmarko »

Wtrącając się, to są ludzie o takim nicku jak łukasz i chyba skorpion , którzy na czacie tak samo się odzywają jak tu z pytaniem.
Są ignoranci i złośliwi , którzy wszystko wiedzą , a zapisali się pod koniec roku 2015.
Typowi :krzycze:
Należy ich ignorować .
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Lootzek »

Koledzy.. Zbastujcie. Z jednej strony niespecjalnie dziwię się łukasz40, bo fora w internecie pełne są porad w stylu "kolega dziadka szwagra widział u kogoś i opowiadał" z drugiej sam trochę źle sformułował pytanie, bo jednoznacznie wynika z niego wątpliwość czy 21 zwojów wystarczy, z drugiej wie że 12-15 już tak ;)
Co do stanu wiedzy eldiera, akurat mogą być nietrafione zarzuty, bo sam wyciągnąłem z forum tyle wiedzy nt. rektyfikacji i korzystania z kolumny, że kiedy w domu wreszcie takowa nastała, jej obsługa okazała się formalnością i zacząłem od etapu badania niuansów pracy na niej. Z drugiej strony jest niestety mnóstwo postów pisanych przez posiadaczy sprzętu, z których wynika że nie mają pojęcia co, czemu i kiedy się w nim dzieje...

eldier
750
Posty: 751
Rejestracja: wtorek, 29 kwie 2014, 23:12
Podziękował: 114 razy
Otrzymał podziękowanie: 158 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: eldier »

@łukasz40
Co brakło argumentów to zacząłeś czepiać się gramatyki? Typowe...

A odnośnie:
łukasz40 pisze: No to samo o Tobie świadczy, polecasz, tłumaczysz coś o czym faktycznie nie masz pojęcia
Powiedz to wszystkim tym którym pomogłem i wiesz co, o dziwo moje rady raczej pomagały, ale to może tylko trochę szczęścia :smiech:

Ale teraz z innej beczki, pomyśl o lekarzu, który ma po raz pierwszy styczność z jakąś chorobą, to co terapie najpierw na sobie ma przetestować, bo czytał tylko o niej w książkach? No bo "faktycznie nie ma o tym pojęcia"? Ale nie lekarz chętnie poigra sobie z ludzkim zdrowiem albo nawet życiem, bo nie dość, że stosuje terapie to jeszcze tłumaczy choremu co i dlaczego, chociaż "faktycznie nie ma o tym pojęcia"...

A więc następnym razem zanim coś napiszesz to się zastanów :)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

JAROCE
20
Posty: 27
Rejestracja: piątek, 30 gru 2016, 10:45
Krótko o sobie: I am who I am
Ulubiony Alkohol: taki co głowa nie boli po nim
Lokalizacja: Sosnowiec
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: JAROCE »

Trochę odkopię temat.
Mam pytanie do autora tematu. Tak się składa, że jestem od dziś w posiadaniu rury miedzianej fi 42 o długości 160 cm.
Czy przy tej wysokości wystarczy mi 15 zwojów fi 8 spirali czy dla bezpieczeństwa zrobić 20?
Rozumiem , że głowicę muszę umieścić zaraz pod spiralą bez jakichkolwiek większych odstępów?
Czy w przypadku wypełnienie ze zmywaków termometr też umieścić 12-15 cm przed końcem wypełnienia ?
Czy zamiast zmywaków mogę zastosować sprężynki pryzmatyczne z KO?
Domniemam, że przy zastosowaniu sprężynek montaż portu termometru będzie w innym miejscu?
Na jednym ze zdjęć widać blaszki półokrągłe z czego jedna posiada taki wypust który widać, że jest wyprofilowany. Czy to jest pólka która jest wyżej a ten profil po to aby destylat spływał po nim na tą niższą półkę?

Przepraszam, że tyle pytań ale skoro mam już taką rurę to grzechem by było nie spróbować zbudować takiej kolumny dla własnych doświadczeń.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

JAROCE pisze:Czy przy tej wysokości wystarczy mi 15 zwojów fi 8 spirali
Wystarczy :ok:
JAROCE pisze:Rozumiem , że głowicę muszę umieścić zaraz pod spiralą bez jakichkolwiek większych odstępów?
Tak. Odstęp 1-2 cm będzie w sam raz.
JAROCE pisze:Czy w przypadku wypełnienie ze zmywaków termometr też umieścić 12-15 cm przed końcem wypełnienia ?
Przy takiej długości rury, montuj dwa termometry. Ten od góry ok. 20 cm poniżej głowicy, dolny - 30 cm od dołu rury.
JAROCE pisze:Czy zamiast zmywaków mogę zastosować sprężynki pryzmatyczne z KO?
Oczywiście.
JAROCE pisze:Domniemam, że przy zastosowaniu sprężynek montaż portu termometru będzie w innym miejscu?
Górny tak, jak pisałem, dolny może być ok. 20- 25 cm.
JAROCE pisze:
Na jednym ze zdjęć widać blaszki półokrągłe z czego jedna posiada taki wypust który widać, że jest wyprofilowany. Czy to jest pólka która jest wyżej a ten profil po to aby destylat spływał po nim na tą niższą półkę?
Ta blaszka z wypustem to jest dolna półka a wypust kieruje flegmę na środek wypełnienia.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

JAROCE
20
Posty: 27
Rejestracja: piątek, 30 gru 2016, 10:45
Krótko o sobie: I am who I am
Ulubiony Alkohol: taki co głowa nie boli po nim
Lokalizacja: Sosnowiec
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: JAROCE »

Ok, dzięki za info.
Powiedz mi jeszcze tylko czy ten 1-2 cm między głowicą a spiralą to odległość pomiędzy dolnym zawinięciem spirali a grzybkiem w głowicy ?
Zastanawiam się też nad zastosowaniem sprężynek z miedzi skoro kolumna jest z tego materiału. Mam co prawda trochę cieniutkiej blaszki i mogę pociąć w drobne, krótkie paseczki ale czy to ma sens?
Zmywaki czy SP z KO to rozumiem ale co do Cu nie za bardzo tym bardziej, że nawet spirala będzie z miedzi.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

JAROCE pisze:czy ten 1-2 cm między głowicą a spiralą to odległość pomiędzy dolnym zawinięciem spirali a grzybkiem w głowicy ?
Tak.
JAROCE pisze:Zastanawiam się też nad zastosowaniem sprężynek z miedzi skoro kolumna jest z tego materiału.
Nie ma takiej potrzeby. Użyj w ich miejsce sprężynek KO, poprawi to osiągi kolumny :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

JAROCE
20
Posty: 27
Rejestracja: piątek, 30 gru 2016, 10:45
Krótko o sobie: I am who I am
Ulubiony Alkohol: taki co głowa nie boli po nim
Lokalizacja: Sosnowiec
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: JAROCE »

Dziękuję za info. Mam nadzieję, że budowa głowicy nie sprawi mi większego problemu. Otwory przez które para będzie się przemieszczać ku górze chcę wykonać wiertłem fi 8 w ilości 5-6 szt. Natomiast otwory do powrotu w kierunku kega myślę wykonać wiertłem fi 6 w ilości 7-8 szt.
Czy te średnice oraz ilości otworów będą odpowiednie?

Mam też dodatkowo pytanie tzn. czy jeżeli wlutuje rurkę ok. 10 cm poniżej głowicy i do niej podłączę chłodnicę Liebiga to taki system obniżonego odbioru zda egzamin?

Jeżeli coś popierniczyłem proszę o poprawę i wyrozumiałość.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

Otworki do przelotu par - ok. Do odpływu refluksu wystarczą 3 szt. fi 6.
Co do OO, to zapomniałeś chyba o zaworku do regulacji. Rurka fi 10 może być ciut za mała, chociaż takiej średnicy nigdy nie sprawdziłem, więc wypowiadam się tylko teoretycznie ;) Ja robiłem na rurce fi 15.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: robert4you »

Na normalnej kolumnie fi8 działa - oczywiście to średnica wewnętrzna. No a to to właściwie też normalna kolumna.
************************************************************************
Awatar użytkownika

JAROCE
20
Posty: 27
Rejestracja: piątek, 30 gru 2016, 10:45
Krótko o sobie: I am who I am
Ulubiony Alkohol: taki co głowa nie boli po nim
Lokalizacja: Sosnowiec
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: JAROCE »

O zaworku do regulacji przy obniżony odbiorze pamiętam nie zapomniałem. Raczej chciałem wiedzieć, czy obniżenie o te 10 cm będzie wystarczające. Do kolumny będę chciał wlutować mosiężną mufę , nypel lub coś do czego przykręcę zawór odbioru a następnie chłodnica. Wszystko chcę robić tak aby rurką fi 15 to połączyć.
Czy jeżeli zrobię chłodnicę z rurki fi 15 z kołnierzem z rurki fi 22 wystarczy do schłodzenia ?
Awatar użytkownika

robert4you
950
Posty: 951
Rejestracja: środa, 30 mar 2016, 18:43
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 134 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: robert4you »

Ja tak mam ok 55 cm - hula aż miło.
************************************************************************
Awatar użytkownika

mistrzkaskader
10
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 18:04
Krótko o sobie: Mistrz Kaskader Człowiek Mucha
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: mistrzkaskader »

Na wstępie chciałbym się przywitać.
Po znalezieniu pomysłu na nową pasję chciałbym zrobić swoją pierwszą kolumnę :), wybór padła na coś na wzór kolumny kolegi Radiusa, oczywiście z miedzi gdyż nie mam dostępu do tiga, a zrobienie czegoś samego od podstaw na pewno daje większą frajdę niż kupno gotowca. I tu mam pytanie czy warto pchać się w rurę 54mm czy wystarczy 42. Ilości przerabianego towaru na własny użytek a, że problemu z gorzałą nie mam (chyba) więc na razie ilości nie za duże. Będzie to stało na zbiorniku 30l. Jeśli już 54 to głowica w środku na jaką redukcję, bo znalazłem 54/28 jak i 54/35? Wolałbym 42 bo sporo tańsze i łatwiej dostępne, lecz jeśli miałbym się męczyć....... Proszę o radę.
Awatar użytkownika

Autor tematu
radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: radius »

Odpowiem ci krótko :)
Z kolumny 42, uzyskasz wydajność maksymalnie 0,8 - 0,9 l/h
Z kolumny 54 uzyskasz 1,2 - 1,3l/h
Jeżeli będziesz robił głowicę grzybkową to redukcja 54x28 jest lepsza. Daszek grzybka nie będzie dławił przepływu par. Chociaż robiłem głowicę na redukcji 54x35 i też pracowała bezproblemowo ale trzeba było bardzo precyzyjnie zrobić daszek :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Saccharomyces
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: Saccharomyces »

mistrzkaskader pisze:Po znalezieniu pomysłu na nową pasję ...
Na starcie już zapomnij o fi42 :)

M
Awatar użytkownika

mistrzkaskader
10
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 18:04
Krótko o sobie: Mistrz Kaskader Człowiek Mucha
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: mistrzkaskader »

Dzięki za podpowiedzi, tak więc jednak dołożę i będzie 54
.
Awatar użytkownika

mistrzkaskader
10
Posty: 18
Rejestracja: piątek, 27 sty 2017, 18:04
Krótko o sobie: Mistrz Kaskader Człowiek Mucha
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Buduję mini stilla LM!

Post autor: mistrzkaskader »

Pomału kompletuję cały materiał - co nie jest łatwe przy takich średnicach. Nigdzie nie mogę znaleźć końcówek (nypli czy jak to tam zwą) na rurkę fi 8 aby połączyć ją z jakimś kranikiem oraz aby połączyć wężownicę z dopływem wody. Czy mógłby mnie ktoś naprowadzić, bo u mnie w hydraulicznych powiedzieli, że na takie średnice nic nie ma a tu na zdjęciach ewidentnie coś takiego widać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”